Autor Téma: Ivan Semjonovič Nikitin - Prvý zajatý generál  (Přečteno 3270 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Kacalov

  • Wehrmacht
    Obergefreiter - desátník
  • Příspěvků: 41
Ivan Semjonovič Nikitin - Prvý zajatý generál
« kdy: Květen 27, 2009, 10:17:07 »
Ivan Semjonovič Nikitin
Narodil sa v dedine Dubrovka (Brjanská oblasť) v proletárskej rodine roku 1897. Už od mala musel tvrdo fyzicky pracovať. Do armády vstúpil roku 1916. Po roku 1917 sa pridal k Červenej armáde, kde začínal ako radový vojak u kavalérie. Vďaka svojim schopnostiam to  dotiahol v roku 1920 na veliteľa jazdeckého pluku Južného frontu. Vyznamenal sa zvlášť v boji o kaukazský Majkop proti bielogvardejcom gen. Wrangela. Ako odmenu za úspešné ofenzívne akcie získal automatickú pištoľ Mauser (kaliber 7,63 mm). Po ukončení bojov slúžil na Frunzeho vojenskej akadémii v Moskve, ktorú ukončil v polovici dvadsiatych rokov. V roku 1935 velil 5. jazdeckej divízii.

V marci toho roku ho vyslali ako vojenského poradcu do Mongolska. Za svoju činnosť poradcu získal v januári rad Červenej hviezdy. V súvislosti so zatknutím hlavného poradcu mongolskej ľudovej armády L. J. Vajnera sa však zhoršila aj Nikitinova situácia a v októbri 1937 bol odvolaný. Vajner po mučení priznal "podvratnú činnosť" Nikitina a Nikitin žil v Moskve dva roky v neistote, kedy príde v rámci čistiek v armáde na rad on. V ústraní, keď pracoval na kádrovej správe Červenej armády prežil najhoršie obdobie čistiek. Pomohla mu aj podpora bývalých kolegov ako napr. Bagramjana či Jeremenka. NKVD po vyšetrovaní dospela ku konštatovaniu, že nenašla žiadne kompromitujúce materiály.

V júni 1940 tak Nikitin mohol veliť 6. jazdeckému zboru v Bieloruskom vojenskom okruhu. S týmto zborom prešiel od januára do júna 1941 intenzívnym bojovým výcvikom zameraným na ofenzívu s tzv. Bialystockého výbežku. 6. jazdecký zbor disponoval pred vypuknutím operácie Barbarossa 15 552 koňmi a 18 540 mužmi. Zbor mal aj ľahké tanky BT, delá s kalibrami 45 mm, 76 mm, 122 mm a protilietadlové 37 mm delá. Po zahájení vojny 22. júna 1941 sa Bialystocký výbežok len ťažko bránil. Luftwaffe ovládla oblohu a zničila väčšinu jednotiek presúvajúcich sa na front.

Koncom mesiaca bol už generálmajor Nikitin v zajatí. Vojenské kolégium Najvyššieho súdu ZSSR rozhodlo o Nikitinovi už roku 1942 na základe nepresných informácií. Dostal trest smrti v neprítomnosti za vlastizradu. Paradoxne bol už Nikitin mŕtvy, keďže odmietajúc akúkoľvek spoluprácu, zahynul v nemeckom zajatí. Rehabilitácie sa dočkal až po Stalinovej smrti roku 1954.