Autor Téma: Čeští Kornilovci (RUS)  (Přečteno 7367 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

von.erzgebirge

 • Wehrmacht
  Oberleutnant - nadporučík
 • Příspěvků: 432
 • Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 16. května 2009
Čeští Kornilovci (RUS)
« kdy: Duben 01, 2009, 12:35:43 »

Čeští Kornilovci


Adamova Hlava - toto nosili Kornilovci na levém rukávu.

Českoslovenští úderníci - hrdinové, na které se nesmí vzpomínat. Útočný oddíl vojsk generála Kornilova, složený z českých a slovenských mužů, je nejskvělejším pomníkem naší historie! Nebyli to obdivovatelé Masarykova humanismu ani prohnilé liberální demokracie. A jestliže byli za první republiky neoblíbeni, za komunismu byli dokonce nenáviděni. Proto je také jejich příběh léta zatajován a zamlčován…
Oddíl českých Kornilovců nepatřil k ČS Legiím. Šlo o odtrženou součást Bílé armády, sloužící pod generálem Kornilovem v bojích proti Rakousku a proti rudé smečce Trockého-Bronsteina. Oddíl českých Kornilovců, známý jako setnina smrti, byl údernou pěstí na nepřátelské linie, znající jen postup vpřed nebo smrt za vlast a za národ. Proto si za svůj znak také vybrali umrlčí lebku se zkříženými meči.
 
Slavný sibiřský Kozák, generál Kornilov, začal na jaře 1917 přijímat Čechy a Slováky do 1. Slovanského pluku a o půl roku později sloužily pod Kornilovem dvě české roty. V rámci Kerenského ofenzivy čeští Kornilovci zvítězili v bitvě u Stanislavova a poté v bitvě u Zborova, kde společně s Českou střeleckou brigádou v první útočné linii prolomili rakouskou obranu a pronikli hluboko do nepřátelských pozic. V následujícím týdnu česká setnina smrti v čele kozácké baterie prolomila v bitvě o Jamnicu tři linie zákopů a postoupila šest kilometrů do týlu nepřítele.
Když se vlivem neschopnosti sousedních bílých útvarů musel Kornilov stáhnout, byli Čechové převeleni do jiných útvarů, kde se účastnili desítek tvrdých střetů s bolševiky. Část Čechů bojovala na Donu v Dobrovolnické armádě, prodělala Ledový pochod a bitvu o Jekatěrinodar, kde Generál Kornilov padl.generál Lavr Georgijevič Kornilov
Druhá část bývalých Kornilovců bojovala na Ukrajině o Kyjev, na Krymu společně s Francouzi a nakonec bránila Slovensko proti nájezdu rudé armády maďara Bély Kúna.
Po návratu do vlasti neměl Masaryk o služby čekých Kornilovců zájem. Jejich úderná síla zanikla. A naši krajané se v Rusku a v SSSR stali terčem Trockého, Leninova a Stalinova teroru a desetitisíce českých lidí zde byly genocidně vyhlazeny.
Pěkný - a v podstatě jediný článek o českých Kornilovcích najdete na   http://www.valka.cz/clanek_828.html 
Budoucnost je jasná. To pouze minulost se stále upravuje.

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Re: Čeští Kornilovci.
« Odpověď #1 kdy: Duben 01, 2009, 03:59:49 »
Tak přeci sme měli ve dvacátém století i nějaké hrdiny.
Diky za článek.
(odkaz je ještě zajimavější)
Samozřejmě obdiv si zaslouží legionáři, i vojáci co nosili rakousko-uherskou uniformu, ale ted už člověk aspon vi, že sme měli i lidi, co se vymikali tradičnímu vykladu historie (kdy jsou zli rakušané, zli bolševici, zli Bílí, zkratka takove Proti všem)
Mimochodem mam rad uderné odily Rakouské, německé a ted sem nadšený z toho, že i my sme měli uderné odíly (černa vlajka a umrlec).

1) "furažka"/pokrývka hlavy
2) "gymnasťorka"/blůza
3) kalhoty, rajtky
4) "sapogy"/holínky
5) kožená sumka na jednotrnovém opasku
6) náprsní sumka
7) vak na granáty
8 ) puška Mosin-Nagant vz. 1891, ráže 7,62mm
vystroj Kornilovců: http://www.udernici.cz/vyzbroj.php
Dneska sem slyšel takovy zajimavy pohled na českou mentalitu. Češi brblají na armádu, nejradši by utekli, a zkratka maji blbé řeči.
Kdyžale začne jit do tuhého, tak předvádí obdivuhodné vysledky.
To je mislim trefné.
(pokud se podivate do historie, tak češi už ovladali Sibiř, Kus polska, kus rakouska, hodně sme ztatápěli němcům atd. tak pak asi nebudeme tak mirumilovny narod jak se řiká.  :P)
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2046
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Čeští Kornilovci.
« Odpověď #2 kdy: Duben 01, 2009, 05:23:42 »
Existovaly tyto jednotky i po skončení 1WW???
Tak přeci sme měli ve dvacátém století i nějaké hrdiny.
A neměli jsme??? Ve WWII bych jich pár určitě napočítal...
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

von.erzgebirge

 • Wehrmacht
  Oberleutnant - nadporučík
 • Příspěvků: 432
 • Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 16. května 2009
Re: Čeští Kornilovci.
« Odpověď #3 kdy: Duben 02, 2009, 01:45:45 »
TO: rase
tvůj článek tak trochu zavání ironií, také je v něm hodně pravdy - a poučení: "fašistou se může stát každej trouba, má-li moc."
Dík za odkaz, přece je toho trochu víc.
Budoucnost je jasná. To pouze minulost se stále upravuje.