Autor Téma: Sergej Ignaťjevič Ruděnko  (Přečteno 2827 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Scrappy

  • Rudá armáda - RKKA
  • Рядовой - Rjadovoj
  • Příspěvků: 19
Sergej Ignaťjevič Ruděnko
« kdy: Srpen 03, 2009, 02:55:03 »

Narodil se 20. října 1904 ve vesnici Korop ( dnešní  Ukrajina)  do rodiny obuvníka.  Vystudoval hospodářskou školu a učil se na obuvníka. Po březnové revoluci získal stipendium ke studiu na gymnáziu v Černigově . Od léta 1919 zastával funkci úředníka místního sovětu. V roce 1922 dokončil střední školu a stal se pracovníkem místního stranického sekretariátu. V roce1923 jako dobrovolník vstupuje do Rudé armády .V roce 1927 absolvoval  leteckou školu v Leningradě  , poté letecký pilotní výcvik v kačinské letecké škole .Ve stejném roce se stal pilotem bombardovacího letadla v rámci jedné z moskevských leteckých brigád. V červnu 1932 dokončuje Vojenskou leteckou akademii  Nikolaje Jegoroviče  Žukovského . Poté byl jmenován  velitelem letky bombardérů , opět studoval a pak byl jmenován  velitelem bombardovací letecké brigády na Dálném východě .
Od podzimu 1940 zastával post velitele 31.smíšené letecké divize. Krátce před vypuknutím Velké vlastenecké války se s divizí přemisťuje na střední úsek fronty a v říjnu 1941 obdržel hodnost generálskou  hodnost. Od prosince 1941 zastával  funkci velitele letectva 61. armády. V únoru roku 1942 byl jmenován velitelem letectva Kalininského frontu a od dubna zastával post velitele 7. úderné letecké skupiny Hlavního stanu vrchního velení. V květnu převzal velení zástupce velitele 8. Letecké armády . V září byl jmenován velitelem 16. letecké armády Donského frontu, přičemž v této funkci sehrál významnou roli  při blokádě německých vojsk obklíčených ve Stalingradu . Po Stalingradské bitvě setrvává ve funkci velitele 16. letecké armády a účastní se s ní bojových akcí okolo Kursku, osvobozování Běloruska, leteckých bitev nad Polskem a svou bojovou cestu Velkou vlasteneckou válkou ukončil nad Berlínem.
Od června 1945 zastával post velitele letectva Skupiny sovětských okupačních sil v Německu . V únoru 1946 byl jmenován velitelem letectva Běloruského vojenského okruhu. V roce 1948 převzal funkci velitele Vzdušných Výsadkových vojsk .V roce 1950 byl jmenován velitelem Dálkového letectva , v dubnu 1953 se stal pracovníkem Hlavního štábu letectva a v březnu 1955 získává hodnost maršála letectva . V letech 1968-1973 zastával  funkci náčelníka Vojenské letecké akademie Jurije Alexejeviče Gagarina , přičemž dosáhl hodnosti doktora vojenských věd.V roce 1973 byl zařazen do skupiny generálních inspektorů ministerstva obrany SSSR a  věnoval se psaní pamětí.Maršál letectva Sergej Ignaťjevič Ruděnko zemřel 10.července 1990 a byl pohřben se všemi vojenskými poctami na Novoděvčiském hřbitově v Moskvě.
Za své  vojenské zásluhy byl vyznamenán titulem Hrdina Sovětského svazu,  pěti Řády Lenina, čtyřmi Řády rudého praporu ,  dvěma Řády Suvurova 1. stupně, Řádm Kutzova 1. stupně ,Řádem Suvurova 2. stupně a několika dalšími řády , většinou ze zemí sovětského bloku.
Jiří Fidler – Za víru, vládce a vlast
Warheroes.ru
 
Všude dobře, na Panzernet fóru nejlíp !