Autor Téma: Severní Irsko  (Přečteno 16766 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

rase

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 8. prosince 2008
Severní Irsko
« kdy: Duben 23, 2009, 01:29:22 »
Tuaisceart Éireann
Po vítězství irské politické strany Sinn Féin v obecných volbách do Britského parlamentu v roce 1918, se poslanci této strany namísto zasedání v Britském parlamentu ve Westminster rozhodli pro vytvoření nezávislé irské samosprávy - Dáil Éireann. Tento akt je v přímé souvislosti s tzv. Velikonočním povstáním v roce 1916 kdy byla vyhlášena nezávislá Irská Republika, ovšem zatím bez uznání jakéhokoli jiného státu.

Děravý transportér od Guinnesse   :P
IRA (Irská Republikánská Armáda) vznikla v roce 1919 přejmenováním a restrukturalizací polovojenských jednotek tzv. Irských Dobrovolníků za účelem vojenského zaštítění výše zmíněné jednostranně vyhlášené deklarace nezávislosti Irské Republiky. V letech 1919 až 1921 byla IRA nejaktivnější organizací v irské válce za nezávislost proti britské nadvládě.

Irská republikánská armáda byla v minulých letech oficiálně odzbrojena (dohoda byla uzavřena v pátek 10. dubna 1998 – prošla referendem v obou částech Irska) (dobrovolně se vzdala pod dozorem nezávislých pozorovatelů svého arzenálu) a ukončila svojí ozbrojenou činnost. Stala se částečně legální politickou silou. Za jejím rozhodnutí částečně stojí i členství zemí v EU, rozsáhle propouštění vězňů a příslib ústavních změn (došlo k podepsání dohody, která zaručuje, že jakmile vyjádří nadpoloviční většina obyvatel Severního Irska touhu připojit se k Irské republice, bude tak učiněno). Pro IRA tak skončil boj za osvobození Severního Irska po půl století bojů a atentátů.
V dnešních dnech je organizace podezřívána z kriminální činnosti, což se projevilo při jedné z největších bankovních loupežích v nedávné době na území Severního Irska.

Wikipedie
Jelikož v dnešní době jezdí za prací spousta čechů i do Irska, tak by mě zajimal váš názor na onu nechvalně známou Irskou osvobozeneckou armádu (IRA) a celé dění kolem severního Irska.
Jak v součastnosti, tak i v minulosti.
Podle mého je zajimavé, že organizace jako IRA dokáže tak dlouho přežít a fungovat v tak rádoby civilizivaném kontinentě jako je evropa.
Vždyt jejich vlajka připomíná vlajku Konga, nebo jiného afrického státu (kalašnikov)
a pomalované domy vypadají jako z Indie.
Zkratka zajimavé.

"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

Florian Geyer

• Wehrmacht
    Hauptfeldwebel - podporučík
  • Vono hovno, slavnej soude
Re: Severní Irsko
« Odpověď #1 kdy: Duben 23, 2009, 03:15:50 »
To Rase: velmi zajímavé téma!
   Sinn Féin znamená v překladu My sami. Jinak IRA se oficiálně vzdala veškerých nepolitických prostředků boje o moc až 7 let po Velkopáteční dohodě z roku 1998. Tento trend se po léta snaží různými výhrůžkami a incidenty zhatit skuteční extremisté. Jejich nejznámější uskupení si říká Pravá IRA, což jsou odpadlíci neuspokojení mírovým řešením konfliktu.
   Asi si každý pamatuje z TV záběry na obrněné transportery v ulicích Sev. Irska a zdi mezi čtvrtěmi katolíků a protestantů...
co si tak pamatuju, tak když odevzdávali zbraně, tak tam byli raketomety a řízené střely, kvanta semtexu...
Vono hovno, slavnej soude

Florian Geyer

• Wehrmacht
    Hauptfeldwebel - podporučík
  • Vono hovno, slavnej soude
« Odpověď #2 kdy: Červenec 21, 2009, 09:40:50 »
omlouvám se, že vytahuji trošku starší vlákno, ale sjíždím díly Historického magazínu (když pánbůh dal a jsou na netu :) ) a dodíval jsem zrovna díl o Irsku. Nejen o Severním.
http://www.ct24.cz/vysilani/2006/04/22/10095687448-206452801280016-21:32-historicky-magazin/9/
mimochodem docent Kovář mě učil a je to fakt zážitek. Ten člověk má všechno krásně v souvislostech a mluví na úrovni, takže se to krásně poslouchá.
Vono hovno, slavnej soude

zelezny kriz

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
« Odpověď #3 kdy: Červenec 21, 2009, 10:48:16 »
Já jsem osobně skeptický v tom,že hoši,kteří si dlouhá léta hráli se životy těch druhých,vraždili a loupili pod jakoukoli hlavičkou,odevzdají zbraně a půjdou do práce...Ty již nikdo nezapojí do normálního života....

rase

• Lieutenant-colonel
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 8. prosince 2008
« Odpověď #4 kdy: Červenec 24, 2009, 10:24:28 »
Ted už se Ira hodně uklidnila.
ne že by byli hodnější, ale jednoduše ztratili vitr z plachet.
Severní irové chtěji zustat pod anglií a Irové z jihu už asi take nemaji nacionální choutky.
Navic Irsku se ekonomicky daří - a to je jasny předpoklad k tomu, že se neválčí (když se pohodlně žije, lidi nereptají a nesměřují k extrémům.)
Pokud se krize prohloubí, tak se IRA zase ozve.
taky jde o to, že když tyto organizace nemaji nove členy (a t¨ěch ma IRA už min) tak jeji potenciál razantně slábe.
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

Max Hanke

• Wehrmacht
    Unteroffizier - četař
« Odpověď #5 kdy: Červenec 24, 2009, 11:36:04 »
 rád bych zde napsal svůj osobní názor. Každý člověk má právo vyjádřit svůj názor a je pochopitelné že Irové se chtěli osamostatnit. Je ale nemyslitelné, aby dnes Evropě mohla fungovat podobná teroristická organizace která chce násilím vybojovat svobodu pro svůj lid. IRA a všichni její členové by měli být tvrdě potrestáni. Toť můj názor.
Je jen naší zásluhou že bolševické hordy nemohou omývat své tanky na březích Atlantiku

rase

• Lieutenant-colonel
« Odpověď #6 kdy: Červenec 24, 2009, 11:38:51 »
Problém je v tom, že Severní Irové nechtějí k Irsku, chtějí zustat u Anglie (tak aspon pry proběhlo referendum)
IRA se tedy snažila připojit sever násilím.
Totiž v Irsku žijí Katolíci a v severním Irsku Prostestansté (stejně jako v Anglii)
v tom je ten problém.
Narodní choutky s tim nemají nic společného. jde o naboženství.... tak jako vždycky.

Max Hanke

• Wehrmacht
    Unteroffizier - četař
« Odpověď #7 kdy: Červenec 24, 2009, 11:54:12 »
 Ba jo máš pravdu. Te´d se mi úplně vybavili ty střety katolíků a protestantů v ulicích. Mám dojem že ty největší proběhly maximálně pár let nazpátek. Pamatuji si to jen útržkovitě ale vím že házeli kameny i na malé děti které šly zrovna do školy. A pak že západní Evropa je vyspělá.
Je jen naší zásluhou že bolševické hordy nemohou omývat své tanky na březích Atlantiku

rase

• Lieutenant-colonel
« Odpověď #8 kdy: Červenec 24, 2009, 08:34:34 »
V raném středověku byli Irové pány kusu Anglie  ;)
Severní Irové sou pod Brity rádi... v tomhle je problem spiš naboženský než narodnostní (jak řika IRA).

Ještě doplním něco k Irské vlajce, Oranžová reprezentuje Protestantskou menšinu, Zelená reprezentuje Katolíky (tedy většinu Irů) - Bílá mezi oběma barvami znamená Mír = mír mezi Katolíky a Protestanty.
Tady tedy krásně vidíte, že o naboženství v Irku vážně jde a neni to nepodstattný problém.

fryk

• Wehrmacht
    Unteroffizier - četař
« Odpověď #9 kdy: Červen 27, 2010, 03:47:38 »
Výborné téma.
Mám rád Irsko celkově - kulturu,historii...
Ono,v Irsku bylo a je důležitou součástí křesťanství. V době, kdy Oliver Cromwell zmasakroval většinu katolické šlechty a jejich moc předal do rukou protestantským pánům, zde chyběla jistá ''moc'' šlechticů, kterou převzala církev.
Všichni vidí IRU jen jako atentátníky atp ale já v nich vidím bojovníky za svobodu(ovšem proti moderním vedení války jsem proti)
Taktéž oslavovaný Michael Collins - jeden z velitelů IRA a její spoluzakladatel je v Irsku považován za národního hrdinu.
Taktéž jsem zaslechl,že protestnatská moc v Severním Irsku hodně ztratila na moci ve volbách,kde ztrácí svou pozici.

V roce 1949  byla odstraněna poslední formální role panovníka a název státu byl změněn na Irsko (Éire). Název „Irská republika“ (Poblacht na hÉireann) se v Irské ústavě (Bunreacht na hÉireann) objevuje jako „popis státního zřízení“, oficiálním názvem země se má stát až po připojení Severních provincií.

„le brave des braves“

zelezny kriz

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
« Odpověď #10 kdy: Červen 27, 2010, 05:39:13 »
Podle mne jsou to stejné vymetené palice jako magoři na Balkáně...A fricku , jestli  Iru považuješ za bojovníky za svobodu , potěš pánbů..Je to stejná sebranka ,jako byl CHE , kterého pitomci pankáči a různí levicový vymetenci /naposled jsem ho viděl na tričku u odboráře z Řecka/ oslavují a nosí na hrudi....Možná by stálo za to , kupovat si v supermarketu  makovec zrovna když bouchne bomba nastražená Irou...To jsou hrdinové...když v zemi , kde se samo obyvatelstvo rozhodlo , kam má Irsko směřovat dávají bomby a vraždí ....? Je to zběř, která miluje to, že rozsévá strach okolo sebe a dělá si svoje kšefty...

fryk

• Wehrmacht
    Unteroffizier - četař
« Odpověď #11 kdy: Červen 27, 2010, 06:19:06 »
(ovšem proti moderním vedení války jsem proti)
Nejspíš jsem to blbě intepretoval,sry.
Ale Angličané nebyli žádní chudáci,co dělali za hnusárny v Irsku.
Terorizování obyvatelstva,diskriminace katolíků v Severním Irsku atp.
A nad kauzou Guilfordské čtyřky už jen rozum zůstává někde zamčen v Alcatrazu.

Gerry Conlon: Jsem nevinný. Strávil jsem ve vězení patnáct let za něco, co jsem nikdy neudělal. Viděl jsem umírat svého otce ve vězení kvůli něčemu, co nespáchal. A tato vláda stále tvrdí, že je vinný. Chci jim jen říct, že dokud můj otec nebude uznán nevinným, dokud lidé obvinění v tomto případě nebudou uznáni nevinnými, dokud vinní nebudou předvedeni před spravedlnost, budu pokračovat v boji. Ve jménu svého otce a pravdy.
„le brave des braves“

rase

• Lieutenant-colonel
« Odpověď #12 kdy: Červen 27, 2010, 06:48:56 »
Trochu se zastanu Fricka.
Osoně si myslím, že za většinu problémů v Severním Irsku může britská samolibost a imperiální choutky. Navíc Margaret Thatcherová, ona železná Lady, nebyla vubec ochotná s rebely jednat. Britové tehdy nahnali do oblasti policisty, pozatýkali kde koho a neptali se, o co demonstrantům jde. Celkově jednali dost samolibě a tvrdě, bez náznaku jednání. To se pak nemužou divit, že se tu a tam někdo odpálí, nebo dělají jiné problémy. Pak se roztočí spirála problémů, které se dost těžko dají vyřešit. Osobně si myslím, že IRA ztratila dech s umírněním britské politiky vůči Irským Katolíkům. V součastnosti je naštěstí klid a problémy doznívají.
ps. hodně dobře hodnotím film Hlad - krásná ukázka místní politiky, obou stran. (zoufalství lidí, kteří nemají žádnou jinnou zbraň než protestní hladovku)
http://www.csfd.cz/film/250033-hlad/

fryk

• Wehrmacht
    Unteroffizier - četař
« Odpověď #13 kdy: Červen 27, 2010, 07:37:40 »
Souhlasím s tebou.
Jak jsem popisoval tu kauzu,tak je podle toho antočen film Ve jménu otce
http://www.csfd.cz/film/8344-ve-jmenu-otce/
„le brave des braves“

jolly roger II

• US ARMY
  • Second Lieutenant
  • Jolly Roger
« Odpověď #14 kdy: Červenec 01, 2010, 06:45:33 »
Spomínam, že za "bolševika" bolo vždy v TV Novinách či vo večerných Aktualitách nejaká správa zo Severného Írska. Zneužívali to na kritiku britskej politiky (možno v tomto prípade oprávnene) a samozrejme na vine vždy bola kapitalistická spoločnosť.
Ale ak spomíname Írsku republikánsku armádu, tak treba spomenúť aj Ulsterské obranné združenie/Ulsterskí bojovníci za slobodu (Ulster Defence Association/Ulster Freedom Fighters). Protestantský protipól k IRA. Myslím si však, že ak sa dostal člen UDA do väzenia, mal sa lepšie ako člen IRA.
"Rangers lead the way" - motto United States Army Rangers