Autor Téma: Od Tatier po Azovské more  (Přečteno 1844 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
Od Tatier po Azovské more
« kdy: Prosinec 23, 2012, 06:03:53 »

Dokumentární
Slovensko, 1942, 66 min

Režie: Ivan J. Kovačevič

Slovenská filmová spoločnosť Nástup vyrobila prvý slovenský celovečerný dokumentárny film Od Tatier po Azovské more, venovaný vojnovému ťaženiu na východnom fronte. Vznikol v roku 1942 v réžii Ivana J. Kovačoviča. Film zaznamenáva boje a postup slovenskej armády proti Sovietskemu zväzu po vypovedaní vojny v roku 1941. (oficiální text distributora)

Názor
Byl to právě první slovenský celovečerní film, u kterého jsem si plně uvědomil, co je na propagandistických filmech podobného ražení (tedy filmech o vojenském postupu, válce a její obhajobě) nejhrůznější. Není to zjevné překrucování historie, chorobný nacionalismus ani pochopitelná jednostrannost pohledu, ale absence, neviditelnost obětí a jejich maskování falešným optimismem. Slavnostní pochod střídá metráž z boje, boj - působící až podivně odlehčeně, ba jako nevinná hra, protože nevidíme nikoho umírat - střídají záběry na obědvající vojáky, smějící se vojáky, přesuny, manévry, strategické plánování, polní pekárnu, zidealizovaný kontakt s domorodci na dobytém území a tak je to stále dokola. Ani stopa po utrpení, strádání, bolesti. Všechno je báječné, mechanismus nemá slabého místa krom občasné únavy. I počasí se vydařilo. Technika je spolehlivá, zásobování bezchybné, vojáci jsou chrabří, disciplinovaní, v cestě jim nestojí nic jiného než jedno hladké vítězství za druhým a třes se nepříteli, protože slovenský voják bojuje za novou Evropu, za lepší svět, po boku vyvoleného německého národa a v srdci si nese nehynoucí lásku k vlasti, je neporazitelný a vůbec by bylo nejlepší, jak naznačuje pohled bezejmenného Vojáka do publika v závěru, kdyby každý mladý muž splnil svou povinnost a k tomuto hrdinskému a veřejně prospěšnému konání se bezodkladně přidal. Na frontě, jak vidno, čeká pouze lesk, sláva a železné kříže od Führera! A smrt, pokud už je přítomna, je odsunuta do zvukové stopy, kde jsou jí přisouzeny nové, vyhovující významy. Významy zbavené všech negativních konotací. Významy zbavené lidskosti.
Nikde jinde jsem neviděl takovou degradaci československé uniformy a československých zbraní, byť se slovenskými znaky, jako v tomto "dokumentu"

P.S.
Příspěvky typu "komunisti točili stejné snímky" raději nepište. Filmy stejného ražení točily, točí a natáčet budou všechny strany které se účastní válečného konfliktu. A to kteréhokoliv.

http://www.mojevideo.sk/video/5740/od_tatier_po_azovske_more.html
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

zelezny kriz

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
Re: Od Tatier po Azovské more
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 23, 2012, 07:03:00 »
Dodnes to máme v reklamě, což je vlastně propaganda..Vše je ideální a bez chyby..

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 23, 2012, 07:48:01 »
jo, to máš svým způsobem pravdu, jen mezi tím "zabij svého Rusa - Němce - Brita - křesťana - muslima - katolíka - Afghánce - Němce -  komunistu -  fašistu - atd"  -( vyber si dle panující situace), a třeba "jezte tyčinky KŘUP KŘAP" je asi rozdíl.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

zelezny kriz

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 23, 2012, 09:15:25 »
Ale ano, jen se dosadí to správné. Všechny bojující strany mají své nepřátele a důvod, proč jsou nepřáteli, musí národu a hlavně mladým bojovníkům zdůvodnit, proč mají jít nastavovat krk. A samozřejmě těžší to mají ti, kteří útočí , protože i když ten důvod je oprávněný, musí s ním seznámit své mladé, nezkušené bojovníky, kteří si třeba ten důvod ani nemohou pamatovat..Takže když se narodíš po válce v Pobaltí, musí Ti nejdřív někdo z rodičů vysvětlit, že vládnoucí Rusové tam nejsou odjakživa , ale co všechno mají na kontě a jak to bylo dříve..Teď jde o to, že pro někoho je to propaganda a pro druhého pravda. Pro Rusy to je propaganda, ale pro Litevce pravda. Nebo příklad Finska, kdyby chtělo zpátky své území, o které přišlo z donucení po svém napadení SSSR, a napadlo vojensky dnešní Rusko, muselo by to zdůvodnit svým vojákům. Někdo by to považoval za propagandu, historie znalý člověk za oprávněné napadení.. ;)