Autor Téma: 2 bitky v zálive Kula  (Přečteno 4185 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Rastislaus

 • Slovenská armáda
 • Major
 • Příspěvků: 622
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 25. listopadu 2008
2 bitky v zálive Kula
« kdy: Květen 27, 2009, 12:34:58 »
1. bitka
 1. bitka v zálive Kula vypukla 6. júla 1943, keď zväz amerických lodí (krížniky Honolulu, Helena, St. Louis a 4 torpédoborce) pod velením kontradmirála Waldena Ainswortha dostal rozkaz, aby zaútočením na japonský zväz zabránil prísunu posíl na niektorý z ostrovov.
 O 1:36 americké lode spozorovali na rádiolokátoroch približujúci sa japonský zväz. Japonci zatiaľ nič netušili a rozdelili sa na dve skupiny - po troch a štyroch torpédoborcoch. Pár minút pred druhou hodinou zahájili americké lode paľbu - tá Japoncov prekvapila a vyvolala požiare na dvoch torpédoborcoch. Japonci sa však rýchlo spamätali a podnikli torpédový útok - ten bol vcelku úspešný, keďže 3 torpéda zasiahli krížnik Helena, ktorý sa následne prelomil a potopil. Na japonskej strane bol potopený torpédoborec Niizuki, torpédoborec Nagatsuki nabehol na plytčinu, kde ho ráno zničilo americké letectvo. Tým sa skončila 1. bitka v zálive Kula.
 

Ľahký krížnik Helena

Vrak torpédoborca Nagatsuki

 2. bitka - tzv. Bitka pri ostrove Kolombangara
 2. bitka v zálive Kula sa odohrala z 12. na 13. júla 1943. Priebeh bol podobný ako pri prvej bitke - kontraadmirál Ainsworth dostal rozkaz zadržať japonské lode, pričom obdržal značné posily - namiesto potopeného krížnika Helena novozélandský krížnik Leander a k štyrom torpédoborcom pribudlo ďalších 6. Japonský zväz bol zložený z jedného krížnika a piatich torpédoborcov. Ainsworth teraz chcel znemožniť Japoncom použiť torpédový útok a to nasledovne - americké lode mali zahájiť delostreleckú paľbu a zároveň podniknúť torpédový útok, na čo sa následne mali obrátiť, aby sa nedostali do blízkosti japonských lodí.
 Spočiatku všetko prebiehalo bez problémov. Keď boli Japonci na dostrel, spustili Američania paľbu a následne podnikli torpédový útok. Keď prišiel čas na obrat, Ainsworth vydal príslušný rozkaz rádiom, lenže niektoré lode rozkaz buď nezachytili alebo nepochopili a v zväze tak nastal veľký chaos - niektoré lode rozkaz splnili, ostatné pokračovali v plavbe k Japoncom. Krížnik Leander urobil obrat oneskorene, čím prinútil krížnik Honolulu plávajúci za ním opísať veľký kruh. Zatiaľ čo americké lode robili obrat, Japonci zahájili torpédový útok. Jedno torpédo zasiahlo krížnik Leander, následne sa ešte aj zrazili dva torpédoborce.
 Po obrate zahájili americké lode paľbu na japonský krížnik Jintsu, ktorý začal spolu s niektorými torpédoborcami horieť a následne sa aj potopil. O 1:45 urobili japonské torpédoborce obrat, aby sa vzdialili od Američanov. Američania ich však začali prenasledovať, čo sa ukázalo byť zlým rozhodnutím - o 1:36 sa japonské lode obrátili, o 2:05 podnikli torpédový útok a znova sa obrátili na predchádzajúci kurz. Torpéda zasiahli krížniky Honolulu a St. Louis a torpédoborec Gwin. Po útoku ostali krížniky ťažko poškodené a torpédoborec sa potopil.
 Táto bitka ukázala, že síce Američania mali plán dobre premyslený, no absolútne zlyhala jeho realizácia.
 
 
Krížnik Honolulu po torpédovom útoku
 
Krížnik St. Louis po torpédovom útoku
 
Ľahký krížnik Jintsu
 
Zdroj: kniha Námorné bitky

Bambi

 • Rudá armáda - RKKA
 • подполковник - Podpolkovnik
 • Příspěvků: 1018
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.  Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. září 2008
Re: 2 bitky v zálive Kula
« Odpověď #1 kdy: Květen 28, 2009, 08:44:20 »
Pěkný článek. Opět je vidět, že Japonci byli mistři v nočních bojích a jejich precizní reakce svědčily o skvělé připravenosti a výcviku. V bojích v úzkých průlivech okolo malých ostrůvků se ztrácela hlavní americká výhoda, kterou byl radar. A bystrooké japonské hlídky leckdy viděly americké lodě ve stejjném okamžiku, kdy ty je spatřily na radaru.
"пуля дура, штык молодěц!!!"

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1542
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: 2 bitky v zálive Kula
« Odpověď #2 kdy: Červenec 20, 2010, 07:59:41 »
Prvú bitku je možné označiť za japonské taktické víťazstvo. Podarilo sa im potopiť Američanom ľahký krížnik, pričom stratili dva vlastné torpédoborce. Čiastočne však splnili aj svoju hlavnú úlohu, keď vylodili 2600 mužov posíl (aj keď zamýšľaný počet bol vyšší).
Druhá bitka sa stala ukážkou účinnosti japonských torpéd a trápnou americkou porážkou. Podľa Hrbeka boli zasiahnuté všetky tri spojenecké krížniky. Torpédoborec Gwin skončil na dne, ďalšie dva Buchanan a Woodworth sa zrazili navzájom a poškodené sa doplazili späť na základňu. Strata Džincú bola výsledkom chyby admirála Izakiho, ktorý sa pokúsil osvetliť Američanov pomocou svetlometou, čo samozrejme prilákalo na krížnik paľbu všetkých amerických lodí. Admirál Izaki zaplatil za túto chybu životom, podobne ako väčšina posádky.


americký krížnik St. Louis a novozélandský Leander zahajujú paľbu


japonskí námorníci z potopeného Džincú na palube amerického torpédoborca
The only easy day was yesterday.