Autor Téma: Avro Lancaster  (Přečteno 22368 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Sláma

• Moderator
  • Group Captain
Re: Avro Lancaster
« Odpověď #30 kdy: Únor 26, 2009, 03:02:46 »
Ano, pan Harris byl opravdu podporován politicky. Angličané si mysleli, že ztrátami na civ.obyvatelstvu se v Německu rozhoří touha obyvatel ukončit toto zlo. A hněv Němců se obrátí proti Hitlerovi.Třeba povstáním s následným ukončením války. Že tato teorie nevycházela, všichni víme.
Vlastně napadení přehrad Lancastery mělo podobný účinek. Ona ta škoda nebyla až tak velká, až na to, že pokud byla v přehradě turbína, přestala vyrábět el.proud, následné oblasti pod přehradou  a tím i lidské příbytky, byly zaplaveny vodou atd.atd...

Sláma

• Moderator
  • Group Captain
« Odpověď #31 kdy: Únor 26, 2009, 08:43:01 »
Lancastery se také zúčastnily operace Manna, kdy těsně před koncem války shazovaly potraviny obyvatelstvu na severu Nizozemí. Oblasti, kde potraviny měly být shozeny označily letouny Mosquito. Německý velitel této oblasti/stále v rukách Němců/ vydal rozkaz neútočit. Jedinou nehodou bylo poškození podvozku stroje od 576. squadrony dne 8. května 1945 ráno, kdy startující letoun vyjel z dráhy.
Od půlnoci začalo paltit příměří po bezpodmínečné kapitulaci...
Operace Exodus zase znamenala repatriaci 74 tis. britských zajatců z Německa domů právě letouny Avro Lancaster /bohužel další údaje nemám/..

pospec

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
    • Pospec-blog
« Odpověď #32 kdy: Únor 26, 2009, 09:12:20 »
Neúčastnily se lancastery i zásobování Berlína ve 48???
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

Sláma

• Moderator
  • Group Captain
« Odpověď #33 kdy: Únor 26, 2009, 09:35:01 »
Nevím,nic takového jsem nenašel.Vím,že tam létaly DC-3,vojenské C-47,DC-4.(a okolo nich ve vzduchu Jak 9  :)).
Nevím,ale na letiště Tempelhof mně připadají enormně těžké.Fakt nevím :'(

Josef CETH

• RAF
  • Warrant Officer
« Odpověď #34 kdy: Únor 26, 2009, 09:39:11 »
Pro zásobování Berlína od června 1948 do května 1949 se  používali výhradně letouny DC-3 tato operace je známá též pod názvem Letecký most.
Páteř snadno křupne, když se na ní dupne...

pospec

• Lieutenant-colonel
    • Pospec-blog
« Odpověď #35 kdy: Únor 26, 2009, 09:41:14 »
Pro zásobování Berlína od června 1948 do května 1949 se  používali výhradně letouny DC-3 tato operace je známá též pod názvem Letecký most.
Vím vím, znám znám. Pořád mi to ale nehrálo-někde jsem to slyšel ale nevěděl kde a nebyl jsem si dost jistý........

Josef CETH

• RAF
  • Warrant Officer
« Odpověď #36 kdy: Únor 26, 2009, 09:41:41 »
To můžu potvrdit. Poslali jsme to asi shodně  :) Čt2 jednou vysílala dokument o této akci a skutečně to jsou je DC-3

Werner Mölders

• Luftwaffe
  • Oberstleutnant - podplukovník
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 9. března 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.    Uděleno: 9. března 2009
« Odpověď #37 kdy: Únor 26, 2009, 10:28:58 »
Citace
Neúčastnily se lancastery i zásobování Berlína ve 48???
Mě to tedy také něco říká, ale myslím, že to byly stroje Avro York, které z Lancasteru vycházely, ale ruku do ohně bych za to nedal.
Ampulle !!!

Sláma

• Moderator
  • Group Captain
« Odpověď #38 kdy: Únor 26, 2009, 11:35:27 »
Přivezl jsem si domů již část knihovny,já netu moc nevěřím (tam si každý píše co chce,jako já :)) a opravdu jsem tam nic o těchto letounech v Berlíně nic nenašel.Navíc Britové po válce počty Lancasterů silně redukovali.

Werner Mölders

• Luftwaffe
  • Oberstleutnant - podplukovník
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 9. března 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.    Uděleno: 9. března 2009
« Odpověď #39 kdy: Únor 26, 2009, 11:56:28 »
Já jsem pátral po internetu a Yorky by se této operace účastnit měli.
Toto by mělo být foto strojů, které se zúčastnili.
http://pro.corbis.com/images/HU058968.jpg?size=67&uid={967bb70d-2cd5-4882-8a77-3e97d56d3fc8}
A je tu i známka:

Ampulle !!!

Sláma

• Moderator
  • Group Captain
« Odpověď #40 kdy: Březen 05, 2009, 08:01:33 »
Teď probíhala v televizi rekonstrukce potopení Bismarcku.Další chlouba Kriegsmarine,bitevní loď Tirpitz nedala Angličanům spát.Neustále na ní dotírali.Jedna z operací bylo provedení náletu 15.9.1944, kdy loď kotvila v Kaafjordu. Lancastery z 9. a 617. squadrony RAF k této operaci startovaly z ruských severních letišť. 20 Lancasterů neslo pumy Tallboy a 7 letounů miny proti kotvícím lodím s názvem Johny Walker :). Nad cílem však panovalo špatné počasí a navíc posádka Tirpitze  stačila položit kouřovou clonu. Ale později průzkumné letouny zjistily, že jeden Tallboy Tirpitze opravdu zasáhl a způsobil škody na trupu.Trup lodě byl navíc pochroumán  výbuchy dalších bomb, dopadajících v blízkosti lodi.  Na to, že bylo bombardováno jen podle navigačních výpočtů, velice slušný výsledek. Němečtí námořníci měli údajně prohlásit, že dny Tirpitze skončily.
Hitler posléze rozhodl nechat loď odtáhnout ke Trömsö, kde měl sloužit jako pobřežní baterie pro ochranu norského pobřeží.
Tirpitz ale opravdu Angličany neustále strašil a tak Lancastery 9. a 617. squadrony 12.11.1944 opět zaútočily. Při jasné a zřetelné viditelnosti dosáhly posádky dvou přímých zásahů a mnoho pum explodovalo v blízkosti lodě. Zasažený Tirpitz se nakonec převrátil na bok. Zahynulo mnoho Kriegskameraden..... Jeden Lancester po tomto náletu přistál v Rusku.
Konec další chlouby nacistického Německa...

pospec

• Lieutenant-colonel
    • Pospec-blog
« Odpověď #41 kdy: Březen 06, 2009, 05:55:29 »
Mě to tedy také něco říká, ale myslím, že to byly stroje Avro York, které z Lancasteru vycházely, ale ruku do ohně bych za to nedal.
Mno asi máš pravdu. Někdo si asi spletl yorka s Avrem. I když to není jistý. Tak děkuji...

Josef CETH

• RAF
  • Warrant Officer
« Odpověď #42 kdy: Březen 07, 2009, 12:35:35 »
Ahoj Slámo to o těch minách Johny Wallker, tak to jseem nevěděl docela by mě zajímalo jak to fungovalo? Pokud by měl nškdo nějaké informace tak sem s nima, ať se zase něco dozvíme díky.

Sláma

• Moderator
  • Group Captain
« Odpověď #43 kdy: Březen 08, 2009, 06:36:09 »
to JOSEF: bohužel v textu bylo pouze jejich zavedení a mně se název líbil. Bohužel jsem již jiné další materiály o té mině nenašel.

Josef CETH

• RAF
  • Warrant Officer
« Odpověď #44 kdy: Březen 09, 2009, 01:21:42 »
To SLÁMA: nevadí i tak děkuji za vyložené úsilí a za odpověď.