Autor Téma: Bitka v zálive cisárovnej Augusty  (Přečteno 1496 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Rastislaus

  • Slovenská armáda
  • Major
  • Příspěvků: 622
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 25. listopadu 2008
Bitka v zálive cisárovnej Augusty
« kdy: Červen 26, 2009, 10:03:28 »
2. novembra 1943 sa v tomto zálive odohrala bitka medzi americkým zväzom zloženým zo 4 krížnikov a 8 torpédoborcov (veliteľ kontraadmirál Stanton Merrill) a japonským zväzom zloženým z 2 ťažkých a 2 ľahkých krížnikov a 6 torpédoborcov (veliteľ Sentarō Ōmori).
Japonský zväz sa k Američanom približoval v troch skupinách -
1. severná skupina - ľahký krížnik + 3 torpédoborce
2. stredná skupina - 2 ťažké krížniky
3. južná skupina - ľahký krížnik + 3 torpédoborce
Američania sa rozhodli zaútočiť na severnú skupinu, no torpéda z amerických torpédoborcov nesplnili svoj účel a došlo k hodinu trvajúcemu delostreleckému súboju. Ako prvý obdržal presné zásahy japonský ľahký krížnik Sendai, ktorý stratil rýchlosť a po výbuchu klesol pod hladinu. 2 torpédoborce, ktoré Sendai chránili sa následne pri manévri zrazili a museli sa z boja stiahnuť. Boj však pokračoval, keďže Japoncom ostávali ešte dve skupiny lodí. Americký krížnik Denver dostal 3 zásahy granátmi kalibru 203mm a poškodený vybočil z tvaru. Merrill nariadil urobiť dymovú clonu a následne za pomoci rádiolokátorov strielať na japonské lode. Keďže bola noc, Japoncom sa neuveriteľne sťažila situácia, keďže rádiolokátory nemali k dispozícii a ani za pomoci osvetľovacích granátov nedokázali lokalizovať americké lode. Američania však pokračovali v paľbe, japonský ťažký krížnik Myoko pri manévri vrazil do torpédoborca Hatsukaze, ktorý stratil rýchlosť a hneď na to dostal niekoľko zásahov. Aj ťažký krížnik Haguro obdržal niekoľko zásahov, no zo šiestich granátov vybuchli len dva. V tom čase mali Američania poškodený torpédoborec Foote a takisto aj torpédoborec Spence. To však už Japonci ustupovali - stratili ľahký krížnik + torpédoborec a ďalšie tri lode mali poškodené. Američania mali poškodený len jeden krížnik a dva torpédoborce.
3. novembra 1943 japonská ponorka RO-104 zachránila admirála Ijuina a 75 námorníkov, ktorí prežili potopenie krížnika Sendai.


Stanton Merrill


Sentarō Ōmori


Japonský ľahký krížnik Sendai


Americký ľahký krížnik Denver