Autor Téma: Bitva o Říšský sněm v Berlíně  (Přečteno 16203 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2048
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Bitva o Říšský sněm v Berlíně
« kdy: Květen 21, 2009, 06:20:06 »
Bitva o Říšský sněm v BerlíněBitva o Berlín
Díky úspěchu Viselsko-Oderské operace se sovětské armády valily nezadržitelně na Berlín. První sovětské dělostřelecké granáty začínají dopadat na Berlín 20.dubna 1945, v den Hitlerových narozenin. 1. ukrajinský a 1.běloruský front se o den později spojí, a dostávají tak celý Berlín do kleští. V průběhu bojů o Berlín naráželi sovětští vojáci na tuhý odpor, zejména ze strany jednotek SS. V průběhu celé bitvy není vyjímkou, když se do cesty sovětské (celé) armádě, postaví pouhá německá divize, většinou špatně vyzbrojená. Přesto němečtí vojáci, někdy pouze mladíci z Hitlerjugend, či starci z Volkssturm s panzerfausty, kladou sovětské armádě odpor, za který ovšem většina zaplatí svým životem.

Od počátky bitvy je situace Němců beznadějná, proti necelým 800 000 špatně vyzbrojených obránců, stojí téměř 2 500 000 Rudoarmějců, kteří si na nedostatek tanků a dělostřelectva nemohou stěžovat. Nejtěžší boje pro obě strany propukají v oblastech kolem samotného Berlína, kde se nacházejí poslední opevněné pozice před samotným městem. Tyto boje jsou historiky dodnes brána jako nejurputnější během celé bitvy o Berlín. Jedna strana střídala v protiútocích, často nesmyslných a velice krutě vyplacených na životech, druhou, přičemž tyto protiútoky byly pro německé obránce doslova masakrem. Nejvíc vázl postup 1. běloruského frontu maršála Žukova, úspěšnější byla vojska 1. ukrajinského frontu maršála Koněva, která prolomila pozice 4. pancéřové armády a 18. dubna se dostala ke Sprévě. 22.dubna, dva dny po svých 56. narozeninách, nařizuje Adolf Hitler svolat poradu štábu, během níž je dojednáno stáhnutí všech vojsk ze Západu k Berlínu.

V průběhu dnů 24.-30.dubna 1945 po celém Berlíně propukají krvavé boje mezi postupujícími Sověty a německými obránci, kteří nemají kam ustoupit, jelikož celý Berlín je obklíčen dvěma sovětskými fronty. Onoho zmíněného 24.dubna pronikají první sovětské jednotky maršála Žukova na předměstí samotného Berlína. Na jihu je obklíčena celá 9.armáda, která měla bránit Berlín z jihu. K obraně města měl generál Weidling k dispozici pouze zbytky 9. a 3. pancéřové armády. Tyto jednotky, většinou již beze zbraní, či těžké techniky, doplňovali ,,dobrovolníci" od policie, protiletadlového dělostřelectva, Hitlerjugend a Volkssturmu.

K 29.dubnu mají většinu města, ovšem po tvrdých bojích, sovětské jednotky pod kontrolou. Na dobytých částech města dochází ke zvěrstvům ze strany mstících se Sovětů. Znásilňování, popravy, apod. jsou v pořádku. K 29.dubnu obsazují Rudoarmějci i ministerstvo vnitra, od samotného Reischtagu vzdáleného pouhých 500 metrů.


Reichstag v červnu 1945


Reichstag (Říšský sněm) - krátká historie
Budova Reichstagu byla vystavěna jako sídlo Reichstagu, původního parlamentu Německé říše. Budova byla slavnostně otevřena roku 1894 a sloužila až do roku 1933, kdy byla údajně podpálena. Viníkem byl oficiálně označen nizozemský komunista Marinem van der Lubbe. Historici dnes dávají vinu nacistům, kteří chtěli na sebe upozornit, že se oni se svými varováními o podlosti židů a komunistů, nemýlí. V průběhu vlády Adolfa Hitlera nebyla budova Říšského sněmu nikdy opravena. Za Berlínské operace roku 1945 byla navíc ještě silně poškozena závěrečnými boji mezi německými obránci a sovětskými jednotkami.

Po skončení války se budova Říšského sněmu ocitla v Západním sektoru Berlína, velmi blízko hraničního pásma. Roku 1956, celých 11 let po válce, se rozhodlo o jejím opravení. Rekonstrukce budovy proběhla v letech 1961-64. Během Studené války sloužila jako muzeum Dějin Německa. V letech 1995-1999 proběhla další rekonstrukce budovy. Spolkový sněm začal trvale pracovat v této budově od 7. září 1999.
Reichstag v bitvě o Berlín
Navzdory svému nulovému významu od zapálení v roce 1933, sovětské velení na něj zaměřilo svoji pozornost s cílem dobýt jej jako symbol celého Berlína a Německa. Během bojů o Berlín působila v Říšském sněmu posádka o 3000 mužích. Jednalo se o číslo magické, v porovnání s tím, že se jednalo o obránce pouze jedné budovy. Celkově se ale jednalo o různorodou směsici ozbrojených složek Německa (Waffen-SS, Wehrmacht, Luftwaffe, Hitlerjugend, Gestapo, SD atd.), většinou různě i ozbrojených.

Němečtí obránci většinou disponovali osobními zbraněmi, samopaly a v některých případech i kulomety a panzerfausty. Před schody do budovy se měla údajně nalézat i protitanková děla ráže 75mm, ovšem obráncům se asi po pár výstřelech již nedostávalo munice.

Dobytím budovy Říšského sněmu byli pověřeni vojáci 380.střeleckého pluku od 150.divize. Její velitel, generálmajor V.M. Šatilov, již 30.dubna ve 14.25 hod. hlásil svým nadřízeným, že vlajka vlaje nad Reichstagem. Žukov o tom hned informoval samotného Stalina. Na místo dorazili ihned váleční dopisovatelé, kteří se ovšem dostali pod německou palbu. Ve skutečnosti sovětští pěšáci vedli poziční přestřelku s německými obránci doslova ,,přes ulici", schováni v ruinách budov. Ani letecké shozy vlajek piloty od 115. leteckého pluku nebyly úspěšné.

Generálmajor, vědomý si blamáže, byl nucen opravdu dobýt celý Sněm doslova ztečí. Z protějších domů vyrazilo, za podpory dělostřelectva a tanků, několik stovek sovětských pěšáků, kteří se probojovali až k hlavnímu vchodu, který byl zabarikádovaný. Bylo něco kolem šesté večer, 30.dubna. Nyní následoval doslova boj o každé poschodí. K 22:40hod. dne 30. dubna 1945 byla vlajka vztyčena sovětským vojákem Michail Mininem, průzkumníkem od 150.střelecké divize. Další vlajka byla vztyčena průzkumníky por. Sergeja E. Sorokina.

Ovšem díky tmě nebylo možno pořídit foto a v průběhu noci jednu z nich stihli němečtí obránci shodit. Následující den, 1.května, probíhaly po celé budově těžké boje, přičemž Sověti při každém pokusu se probojovat na střechu, utrpěli těžké ztráty.

Německý odpor se podařilo zlomit až 2.května 1945, přičemž se sovětská pěchota probojovala až na střechu budovy. Jako fotka do novin byla vybrána ta, kdy Gruzínec četař Meliton Kantaria (pro potěšení Stalina) a Rus, četař Michail Jegorov vztyčují společně vlajku se srpem a kladivem. Pro fotografa byl tento snímek, s braniborskou bránou v pozadí, zřejmě nejzajímavější a oba četaři obdrželi titul Hrdina SSSR (i když došli po funuse). Jednalo se o šestou, a zároveň již poslední, vlajku se srpem a kladivem, vztyčenou nad Reischtagem. 

Německé ztráty při obraně Říšského sněmu činily kolem 1500 mužů, zbylých 1 500 se 2. května 1945 vzdalo Rudé armádě.Zdroje:
mhoefert.de
historywarsweapons.com
panzernet.net
Wikipedie
Kronika druhé světové války
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

Kacalov

 • Wehrmacht
  Obergefreiter - desátník
 • Příspěvků: 41
Re: Bitva o Říšský sněm v Berlíně
« Odpověď #1 kdy: Červen 01, 2009, 04:55:51 »
Je zaujímavé, že sa Sovieti upjali na dobytie Reichstagu. Ríšsky snem nemal od jeho zapálenia (či už to bol Lube alebo nacisti) žiadny strategický význam. Veliteľ 150. streleckej divízie generálmajor V.M. Šatilov oznámil 30.4. 1945 o 14. 25 nadriadeným, že na Reichstagu už visí sovietska vlajka. Žukov následne informoval Stalina o úspešnom dobytí budovy snemu jednotkami 3. údernej armády. V skutočnosti tu odpor nepriateľa nebol zďaleka zlomený, čo zakrátko vojenskí dopisovatelia zaregistrovali, keď sa dostali do nepriateľskej paľby.
Šatilovovi sa totiž len zdalo, že tam visí červená vlajka s kosákom a kladivom. Generál, vedomý si blamáže, tam teraz posieľal dobrovoľníkov s vlajkami. Hustá paľba bránila rýchlemu prieniku. Piloti zo 115. stíhacieho pluku sa neúspešne snažili zhodiť na kupolu kusy červeného hodvábu s nápisom Pobeda. S podporou tankov preniklo niekoľko pešiakov ku schodišťu. Bolo niečo po šiestej hodine večer. Hlavný vchod bol zamurovaný, ale Sovietom sa podarilo vďaka ľahkým mínometom preraziť cez múr vedúci k vstupnej hale.
Vlajku č. 5 150. streleckej divízie vztýčila skupina kapitána V.N. Makova asi desať minút pred jedenástou hodinou v noci. Podarilo sa ju umiestniť do diery sochy bohyne Víťazstva. Ďalšiu vlajku na streche vztýčili priezkumníci por. Sergeja E. Sorokina. Obe skupiny získali Rad červenej vlajky. Najslávnejší záber vztýčenia sovietskej vlajky však predstavili čatári A. Jegorov a M. V. Kantarija. Pre fotografa bol iste tento záber s pozadím Brandenburskej brány najzaujímavejší a čatári (aj keď prišli po funuse) obdržali titul Hrdina ZSSR.   

Max Hanke

 • Wehrmacht
  Unteroffizier - četař
 • Příspěvků: 109
Re: Bitva o Říšský sněm v Berlíně
« Odpověď #2 kdy: Červenec 23, 2009, 05:38:51 »
 Reichstag bránila pozoruhodná směsice. Hitlerjugend, vojenská policie, Wehrmacht, Waffen SS, Gestapo, SD. Snad poprvé za celou válku bojovali tyto složky společně na jediném místě.
Je jen naší zásluhou že bolševické hordy nemohou omývat své tanky na březích Atlantiku

Sláma

 • RAF
 • Group Captain
 • Příspěvků: 1015
Re: Bitva o Říšský sněm v Berlíně
« Odpověď #3 kdy: Září 14, 2009, 05:27:56 »
Rusové vždy měli rádi symboly.A Reichstag pro ně byl symbolem celého Německa.Jeho dobytím se dalo vyjádřit,že válka skončila. "Vojna okončilas", "War is over". atd.

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: Bitva o Říšský sněm v Berlíně
« Odpověď #4 kdy: Září 26, 2009, 06:56:24 »
škoda,že když WAR is OVER tak že nešli domů....

Ondrash

 • Wehrmacht
  Schütze - vojín
 • Příspěvků: 2
Re: Bitva o Říšský sněm v Berlíně
« Odpověď #5 kdy: Září 19, 2014, 06:58:56 »
Reichstag bránila pozoruhodná směsice. Hitlerjugend, vojenská policie, Wehrmacht, Waffen SS, Gestapo, SD. Snad poprvé za celou válku bojovali tyto složky společně na jediném místě.

No ono je to možná úplně poprvé, co Gestapo a SD vůbec bojovaly.

Jinak, na to že Reichstag neměl žádný strategický význam, tak ho bránilo docela dost vojáků. A bránili ho docela houževnatě.

sandoslap

 • Wehrmacht
  Stabsfeldwebel - podporučík
 • Příspěvků: 229
Re: Bitva o Říšský sněm v Berlíně
« Odpověď #6 kdy: Září 19, 2014, 08:49:35 »
Výborný článek, opravdu. Jen jak tu zaznělo dříve o prorážení vstupu, já jsem z nějakého důvodu až dosud žil pod vlivem informací, že "příčka" byla rozbita střelbou a následným najetím T-34 přímo do vstupní haly...ale můžu se stejně tak mýlit. Před budovou tuším měl být také protitankový příkop naplněný vodou, který po rozrušení T-34 buď přejely nebo nějak objely, a také ona zmiňovaná děla zejména k obraně ze směru Moltkeho mostu (kdesi jsem narazil na informaci, že šlo o flaky 88, ale to může být dost dobře nějaká fáma). Dolní patra byla zesílena kolejnicemi a betonem, téměř veškeré vstupy v přízemí zazděny a ponechány pouze střílnové otvory.
Že máte dřevěnou nohu? Nevadí, nemusíte utíkat, jste li statečný.

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2048
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Bitva o Říšský sněm v Berlíně
« Odpověď #7 kdy: Září 20, 2014, 09:33:43 »
Co vím nebo tušením, že vím :D
 - obranu tvořily minimálně dva flaky 88, dále se ovšem ve většině jednalo o děla ráže 75 mm (Pak 40)
 - 8,8cm Raketenpanzerbüchse 54/1 auf Ladungsträger B-IV (není znám přesný počet, minimálně jeden zničený stroj je zdokumentován u Říšského snemu, sloužily v rámci 11. SS Panzergranadier Division
 - neznámý počet věžových postavení (tank Panther)

Vozidla nalezená v okolí Říšského sněmu, ale není známo, zda do bitvy zasáhla:
 - SCHUPOSONDERWAGEN VP21
 - Wilton Fijenoord/Krupp Gepanzerte Radfahrzeug (jeden kus)

Určitě toho bude více
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

sandoslap

 • Wehrmacht
  Stabsfeldwebel - podporučík
 • Příspěvků: 229
Re: Bitva o Říšský sněm v Berlíně
« Odpověď #8 kdy: Září 22, 2014, 01:42:16 »
Nebyl 8,8cm Raketenpanzerbüchse 54/1 auf Ladungsträger B-IV nalezen opuštěný před Brandenburskou bránou jen bez munice a s jasnými znaky užití zbraní (to jest očouzení atd., nějak jen nenacházím lepší výraz)? Nebo si to s něčím pletu? V Pejčochovi je tuším i velmi pěkná fotka...zkusím ji někde najít.
Že máte dřevěnou nohu? Nevadí, nemusíte utíkat, jste li statečný.

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2048
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Bitva o Říšský sněm v Berlíně
« Odpověď #9 kdy: Září 22, 2014, 07:04:23 »
Já osobně vím o třech strojích:
 - jeden zničený u Říšského sněmu (viz foto: http://www.panzernet.net/panzernet/fotky/stihace/ostatni/004.jpg)
 - jeden nepoškozený stroj padl do sovětských rukou (viz foto: http://www.panzernet.net/panzernet/fotky/stihace/ostatni/021.jpg)
 - další u tebou zmiňované brány http://www.forum.cmhq.pl/galery/20070214_234459022.jpg
 - a další u brány: http://www.achtungpanzer.com/images/wanze_02.jpg
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

sandoslap

 • Wehrmacht
  Stabsfeldwebel - podporučík
 • Příspěvků: 229
Re: Bitva o Říšský sněm v Berlíně
« Odpověď #10 kdy: Září 22, 2014, 09:45:18 »
Musím říct, že na tyhle fotky opravdu zírám, hlavně ten přímo u Říšského sněmu vidím poprvé, ačkoli je i tady na galerii. Ale sám bych byl ochoten tvrdit, že na následujících třech  fotkách se může nacházet tentýž stroj.
Že máte dřevěnou nohu? Nevadí, nemusíte utíkat, jste li statečný.

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2048
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Bitva o Říšský sněm v Berlíně
« Odpověď #11 kdy: Září 22, 2014, 11:20:55 »
Druhá a čtvrtá fotka se podle mého úsudku vylučují, vzhledem k (sic minimálně) viditelným rozdílům v poškození.Stroj v sovětských rukou se zdá plně pojízdný a bez nijakého výrazného či závažného technického poškození, zatímco 4. fotografie s jistotou ukazuje zcela jiný stroj vzhledem k zřejmému poškození motorového prostoru a poškozenému bojovému prostoru, což není u sověty ukořistěného stroje zřejmé. Dále podle mého fotografie z www.forum.cmhq.pl/galery/20070214_234459022.jpg ukazuje stroj v pozadí v pravé části fotky uprostřed z achtungpanzer.com (www.achtungpanzer.com/images/wanze_02.jpg)
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

sandoslap

 • Wehrmacht
  Stabsfeldwebel - podporučík
 • Příspěvků: 229
Re: Bitva o Říšský sněm v Berlíně
« Odpověď #12 kdy: Září 25, 2014, 08:11:18 »
Hmm, na tom asi něco bude...tož abych se omluvil, má pozorovatelská nepřesnost.
Že máte dřevěnou nohu? Nevadí, nemusíte utíkat, jste li statečný.

brano

 • Wehrmacht
  Feldwebel - praporčík
 • Příspěvků: 152
Re: Bitva o Říšský sněm v Berlíně
« Odpověď #13 kdy: Říjen 09, 2014, 11:26:38 »
Fotky toho BIV ukazujú ten istý stroj.
Fotky viacerých strojov pokope máme na valka.cz.
http://forum.valka.cz/viewtopic.php/title/Borgward-B-IV-Ausf-A-B-C-mit-Raketenpanzerbuchse-54/t/8779