Autor Téma: Pavel Semjonovič Rybalko  (Přečteno 5930 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Scrappy

  • Rudá armáda - RKKA
  • Рядовой - Rjadovoj
  • Příspěvků: 19
Pavel Semjonovič Rybalko
« kdy: Srpen 03, 2009, 03:01:35 »


Narodil se 23. Října 1894 ve vsi Malij Istropol ( dnešní  Ukrajina) do rodiny závodního dělníka. On sám pracoval od svých 13 let v cukrovaru. Po práci navštěvoval večerní školu. V roce 1915 vstoupil do císařské armády a za statečnost v bojích byl vyznamenán a povýšen na poddůstojníka. V 1919 vstupuje do Rudé gardy a poté do Rudé armády.  Jako  politruk jedné z brigád 1. Jezdecké armády se zúčastní Občanské a poté sovětsko-polské války. V roce 1924 byl vyslán do Mongolska, kde se podílel a výcviku mongolského jezdectva . Na podzim 1926 absolvoval zdokonalovací kurzy a následně se stal velitelem jezdecké eskadrony . Na začátku roku 1928 zastával funkci velitele jezdeckého pluku a v květnu byl jmenován velitelem jezdecké brigády.V roce 1934 dokončil Vojenskou akademii M.V. Frunze a následně byl jmenován zástupcem velitele jezdecké divize ve Střední Asii. Předválečným čistkám se vyhnul díky dřívější službě v legendární 1. Jezdecké armádě .V letech 1937- 1940působil jako sovětský vojenský atašé v Polsku a poté v Číně. V červnu 1940 mu byla udělena generálská hodnost a stal se profesorem taktiky na Vojenské akademii  M.V.Frunze .
Po vypuknutí Velké vlastenecké války  se v květnu 1942 se stal zástupcem velitele 3.tankové armády a o dva měsíce později  se stává jejím velitelem .Jeho vojska se od podzimu 1942 neúspěšně pokoušela prolomit německou obrano okolo Mcenska. Od počátku roku 1943 se jeho armáda stala hlavní údernou silou   Voroněžského frontu v úderech od Voroněže do Charkova.V březnových bojích jižně od Charkova je tanková armáda zničena a v dubnu 1943 bylo její velitelství přejmenováno na velitelství  57.armády. V květnu 1943 se 57.armáda přejmenovává na 3.gardovou tankovou armádu. Po gigantické bitvě u Kursku se3. gardová tanková armáda stává jednou z legend sovětského tankového vojska. Její jednotky bojovaly u Orla, Kyjeva , Lvova , Krakova , o Berlín a svojí bojovou cestu zakončili v Praze . V červnu 1945 obdržel hodnost maršála tankových vojsk . V roce 1947 byl po nečekaném úmrtí velitele tankových  vojsk  Nikolaje Jakovleviče Fedorenka nastupuje na jeho místo . Jelikož byl dobrým přítelem maršála Žukova postavil se proti pokusu o jeho kriminalizaci. Maršál tankových vojsk Pavel Semjonovič  Rybalko zemřel 24. Srpna 1948.Podle oficiální verze podlehl dlouhodobému onemocnění jater. Podle neoficiálních verzí byl zavražděn za to, že vystoupil proti pokusu o odstranění maršála Žukova. Byl pohřben na Novoděvičském hřbitově v Moskvě.
Za své vojenské zásluhy byl vyznamenán titulem Hrdina Sovětského svazu, dvěma Řády Lenina třemi Řády rudého praporu, třemi Řády Suvurova 1. stupně, Řádem Kutuzova 1. stupně , Řádem Bohdana Chmelnického  1. stupně, československým Řádem bílého lva Za vítězství  1. stupně, polským Řádem Virtuti militari a několika dalšími vyznamenáními.
Zdroje :
Jiří Fidler – Za víru, vládce a vlast
Warheroes.ru
Forum.valka.cz
Všude dobře, na Panzernet fóru nejlíp !