Autor Téma: Ať žije republika  (Přečteno 2385 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

spino

 • Wehrmacht
  Gefreiter - svobodník
 • Příspěvků: 34
Ať žije republika
« kdy: Červenec 28, 2009, 10:27:49 »
Drama
Československo, 1965, 134 min
Režie: Karel Kachyňa
Hrají: Zdeněk Lstibůrek, Naděžda Gajerová, Vlado Müller, Gustáv Valach, Jurij Nazarov, Iva Janžurová, Jindra Rathová, Jaroslava Vysloužilová, Eduard Alexandrovič Bredun, Jiří Chmelař, Josef Karlík, Vladimír Stach, Pavel Wuršer, Jan Handt, Vlastimil Kadeřábek, Miroslav Lerche, Jaroslav Urban, Milan Jedlička, P. Bohdanecký, O. Lozan, J. Kozel, Alena Černá, Štěpán Zemánek, K. Patek, Jindřiška Gabriela Preissová, Zdeněk Jarolímek, V. Podolák, František Šolc, František Golyšev, J. Vagrčka, J. Štegr, A. Vocílka, D. Svobodová, Karel Kachyňa, Zdeněk Martínek, Vít Olmer, Ivan Renč, Oto Ševčík, Josef Vorel, Frank Argus, M. Fila, Alex Jandouš, Miloš Nesvadba, Vladimír Kabeláč, Josef Bárta, H. Kubásková, Jan Kraus
Oficiální text distributora:Trpká mozaika líčí konec druhé světové války na moravském venkově očima malého kluka. Olin má od svého otce za úkol převést do bezpečí jejich kobylu. Tu mu seberou ustupující němečtí vojáci a hrdina se začne obávat otcova hněvu. Potká se i s přicházejícími Rusy... Jednoduchou zápletku obestírá předivo vzpomínek, představ a snů. Lyrické i syrové obrazy ukazují ústrky, jež Olin zažívá od svých vrstevníků, jeho nevraživost vůči surovému otci i jeho lásku k matce. Úvaha o pokřivené české mentalitě se objevuje hlavně ve finále, kde venkované doženou k sebevraždě údajného kolaboranta. V jiné přízračné scéně Olin uvidí své rodiče s nakradeným majetkem... Film byl také uváděn jako "Já a Julina a konec veliké války".
Můj názor:Opravdu hodně zajímavý snímek o konci 2. sv. války. Jako jeden z mála filmů ukazuje osvobození rudou armádou bez přikrášlení a propagandy. Taky ukazuje, že ne všichni měli z osvobození požitek.

von.erzgebirge

 • Wehrmacht
  Oberleutnant - nadporučík
 • Příspěvků: 432
 • Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 16. května 2009
Re: At' žije republika
« Odpověď #1 kdy: Červenec 28, 2009, 12:42:25 »
Scénář i knihu "Ať žije republika" napsal Jan Procházka. V časopise "MY 65" k tomu uvedl: Ať žije republika je můj konec velké války. Zmiňuji se zde o některých spolurodácích, kterých jsem si vážil, dokud jsem je nepoznal. A jiní, kterých jsem si začal vážit, až jsem je poznal.
Touha po koni, kůň, koně, největší sen malých rolníků. Pil jsem tuto koňskou fata morgánu už s mateřským mlékem, naplňovala dusivě celý pracovitý život mého otce.
A ruská armáda přijela na konících s nízkými břichy, malinkými kopyty, se smutnýma očima. Ležel jsem v těch dubnových dnech na střeše našeho domu, chtěl jsem válku vidět. Obě armády byly vysíleny na smrt, bobtnaly krví, podobali se sobě zoufalou utrmáceností.
A ještě nedozněla děla, a už z některých domků vyšly postavy, strýcové a sousedi, aby se v opuštěných domech rozhlédli po něčem, co by se jim mohlo hodit...
Napsal jsem tento svůj konec války také proto, že četba o tamtěch dnech voněla šeříkem, plála vlajkami, kolébala se v častuškách. Ano, i to bylo. Ale nejenom to.
S tojí zato si přečíst nějakou jeho knihu, Zelené obzory, Přestřelka nebo filmy Ucho, Lidé jako ty, Zatoulané dělo.... a zhodnotit v dnešních souvislostech.
Kdo čeká něco typu Holivůd ... Herakles jako Schwarzenegr s lehkým kulonetem a digitálníma hodinkama bude zklamaný.
Budoucnost je jasná. To pouze minulost se stále upravuje.

Bambi

 • Rudá armáda - RKKA
 • подполковник - Podpolkovnik
 • Příspěvků: 1018
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.  Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. září 2008
Re: At' žije republika
« Odpověď #2 kdy: Červenec 28, 2009, 01:36:07 »
To nezní špatně, zkusím nějakou z doporučených knih sehnat........i když o tom, že květen 1945 byl trošku o něčem jiném,než propaganda tvrdí, jsem nikdy nepochyboval.... :)
"пуля дура, штык молодěц!!!"