Autor Téma: Isoroku Jamamoto (JAP)  (Přečteno 12070 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Hamerinski

 • Čestný moderator
 • Příspěvků: 1716
  • Letadla, letci, osobnosti WW II
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 11. září 2008
Isoroku Jamamoto (JAP)
« kdy: Listopad 08, 2006, 05:06:49 »
Admirál Isoroku Jamamoto (*4.dubna 1884 +18.dubna 1943)

Patřil mezi nejvýznamnější Japonské admirály a byl hlavním plánovačem útoku na Pearl Harbor.

Při inspekci jednotek v oblasti Šalamounových ostrovů na něj čekali americké stíhačky jednalo operaci Vengeance. Přesná cesta admirála Jamamota byla známa díky znalostem japonského kódu. Pokyny k akci byly dány přímo z Washingtonu.

Jeho život ukončil P-38 Lightning pilotovaný Thomasem G. Lamphierem . Jamamoto se i s bombardérem Mitsubishi G4M Betty zřítil do džungle.

Kageneck

 • Administrátor
 • Příspěvků: 2615
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno. 22. června 2009
Isoroku Jamamoto
« Odpověď #1 kdy: Listopad 08, 2006, 09:24:30 »
O tomto admiralovi vim jen strohe informace. Spis bych se vyjadril k jeho smrti. Mozna jsem naivni, ale dle me by se aspon mezi generaly mela zachovavat nejaka ucta. Pokud vim, tak podobny pripad se jindy nestal. Ja mam proste dojem, ze Americani nedokazali prenest pres srdce porazku a tak se takto zbabela pomstili. Z taktickeho hlediska dobra vec, ale me osobne se to vubec nezamlouva. Dle me by se generalove umyslne zabijet nemeli.von Kageneck
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

Hamerinski

 • Čestný moderator
 • Příspěvků: 1716
  • Letadla, letci, osobnosti WW II
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 11. září 2008
Isoroku Jamamoto
« Odpověď #2 kdy: Listopad 08, 2006, 09:36:21 »
Zatím pracuju na jednom článečku o poslením letu admirála Jamamota tak ho sem pak přidám, ale zatím co jsem přeložil tak šlo mě vyznívá, že američany vytočila asi věta "Budu diktovat poměry ve světě z Bílého Domu". Uvidím co z toho vyleze zatím mám jen začátek.

Peter

 • Čestný moderator
 • Příspěvků: 1943
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 16. července 2008
Isoroku Jamamoto
« Odpověď #3 kdy: Listopad 08, 2006, 09:45:33 »
Citace: "Kageneck"
O tomto admiralovi vim jen strohe informace. Spis bych se vyjadril k jeho smrti. Mozna jsem naivni, ale dle me by se aspon mezi generaly mela zachovavat nejaka ucta. Pokud vim, tak podobny pripad se jindy nestal. Ja mam proste dojem, ze Americani nedokazali prenest pres srdce porazku a tak se takto zbabela pomstili. Z taktickeho hlediska dobra vec, ale me osobne se to vubec nezamlouva. Dle me by se generalove umyslne zabijet nemeli.


Ja myslím, že zabití generála není vůbec nic neobvyklého ani nehumálního, je to voják jako každý jiný. Adelbert Schultz nebo Nikolai Fjodorovič Vatutin, který byl zavražděn proněmeckými partyzány, by mohli vyprávět (nebo už spíše nemohli). Němci se také pokusili zabít Stalina. Nevidím v tomhle žádný problém.
"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "

Hamerinski

 • Čestný moderator
 • Příspěvků: 1716
  • Letadla, letci, osobnosti WW II
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 11. září 2008
Isoroku Jamamoto
« Odpověď #4 kdy: Listopad 09, 2006, 03:17:41 »
Poslední let admirála Jamamota - operace Vengeance

    Večer 17.dubna 1943 velení americké 13. letecké armády dostalo přednostní rychlé hlášení z Washingtonu. Námořní rozvědka zachytila a dekódovala informace o tom, že následující den ráno japonský admirál Isoroku Jamamoto uskuteční přelet z Rabaulu do Bugenvillu v rámci inspekce japonských vojenských základen na Šalamounových ostrovech. Tato inspekce ho přivedla do krajního doletu amerických stíhaček P 38 Lightning majících základnu na ostrově Guadalcanal.

    Modrý formulář telegramu nejvyššího utajení obsahoval rozkaz: ?Pro odstranění admirála Jamamota musíte nasadit všechny možné síly?. V Americe byl Isoroku Jamamoto pokládaný za člověka, který vymyslel a uskutečnil nenadálý útok na Pearl Harbor. Ztráty amerického loďstva se ukázaly po tomto náletu na tichomořskou základnu jako obrovské. Tento den se stal nesmytelnou černou skvrnou v dějinách amerických ozbrojených sil. Jako znak osobních zásluh admirál Jamamoto obdržel osobní pozdrav od císaře Hirohita a americká speciální služba se zvláštní bedlivostí vybírala takové momenty pro budoucí plánování. Za jeden a půl roku války se admirál dokázal stát nejnebezpečnějším protivníkem pro anglo-američany v Tichomoří. Dokonce odpřisáhl, že: ?bude diktovat poměry ve světě z Bílého Domu?. Když se objevila možnost zúčtovat s Jamamotem, američané se jí s radostí chopili.

    Ironií osudu sám admirál pomohl svojí záhubě. Vychovaný v přísných samurajských tradicích byl neobyčejně dochvilný. Jamamoto se neuměl opozdit a tato vlastnost s ním sehrála špatný žert.

    Velení vojenského letectva na Guadalcanalu vybralo pro splnění zvláštního poslání dva schopné letecké důstojníky, majora Johna V. Mitchella, který do té doby sestřelil osm japonských letadel velel skupině ochranných stíhaček a kapitána Thomas G. Lamphiera (šest sestřelů na kontě) vedl údernou skupinu. Měli spolu nalétané stovky hodin a navzájem si dobře rozuměli.

    Dostali neobvyklé zadání, Mitchell a Lamphier okamžitě začali na zpracovávání plánu následujícího úderu, do odletu jim zbývalo pouhých 12 hodin. Konzultující námořní důstojníci navrhovali odstranit Jamamota v okamžiku kdy přijede na základnu ponorek v Shortland Harboru. Letci odmítli tuto variantu, protože nebyla jistota úspěchu, kouř z ostatních lodí mohl zahalit přístav. Přijmuli tradiční řešení, zaútočit na letadlo admirála Jamamota při letu k Bugenvillu. Tento plán měl i zápornou stránku. Brali v úvahu trasu letu a nízkou výšku ve které museli letět a tak pro misi připadaly jen stíhačky P 38 Lightning se jejich maximálním poloměrem doletu. Malá výška byla zvolena za účelem zamezení předčasného odhalení japonským radiolokátorem. Na organizaci úderu a samotný boj zůstalo všeho všudy pouhých 10 minut, ale bylo ještě třeba najít malý Jamamotův letoun na obloze stovky kilometrů od místa jejich vzletu.

    Mitchell a Lamphier předpokládali, že ochranné stíhačky budou obklopovat ve velkém počtu, počítali se stovkami Zer. Rozumělo se, že toto hodnocení počtu bylo přehnané, protože japonci po řadě porážek už neměli takový počet strojů v této oblasti. Stav amerických důstojníků vystihovala náruživost lovců, úzkostlivé čekání a chápání hrdosti za to, že byli právě oni vybráni na tak odpovědný úkol.

    Na přepad byly poslány všechny opravené P 38, které se nacházely na letecké základně, celkem to bylo 18 strojů. Čtveřici útočníků vedl kapitán Lamphier a zbylých 14 stíhačů včele s Mitchellem bylo určených k odrážení útoků doprovodných stíhaček. Vzlet skupiny byl určený na 7:25, 5 minut na vybudování formace z párů letadel. Let do prostoru Bugenville byl spočítaný na 2 hodiny. Na celou cestu byla určena výška letu pouhých 10 metrů nad mořem a rychlost 380 km/h. Po příletu na místo určení se předpokládalo rychle nabrat výšku 3 100 m a 6 000 m tu měl určenou ochranný doprovod. Útok na Jamamotův letoun byl naplánovaný z východu ze sluneční strany. Zničte ho za každou cenu! Vyjděte z boje a vraťte se zpět, kdo budete naživu?. Takový byl rozkaz.

    Každý pilot dostal objemný balík s anglickými šilinky pro placení možných služeb přátelsky naladěných domorodců na Šalamounových ostrovech v případě, že by došlo k sestřelení letadla.

    Dopoledne 18.dubna se vše nezačalo celkem podle plánu. Při rolování byl jeden z letounů úderné skupiny poškozen a Lamphier vzletěl jen se dvěma piloty. Po uplynutí dvou minut jeden pilot úderné P 38 oznámil poruchu na palivovém systému, jeho stroji nefungovalo čerpání paliva z přídavné nádrže. Lamphier dal domluveným gestem letci rozkaz k návratu.Režim neustálého dodržování rádiového klidu od okamžiku vzletu způsobil Mitchellovi problémy a nemalé pracovní nasazení předat pokyny dvěma letcům ze své skupiny aby se přidali k Lamphierovi a přešli pod jeho velení.

    Mitchell odvážně přivedl skupinu na určené místo přesně v určeném čase, využívajíce jen magnetický kompas a hodinky. Přesně v 9:30 byly P 38 nad jihozápadním pobřežím Bugenvillu. Za méně než minutu poprvé během letu byl porušen rádiový klid vzrušeným výkřikem: ?Na deseti hodinách a výš!?

    Prvním kdo spatřil japonce byl kapitán Kanning z Mitchellovi skupiny. Lamphier přesunul pohled vlevo nahoru. O tisíc metrů výše ve vzdálenosti okolo 8 kilometrů letěly dvě bombardovací letadla Mitsubishi G4M Betty (japonci je používali i jako dopravní letadla) v doprovodu šestice Zer. Admirál Jamamoto přiletěl včas!

    Kdyby Lightningy přiletěli o několik minut dříve, tak by byly ve větší výhodě, měly by nabranou větší výšku než přilétající japonci. Ale takto musely zaútočit odspodu v režimu maximálního stoupání, což je zbavilo možnosti udeřit s převahou rychlosti. Lamphier odhodil prázdnou přídavnou nádrž. Velitel druhého páru Holmes měl s odhozením nádrže problémy, jeho nádrž se nechtěla od letadla oddělit. Pilot převedl stroj do strmé zatáčky v naději, že mu přetížení pomůže se zbavit již neužitečné nádrže, ale nestalo se tak. Zlý osud pronásledoval letadla úderné skupiny tento den. Lamphier dal Holmesovi rozkaz aby spolu s jeho číslem Hinem opustil boj. Podle jeho názoru P 38 s podvěšenou nádrží ztrácel na rychlosti a manévrovatelnosti a pro Zero se stával sedící kachnou.

    Ale nevědomost se nemohla prodlužovat nekonečně. Japonští piloti zcela neočekávali útok američanů tak daleko od jejich letišť, proto oni jednoduše ?prospali? objevení Lightningů. Zera neměnila kurs až do okamžiku, kdy se Lamphier objevil ve stejné letové výšce. Hned na to se trojice japonských stíhačů obrátila proti němu, ale druhá skupina se přemístila mezi američany a vlastní dopravní Betty.


    Lamphier otočil svůj stroj a hnal se naproti Zeru které měl v zaměřovači. Příliš spěchal a příliš brzy zahájil palbu a minul. Zero také zahájilo palbu, ale také minulo. Následující dávka z velkorážných kulometů dopadla na křídlo japonské stíhačky a tu nečekaně přivedla k explozi. Trosky prolétly těsně kolem Lamphiera. Vedoucí úderné skupiny automaticky zvedl svůj stroj ve vertikální zatáčce avšak stačil zpozorovat na pozadí zeleného pralesa stín Betty.

    ?Narušení bojového pořádku protivníka je polovina vítězství?. Toto pravidlo zřejmě znali piloti japonských bombardérů a přiměly je změnit směr k ostrovu a snížili výšku k vrcholkům stromů. Lamphier nepolevil v pozvolném přibližování. Spikoval k Betty aniž by stáhl plyn. Rychlost prudce narůstala a jemu se do dráhy letu připletla druhá trojice Zer, ale nedokázala odrazit úder.

    Lamphier úmyslně ignoroval vlastní bezpečnost a nastavil ocas letadla japonským stíhačům, zato dostal několik drahocenných okamžiků pro zahájení palby. Když mu Betty ve které letěl admirál Isoroku Jamamoto vyplnila skoro celý zaměřovač, vypálil dlouhou dávku ze všech zbraní. Pravý motor hned vzplanul a vzápětí s ním začalo hořet i křídlo. Pro Betty bylo takové poškození smrtelné, japonský letoun byl z hořlavých materiálů. Zachránit se bylo možné pouze na padáku. Za půlminuty jasně hořící Betty v mohutné explozi narazila do vrcholků stromů a rozletěla se na kusy.

    1st Lt. Rex T. Barber sestřelil druhý bombardér a úkol byl v podstatě splněný. Ale poloha Lamphiera byla nezáviděníhodná. Trojice japonských stíhačů na něj útočila zezadu a zeshora. Poprvé za celý let pronesl Lamphier několik slov do rádia: ?Hej, Mitchi, sundej ty opice z mojeho ocasu?. Mitchell se akorát nudil nečinností, očekávané stovky japonských stíhačů se na místě neukázaly. Lehce poté odřízl japonce od Lamphierova ocasu, potom co piloti Zer zjistili velký počet přibližujících se amerických stíhaček, se chtěli rychle vymanit z boje. Barber se připojil k Holmesovi a Hinemu a už se neúčastnil boje. Ostatní Lightningy se shromáždily ve výšce 6 000 m a zamířili nejkratší přímou cestou ke Guadalcanalu. Při návratu trojici vedenou Barberem napadli japonští stíhači. V následujícím boji byl sestřelený a zahynul 1st Lt. Raymond K. Hine, jehož život pravděpodobně stál za záchranu stovek ba možná tisíců životů.

    Tato akce zvýšila morálku ve Spojených státech a šokovala Japonce, když byla 21.května 1943 formálně oznámena. Pro zvýšení krytí skutečnosti, že spojenci mají možnost číst japonský kód americké tiskové kanceláře sdělili, že civilní pozorovatelé na pobřeží Šalamounových ostrovů viděli Jamamotův bombardér v oblasti. Také nebyla publikována jména pilotů. kteří napadli Jamamotovo letadlo, protože bratr jednoho z nich byl zajat japonci a vojenské úřady se obávaly o jeho bezpečí když by se jména zveřejnila.

Kageneck

 • Administrátor
 • Příspěvků: 2615
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno. 22. června 2009
Isoroku Jamamoto
« Odpověď #5 kdy: Listopad 09, 2006, 03:49:04 »
Citace: Peter
Citace: Kageneck
O tomto admiralovi vim jen strohe informace. Spis bych se vyjadril k jeho smrti. Mozna jsem naivni, ale dle me by se aspon mezi generaly mela zachovavat nejaka ucta. Pokud vim, tak podobny pripad se jindy nestal. Ja mam proste dojem, ze Americani nedokazali prenest pres srdce porazku a tak se takto zbabela pomstili. Z taktickeho hlediska dobra vec, ale me osobne se to vubec nezamlouva. Dle me by se generalove umyslne zabijet nemeli.
Ja myslím, že zabití generála není vůbec nic neobvyklého ani nehumálního, je to voják jako každý jiný. Adelbert Schultz nebo Nikolai Fjodorovič Vatutin, který byl zavražděn proněmeckými partyzány, by mohli vyprávět (nebo už spíše nemohli). Němci se také pokusili zabít Stalina. Nevidím v tomhle žádný problém.

No popravde partyzansky boj take neuznavam. Je vubec "povolen" v zenevske smlouve? Fakt sry, ale prijde mi trapne kdyz general vyda rozkaz na zabiti sveho protivnika. Je to sice chytre, ale zaroven tim dava trochu najevo svou neschopnost. Ale je to jen muj nazor. Proste podle me by melo existovat mezi generaly jiste "rytirstvi".

von Kageneck
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

Hamerinski

 • Čestný moderator
 • Příspěvků: 1716
  • Letadla, letci, osobnosti WW II
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 11. září 2008
Isoroku Jamamoto
« Odpověď #6 kdy: Listopad 09, 2006, 04:02:11 »
Když to vezmu z hlediska američanů tak to byla odveta za Pearl Harbor a jeho zákeřné přepadení které Jamamoto naplánoval, takže nikdo nemohl čekat, že se k němu budou chovat nějak civilizovaně. Prostě se naskytla možnost zbavit se jedné z důležitých osobností japonského námořnictva tak to udělali.

Stejně tak se němci pokoušeli zabít Churchilla, těm se to sice nepovedlo, ale nějaká snaha byla.

Peter

 • Čestný moderator
 • Příspěvků: 1943
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 16. července 2008
Isoroku Jamamoto
« Odpověď #7 kdy: Listopad 09, 2006, 04:40:16 »
Citace: Hamerinski
Stejně tak se němci pokoušeli zabít Churchilla, těm se to sice nepovedlo, ale nějaká snaha byla.
Němci se pokusili odstranit i Stalina, ale zadrhlo se to na jedné maličkosti.

Citace: Kageneck
No popravde partyzansky boj take neuznavam. Je vubec "povolen" v zenevske smlouve? Fakt sry, ale prijde mi trapne kdyz general vyda rozkaz na zabiti sveho protivnika. Je to sice chytre, ale zaroven tim dava trochu najevo svou neschopnost. Ale je to jen muj nazor. Proste podle me by melo existovat mezi generaly jiste "rytirstvi".
Tahle představa platila možná tak v první světové válce. V druhé již většina generálů byla v přímém kontaktu s bitevním polem.
"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "

Bambi

 • Rudá armáda - RKKA
 • подполковник - Podpolkovnik
 • Příspěvků: 1018
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.  Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. září 2008
Isoroku Jamamoto
« Odpověď #8 kdy: Listopad 10, 2006, 07:34:23 »
Podle ženevských konvencí je partyzán postaven na roveň vojákovi. Oba patří mezi tzv. "kombatanty," stejně k nim patří i obyvatekstvo na okupovaném území, které povstane, když se blíží fronta. Partyzáni ale musí mít jednotné velení a jednotný odlišovací znak, co je odliší od civilistů.

Tolik konvence, nejsem si ale jistý, zda nezačala platit až po IIWW, bylo by to logické, předtím partyzáni moc nebyli. Myslím, že to platí až od r. 1948.
"пуля дура, штык молодěц!!!"

Peter

 • Čestný moderator
 • Příspěvků: 1943
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 16. července 2008
Isoroku Jamamoto
« Odpověď #9 kdy: Listopad 17, 2006, 11:11:38 »
Citace: "Hamerinski"
Pravý motor hned vzplanul a vzápětí s ním začalo hořet i křídlo. Pro Betty bylo takové poškození smrtelné, japonský letoun byl z hořlavých materiálů. Zachránit se bylo možné pouze na padáku. Za půlminuty jasně hořící Betty v mohutné explozi narazila do vrcholků stromů a rozletěla se na kusy.


Kdysi dávno, za dob filmů dabovaných jedním člověkem jsem viděl Japonský film "Zero"  a tam byla tako akce také zobrazena. V tomto filmu byl Jamamoto zabit kulkou ještě předtím než hořící Betty explodovala v džungli. Nevíš náhodou jestli to tak bylo i ve skutečnosti nebo Jamamotu žil až do pádu Betty?
"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "

Warran

 • Host
Isoroku Jamamoto
« Odpověď #10 kdy: Prosinec 02, 2006, 05:42:18 »
Jamamoto by podle mých vědomostí měl být zasažen a zabit už v letadle, před dopadem do džungle. Prokázalo to pitva.

Páter

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 962
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. <br Uděleno: 20. srpna 2007 /> Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 12. května 2008
Isoroku Jamamoto
« Odpověď #11 kdy: Červen 10, 2007, 09:27:59 »
Citace
Podle ženevských konvencí je partyzán postaven na roveň vojákovi. Oba patří mezi tzv. "kombatanty," stejně k nim patří i obyvatekstvo na okupovaném území, které povstane, když se blíží fronta. Partyzáni ale musí mít jednotné velení a jednotný odlišovací znak, co je odliší od civilistů.

Statut partizanov pocas WWII nebol obsiahnuty v Zenevskych konvenciach. Obyvatelstvo bolo nedotknutelne, ale pokial sa chopilo zbrane, tak sa stavalo na roven vojnovych zlocincov. Kombatanti boli len a len prislusnici riadne organizovanych jednotiek, ktori navyse museli nosit uniformu a nejake identifikacne znaky prislusnosti k jednotke. Tzn. poprava partizana, ktory bol usvedceny, nebola v ziadnom pripade v rozpore s vojnovym pravom, teda ani zlocinom...
Ak máte v ruke kladivo, všetko ostatné
vyzerá ako klinec.

If fire fighters fight fire, and crime fighters fight crime, what do freedom fighters fight?

Josef CETH

 • RAF
 • Warrant Officer
 • Příspěvků: 200
Re: Isoroku Jamamoto
« Odpověď #12 kdy: Březen 14, 2009, 03:36:36 »
O tomto admiralovi vim jen strohe informace. Spis bych se vyjadril k jeho smrti. Mozna jsem naivni, ale dle me by se aspon mezi generaly mela zachovavat nejaka ucta. Pokud vim, tak podobny pripad se jindy nestal. Ja mam proste dojem, ze Americani nedokazali prenest pres srdce porazku a tak se takto zbabela pomstili. Z taktickeho hlediska dobra vec, ale me osobne se to vubec nezamlouva. Dle me by se generalove umyslne zabijet nemeli.
von Kageneck
To Kageneck: plně s tebou souhlasím.

PS: To o tom sestřelu Jamamota jsem v úvodu záměrně nepsal, myslím si, že to spousta lidí zná.
Páteř snadno křupne, když se na ní dupne...

pan.sup

 • k.k. Landwehr
 • Oberstleutnant
 • Příspěvků: 1506
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 19. prosince 2008
Re: Isoroku Jamamoto
« Odpověď #13 kdy: Březen 14, 2009, 04:48:02 »
Jen drobná korekce:
G4M se nerozstříštil. Jamamotovo tělo bylo nalezeno v celku v trupu letadla. Stále ve své ruce svíral samurajský meč. Letadlo je dnes stále zaklíněno v pralese.

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1545
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Isoroku Jamamoto
« Odpověď #14 kdy: Březen 14, 2009, 04:59:25 »
K tomu, že generáli by mali mať akúsi imunitu, to mi príde trochu idealistické. Generál je vojak ako každý iný. A čo sa týka Jamamota, ten by každopádne aj tak oveľa dlhšie nežil, buď by spáchal samovraždu alebo by ho Spojenci postavili pred vojenský súd a s najväčšou pravdepodobnosťou popravili. Osobne si myslím, že keby si on sám mal vybrať, tak by mu zostrelenie nepriateľom pripadalo ako pomerne prijateľná smrť.
The only easy day was yesterday.