Autor Téma: Su-37 SuperFlanker  (Přečteno 19283 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

baster

• Slovenská armáda
  • Strelník
Su-37 SuperFlanker
« kdy: Květen 29, 2009, 04:35:30 »
Suchoj Su-37 je ruské supermoderné lietadlo, ktoré konštrukciou vychádza z geniálneho typu Su-27 Flanker. Má prvky technológie STEALTH je to lietadlo piatej generácie. Jedna z najzaujímavejších vecí je to že lietadlo má vektorovateľný ťah obidvoch motorov, ako napr. jeho americký konkurent F-22. Jednoducho povedané, trysky motoru sa možu natočiť do iného smeru ako je smer letu. Mimochodom, sú na sebe nezávislé, čiže napr. každá tryska sa môže otočiť do iného smeru, čím toto lietadlo technicky preskočilo aj F-22. Toto robí z Su 37 najobratnejšiu stíhačku na svete. Rusko označuje toto lietadlo ako lietadlo 21. storočia.
Lietadlo malo premiériu v roku 1996, na Air show vo Farnborough. Jevgenij Frolov predviedol mnoho manévrov, no 2 manévre vyrazili ľuďom dych - manéver Super Kobra a manéver Kulbit (http://www.youtube.com/watch?v=7ALt3m3Kkhw). Pri kulbite spraví lietadlo za pomoci zmeny vektorov ťahu motorov kotrmelec dozadu, na konci ktorého klesne rýchlosť lietadla an 60 km/h, no lietadlo vôbec výšku nestráca a pokračuje akoby nič !!!! Doposiaľ sa žiadnemu západnému lietadlu toto nepodarilo napodobniť. Manévre vymyslel pred pár rokmi ruský pilot Su 27 Pugačev, preto sa občas manéver nazýva Pugačevova kobra. Tento manéver obdivujú hlavne americký konštruktéri a vidia v ňom obrovský potenciál.
Motory - Saturn/Ljulka AL-37FU s ťahom po 137,3 kN
Max. rýchlosť - 2 440 km/h
dolet - 3 500 km/h
výzbroj - max. 8 000 kg, 12 závesníkov, 30 mm kanón, bomby alebo rakety vzduch-vzduch, vzduch-zem

Počas studenej vojny sa predpokladalo, že Rusi sú v letectve cca 5 rokov pred USA, no po rozpade ZSSR si všetci mysleli že navrch má jasne USA, no po uvedení tohto typu sú Rusi vpredu minimálne o 5 rokov. Pre porovnanie, Su je niekoľko krát lacnejšie a jednoduchšie na údržbu ako konkurent F-22, a američania dodnes nevyriešili problém vektorovaním ťahu aj do strán, F-22 môže s tryskom točiť len hore alebo dole.
Podľa názorov západných expertov zostane 37 neprekonaná ešte niekoľko rokov.
zdroj - www.military.cz

Werner Mölders

• Luftwaffe
  • Oberstleutnant - podplukovník
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 9. března 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.    Uděleno: 9. března 2009
Re: Su-37 SuperFlanker
« Odpověď #1 kdy: Listopad 14, 2009, 11:33:42 »
Mig-29 OVT si s ním určitě nezadá, dokonce bych si dovolil říct, že thrust vectoring  má vyřešený lépe.
http://www.youtube.com/watch?v=Ai7eaDeRlDs
PS
Takhle to vypadá, když kobru zkouší gripen :D.
http://www.youtube.com/watch?v=OVr6QJzW094
Ampulle !!!

TANKkiller

• Host
« Odpověď #2 kdy: Listopad 14, 2009, 11:51:50 »
Ale určite nema lepšiu manevrovatelnosť. A s tim čo si si dovolil povedať musim nesuhlasiť preto že to nie je take stabylne a prud nejde presne do jedneho bodu ale unika pomimo a pri manevrovani tim padom nevitvori taky tlak do jedneho bodu a nezroby taky prutky manever ako su-37 ak vieš čo tim myslim

Werner Mölders

• Luftwaffe
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 9. března 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.    Uděleno: 9. března 2009
« Odpověď #3 kdy: Listopad 14, 2009, 11:59:40 »
No u Su-37 jde trysku vychýlit jen nahoru, nebo dolu (nebo každá jinak), zatímco Mig-29 OVT je může natáčet i do stran. Nevím co by na tom bylo nestabilního, spíš mi to přijde citlivější.
Ampulle !!!

TANKkiller

• Host
« Odpověď #4 kdy: Listopad 15, 2009, 12:18:12 »
neviem no jak som pozeral to video tak sa mi zdalo že ta časť tryskov od ktorej su ohybne tak je z nejakeho ohybneho materialu či čo a nejde prud jednosmerne kam sa trysky otočia. Ale inak myslim že niečo na tom bude. No hlavne som prekvapeny že to zrobyli na mig-29 o tom som nevedel a čo je ešte lepšie že dlho konkurente f-16 a mig-29 už konkurente nie su :D A na našich Slovenskych to ešte nie je aj ja chcem :-O . Ale to fakt musim uznať ta ohybnosť tryskov dala Ruskemu letectvu novy rozmer- snať da aj nam :D

Werner Mölders

• Luftwaffe
« Odpověď #5 kdy: Listopad 15, 2009, 12:20:27 »
To neni ohebný materiál, ale naopak citlivost toho systému. Ještě jedno video tady.
http://www.youtube.com/watch?v=NArrMPFNdUw
Ampulle !!!

TANKkiller

• Host
« Odpověď #6 kdy: Listopad 15, 2009, 12:26:37 »
No tu to už vyzera lepšie tam si mi to zdalo nejake divne. Ale nejaku nevyhodu to predsa musi mať. Veď keby to bolo take dobre tak by to tak zrobili aj na suchoi, myslim že by sa to oplatilo pretobyť ak je to lepšie

Hamerinski

• Čestný moderator
    • Letadla, letci, osobnosti WW II
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 11. září 2008
« Odpověď #7 kdy: Listopad 15, 2009, 05:29:04 »
No tu to už vyzera lepšie tam si mi to zdalo nejake divne. Ale nejaku nevyhodu to predsa musi mať. Veď keby to bolo take dobre tak by to tak zrobili aj na suchoi, myslim že by sa to oplatilo pretobyť ak je to lepšie
A co takhle konkurenční boj výrobců letadel a motorů ;). Každý používá motory jiného výrobce.