Autor Téma: Boj v Nigérii za zákaz vzdělání  (Přečteno 4661 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Ssgt.Vais

 • US ARMY
 • Major
 • Příspěvků: 496
Boj v Nigérii za zákaz vzdělání
« kdy: Červenec 28, 2009, 10:26:51 »
Ach muj bože...........
Radikální islamisté v Nigérii bojují za zákaz vzdělání, s bilancí 150 mrtvých
Radikální islamisté na severu Nigérie pokračují v krvavé ofenzivě proti místním policejním silám. Během dvou dnů při ní zemřelo už 150 lidí, boje ale nekončí. Sekta Boko Haram blízká svým pojetím Talibanu se prý nevzdá, dokud se jí nepodaří zavést v celé zemi radikální islámské právo šária.
Při násilí v provincii Bauchi na severu Nigérie zemřelo přes 50 lidí. Jejich těla byla po bojích shromážděna před policejní stanicí. Situace čtyř provincií na severu země připomínala podle zpravodaje BBC krvavá jatka. Civilisté byli vytaženi z aut a postříleni, jejich těla pak islamisté zanechali rozesetá po ulicích.
Reportér britského serveru napočítal poblíž policejní stanice v provincii Borno na stovku těl, z nichž většina patřila militantům. Výbušnou situaci se snaží ohlídat policie a armáda preventivními střelami do vzduchu, zatímco stovky lidí kvapem opouštějí své domovy.
Střelba duněla v pondělí po několik hodin i v provincii Yobe. Členové sekty tu podle listu Guardian zapálili při skandování hesla "Bůh je veliký!" policejní stanici. Na místě zůstali dva mrtví, dalších 23 útočníků se policii podařilo zadržet.
Ušetřena bojů nezůstala ani provincie Kano, jejíž bilance čítá tři mrtvé a 33 zadržených.
Násilí v těchto oblastech rozpoutal už nedělní útok islamistů v provincii Bauchi, při němž 70 militantů napadlo střelbou a granáty místní policejní stanici. Po odražení útoku pak vojáci a policisté pročesávali okolí, což vyústilo ve více než 55 úmrtí, dvě stě lidí přitom bylo zadrženo.

Vzdělání je podle sekty tabu
Muslimská sekta, která stojí za útoky, se ráda přirovnává k Talibanu, o čemž svědčí už její název - Boko Haram znamená doslova "vzdělání je zakázáno". Její následovníci v čele s Ustazem Mohammadem Yusufem se ovšem vzdát nehodlají a hrozí dalším krveprolitím.
Svůj cíl si stanovili jednoznačně - rozšířit islámské právo šária na zbytek 150milionové země. Dosud se jim to podařilo ve 12 z 36 nigerijských proviniích - v roce 2000 ale toto rozhodnutí vyústilo v sektářské násilí, při němž byly zabity tisíce lidí. Obyvatelé Nigérie se totiž rovnou mírou dělí na muslimy a křesťany a jejich střety nejsou nikterak ojedinělé. Například letos v únoru zemřelo při střetech v provincii Bauchi jedenáct lidí a desítky dalších utrpěly zranění. Militantní skupina tu zapalovala kostely v odvětě za předchozí spálení dvou mešit, na čemž měli podle muslimů zásluhu právě křesťané.
Vůbec nejděsivější výsledek si ale vyžádaly boje gangů obou znesvářených náboženství loni v listopadu. Během dvou dní při nich v hlavním městě provincie Jos zemřelo sedm set lidí. Rozbuškou tehdy byly rozpory ohledně místních voleb.
Současné potyčky ale podle reportérky BBC Caroline Duffield nejdou po linii komunitního nepřátelství. "Za násilím stojí mladí muži z náboženských skupin, kteří se ozbrojí a útočí na místní policii," píše z terénu. A dodává, že napětí nemá na muslimském severu země nikdy daleko ke krvavému vyústění. "Chudoba a soutěž o nedostatečné zdroje, spolu s etnickými, kulturními a náboženskými rozdíly, to vše dohromady vyvolává náhlé výbuchy násilí."
Co k tomu dodat...
Rod Flanders
3rd Marine Division Reenacting Group (1958 - 1979)

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: Boj v Nigérii za zákaz vzdělání
« Odpověď #1 kdy: Červenec 28, 2009, 10:44:27 »
Je to neustále dokola,Afrika se bude vyvraždovat pořád dál...Pak přijedou humanisté,přivezou nějaké miliardy dolarů,řeknou ty,ty,ty a jede se dál...A přitom to nedělají ti hnusní rasisté,ale černoši proti černochům...Nechci být hnusný,ale zlaté kolonie....potřely se podobné praktiky již v zárodku,černoši měli aspon něco do huby a svým způsobem byli chráněni...Oni si prostě sami sobě neumí vládnout....A já osobně preferuji záchranu afrických zvířat před zachováním milionů černochů,kteří nevymřou,a když tak vlastní vinou......Zní to hnusně,ale nadělat miliony dětí,to jim jde,ale postarat se oně,to už není jejich starost...Je mi malých černoušků upřímně líto/princip rasismu považuji za nesmysl/,ale to je asi tak všechno...Když je to jedno jejich rodičům,tak mě tuplem...A léčit aids stykem s pannou ,to chce poze kulku do týla a o ženské obřízce ani nemluvě...To již nejsou nekulturní lidé,ale lidská sběř....

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Re: Boj v Nigérii za zákaz vzdělání
« Odpověď #2 kdy: Červenec 28, 2009, 12:06:24 »
Jednou sem viděl, dokument Belgické televize, natáčeli to myslim v kongu (zkratka byvale Belgické kolonii) a utkvělo mi v mysli, jak ke kameře přišel nějaky černoch a začal si stěžovat jak se špatně žije.
Pak řekl, že doufá, že se Belgičani zase vrátí, že by byl konečně pořádek.
(zkrátka něco v tom smyslu)
Bylo to celkem zajimavé. Problem evropy je v tom, my už tam nepujdeme...
Stači se podivat na Jihoafrickou republiku.
Vyhnali bíle do evropy a hlavně do austrálie.
Ted sou tam bilí podřadnějí.
Ovšem kdy se tam hrnou černoši z jiných zemí, tak je s nima zacházeno jako s dobytekem.
Zkrátka černoši v JAR se berou za lepší sortu než zbytek kontinentu a proč tomu tak je, jelikož je jejich životní uroveň mnohem lepší než jinde.
Myslim maji i Atomové zbraně, nebo aspon programy.
(o tom sem už ale někam psal, pád aparteidu, nebo někam jinam)
Afrika je zkratka strašně zmatená, nejduležitější jsou hranice kmenů, nesmite se divat na hranice států, jelikož rozdělení na současné hranice bylo nasilně zakreslené kolonisty.
Z toho jsou pak velké problémy.
Afrika má ale potenciál pro evropu jako odbytiště zboží a dovozce surovin. Nepodcenovat je !
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

jíra

 • ČSR
 • Rotmistr
 • Příspěvků: 148
Re: Boj v Nigérii za zákaz vzdělání
« Odpověď #3 kdy: Červenec 28, 2009, 03:52:09 »
Citace
Ted sou tam bilí podřadnějí...
Ono to bude tím, jak psal Kolomazník, totiž apartheidem. Kdyby Evropu kolonizovali afričani a pak nám tady provedli segregaci, chtěl bych vidět, jak jim pak, až se srovnají poměry, budeš podávat ruku...
Otázka kolonií je taky složitá. Na jednu stranu to tam velmoci pozvedly, zavedly tam určitou organizovanost. Na stranu druhou je nezřídka prostě vysávaly. Pak také problémy s hranicemi apod. Afrika je poměrně bohatá, ale s tím co je tam teď, je jim to houby platné.
A staré zvyky, na kterých lpějí, také nejsou ideální (viz příspěvek zelezny kriz níže). Taky moc nechápu, že třeba rodina má x dětí, které pak nedokáže uživit. Osvěta v tomhle směru už je snad rozšířená, nebo ne?
Tux - tux - tux - tux - ta - ta - ta - ta - zavírá všem virům vrata  /  www.ubuntu.cz

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Re: Boj v Nigérii za zákaz vzdělání
« Odpověď #4 kdy: Červenec 28, 2009, 04:15:19 »
Citace
Jinak k těm islamistům a celkově k islámu nejhorší je, že je to jediné takové náboženství, které se od dob Mohammeda nezměnilo, žádná liberalizace žádná liberální větev, nic... ale vznikly ještě konverzativnější větve (a to si sem ted evropa pouští) ... a pak to takhle dopadá.

Sulfijci jsou co ? To je odnož islámu hodně podobná Křesťanství, jenom mnohem, mirumilovnější.
(hodně rozšířené v Turecku, Indii a i trochu Iránu.)
Navic Islám byl začátkem Středověku nejpokrokovějším náboženstvím.
Podivej jak vládli ve španělsku a na sicílii.
To byly nejvzdělanější a nejbohatší krajiny v Evropě.
Tak zase se kroť.
 :D
K těm kolonizátorům, třeba Belgičani měli problém v tom, že jich bylo málo (připad jako Portugalsko, kdy milionový národ chtěl vládnout pulce světa  ;D) Belgičani neváhali, vybrali jakysi kmen (buď to byli Hutuové nebo Tuciové) ti byli vyší a světlejší.
Z těch udělali jakousi vyší kastu.
Když ale padly kolonie a Belgičani utekli.
Nastala válka mezi Hutuy a Tucii.
Samozřejmě ti belgičtí oblíbenci byli málem vyhubení.
Taková je afrika   :P

"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

Florian Geyer

 • Wehrmacht
  Hauptfeldwebel - podporučík
 • Příspěvků: 181
 • Vono hovno, slavnej soude
Re: Boj v Nigérii za zákaz vzdělání
« Odpověď #5 kdy: Červenec 28, 2009, 05:29:42 »
hlavně jim neposílat materiální pomoc. Z ní jde tak 50-70 na logistiku a vůbec jak to tam dostat. Mají smysl jedině peníze (i kdy můj názor je nedávat nic).
heslo "trade not aid" -ve smyslu, že ne pomoc, ale pomoc obchodem. Prostě ať se přizpůsobí a najdou něco v čem jsou dobrý a ať máknou. Časem na to doufám příjdou, že jen nastavovat ruce pro pomoc nestačí.
povinně přečíst!!!:
http://www.libinst.cz/komentare.php?id=132&highlight=afrika
celkem se s ním ztotožňuji
Vono hovno, slavnej soude