Autor Téma: Bosna  (Přečteno 13531 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

jolly roger II

 • US ARMY
 • Second Lieutenant
 • Příspěvků: 231
 • Jolly Roger
Re: Bosna
« Odpověď #15 kdy: Leden 27, 2010, 09:31:50 am »
Podľa článku zo SME som to pochopil tak, že Bosniaci iné mešity kontrolujú... Samozrejme denník SME informácie tiež len prevzal a dotyčný bosniansky expert na terorizmus si môže prihrievať vlastnú politickú polievočku.
A ten stredoveký zvyk, kostol ako azyl? To som čítal naposledy u Victora Huga v románe Chrám Matky Božej v Paríži :) Je to pre mňa také nepochopiteľné, že to ešte dnes existuje..
"Rangers lead the way" - motto United States Army Rangers

stuka

 • Luftwaffe
 • Hauptmann - kapitán
 • Příspěvků: 513
Re: Bosna
« Odpověď #16 kdy: Červen 15, 2010, 09:12:37 pm »
Radko Mladić - válečný zločinec - dokud nestane před soudem, Srbsko nemúže být členem EÚ. Za jeho dolapení americká vláda vypsala odměnu 5 mil. dolarů. Srbi jsou většinou proti jeho uvěznění. Do r. 2002 Mladića někdy strážilo až 50 osobních strážců, které dala k dispozici srbská vláda. V současnosti se však srbská vláda ohrazuje, že má zájem na jeho chycení - vypsali odměnu 1 mil. € a že projevila snahu. Tribunálu v Haagu vydali ze 46 válečných zločinců 44 - chybí jenom Goran Hadžič a Ratko Mladić. Koná se nyní i soudní proces s těmi, kteří pomáhali v letech 2002-2006 se Mladićovi ukrývat. Žil na stejné ulici v Novém Bělehradě jako Radovan Karadžič, který vedl veřejný život jako Dr. Dabić.
Mnozí mají názor, že Mladić nespáchal v Srebrenici žádnou genocigu, ale začali muslimové. 11.července 1995 přišli do Srebrenice srbskí vojáci na čele s gen. Mladićem. Tady hledalo útočiště, uprostřed Srbmi obsazeného území, asi 20 000 lidí. OSN tohle území vyhlásila za ochrannou zónu muslimů, no když přišli Srbi tak OSN nezasáhlo. Srbi odvedli muže a chlapce, dokonce podle očité svědkyně, přivezli buldozér na vyhloubení masových hrobů. Každý rok si tisícky muslimú 11. července připomíná masakr a pořád prohledávají masové hroby. Následující  den zase po Srebrenici  běhají Srbi   a připomínají své oběti.   Podle Daytonské dohody, která  ukončila v r.1995 válku v Bosně a |Hercegovině, krajinu rozdělili mezi Srbi, muslimi a Chorvati.  Na čele umělého státu stojí jeden Srb, Chorvat a muslim.Nad nimi je představitel mezinárodního společenství pro B. a H. v současnosti Rakušan. Oblast, kterou počas války obsadili Srbi, je dnes Republika Srbska. Ratko Mladić splnil svou misi, vyhnal nebo povraždil 2 mil.lidí /V srebrenici asi 8.000/a Srbům zde vytvořil s pomocí kruté občanské války vlastní republiku v rámci federace.
Zdroj:  časopis GEO 7/2010   
„Do ticha krajiny ležící pod hlubokým sněhem, často i do burácení sněhové bouře, začala vlčice mluvit svou řečí – začala výt."                         
                                                            E. Vacková

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: Bosna
« Odpověď #17 kdy: Červen 15, 2010, 10:38:37 pm »
U mě jsou to magoři a mám  celý Balkán na háku..promiňte....Jinak to říct nemohu , nikdy tam nepojedu, protože je to nad mé chápání ...do Chorvatska nepojedu , abych ležel vedle jejich koncentráků a opaloval se...je sice rok 2010 , ale ukázalo se, že jsou pořád stejní..nechci generalizovat , ale  v EU nemají co dělat. Je to jiný svět....Asi mají všichni úpal..Země , kde v hospodě čepují výčepní lihovinu /kořalku/ a hoši mají v kapse vreckový nožík na svojí obranu../a kdo ji nemá ,není chlap...protože ti s..čové jsou tak zbabělý, že jim ruce nestačí/..tam je vždy něco špatně ... >:(

stuka

 • Luftwaffe
 • Hauptmann - kapitán
 • Příspěvků: 513
Re: Bosna
« Odpověď #18 kdy: Červen 16, 2010, 10:16:42 am »
Do Chorvatska chodím v posledních letech každý rok a jsem zde spokojena. Mám klid a pokoj a lidí sice je tu dost ale dá se najít prostor pro sebe. Múžu vzít kolo a psa a je to prima. Na rozdíl od Egypta, Tunisu atd. kde každej hotel vypadá stejně a kde se na tebe dívají zvrchu.
Chodila jsem do Chorvatska i v čase války a bylo to fajn. Nikde nikdo nebyl, rajský klid a pohoda a na pobřeží se nestřílelo. Dnes je tam hodně lidí, ale nemusím být s nimi v jednom hotelu, autobusu a na výletě a v restauraci. Múžu jít pryč, nebo se otočit a jít jinam, nebo sedím při knížkách a notebooku.
„Do ticha krajiny ležící pod hlubokým sněhem, často i do burácení sněhové bouře, začala vlčice mluvit svou řečí – začala výt."                         
                                                            E. Vacková

leviathan

 • Wehrmacht
  Unteroffizier - četař
 • Příspěvků: 119
Re: Bosna
« Odpověď #19 kdy: Srpen 16, 2010, 04:58:23 pm »
to Stuka:  Omyl: Na pobrezi sa strielalo. Zadar bol oblahnuty Srbmi  2 roky. Strielalo sa v pristave Ploce (byv. Kardeljevo) kde juhoslovanski policajti (Chorvati) obsadili lode juhoslovanskej flotily (Srbi).  Fatalne nasledky mali boje nad Dubrovnikom, kde Srbi obsadili tzv. turecku pevnost nad mestom a tento skvost chraneny UNESCOm dostal zabrat minometnou a delostreleckou palbou. Dalej sa kratko strielalo na Chorvatsko - Ciernohorskej hranici. Srbsky utok na Split sa podarilo Chorvatom zastavit nedaleko mestecka Sinj - dnes je tam dialnicny exit na Split. 
   Mohla by si uviest rok a trasu kade ste isli pocas vojny do Chorvatska? Nebola to nahodou iba Opatia na Istriji? Pretoze na Makarsku riv. sa dalo bezpecne dostat iba trajektom z Talianska.
    ad Srebrenica: opis je znacne zjednoduseny. V okoli tzv. bezpecnej zony OSN Srebrenica operovali jednotky Bosenskej armady - Moslimi. SRbi mali dovodne podozrenie, ze muzi zo Srebrenice cez noc bojuju ako vojaci a cez den sa idu najest do vyvarovne OSN. Mladic nariadil prekutat okolie a prezriet Srebrenicu.
Po prestrelkach v okolitych horach sa Srbi rozhodli tuto moslimsku enklavu zlikvidovat - Srebrenica je obkolesena srbskymi dedinami - je to etnicky ostrov v srbskom tyle. Mladic si nemohol dovolit mat moslimsku vojensku zakladnu krytu vojakmi OSN v chrbte. Nariadil odsun obyvatelstva. Zeny boli odvezene v seriach odsunov autobusmi. Medzitym prebiehali dalsie boje v okoli. Vytoceni Srbi sa rozhodli moslimov neprepustit, pretoze si mysleli, ze na druhy den budu z tychto civilov vojaci. Doslo k serii masakrov - nie priamo v Srebrenici, ale v okolitych osadach. Srbi tvrdili, ze ide o pomstu za masakre Srbov v predchadzajucich dnoch. Pocet obeti odhaduju na 8000 Moslimi. Srbske zdroje uvadzaju maximalne 2000 zastrelenych, a tvrdia , ze ide o obete bojov - teda vojakov zastrelenych v boji.

peto150

 • Wehrmacht
  Schütze - vojín
 • Příspěvků: 5
Re: Bosna
« Odpověď #20 kdy: Listopad 04, 2015, 05:23:34 am »
Aj keď postaršia téma ale skúsim :)  skúšal som si pospočítavať straty lietadiel NATO ale mám problém nájsť ci už oficialne straty alebo potvrdené......   velký otáznik mi visí hlavne nad F-15 a 2 F-18  dostal som sa niekde k počtu 12 zostrelených a 5 poškodených + 4 vrtulníky ale je to skorej zo stránky ktorej moc neverím....  mali by ste niekto či už link alebo presnejšie informácie? Díky....