Jednotky > Ostatní Sovětské jednotky

Specnaz

(1/3) > >>

konev:
Specnaz (vojska speciaľnogo naznačenija) je ruske označenie jednotiek zvláštneho určenia sovietských a v súčastnosti ruskúch ozbrojených síl ministerstva vnútra, ministerstva obrany, pohraničných, výsadkových, námorních vojsk a špeciálne jednotky prieskumu. Nie je označenie konkrétnej jednotky. Ruská tajná služba FSB má vlastné špeciálne jednotky pod označením Osnaz. Informácií je málo a niektoré sú schválne podávané falošne pretože ich činnosť, výcvik a organizácia podlieha prísnemu utajeniu(napriek tomu sú na youtube videá ;D). Sovietské špecialne jednotky boli vytvorené počas WWII na plnenie prieskumních a diverznich úloh v zázemí nepriateľa. Veľkou mierou sa podieľali na partizánskej vojne na území ZSSR, ale aj v iných oblastiach východnej Európy. Počas studenej vojny boli cvičený na úlohy vyvolania chaosu v nepriateľskom zázemí, likvidáciu vojenských a civilních cieľom(letiská elektrárne...), na zneškodnenie jadrových hlavíc a na likvidáciu politických osôb.
Západ odhadoval príslušnikov Specnaz na 30 000 mužov. Specnaz slúžili vo vojne v Afganistane, Tadžikistane, Čečensku, Dagestane, Karabachu. Tvorili tiež predvoj sovietských vojsk pri vpáde Vojsk Varšavskej zmluvi na územie Československa.
V súvislosti so Specnaz sa objavujú názvi: Afa, Vympel, Sobr a Omon sú to, alebo boli to jednotky ministerstva vnutra a obrany.
Specnaz v Afganistane

tu je video
http://www.youtube.com/watch?v=xf2o72eBXjs&feature=related
a ešte nejaké obrázky

príslušník Specnaz v ruke ná PP-19-01 Viťaz


Sahidko:
Pár zaujímavých pasáží z knihy Útvary Specnaz : Dôvorná správa o elitných sovietskych jednotkách od Viktora Suvorova (pseudonym, pravé meno Vladimír Bohdanovič Rezun) :
...v oblasti výsadku dochádza k prvým stratám. Sebakvalitnejší parašitistický výcvik nezabráni zlomeninám nôh a ďalším újmam. Zákony útvary Specnaz sú jednoduché a pochopiteľné. Ak vojak utrpí ťažké zranenie, nemôže ho veliteľ zobrať so sebo, lebo by negatívne ovplyvnil pohyblivosť skupiny. Veliteľ ani nemôže zraneného muža nechať na mieste. Na rad teda prichádza jednoduché a logické opatrenie v podobe usmrtenia zraneného vojaka, na čo poslúži silný prípravok s názvom milosrdná smrť. V prípade, že veliteľ v nemiestnom zľutovaní rozhodne vziať zraneného muža so sebou a ohrozí tým akciu, je povinnosť veliteľovho zástupcu odstrániť veliteľa aj zraneného. Veliteľ pritom na chemický prípravok nemá nárok, odporúča sa zozadu mu zacpať ústa a nožom podrezať krk. Ak sa s veliteľom nevysporiada jeho zástupca je na celú skupinu nazerané ako na zradcov...
...výborným miestom, kde môže človek prekonať sám seba poznať a prekonať, je tzv. čertov priekop, ktorý vykopali vojaci v ústrednom výcvikovom stredisku Specnaz . Je to priekop, z ktorého dna trčia kovové bodce. V najužšom mieste je široký 3 metre a odtiaľ sa ďalej rozširuje. Nikto nikoho nenúti cez čertov priekop skákať. Ak však chce niekto vyskúšať vlastné schopnosti a prekonať vlastnú zbabelosť, môže si skočiť. Z miesta, s rozbehom, v bežeckých botách  a v teplákoch, v kanadách, so zbraňou alebo bez. Začína sa na úzkom mieste. Kto urobí chybu, klopýtne alebo nedoletí na druhú stranu pristane na bodcoch. Len málokto sa odvažoval riskovať život nad čertovým priekopom, až kým niekto nenapísal na tabulu varovné upozornenie Vyhradené skutočným bojovníkom útvaru Specnaz. Od tej doby bolo pri priekope veľmi živo...
...ani najdômyselnejšie elektronické zariadenia však nenahradí najjednoduchšiu a anjspoľahlivejšiu metódu určenia polohy ciela - výsluch zajatca. Každý kto upadne do rúk útvaru Specnaz vie, že zomrie. Napriek tomu sa snaží správne a presne odpovedať. Nebojuje o život, ale o prijateľnú smrť. Akonáhle skupina obdrží informácie, na ktorých im záleží, preverí si fakty a zbavia sa zajatcov. Osoby, ktoré neklamali skončia milosrdnou smrťou zastrelením, obesením, podrezaním alebo utopením. Specnaz nikoho nemučí kvôli mučeniu...

Bambi:
Kniha to je dobrá. S jediným problémem - dle informací autor nikdy u Specnaz nesloužil a proto bych údajům v této knize až tolik nevěřil.

jolly roger II:

--- Citace: konev  Květen 24, 2009, 01:49:11 ---V súvislosti so Specnaz sa objavujú názvi: Afa, Vympel, Sobr a Omon sú to, alebo boli to jednotky ministerstva vnutra a obrany.

--- Konce citace ---
Kolega myslela asi jednotku Alfa a nie Afa. Tiež chcem upresniť, že jednotky Alfa a Vympel spadajú pod ruskú federálnu bezpečnostnú službu FSB (Федера́льная слу́жба безопа́сности Росси́йской Федера́ции (ФСБ России)), ide o bývalú KGB.
Omon by som osobne nezaradil medzi špeciálne jednotky, kedže ide o zásahové jednotky ruskej milície. Sobr bol zrušený 16.10.2002 a jeho členovia prešli do špeciálnej policajnej jednotky OMSN. Ruské ministerstvo vnútra disponuje špeciálnymi jednotkami napr.: Vityjaz a Rus.

Werner Mölders:
Tak OMON je takový sproný, liší se to město od města. Třeba moskevský OMON má výborný výcvik, ale jinde není na tak vysoké úrovni.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi