Autor Téma: Pamätníky Kľak a Ostrý Grúň  (Přečteno 7393 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Ondro AK47

 • Slovenská armáda
 • Stotník
 • Příspěvků: 459
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 28. května 2009
Pamätníky Kľak a Ostrý Grúň
« kdy: Srpen 23, 2009, 08:52:12 »
Záujemcovi o SNP by tieto obce mali byť známe. Jedná sa totiž o najznámejšie vypálené obce počas SNP.
Obeťami Nemeckej jednotky Edelweiss  sa stali najmä starci, ženy a deti, ktorých Nemci označili za partizánskych pomocníkov. Prepad Ostrého Grúňa a Kľaku naplánoval štáb jednotky Edelweiss na 21. januára 1945. Prepadu predchádzala preverenie vyhliadnutých objektov a zosumarizovanie informácií fašistických spravodajcov bezpečnostnej polície a najdôvernejších správ od miestnych konfidentov DP z Veľkého Poľa a Píly.
Vojaci z jednotky Edelweiss v súčinnosti so špeciálnou jednotkou SS, vyzbrojenou samohybnými delami a obrnenými vozidlami a so stočlenným oddielom príslušníkov Heimatschutzu z uvedených obcí, prepadli najskôr Ostrý Grúň, kde v dome Izidora Debnára a v ďalších domoch postupne zavraždili 62 osôb. Obeťami fašistickej agresie sa stali: 7-ročná Margita Trusková, 8-ročná Mária Debnárová, 77-ročná Katarína Štefanova, 69-ročná Anna Štefančová, 70-ročný Ondrej Štefanča, rodina Izidora Debnára (zachránil sa iba 13-ročný Ferko), rodina Nováková (vraždenie prežila dcérka Hanka) a desiatky ďalších obyvateľov Ostrého Grúňa.
Po vypálení a vydrancovaní Ostrého Grúňa alkoholom opojení vojaci vtrhli do Kľaku, kde zavraždili ďalších 84 osôb. Trojmesačnú Jozefínku Haringovú hodil vojak o stenu domu a jej matku zastrelil. Hrozné výčiny postihli aj zvyšok rodiny Haringovej (sestry Máriu, Magdalénu, Angelu, Margitu, ich matku a brata Alberta), rodinu Zúbekovú, Pavlíkovú, deti Martina Bistu (4-ročnú Editku, 8-ročného Jožka, 9-ročnú Marienku), ich matku Rozáliu, triapolročného Stanka Adamova a ďalšie desiatky nevinných obyvateľov Klaku. Zo zaistených občanov Nového Kľaku sa zachránil iba Jozef Adamov.
Neobyčajne sadisticky mučili príslušníci Edelweissu 21-ročného zraneného partizána Martina Herku v Hornom Kľaku. Rozrezali mu chodidlá, na viacerých miestach stiahli kožu z tela, odrezali uši, nos, jazyk, vyklali oči a napokon ho ešte živého hodili do plameňov horiaceho domu.
V Hornom Kľaku príslušníci Edelweissu zastrelili partizánov Jakaba a Boroša. Obyvateľov vyhnali z domov do treskúcej zimy a sústredili ich na voľnom priestore pri kaplnke pred ústia guľometov. Z neznámeho dôvodu však po príchode motospojky, ktorá doručila telegram veliteľovi trestnej výpravy, fašisti upustili od ďalších vrážd a obmedzili sa na vyplienenie a vypálenie obce. Obyvateľov potom násilne evakuovali.
Celkove v týchto dvoch obciach zavraždili 146 osôb (z toho 56 žien a 38 detí) a vrátane opakovania útoku 24. januára 1945 vypálili 112 domov a 78 hospodárskych budov v Ostrom Grúni a 132 domov a hospodárskych budov v Kľaku. Fašisti vypálili aj osadu Hrabičov a Župkov i všetky samoty v Kľačianskej doline. V ten deň trestná jednotka Edelweis ešte stihla uskutočniť druhý prepad obce Prochot (prvý už 4. januára). Spolu s neznámou fašistickou jednotkou nacisti 18. marca 1945 slávili svoj ďalší "triumf": 140 domov a 120 hospodárskych budov ľahlo popolom, 15 domov a 100 hospodárskych stavísk vypálili čiastočne.
Nieje na škodu pripomenúť, že za vecami čo sa stali v Kľaku aj Ostrom Grúni stojí aj nedávno medializovaný kpt. Nižňanský.
Foto ze zničeného domu v Ostrý Grúň:

Pamätník Kľak:

Bez ohľadu nato akú dôležitosť týmto udalostiam prikladali komunisti si určite ľudia, ktorí zomreli pri týchto činoch, zaslúžia našu úctu. Česť ich pamiatke!

zdroj informácií: www.noveslovo.sk
zdroj obrázkov: môj foťák

Dandy.DG.

 • ČSR
 • Poručík
 • Příspěvků: 238
 • V boji pro vlast si nechám poslední kulku pro sebe
  • http://www.obecprlov.cz/
Re: Pamätníky Kľak a Ostrý Grúň
« Odpověď #1 kdy: Únor 09, 2012, 12:36:04 »
Příšerné, máš pravdu nikdy nesmíme zapomínat, já jsem z vesnice kde zase řádila sesterská jednotka Edelweissu, Einhalt Josef, nikdy nepochopím co je na úplném konci války, což jim muselo být jasné, se chovali jako zvířata a přitom to byli mladí studovaní lidé. DANDY
DANDY D.G