Special Air ServiceVeliteléCol. Sir Archibald David Stirling
Lt./Col. Robert Blair Mayne
Lt. Sir Peter de la Billière
Lt. Sir Michael Rose
Zakladatelem byl mladý poddůstojník skotské stráže David Stirling dobrovolník Commando Corps. Zde si uvědomil potřebu speciálních jednotek, protože při standardním způsobu boje byly ztráty příliš vysoké. Se svolením britského velení zakládá první speciální jednotku SAS sestavenou převážně s parašutistů.Od 22. července 1941 byla oficiální jednotkou. Z důvodu utajení a oklamání německé výzvědné služby měla jednotka krycí název 8. brigáda SAS (Special Air Service). Jednotka se skládala z 60 mužů a 6 důstojníků. Jejich úkolem bylo nepozorovaně proniknout v malých skupinkách (cca 6 mužů) hluboko za nepřátelské linie a zde provádět sabotážní akce. Zejména pak ničit německá a italská letadla na letištích Začátky provázely komplikace a neúspěchy. První misi přežilo pouze 22 z 66 vojáků. Prvního většího úspěchu dosáhli SAS v prosinci r.1941. Legenda vypráví že skupina pod velením Pattyho Mayna (irský atlet a spoluzakladatel SAS), se dostala tak blízko k letištní budově, že mohli naslouchat rozhovoru nepřátel. Mayne vykopnul dveře a vyčistil místnost od nepřátel. Po té jeho muži během 15 minut položili nálože ke 23 letadlům a protože neměli více výbušnin poškodili zbylých 24 letadel tak, že jim holýma rukama vytrhali ovládací panely...
Do konce roku 1941 se podařilo zničit přes 100 nepřátelských letadel. Po té SAS získali status 1. útvaru a jejími členy se stali mimo dobrovolníků Commandos také Francouzi, Řekové a Poláci. Do konce bojů v severní Africe se podařilo jednotkám SAS zničit na
400 letadel (více než jich bylo sestřeleno) a zabít mnoho nepřátel chránících základny a letiště.
Je také nutností alespoň stručně připomenout Australany a Novozélanďany, kteří mají své vlastní SAS. Jejich počátek má kořeny někdy v druhé světové válce kdy Australané (Diggers) a Novozélanďané (Kiwis) sloužili v britských ozbrojených složkách a SAS nebyla výjimka. Například vojáci z Novém Zélandu hráli hlavní úlohu v pouštní skupině ( Long Range Desert Group ), která působila jako „dopravce“ SAS v pouštích severní Afriky.
David Stirling byl od roku 1943 do konce války v německém zajetí na zámku Colditz. Naštěstí se Němci nikdy nedozvěděli jeho pravou totožnost a tak se mu podařilo přežít. Hitler vydal příkaz všechny zajaté příslušníky SAS na místě popravit, jakožto zvlášť nebezpečné protivníky. SAS plnila důležité úkoly po celou dobu války. Účastnila se také bojů v Itálii a Francii. SAS vnášela do nepřátelských řad zmatek, strach a bezesné noci.
Po skončení války 30. června 1946 byl útvar rozpuštěn. 1. Květen 1947 se ale pro SAS našlo uplatnění a tak byla obnovena jejich činnost, tentokrát pod názvem 21.SAS a následovaly další.
UniformyBarva baretu britských SAS je nyní pískově šedá.(Za druhé světové války však byly červené.)Novozélanďané a Australané mají khaki barety a příslušníci francouzských a belgických parašutistických jednotek mají barety černé barvy či kaštanové barvy. Začátkem války měli barety bílé, ale kvůli posměchu byli nahrazeny polní khaki čapkou. Jinak standartní britské výsadkářské uniformy+ nějaké další doplňky.
Odznak mají všichni stejný – Okřídlenou dýku na černém štítě. Dýka je světle zlatá a symbolizuje meč Excalibur, symbol pravdy a spravedlnosti.Křídla jsou světle šedá.Níže je na čepeli svinutá stužka s mottem: Kdo si troufá vítězí! – "Who dares wins!"-motto, jež vymyslel D. Stirling. Vojáci, jež měli za sebou tři bojové seskoky za nepřátelskými liniemi obdrželi parašutistická křídla. Jež měli nad levou kapsou nebo na rameni. Pro mnoho z nich to bylo víc než vyznamenání.
Literatura
John Kerrigan Smrt Rommelovi , Překvapivý útok , Odplata !pozor není tam skoro nic pravdivé!
Zdroj:
Časopis Commando č. 4 – duben 2004
Encyklopedie SAS - Steve Crawford
Moje hlava
Odznak

Sir David Stirling
