Autor Téma: Pavel Alexejevič Rotmistrov  (Přečteno 3076 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Scrappy

  • Rudá armáda - RKKA
  • Рядовой - Rjadovoj
  • Příspěvků: 19
Pavel Alexejevič Rotmistrov
« kdy: Červenec 19, 2009, 12:05:07 »
Narodil se 23.6 1901 ve vesnici Skvorovo.  Základní vzdělání dostal v 4.třídní základní škole. V roce 1916 vystudoval vyšší učiliště. Poté pracoval na železnici , jako nosič v Samaře na horním toku Volhy .
Vojenská kariéra :
V roce 1919 vstoupil do Rudé armády , v jejíchž  řadách se účastnil Občanské války. Když dokončil vojensko-inženýrský kurz byl odeslán k 42. pluku 16. armády Západního frontu.
V září 1920 začal studovat na pěchotní škole rudých velitelů.V březnu 1921 se podílel na potlačení Krondštadské vzpoury, kde byl zraněn. Na jaře roku 1922 byl vyslán ke studiu na Spojené vojenské škole v Moskvě a po jejím ukončení byl roku 1924 poslán k 11. střelecké divizi dislokované v Leningradě.Tam postupně velel rotě, oddílu a praporu 31. střeleckého pluku. V květnu 1931 dokončuje Vojenskou akademii Michaila Vasiljevič Frunze a stává se náčelníkem štábu 36. střelecké divize v Zabajkalsku .

V roce 1937 velel 63. střeleckému pluku na Dálném východě. Od listopadu 1938 zastával funkci profesora taktiky na Vojenské akademii mechanizace a motorizace  J.V. Stalina v Moskvě, přičemž v roce 1939 obhajuje diplomovou práci a stává se docentem a kandidátem vojenských věd. Během Zimní války působil jako instruktor tankových jednotek na štábu Severozápadního frontu, krátce velel tankovému praporu a v březnu 1940 byl jmenován náčelníkem štábu 35. lehké tankové brigády . Od května roku 1940 opět působil na akademii. V prosinci 1940 byl jmenován zástupcem velitele 5. tankové divize. V květnu 1941 se stal náčelníkem štábu 3.mechanizovaného sboru. V této funkci jej zastihl začátek války. Štáb sboru se dostal do obklíčení, odkud se skupině vojáků ( mezi nimi je Rotmistrov) podaří probít. Sboru byl po obklíčení rozpuštěn a Rotmistrov se v září 1941 stává velitelem 8. tankové brigády . V čele brigády se vyznamenává v bojích pod Moskvou a získává pro brigádu gardový titul ( 3. gardová tanková brigáda).
V dubnu 1942 se stává velitelem 7. tankového sboru, který byl v létě 1942 převeden do stavů 5 . tankové armády. Se sborem bojuje v prostoru Jelce a u Stalingradu . Zde se sbor vyznamenává v boji proti úderné skupině polního maršála Ericha von Mansteina ( sbor získává titul gardový a  je přejmenován na 3.gardový tankový sbor) . V únoru roku 1943 byl ustanoven velitelem nově se formující 5. tankové armády, s níž se účastnil tankové bitvy pod Prochorovkou . Poté se 5. tanková armáda pod velením generálplukovníka tankových vojsk Rotmistrova v rámci 2.ukrajinského( Stepního) frontu  účastní osvobozování Charkova a bitvy o Dněpr, za což s velitelem 2. ukrajinského frontu armádním generálem Ivanem Stěpanovičem Koněvem získává maršálskou hodnost , on v tomto případě hodnost maršála tankového vojska.
V srpnu 1944 je jmenován zástupcem velitele tankového a mechanizovaného vojska. Po skončení války krátce velel tankovým vojskům Skupiny sovětských okupačních vojsk. Roku 1946 se stává velitelem tankových vojsk při Hlavním velitelství vojsk na Dálném východě. V roce 1953 vystudoval Vojenskou akademii generálního štábu a stal se na ní náčelníkem katedry tankového vojska. Od roku 1953 se vrhl na čistě pedagogickou dráhu, přičemž získal titul profesora a doktora vojenských věd. Od podzimu 1958 stál v čele Vojenské akademie tankových vojsk. Roku 1962 obdržel jako první hodnost hlavního maršála tankových vojsk  a stává se poradcem tehdejšího ministra obrany  Rodiona Jakovleviče Malinovského . Po jeho smrti byl zařazen do skupiny generálních inspektorů a věnoval se psaní pamětí .  Zemřel 6.4. 1982 a je pohřben na Novoděvičském hřbitově v Moskvě. V Moskvě na domě kde žil byla umístěna pamětní deska .
Za své vojenské zásluhy byl vyznamenán titulem hrdina Sovětského svazu, pěti řády Lenina , Řádem říjnové revoluce ,čtyřmi řády Rudého praporu, Řádem Suvurova 1. a 2. stupně . Řádem Kutuzova 1. stupně ,Řádem rudé hvězdy , Řádem Za službu vlasti v ozbrojených silách 3. stupně a desítkou dalších zahraničních vyznamenání.
Paměti P.A. Rotmistrova :
Tanková bitva pod Prochorovkou
Ocelová garda
Doba a tanky


Prameny :
Jiří Fidler – Za víru, vládce a vlast – ruští a sovětští maršálové
 http://www.warheroes.ru
forum.valka.cz
palba.cz
Všude dobře, na Panzernet fóru nejlíp !