Autor Téma: Slovenská republika rad (1919)  (Přečteno 10415 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Slovenská republika rad (1919)
« kdy: Srpen 31, 2009, 09:53:57 »
Rozhodl sem se objasnit a sepsat události a příčiny vzniku komunistických států ve střední evropě, které byly reakcí na Bolševickou revoluci v Rusku. Moc se o tom neví a ja to chci sepsat už dlouho.
Slovenská republika rad
Slovenská republika rád zkráceně SRR (maďarsky: Szlovák Tanácsköztársaság) byl dočasným státním útvarem existujícím od 16. června do 7. července 1919 na větší části území východního a jižního Slovenska. Jednalo se o komunistický stát s diktaturou proletariátu, naprosto závislý na Maďarské republice rad.
SRR zahrnovala: Nové Zámky, Levice, Banská Štiavnica, Zvolen, Lučenec, Rimavská Sobota, Rožňava, Prešov a Košice.
SRR byla vytvořena po vpádu vojsk Maďarské republiky rad v době přechodné vlny komunistických protestů a revolucí po Říjnové revoluci v Rusku roku 1917 a první světové válce. Byla absolutně závislá na Budapešti a v pozadí jejího vytvoření byly snahy o obnovení velkých Uher, které zanikly krátce před koncem roku 1918.
Vyhlášení Slovenské republiky rad V průběhu intervenční války proti Maďarské republice rad, které se zúčastnila i československá armáda, přešla maďarská Rudá armáda do protiútoku a přechodně obsadila část východního a jižního Slovenska, kde pod její záštitou a podle vzoru MRR převzal moc místní proletariát. Dne 16. června 1919 byla v Prešově vyhlášena Slovenská republika rad a vytvořené její ústřední orgány: Revoluční výkonný výbor a Revoluční vládní rada v čele s českým revolucionářem Antonínem Janouškem.

1. čs. dělostřelecký pluk se chystá na jižní Slovensko.
Vláda SRR vydala výnos o zespolečenštění výrobních prostředků, znárodnění továren nad 20 pracovníků, velkostatků a peněžních ústavů. Vypracovala plán na vytvoření nových výrobních vztahů v zemědělství, zastavila činnost normálních soudů a nahradila je „revolučními tribunály“, zestátnila školy, zřídila slovenskou „Rudou armádu“ a bezpečnostní sbor „Rudá stráž“. Kvůli krátké době trvaní SRR se však tato komunistická opatření nemohla uskutečnit.
Existence SRR byla svázaná s osudem MRR. Cílem SRR a MRR bylo sjednocení a vznik komunistických znovuobnovených Uher.
Ustanovení SRR bylo prvním pokusem o vytvoření státu diktatury proletariátu na území Slovenska.
Památník SRR v PrešověPo ústupu maďarské Rudé armády ze Slovenska přešla vláda SRR a jednotky její armády na maďarské území. SRR přestala existovat a oblasti, které kontrolovala, byly 7. července 1919 obsazeny československým vojskem.
Zdroj Wiki
________________
Proti Maďarské Rudé armádě se postavila československá armáda tvořená dobrovolníky z řad Sokola a navrátivší se Italští Legionáři. Utok československých sil stroskotal a Maďaři obsadili velké prostory Slovenska.
Dobýt obsazené uzemí bylo pro československé síly mimořádně obtížné.
Situace se zlepšila když Francie vyslala do československa zkušené Důstojníky, kteří převzali velení.
Zcela rozhodujícím byl ale velký protiutok Rumunské armády, který donutil Maďary přesunout velké síly na Jihovýchod (více v článku Maďarská republika rad). Rumunské vitězství ve válce s Maďarskem, znamenalo rozpad Republiky rad (jak slovenské tak Maďarské) a záchranu nově vzniklého československého státu.
Na tohle se hodně zapomíná, ale nebýt Rumunů tak slováci mluví Maďarsky...
http://cs.wikipedia.org/wiki/Ma%C4%8Farsko-%C4%8Deskoslovensk%C3%A1_v%C3%A1lka

českoslovenští námořníci na frontě u Parkáně naproti Ostřihomi.

Stráž čs. legií na mostě v Komárně

Maďarská rudá armáda

Maďarský pancéřový vlak

Rumunští důstojníci


"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

Mejtil

 • Wehrmacht
  Schütze - vojín
 • Příspěvků: 2
Re: Slovenská republika rad (1919)
« Odpověď #1 kdy: Srpen 22, 2012, 09:08:23 »
A takto to dopadne, keď Maďar prekladá text do slovenčiny:
http://www.obicajniludia.sk/nase-prioriti/
Čím viac nás protivník podcení, tým lepšie pre nás - alebo sa nás má báť?

Thor Herman

 • ČSR
 • Podplukovník
 • Příspěvků: 811
 • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
Re: Slovenská republika rad (1919)
« Odpověď #2 kdy: Srpen 22, 2012, 10:26:16 »
Nejsem si jist, zda-li již  tehdy nějaká spisovná slovenština oficiálně platila na celém slovenském území. Ale tento text mi trochu připomíná východoslovenské nářečí.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Re: Slovenská republika rad (1919)
« Odpověď #3 kdy: Srpen 22, 2012, 11:52:36 »
No když si člověk uvědomí, že Východní a Jižní Slovensko bylo prakticky vzato "Maďarsko", Bratislava byla prakticky německo-maďarská, tak je až s podivem, že se někdo vůbec obtěžoval s tisknutím letáku ve šlovenštině. Určitě bych být váma ocením alespoň tu snahu (v porovnání s dnešní vytříbenou slovenštinou je ten text vtipný, ale je třeba si uvědomit že doposud byla slovenština jazykem dost variabilním a ustrnulým minimálně v 19.století - nejednalo se o jazyk, který by se používal v kultuře, nebo spolcích - jako třeba čeština) Slovenštině se ještě musela dát forma (stejně je zvláštní že přežila střet s maďarštinou...). Přeci je se zdá, že Khun byl ve vztahu ke slovákům víc liberální než původní uherská vláda (jinak by tam nešéfoval čech že). Všichni by byli po jedním rudým pantoflem, a bylo by jedno jestli si maďar nebo slovák - všichni by byli ve stejném průseru (stačí si uvědomit jaké běsnění rozpoutali v Budapešti) a mluvili maďarsky.
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

poviedkar

 • Luftwaffe
 • Oberleutnant - nadporučík
 • Příspěvků: 426
 • Pechota, Letectvo, Námorníctvo, Tanky, Panzernet
Re: Slovenská republika rad (1919)
« Odpověď #4 kdy: Srpen 27, 2012, 06:36:14 »
Leták je napísaný dosť skomolenou formou tzv. Východniarčiny. Ako si to tak čítam tak v tom cítim aj niečo z Rusínčiny čo by odkazovalo na fakt že leták bol napísaný zrejme v Prešove alebo niekým z okolia Prešova.

U nás na Južnom Zemplíne takto srandovne nehutorime :D
Anarchizmus znamená, že môžeš byť slobodný, nikto ťa nemôže zotročiť, nikto ti nemôže rozkazovať, nikto ťa nemôže okradnúť, nikto ťa nemôže využívať. Znamená byť slobodný, robiť veci ktoré chceš robiť a nebyť nútený robiť veci ktoré nechceš.             
                           Alexander Berkman

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2048
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/