Autor Téma: Severní Irsko  (Přečteno 16813 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Rudoarmejec7

  • Rudá armáda - RKKA
  • мл. Сержант - Mladšij seržant
  • Příspěvků: 55
Re: Severní Irsko
« Odpověď #30 kdy: Květen 08, 2011, 06:01:58 »
No toto je múdra myšlienka, veď kôli náboženstvu sú konflikty tam dakde v Palestíne či kde.....Môžme byť radi, že tu v strednej európe sme väčšina verní katolíckej cirkvi... a to, že sa katolícke náboženstvo rozvetvuje ďalej...na katolíkov, evanjelikov....to našťastie nevadí.

Máš pravdu.  ;) žijem v meste, kde sú aj rimo, aj grego-katolíci a ešte k tomu pravoslávni. Nikto tu nikomu nerob problémy. ak samozrejme nerátam našu pravoslávnu učiteľku, ktorá počas sviatkov na nás neberie ohľad a vždy nám dá kopu domácich úloh (či sú Vianoce, Veľká noc a pod.)  ;)

Inak o IRe som čítal knihu od Chrisa Ryana "Strážnik" Kde agent SAS pôsobil ako spiceľ v IRe a upozorňoval rozviedku o sabotážach, nesôr však zistil, že je tam len ako pútač aby sa neprišlo na iného agneta. Zrada Vrcholí vtedy, keď sa ho pokúšaju zabyť aj agenti MI6 a agenti IRi. naozaj pútavé čítanie.
там где мы, там победа!

fryk

  • Wehrmacht
    Unteroffizier - četař
  • Příspěvků: 91
Re: Severní Irsko
« Odpověď #31 kdy: Červenec 05, 2011, 11:16:39 »
Já doporučuji Štvanec IRA

V osmdesátých letech minulého století se Irsko zmítalo pod tíhou občanských nepokojů. Tehdy byl 22-ti letý Martin McGartland (Jim Sturgess) za výtržnosti v ulicích Belfastu zajat britskou policií. Od agenta britských tajných služeb (Ben Kingsley) dostal nabídku, aby tajně pronikl do militantní organizace IRA (Irská republikánská armáda). Jeho postoj k IRA byl veskrze negativní, proto na nabídku kývl a postupně se dostal až do samého nitra organizace. Bral život jako hru, jenže hrát si s radikálními Iry se nevyplácí... Poznal drsné, brutální a nelidské praktiky teroristů, kteří neznají slitování. Strach z prozrazení byl tak velký, že nikomu ze svého okolí nesměl říct sebemenší informaci o svém úkolu. Žil dvojí život. Příběh se odehrává v letech 1987 – 1991, kdy Martin McGartland působil tajně v IRA. V roce 1991 IRA odhalila jeho totožnost a unesla ho. Martinovi se podařilo ze zajetí uprchnout, od té doby je stále na útěku. (oficiální text distributora)

http://www.csfd.cz/film/244039-stvanec-ira/
„le brave des braves“

Filip Junek

  • Čestný moderator
  • Příspěvků: 316
Re: Severní Irsko
« Odpověď #32 kdy: Srpen 28, 2011, 12:49:13 »
Ona jedna věc je také I.R.A na jedné straně a loyalistické organisace, které též působí na území Severního Irska. Jedná se zejména o UVF, UFF, UDR. To jsou polovojenské organisace, jenž fungují na stejném principu jako I.R.A. Příliš se o nich nemluví, protože ve většině případů dělají špinavou práci za Brity, kteří je tak nechávají "na pokoji". Nemyslím si, že by I.R.A byla vysloveně teroristickou organisací. Záleží na úhlu pohledu. Já si třeba myslím, že anglická okupace Irska za celý svůj sedmisetletý vývoj nadělala daleko větší škody, než všechny akce I.R.A dohromady. Navíc paradoxně, I.R.A by nevznikla, nebýt britské agrese v této zemi.
They have nothing in ther whole imperial arsenal that can break the spirit of one Irishman who doesn't want to be broken
 
-Bobby Sands