Anketa

Jáká je vaše zkušenost s výukou dějepisu?

Plně spokojen
8 (11.4%)
Spokojen s malými výhradami
12 (17.1%)
Spokojen s výhradami
17 (24.3%)
Nespokojen
19 (27.1%)
Hrůza!!!
14 (20%)

Celkem hlasů: 33

Autor Téma: Výuka dějepisu ve školách (základky a gymnázia)  (Přečteno 10355 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Por. Iko

• Rudá armáda - RKKA
  • капитан - Kapitan
  • Realita je tvrdá.
Re: Výuka dějepisu ve školách (základky a gymnázia)
« Odpověď #30 kdy: Prosinec 26, 2010, 05:16:36 »
Třeba my se učíme asi tak jen co se týká ČSR, takže ne všechno (teda k válce jsme ještě nedošli protože než jsme k tomu došli tak učitelka onemocněla- zatím jsme u občanský války ve španělsku). Nebo ne aspoň konkrétní věci, třeba je v učebnici zmínka o tom že jsme měli naše piloty v Anglii, že byli naši vojáci i na východní frontě pod velením L. Svobody, ale třeba něco konkrétnějšího ne, třeba že se učastnili pod Svobodovým velením karpatsko-dukelský operace ani zmínka. Je sice pěkný že jsme měli dělostřelce u Tobruku ale vsadim se že jen u Tobruku nebyli. Prostě nějaký konkrétnější věci, třeba o masakrech tam nic není, je tam malá zmínka na pár řádků že se něco dělo v Ardenách, ale třeba kolik tam bylo operací nic, že byla nějaká operace na východě jmenovaná Jarní probuzení- nic... škoda, mohli bejt moji spolužáci chytřejší.
,,Užívejte si života protože mrtví budete dlouho."

Sahidko

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. července 2008
« Odpověď #31 kdy: Prosinec 26, 2010, 05:21:14 »
Moja otázka je prečo by sa zrovna WW2 mala učiť podrobnejšie ako ostatné úseky histórie ?? Predsa len predmet sa vola dejepis a nie dejiny 2. svetovej vojny.
The only easy day was yesterday.

Por. Iko

• Rudá armáda - RKKA
  • капитан - Kapitan
  • Realita je tvrdá.
« Odpověď #32 kdy: Prosinec 26, 2010, 06:04:32 »
Jo ale když už třičtvrtě roku je to WW II. tak proč ne rovnou podrobně? Jediný co lidi zajímá je Hitler, no a co je na něm zvláštního? všichni hledaj v učebnici fotku Hitlera, ale že tam proti němu stál nějakej Stalin na východě a Churchill na západě to je jim u jedno. Že jsme měli nějakou exilovou vládu v Londýně je taky nezajímá, všichni se ptaj proč nikdo nemá Hitlera rád, tak proč se neučit podrobněji aby to věděli. Stejně po WW II. se budem učit pár důležitějších věcí ze studený války (Vietnam, srpen 1968 a možná ještě něco tam bude) jinak je to všechno. Třeba když už WW II. neberem podrobně tak ať nás toho učej víc, co třeba tam rovnou přidat několik věcí co se děli po roku 1989? Stejně toho moc není a mohli to tam dát, že byla nějaká válka v Zálivu, že se válčilo v Jugoslávii, že se v Iráku válčilo i dřív a z jinejch důvodů, jo důvody, to nikoho třeba ohledně války v Afghánistánu nezajmaj, nikoho nezajímá že my tam jsme protože jsme vstoupili do NATO a že to tak stojí v tý smlouvě (myslim že to je v článku 5) každej jenom řikal: ,,To všechno kvůli Bushovi" jo sice je fakt že jsme to podepsali v době kdy byl v BD ale to nic nezanmená. Sice vim že se moje poslední slova mec netýkaj 20. století ani dějepisu ale nechal jsem se trochu unýst.

stuka

• Luftwaffe
  • Hauptmann - kapitán
« Odpověď #33 kdy: Prosinec 26, 2010, 06:09:00 »
 od Tiny
Citace
považuji hooodně zdůražňovat Holocaust
proč právě holocaust? Myslím, že o něm se ví dost, díky neustálému připomínání  Židů, kteří se cítí dotknutí pokud by se chvíli o holocaustě nemluvilo nebo by ho nedejbože někdo pojal z jiné stránky, než je všeobecně prezentováno. Hlavně by se mělo učit objektivně a s co nejvíc informacemi z každé strany - agresora, spojence, oběti, obyvatelstva, vojáka atd. a solidní historik by to měl dát dohromady. A pro žáky by se potom měla napsat učebnice, která by se podrobněji  měla  zaměřit na historii vlastní země, ale také neopomenout - samozřejmě - historii celosvětovou.
„Do ticha krajiny ležící pod hlubokým sněhem, často i do burácení sněhové bouře, začala vlčice mluvit svou řečí – začala výt."                         
                                                            E. Vacková

Por. Iko

• Rudá armáda - RKKA
  • капитан - Kapitan
  • Realita je tvrdá.
« Odpověď #34 kdy: Prosinec 27, 2010, 11:21:46 »
 Prostě mi vadí že než dojdem k něčemu důležitýmu tak mezitim odpadne několik hodin dějepisu, potom budou třeba tyhle vánoční prázdiny to už je dohromady 5 zameškaných vyuč. hodin tj. 225h normálních. Mezitim jsme mohli dojít už klidně k dobývání Polska, mohli jsme bejt u Francouzkýho tažení, mohli jsme bejt i u válčení v Belgii a Nizozemí. A nejsme ještě ani v roce 1939. Teď teda nemluvim jen o konkrétní škole ale celkově, proto sem tam taky zahrnul prázdiny. Tak proč když už tam jsme takovou dobu tak proč nás toho rovnou nenaučej víc? Zacházej s náma jak ve speciální škole (bez urážky pro někoho kdo tam je) já jen že to jinak říct neumim ale fakt to tak je, jednu věc probíráme 2 vyuč. hodiny, docela by mě zajímalo kde je problém. Ale to je stejně jedno protože timhle nikoho nepřiměju aby nás toho víc učili. Tak nemyslim na sebe myslim na ostatní já si to můžu najít tady na PN.

Hakky

• ČSR
  • Svobodník
  • "Válka měla být a byla ..."
« Odpověď #35 kdy: Prosinec 27, 2010, 01:10:50 »
Na základní škole se vše probírá jen povrchově. Děti nepotřebují vědět o válce (příklad) úplně všechno ... stačí když se naučí jen kdy začala a kdy skončila .... :) Na střední se to rozebírá trochu víc ... Přece nechceme aby se minulost opakovala, že? a pak můžete jít na obor zaměřený na historii To chci já  8). Pak jsem to už nečetla na to všechno co ti píšete jsem líná :D Líný pedagog ...
"Válka měla být ..."

pospec

• Lieutenant-colonel
  • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
    • Pospec-blog
« Odpověď #36 kdy: Prosinec 27, 2010, 02:23:47 »
Trochu bych nasměroval tuto diskuzi k původnímu tématu (Výuka dějepisu ve školách)
Já osobně bych se na základních školách věnoval převážně české a slovenské historii. Jedná se především o dobu 1. a 2.Republiky (docela mně překvapují testy, kdy školáci nevědí kdy vznikla samostatná Republika Československá - 28.října 1918). Ano, přesně tak. Všichni jen Hitler, Hitler bla bla, ale např. kdo to byl Rudolf Viest či Emil Hácha, to už ne. Přitom to jsou osobnosti moderních dějin našich národů.

Dále bych se věnoval světovým válkám obecně - vznik, strany, vývoj událostí. při počtu 2 hodin dějepisu týdně, to dělá cca. 8 hodin měsíčně, bych se za měsíc a půl dostal do poloviny války, kterou bych v necelém následujícím měsíci školy ukončil a další měsíc se věnoval jen československým dějinám té doby....

Za první světové války např. našim legionářům i vojákům bojujícím za R-U (docela dosti se ve výuce zapomíná na naše legionáře po Revoluci Bolševiky roku 1917, ovšem tato doba znamenala největší slávu našich legií v Rusku) a legionářům ve Francii a Itálii. Poměrně neznámou pro naše školství je i udržení nezávislosti státu hned po jeho vzniku ve válkách s Maďarskem a Polskem. Ovšem vždy k tomu uvést i světové dějiny jako zajímavost....

Osnova pro 9.třídu:
1.) Počátky Republiky Československé až po dobu Mnichovské dohody (září)
2.) Výsledky Mnichova a rozpad Česko-Slovenska (říjen)
3.) Protektorát Čechy a Morava a Slovenský štát (1939-1945) (listopad)
4.) Osvobození Československa (prosinec)
5.) Politický a hospodářský vývoj v republice v letech 1945-1948 (leden)
6.) komunistická vláda v 50. a 60.letech v ČSSR (únor)
7.) Pražské jaro (1968) a okupace Spřátelenými vojsky v srpnu 1968 (březen)
8.) Československo v letech 1968-1989 (duben)
9.) Československá federativní republika v letech 1989-1992 a vznik České Republiky a Slovenské Republiky (1993) (květen)
10.) Opakování učiva před ukončením školního roku (červen)

Teď bych chtěl slyšet vaše názory....
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

Por. Iko

• Rudá armáda - RKKA
  • капитан - Kapitan
  • Realita je tvrdá.
« Odpověď #37 kdy: Prosinec 27, 2010, 02:48:59 »
No to je nejspíš osnova kde s těma dětma neprobíraj všechno milionkrát, my ještě nejsme ani v roce 1939 a to už je prosinec, do školy se vracíme 1. ledna hmm pěkný to se nedivim že nás na konci roku učitelé honěj rychle rychle nestíháme když půlku prvního roku děláme jednu věc. Jinak co se toho Hitlera týče tak nevim proč sou všichni hotový z toho když viděj jeho fotku v učebnici a vedle HK. Když ale viděli na fotce Stalina u stolu a nad nim fotku Marxe tak čuměli a hledali v péopisu jeho jméno :D

pospec

• Lieutenant-colonel
  • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
    • Pospec-blog
« Odpověď #38 kdy: Prosinec 27, 2010, 03:38:53 »
Tak pochybuji, že v 9.třídě se o nich dá mluvit jako o ,,dětech." Přece jenom já sem se chystal na konci 9.třídy oslavit své 16.narozeniny a během celé devítky stihl ztratit 2krát občanský průkaz. To, co se nachází v učebnicích Dějepisu pro 9.třídu jsem znal již z 5.třídy z předmětu zvaného Vlastivěda. Akorát v té učebnici pro 9.třídu bylo více obrázků a fotek (asi zřejmě aby si deváťáci mohli přikreslit Dolfymu či Benešovi bradku). Obě knížky dodneška mám doma, tak můžu porovnávat.

Jinak je podle mně zbytečné brát ve škole celkově světové dějiny, když žáci neznají ani dějiny vlastního státu!!!!! To jsem chtěl říci....
S naší třídní jsme se snažili v dějepisu jet přibližně podle stejné osnovy, jakou jsem napsal v mém předchozím příspěvku, ovšem díky velkému zájmu většiny třídy jsme ukončily druhou světovou a mohli si jít za týden pro vysvědčení za II.pololetí z 9.třídy....

Jinak vám sem napíši poměr známek v naší třídě:
Já - 8 (jedniček)
Třída - 2-4 (jedna až pět)

Tak kde je potom problém? Určitě je i v žácích, ale není to i osnovou současného učiva, které tyto žáky nebaví?
Jinak si o tomto popovídám s tetou, která vyučuje Dějepis na gymnáziu, o tom, jaká je jejich současná metoda k tomuto předmětu...a dám vědět.
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

poviedkar

• Luftwaffe
  • Oberleutnant - nadporučík
  • Pechota, Letectvo, Námorníctvo, Tanky, Panzernet
« Odpověď #39 kdy: Prosinec 27, 2010, 06:49:09 »
Ked si to tak vezmeme, tak vyuka na skolach zodpoveda aj kvalifikovanosti ucitelov. Ked vas uci chlap co jedine vedomosti o historii ma z tej ucebnice ktorou vyucuje tak je nejaka podrobnejsia debata v nedohladne.
Aspon ja mam taketo skusenosti a aj zaujem ziakov o tento predmet je velmi maly. azda len par takych ako my panzernetaci sa seriozne zaujima o dejiny.
Anarchizmus znamená, že môžeš byť slobodný, nikto ťa nemôže zotročiť, nikto ti nemôže rozkazovať, nikto ťa nemôže okradnúť, nikto ťa nemôže využívať. Znamená byť slobodný, robiť veci ktoré chceš robiť a nebyť nútený robiť veci ktoré nechceš.             
                           Alexander Berkman

stuka

• Luftwaffe
  • Hauptmann - kapitán
« Odpověď #40 kdy: Prosinec 27, 2010, 06:52:44 »
Souhlasím s pospecem, že naší historii je třeba se věnovat ve výuce víc, aby žáci věděli v jakém státě žijí a jaká je jeho historie. To mluvím teď o ZŠ. Na SŠ - dějepis se učí v rozsahu  podle zaměření školy, takže na některých ho jenom odfláknout - proč se taky na nějaký elektrotechnický nebo polnohospodářský detailně učit historii. Celkově je s výukou na našich školách problém. Nějak se ty osnovy pořád mění, nejsou učebnice, nejsou učitelé atd. Jinak pokud někoho baví jenom určitý okruh historie - tak potom se tomu musí hodně věnovat sám. Ani na VŠ by všechno nestihli. A potom už záleží od štěstí - najít si práci, kde své znalosti můžu využít podle hesla "Moje práce, můj koníček." Jenže takové štěstí má málokdo.
„Do ticha krajiny ležící pod hlubokým sněhem, často i do burácení sněhové bouře, začala vlčice mluvit svou řečí – začala výt."                         
                                                            E. Vacková

bazzi123

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
« Odpověď #41 kdy: Prosinec 27, 2010, 07:02:15 »
Asi jsme na škole velká vyjímka, spousta spolužáků se o druhou světovou válku zajímá, nebo se snaží zajímat... Ale zarazilo mě, když jsem byl tázán, co to je Luftwaffe..

stuka

• Luftwaffe
  • Hauptmann - kapitán
« Odpověď #42 kdy: Prosinec 27, 2010, 07:07:44 »
Asi tě zkoušel.  ;)
                                                            E. Vacková

bazzi123

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
« Odpověď #43 kdy: Prosinec 28, 2010, 01:00:46 »
Nezkoušel, protože to prostě nevěděl..

Por. Iko

• Rudá armáda - RKKA
  • капитан - Kapitan
  • Realita je tvrdá.
« Odpověď #44 kdy: Prosinec 28, 2010, 04:12:29 »
:D docela zajímavý, přitom si to mohl přeložit