Autor Téma: Sir. David Stirling  (Přečteno 3431 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Geier

  • RAF
  • Senior Aircraftman
  • Příspěvků: 55
  • Snáším se z oblohy jako sup!
Sir. David Stirling
« kdy: Červenec 31, 2009, 10:10:24 »
Plukovník Sir Archibald David Stirling
Byl skotský zeman, horolezec, za druhé světové války důstojník britské armády a především zakladatel Special Air Service Regiment.
Narodil se 15. Listopadu 1915 v rodinném sídle Keir, na venkovské farnosti Lecropt v hrabství Perth (Perthshire), poblíž města Stirling ve Skotsku. Byl druhým synem (jeho bratr Bill se narodil o 4 roky dříve) brigádního generála Archibalda Stirlinga z Keiru a Margaret Fraserové (její rodina patří k potomkům anglického krále Charlese II.). Studoval na Ampleforth College a poté rok na Trinity College v Cambridge, ale jeho zájmy směřovaly poněkud jinam, než k akademickému vzdělání. V roce 1939 se připravoval k výstupu na v té době doposud nepokořený Mount Everest, avšak záhy vypukla druhá světová válka.
David Stirling vstoupil do Scots Guards Supplementary Reserve of Officers, jako nižší důstojník. V červnu 1940 se dobrovolně přihlásil do nově vzniklé jednotky 8th Commando, později známé jako "Layforce" podle jejího velitele, tehdejšího podplukovníka, Roberta Laycocka (Layforce vznikla později, sloučením několika jednotek Commandos). Jejím úkolem bylo provádět rychlé útoky na pobřeží Severní Afriky, ale kvůli nedostatku výsadkových plavidel nebyla příliš efektivní (nakonec byla 1. srpna 1941 rozpuštěna). V té době nadporučík Stirling přesvědčil Laycocka, aby zkusili využít padáků, jako alternativní metodu výsadku. Při jednom prudkém doskoku se však nešťastně zranil a strávil 2 měsíce na nemocničním lůžku. Během této doby dále promýšlel svoji koncepci malých bojových jednotek. Po propuštění z nemocnice ji Stirling chtěl přednést vrchnímu veliteli na generálním štábu v Cairu, generálu Claudeu Auchinleckovi, ale byl odmítnut. Nakonec se do budovy štábu tajně vplížil a podařilo se mu dostat až do kanceláře náčelníka štábu, generála Neila Ritchieho. Tomu se myšlenka Davida Stirlinga zalíbila a nařídil Auchinleckovi, aby Stirlingovy umožnil sestavit novou jednotku - L Detachment, Special Air Service Brigade (tento název byl záměrně matoucí pro nepřítele, aby se jednotka zdála větší, i když ve skutečnosti měla necelých 70 mužů včetně důstojníků). Krátce poté byl Stirling povýšen na kapitána.
Ke konci Severoafrického tažení v lednu roku 1943 se Italů a Němcům dokonce podařilo zajmout samotného Davida Stirlinga (údajně ho objevili v jeskyni, kde se snažil ukrýt), ale naštěstí se nikdy nedozvěděli jeho pravou identitu. Štěstí také bylo to, že byl zajat již na počátku roku 1943, protože později ke konci války v Evropě, sám Adolf Hitler nařídil každého příslušníka SAS okamžitě po dopadení zastřelit. Stirling se během svého zajetí 4x pokusil o útěk, avšak vždy neúspěšně. Nakonec skončil uvězněn na proslulém hradě Colditz, kde zůstal až do konce války (v té době převzali velení SAS jeho bratr Bill Stirling a Paddy Mayne). Byl povýšen na plukovníka a po návratu do vlasti v roce 1945 oceněn "řádem za vynikající službu" (DSO) a "řádem britského impéria" (OBE). Následně jmenován zástupcem velitele brigády SAS a pověřen pronásledováním příslušníků SS a Gestapa, kteří byli zodpovědní za vraždění válečných zajatců.
Po válce se David Stirling usadil v Rhodesii, kde podporoval myšlenku Capricorn Society (Společenství kozoroha), což byl vizionářský plán sjednocené Afriky, bez ohledu na rasové, náboženské či politické rozdělení společnosti. Protože se obával, že Velká Británie ztratí po válce svou moc, využil svých kontaktů a sjednával dohody o prodeji britských zbraní, ale také vojenské pomoci, pro různé zahraniční politické aktivity, do zemí jako například Saudská Arábie. Byl také zapojený do tajných vojenských operací na Středním východě. Na veřejnosti se opět objevil roku 1974 ve Velké Británii, poté, co proběhla velká stávka horníků. Založil tak trochu tajemnou organizaci s názvem GB75, jak sám řekl, tzv. "organizaci obávajících se vlastenců", která měla pomoci udržet v běhu základní služby i v dobách všeobecné stávky.
V roce 1990 byl povýšen do šlechtického stavu a později téhož roku v Londýně, 4. listopadu 1990 zemřel. Byl pohřben v St Cumin's Church, na břehu jezera Morar ve Skotsku. V roce 2002 byl slavnostně odhalen památník na jeho počest, bronzová socha Davida Stirlinga oblečeného v uniformě z dob tažení v Severní Africe. Památník se nachází na Hill of Row, poblíž jeho starého rodinného sídla. Jeho jméno také nesou kasárna Stirling Lines v Herefordu.Zdroj:
Wikipedia.org
Encyklopedie SAS
Who dares wins!