Autor Téma: Bitva o Falklandy 1982  (Přečteno 23002 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2048
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Bitva o Falklandy 1982
« kdy: Srpen 20, 2009, 12:10:20 »
Falklandy

Zajatí Britové v počátku války
Toto soustroví bylo od roku 1833 územím Británie co jej vybojovala na Španělsku. Až do dnešní doby slibovali všechny vlády Argentiny, že Malvíny dobudou zpět.

Po vietnamské válce se západní mocnosti částečně odmítali zapojit pro intervence v zahraničí. proto se i Británie snažila vyhnout dlouhé a nákladné válce. Ministerská předsedkyně ale považovala obyvatele Falkland za Brity a to samé cítili i oni...Ostrovy jež leží 13 000 km od Británie se rozhodla hájit.


Falklandy jako bitevní zóna:
Když na začátku roku 1982 obsadila Argentina po krátkém boji s námořní jednotkou (asi 70-100 lidí) soustroví včetně blízké Jižní Georgie, byla radou OSN prohlášena za agresora a Británie začala shánět co nejvíce svých vojáků z celého světa.
5. dubna 1982 vyplul k Falklandám svaz speciálního určení složeného z válečných lodí včetně dvou letadlových lodí Hermes a Invincible společně s dalšími 28 bitevními loďmi.

Síly určené k vylodění tvořilo asi 4000 příslušníků přepadových oddílů Královské námořní pěchoty a pluku výsadkářů posílených o další 1000 mužů skotské gardy,Welšské gardy a Gurkhy. Byly nasazeny i SAS (Special Air Service) a SBS (Special Boat Service). Do akce zasáhlo i 22 letounů Sea Harrier.
Proti britským silám stálo na ostrovech 15 000 argentinských vojáků pod velením generála Maria Menendeze. Argentinské letectvo bylo posíleno z pevniny o letadla Pucara. Argentinské námořnictvo operovalo jiho západně od Falkland.
Od 18.dubna probíhal pomocí SAS a SBS průzkum bojem a už 25.dubna byla dobyta Jižní Georgie, která poskytla britskému námořnictvu a letectvu pozemní základnu.

V okolí Falkland bylo britskou vládou zřízeno zakázané pásmo, jež bylo později rozšířeno na 320km potom co britská ponorka potopila argentinský křižník General Belgrano.
Britské síly zahájily vylodění na ostrovech bombardováním pozic a letišť argentinských jednotek. Argentinské letectvo však zůstalo v plné síle.
Stíhacím svazům vybavených střelami Exocet se podařilo potopit sedma poškodit dalších šest britských lodí.  Toto byl největší úder jež Argentinci Britům zasadily.

naoplátku Britové bombardovali během nočního náletu letiště na Pebble a plně jej vyřadili z provozu a zničili zárověň 11 argentinských letadel.
Hlavní vylodění Britů začalo 21. května u San Carlos, kde příslušníci přepadových oddílů vytvořili předmostí. V bojích o jeho ovládnutí sestřelili Harriery 15 argentinských strojů se ztrátou 1 stroje. 1 aargentinský letoun byl sestřelen i pozemními silami střelou země-vzduch.  během několika dalších dnů se podařilo Britům vylodit asi 5000 vojáků, jež postupovali rychle do vnitrozemí. K ostrému palebnému boji došlo v Goose green, během nichž Britové dobyli argentinské pozice a byl zabit britský plukovník ,,H" Jones, jemuž byl posmrtně udělen Viktorinin kříž.
Po zajištění jižního křídla postupovali britové k hlavnímu cíli operace-Port Stanley.

Bitva o port stanley:
Velitelem pozemních operací pro Brity byl generálmajor Jeremy Moore, jež měl za úkol dobýt oblast přístavu Port Stanley.
Přepadové oddíly Královské námořní pěchoty a výsadkářů měly přejít přes celý bažinatý ostrov Východní Falkland, zatímco SAS a další námořní pěchota měla být vysazena vrtulníky u Mount Kent, asi 16km západně od port Stanley. Následoval další pozemní postup britských jednotek, ale následoval útok argentinských letadel a postup se zpomalil. Poslední boje probíhaly na pahorcích nad Stanley, kde v noci 1.června obsadily po krutých bojích tři klíčové pozice argentinců na Mount Longdon, Two sisters a Mount Harriet. Největší odpor Argentinci na Mount Longdon, ale všechny jejich pozice padly.

Na jih od zmíněných bojů se podařilo Skotské gardě po bojích s argentinskou námořní pěchotou obsadit Tumbledown Mountain, 6km od Stanley. Britové tímobsadily všechny vyvýšeniny nad městem a argentinský velitel Manedez si po uvědomnění velkého nebezpečí rozhodl kapitulovat.Hodnocení:
I přesto, že Británie dosáhla velkého vítězství, určitě nebylo tak oslňující. Už jenom kontakt mezi jednotkami a velitelstvím v Británii bylo víc než problematické. Navíc si SAS měla tendenci počínat velmi samostatně a tak chyběla někdy na plánech útoků, kde by se to hodilo.

 
Počet nasazených vojáků:
Británie:
první vlnu tvořilo 5500 vojáků (včetně jednotek námořní pěchoty tzv. Comandos a dva parašutistické prapory)
druhou vlnu již
Argentina:
16 000 vojáků na celém soustroví Falklandy
Ztráty:
Británie:
255 padlých vojáků
10 Harrierů a více než 24 vrtulníků. (valka.cz)

Argentina:
1000 mrtvých, 3000 zraněných a 11 400 zajatých.

Citace
Britské loďstvo čeká s vyloděním na druhý sled. Britské letouny útočí na letiště na ostrovech, argentinská letouny útočí na britské lodě. Britská ponorka Conqueror torpéduje argentinský křižník General Belgrano. Argentinci potápějí torpédoborec Sheffield. Irové se typicky staví proti Velké Britanii. Pokračuje přísun dalších jednotek z Británie. Britské pozemní jednotky zahajují invazi na ostrovy. Invazní sbor si připravuje půdu pro postup na hlavní město. Rozšiřuje se předmostí a zvyšuje stav expedičního sboru. Je potopen torpédoborec Coventry. Vytvářejí se další směry postupu na Port Stanley. Operace zdržuje špatné počasí. Nakonec se počasí umoudří a tažení končí vítězstvím Britů. Údaje o ztrátách se značně rozcházejí, ale očividně utrpěla daleko více Argentina.


Citace
Spojené státy se postavily po bok Velké Británii, stejně jako ostatní západní země, které vyhlásily proti Argentině hospodářské sankce. USA poskytly Velké Británii cenné informace ze svých družic a odevzdaly ostrov Ascensión na polovině cesty mezi Británií a Falklandy pod britskou vojenskou správu, což umožnilo Britům zřídit zde potřebnou základnu a překladiště pro nastávající operace. Na straně Argentiny zůstaly země zaujímající protiamerický či protibritský postoj – Panama, Španělsko, Čína a samozřejmě země tzv. tábora míru a socialismu, tedy východní blok v čele s SSSR, který dodával Argentincům zpravodajské informace ze svých družic.
Postoj Československa bylo zábavné sledovat především v novinových titulcích: nejprve se hovořilo o Falklandských ostrovech a v závorce se uváděl název Malvíny. Později se závorky přehodily a nakonec byla řeč už jen o Malvínách. 11. 6. Rudé právo hlásalo: „Úspěšné akce Argentinců na Malvínách. Britský postup zastaven“; den nato Britové zahájili útok na hlavní město ostrovů Port Stanley a v dalších dvou dnech město dobyli a válku úspěšně zakončili. Oficiální postoj československé strany a vlády ovšem nesdílelo obyvatelstvo. Drtivá většina fandila Britům a jeden můj přítel to vyjádřil slovy: „Srdce českého intelektuála bije v těchto dnech na Falklandech.“


editoval Rase, at to má říz... aspoň trochu

Zdroje:
valka.cz
Rozhodující bitva dějin
wikipedie
falklands.info
Militaria
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

Bambi

 • Rudá armáda - RKKA
 • подполковник - Podpolkovnik
 • Příspěvků: 1018
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.  Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. září 2008
Re: Falklandy 1982
« Odpověď #1 kdy: Srpen 20, 2009, 12:53:31 »
Falklandy:
5. dubna 1982 vyplul k Falklandám svaz speciálního určení složeného z bitevních lodí včetně dvou letadlových lodí Hermes a Invincible společně s dalšími 28 bitevními loďmi.
V britském svazu nebyla ani jedna bitevní loď. Kromě dvou zmíněných letadlových tam byly fregaty, torpédoborce, lodě pro vrtulníky, vyloďovací a přepravní lodě, ponorky. Ani jedna bitevní.
Ale jinak dobrý článek.
"пуля дура, штык молодěц!!!"

Max Hanke

 • Wehrmacht
  Unteroffizier - četař
 • Příspěvků: 109
Re: Falklandy 1982
« Odpověď #2 kdy: Srpen 20, 2009, 03:59:57 »
 Ještě doplním následující. Velká část pum které svrhlo argentinské letectvo na britské lodě nevybuchla, ale britští velitelé to odmítli zveřejnit protože by argentinci provedli protiopatření. A tak argentinští letci dál schazovali munici která byla vadná. Můžeme si jen domýšlet jaké ztráty mohli Britové mít kdyby tomu tak nebylo. Možná i toto střetbutí o Falklandy mohlo mít jiný výsledek.
MAX
Je jen naší zásluhou že bolševické hordy nemohou omývat své tanky na březích Atlantiku

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1545
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Falklandy 1982
« Odpověď #3 kdy: Srpen 20, 2009, 04:37:42 »
Pospec napísal, že bolo potopených 7 britských lodí. Keď ti chýbajú konkrétne informácie tak ich kľudne môžeš doplniť, myslím že o tom práve fórum je. Namiesto toho napíšeš len kritiku (žeby si zrovna ty mal na to právo). Podobný spôsob si zvolil aj v spomínanom topicu o japonských výbojoch pred a počas WWI. Len si napísal, že sa o toto téma zaujímaš a že máš o ňom nejaké informácie. Prešlo skoro pol roka bez toho aby si čokoľvek o tom napísal či doplnil. Pospec sa aspoň snaží (dúfam, že ten článok naozaj nie je skopírovaný). Namiesto toho kritizovania by si mohol radšej spracovať článok a spomenúť v ňom to, čo ti chýba čo ty nato hm ?
The only easy day was yesterday.

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Re: Falklandy 1982
« Odpověď #4 kdy: Srpen 20, 2009, 05:36:19 »
Argentina i Anglie chtěla konfliktem řešit ekonomické problémy.
Navíc nepřímo podporoval Anglii i Paraguay, jelikož se obávali, že argentinci pak napadnou jejich zemi (po obsazení Falkland).
Ted je velký článek v časopisu Válka revue.
Podrobně je tam rozepsána celá falklandská válka.
Problém argentiny byl v tom, že jejich lodě se neodhodlaly k utoku na Britskou flotilu (přitom měli hodně šancí způsobit hodně ctělné ztráty) navíc Argentinská letadla byl zatlačena do stejné defensivy jako lodě. Zkrátka se báli opustit bezpečná místa...
Taky je třeba říci, že po téhle válce stoupnul Britský patriotismus a angličané vyhráli první válku po hoodně dlouhé době (debaklu u Suezu, stráta označení impéria atd)
Jeden Anglický velitel řel:
Uzemí co sme obsadili pomocí leteckých utoků, bylo druhý den obsazeno Argentinskou pěchotou.
Tak se to opakovalo na hodně místech.

argentinská pěchota


Potápějící se Argentinský křižník Generál Belgrano (po zásahu torpéda)

"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

Max Hanke

 • Wehrmacht
  Unteroffizier - četař
 • Příspěvků: 109
Re: Falklandy 1982
« Odpověď #5 kdy: Srpen 20, 2009, 05:42:04 »
 Nicméně to byla hodně riskantní operace ze strany Britů, když uvážíme jaké vzdáenosti tu byly. Kdežto Argentinci to měli za humny. Bylo to mistrovsky provedené ze strany Royal Navy.
Je jen naší zásluhou že bolševické hordy nemohou omývat své tanky na březích Atlantiku

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Re: Bitva o Falklandy 1982
« Odpověď #6 kdy: Srpen 20, 2009, 05:45:52 »
Spiš jde o to, že na Falklandech se našla Ropa... (!)
Navic mohla Železná Lady ukázat, že má většího pinďíka než Argentinský prezident  ;D
(Hele, máme lepší vojáky než vy, dokážeme přesunout vojáky přez celý svět atd.)
Myslim, že anglii těch pár Obyvatel, co se hlásí k anglické národnosti moc nezajimali...
(kvuli par lidem se válka nevyplatí... Stejné jako kdybychom my zautočili na Polsko kvůli Kladsku, nebo poláci na nás kvůli těšínsku...)
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

Max Hanke

 • Wehrmacht
  Unteroffizier - četař
 • Příspěvků: 109
Re: Bitva o Falklandy 1982
« Odpověď #7 kdy: Srpen 20, 2009, 05:47:50 »
 Ano ekonomika v tom hrála obrovskou roli. Anglie byla ve velké krizi a nutně potřebovala světu ukázat že je to pořád velmoc. Lady Margaret to mělo dobře spočítané.
Je jen naší zásluhou že bolševické hordy nemohou omývat své tanky na březích Atlantiku

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2048
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Bitva o Falklandy 1982
« Odpověď #8 kdy: Srpen 20, 2009, 07:39:08 »
Kolomaznik,Bambi: Nestihl jsem jej dopsat. A těmi bitevními loďmi jsem nemyslel přesně druh lodi. Spíš by se tam hodil výraz válečná loď. Tento konflikt mě s přestávkami zajímá už asi pár měsíců po shlédnití filmu Bitva o falklandy. A je to MŮJ TEXT!
PS 4 Kolomaznik: Umíš něco jiného než kritiku?? Proč něco nenapíšeš i ty??? (za za C se píše I a ne Y)
Když jsem článek psal ,tak jsem musel zrovna pryč a  uložil jej jak je. Chtěl jsem popsat nejdříve průběh bitvy a potom jsem chtěl uvést seznam techniky obou stran a události jiné, jež se nehodili do textu...
Sahidko: ne, zkopírovaný není (nato bych už neměl odvahu). Inspirací pro toto téma mi byl nejdřív film Bitva o Falklandy (1992) a potom dokument o něm na Viasat Histori (nepamatuji si název). Některým to může připadat jako spam, protože to není ani skoro započaté. Statistiky jako počet mrtvých, ztráty na technice apod. uvedu naposled.
Rase a Max Hanke: Mnohokrát děkuji za povzbuzení k další práci (po některých příspěvcích mě přestává někdy i psát sem).
POSPEC
24.8.2009-Kv§li časové vytíženosti budu na článku pokračovat až po skončení prázdnin. Děkuji za pochopení...

Margaret Thatcherová ,,Železná Lady´´
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1545
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Bitva o Falklandy 1982
« Odpověď #9 kdy: Srpen 20, 2009, 07:49:08 »
Argentínsky krížnik General Belgrano (ex Diecisiete do Octobre a ex USS Phoenix CL 46) bol pôvodne americký ľahký krížnik triedy Brooklyn, jeden z dvoch ktoré Argentína získala v roku 1951. Prešiel niekoľkými rekonštrukciami a prežil až do obdobia bojov o Falklandy (jeho sesterská loď skončila v šrote a ako zdroj náhradných dielov pre General Belgrano). 2. mája o 16:00 bol napriek doprovodu dvoch torpédoborcov zasiahnutý 2 torpédami MK 8 britskej ponorky HMS Conqueror, načo sa po 45 minútach potopil so stratou na životoch 321 mužov. Ďalších asi 800 námorníkov sa podarilo zachrániť.

HMS Conqueror
The only easy day was yesterday.

bubák

 • Host
Re: Bitva o Falklandy 1982
« Odpověď #10 kdy: Srpen 20, 2009, 08:04:03 »
Britský postup podporovala i záměrně rozšířená povídačka, že Ghurkové budou nepřátelům uřezávat hlavy a posílat je svým náčelníkům. Argentinci potom utíkali hned, jak se dozvěděli že před sebou mají Ghurky.

Max Hanke

 • Wehrmacht
  Unteroffizier - četař
 • Příspěvků: 109
Re: Bitva o Falklandy 1982
« Odpověď #11 kdy: Srpen 21, 2009, 01:11:08 »
 Můžete mi někdo vysvětlit jakou výzbroj měla argentinská armáda v období konfliktu?

MAX
Je jen naší zásluhou že bolševické hordy nemohou omývat své tanky na březích Atlantiku

Bambi

 • Rudá armáda - RKKA
 • подполковник - Podpolkovnik
 • Příspěvků: 1018
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.  Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. září 2008
Re: Bitva o Falklandy 1982
« Odpověď #12 kdy: Srpen 21, 2009, 01:06:04 »
Hergott fagott!! Promazat příspěvky mimo téma. Když se konečně Pospec, který má u mě z nostalgie pořád zelený křížek, k něčemu dokope, nechte ho pracovat, ať svůj dobrý článek může doplnit. Je to jeho téma, může si s ním totálně vyhrát. Zatím tu není popis bojů, útok SAS na letiště, něco bližšího k potopeným lodím......
"пуля дура, штык молодěц!!!"

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1545
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Bitva o Falklandy 1982
« Odpověď #13 kdy: Srpen 21, 2009, 06:11:58 »
Ďalším plavidlom, ktoré Argentína stratila počas tohoto konfliktu bola ponorka ARA Santa fe (F-21, ex USS Catfish SS 339), bývalá americká ponorka triedy Balao. Ponorka bola získaná v roku 1971a prešla aj procesom modernizácie. 25. apríla 1982 bola, potom ako sa jej podarilo úspešne dopraviť zásoby na ostrov South Georgia, prekvapená na hladine 3 britskými helikoptérami Westland Wasp HAS.Mk.1, ktorým sa ju podarilo zasiahnúť protilodnou strelou vzduch-zem AS 12. Ponorke sa napriek poškodeniam podarilo doplaziť do zátoky Kráľa Edwarda. Jej posádka spolu s posádkou samotného ostrova padla do zajatia britských jednotiek, ktoré nasledujúci deň znovuobsadili ostrov. Briti neskôr ponorku, ako príliš náročnú na opravu, potopili na voľnom mori.

ARA Santa fe na hladine

ťažko poškodená ponorka v zátoke Kráľa Edwarda

britskí vojaci míňajú ponorku počas oslobodzovania ostrova

The only easy day was yesterday.

Florian Geyer

 • Wehrmacht
  Hauptfeldwebel - podporučík
 • Příspěvků: 181
 • Vono hovno, slavnej soude
Re: Bitva o Falklandy 1982
« Odpověď #14 kdy: Srpen 22, 2009, 01:33:02 »
křiník General Belgrano byl první loď, kterou potopila ponorka s jaderným pohonem. Nejsem si jistý, ale myslím si, že to platí i do teď.
to Max Hanke: výzbroj byla samozřejmě na trošku horší úrovni, ale žádná ořezávátka to nebyli. Pozemní vojsko nic moc, to nebyli profesionálové ale normální odvedenci a s Brity (výsadkáři a cvičení speciálové) se vůbec nemohli měřit. Dobrou práci odvedli letouny Mirage III a rakety Exocet.
Vono hovno, slavnej soude