Autor Téma: Plán Žukova preventivního úderu na německá uskupení z května 1941  (Přečteno 13897 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Sláma

 • RAF
 • Group Captain
 • Příspěvků: 1015
Re: Plán Žukova preventivního úderu na německá uskupení z května 1941
« Odpověď #15 kdy: Leden 07, 2012, 06:57:45 »
Nejsem ani toxický, ani intoxikovaný, ani snílek. Pokud bych chtěl na toto téma debatovat, položil bych si nejprve několik otázek:
1./ Jaké další materiály k tomuto tématu ještě existují? Prostudoval ještě někdo jiný z diskutujících také něco jiného? Vedeme jenom samá kdyby, ale jediná "reálie", je Pospecův článek, mající za základ zdroje: "internet", a jedna vzpomenutá kniha.... . Pomohlo by to, znát ještě trochu více.
2./ Pokud bychom chtěli odborně hodnotit plán Žukova, kromě počtu divizí, zkusme se zamyslet nad stavem vojsk, tedy úrovní vycvičenosti, úrovní vyzbrojenosti a s tím odpovídající logistikou. Vedení útočné operace není jenom "Hurá na bodák..", ale jsou to podpůrné jednotky, zdravotníci, proviant, doplňování střeliva a paliva, kartografie, atd. atd....
3./ Že Polsko bylo v září 1939 rozděleno vedví, víme. Ale všichni po roce 1989 jednohlasně tvrdí, že Stalin si tak zvětšoval své "nárazníkové pásmo", pro případ možného útoku ze západu.
    Jiné zdroje ale tvrdí, že porážku Sovětského Ruska z roku 1920, v SSSR Polákům nikdy nezapomněli a to byla Stalinova pomsta. Tak kde je pravda? Kdysi byl Lvov polský, po roce 1939 tam Poláků moc nezůstalo, všichni byli odsunuti. Na Západ, ale také na Východ... Všechno jsou to jenom domněnky.
4./ Znáte Stalinovu doktrínu již z roku 1938, kterou přijal po Mnichovu? Věřil, obzvláště po útoku Německa na západní Evropu, že tamní válka bude dlouhá. Věřil, že zúčastněné státy, jako Francie, VB a Německo se vyčerpají a SSSR do ní vstoupí nejdříve v roce 1942 nebo 1943, aby mohla být dokončena socialistická revoluce v Evropě, jak hlásal Lenin. Lenin pevně věřil, a psal to ve svých knihách, že v Německu proběhne stejná revoluce jako byla VŘSR v Rusku a socialistické tendence Francie v meziválečném údobí jsou všeobecně známé. Tedy Evropa bude rudá a Kominterna v čele se SSSR bude "velet".

Shrnuto a podtrženo, těch faktorů je tolik, že onen preventivní útok pana Žukova vůbec nemusel být pro přípravu v roce 1941, ale v souladu se Stalinovou doktrínou,mohlo znamenat, že bylo potřeba "Mít připraven plán pro všechny účely"...

Těch kdyby je tolik, že to Kříži paní učitelka ve školce a následně ve škole určitě nevěděla. V té době jsem to nevěděl ani já. A že politruci na vojně mluvili jako debilové? Není se čemu divit, oni jimi opravdu byli. Však také platilo: "Jseš blbej, budeš politrukem.....". Můžete mně věřit. Politrukem jsem nebyl, ale měl jsem s nimi několik střetů kvůli pilotům v Anglii (jako blbej a naivní mladej poručík), že se to se mnou táhlo dost dlouho. Říkali, že jsem kverulant, ale pochopil jsem, že ani toto slovo neznali, jaký má význam.

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: Plán Žukova preventivního úderu na německá uskupení z května 1941
« Odpověď #16 kdy: Leden 07, 2012, 09:01:44 »
Jediná pravdivá informace, která vyšla z SSSR a zůstala po celou dobu pravdivá bylo datum jejich napadení a to, že vyhráli válku..Jinak zamlčovali, lhali a mystifikovali. Chápu, že Soloninova theorie je špatně přijímána, protože to tvrdili i Němci, že vlastně předešli ůtoku z východu..Bylo to logicky považováno za výmluvu..Ale někdo včetně Slámy nazve obsazení souseda společně s Hitlerem  "nárazníkovým pásmem",obsazení Pobaltských států "ochranou jeho obyvatel" a Finskou válku "drobnou úpravou území" . Jde o fakta, která ukazují co byl Stalin zač. Proto výklad pana Solonina nepovažuji za nesmysl už jen proto , že přesně odpovídá sovětským choutkám ..A to, že paní učitelka nevěděla, není vyloučené, ale starší generace to moc dobře věděla od lidí, kteří to zažili, nebo byli z Polska  odvezeni do Gulagů v SSSR včetně naších vojáků. Možná by stálo za to, konečně se podívat na oba tyrany a jejich tehdejší státy stejným pohledem , což  je pro mnoho lidí nemožné. A že je článek na internetu a ne v knize v kůži v knihovně přeci nevylučuje to, že má svou hodnotu...

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Re: Plán Žukova preventivního úderu na německá uskupení z května 1941
« Odpověď #17 kdy: Leden 07, 2012, 09:32:58 »
Vždycky před tím než přišel německý útok do Ruska, měli Rusové obdobný plán k tažení do Německa. Stačí se podívat na první světovou válku, kdy Samsonov a Renenkampf měli zničit německé jednotky v Prusku, pak se přeskupit a odříznout německé jednotky v německém Polsku (v koordinaci s jižní armádou u Haliče), přičemž se pak měli stočit na západ a vpadnout na německou půdu... taky jim to nevyšlo a výsledek byl velice podobný druhé světové válce. Jen připomenu, že když se ruská Severní armáda rozpadla, Samsonov našel dost sil aby se zastřelil. Rusové zkrátka vždycky měli problém s uskutečněním svých plánů na začátku války, poměrně rychle se ale rozkoukali a začali improvizovat (což třeba Němcům nikdy nešlo). Jinak v podstatě souhlasím s Železným Křížem a Ivana taky nemám zrovna v lásce.
Sláma bod 4:
Souhlas, tehdy si každý myslel, že druhá válka bude v podstatě opakování té první jen s modernějšími prostředky. Mysleli si to dokonce i mnozí němečtí generálové, kteří byli s vlastním rychlým postupem zakočeni. Jinak k Francouzským tendencím ke komunismu se dá asi říct jen to, že Evropu zachránilo asi jen potlačení bolševické revoluce v Německu freikorpsem a porážka bolševiků před Varšavou (za což můžeme poděkovat Stalinovi (!)). Navíc nechci přeceňovat naše síly, ale byli sme to my a především Rumuni, kteří dokázali držet maďarské bolševiky od těch v Rusku. Kdyby tedy měla bolševická revoluce Německu štěstí a získala převahu, zastavili by se bolševikové až u kanálu La Manche.
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1545
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Plán Žukova preventivního úderu na německá uskupení z května 1941
« Odpověď #18 kdy: Leden 08, 2012, 03:52:06 »
Myslím, že obsadenie Poľska, pobaltských štátov a časti Rumunska bolo klasickou expanziou (zväčšenie nárazníkového pásma voči prípadnému útoku zo strany Nemecka bolo vedľajším efektom) v podaní ZSSR.

Rase ten ruský útok počas WW1 nie je zrovna najlepší príklad. Rusi totiž takmer do poslednej chvíle rátali len s vojnou proti Rakúsko-Uhorsku. Po uzavretí dohody s Francúzskom však bolo rozhodnuté, že dve armády budú postupovať do Východného Pruska ako odľahčili francúzskej armáde. O nejakom plánovaní vopred nemôže byť veľmi reč, čo sa jednoznačne preukázalo zničením Samsonovej a rozbitím Renenkampfovej armády. Armády postupovali oddelene, o svojich pohyboch nemali žiadne informácie a už vôbec nie o pohyboch nepriateľa, mobilizácia nebolo riadne dokončená, časť jednotiek dobiehala zvyšok armády počas postupu, zásobovanie prakticky neexistovalo. Táto operácia proste nesie všetky znaky prípravy na poslednú chvíľu.
The only easy day was yesterday.

Bambi

 • Rudá armáda - RKKA
 • подполковник - Podpolkovnik
 • Příspěvků: 1018
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.  Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. září 2008
Re: Plán Žukova preventivního úderu na německá uskupení z května 1941
« Odpověď #19 kdy: Leden 10, 2012, 10:37:14 »
Problém Salina byl, že Němci se nevyčerpali bojem s Francií a Anglií tolik, jak by bylo záhodno......ale nebyl lepší okamžik hnout se na západ, než situace, kdy se Wehrmacht nachází na pobřeží La Manche a snaží se vylodit v Británii. K tomu ale nedošlo..vždycky se tvrdí, že Hitler ztratil pro odpor RAF o Británii zájem a z ničeho nic se rozhodl expandovat na Východě...ale on taky nebyl hloupý a tušil, že v případě nepozornosti by se ruské tanky prohnaly Evropou.

Probůh, vždyť skutečnost, že se SSSR chystal na útok, je naprosto evidentní každému, kdo má jen trochu vojenské vzdělání!! Rozmístění hlavních sil tak, že jsou nahuštěny v pohraničních výběžcích u Lvova a Bialystoku, je jednoznačně útočné!! Odtud se nedala vést obrana, oba výběžky by byly obklíčeny. Obrana se dá vést na souvislé linii v určité vzdálenosti od hranic!!

Přečtěte si prosím tu přednášku, co jsem dal Pospec.......Solonin argumentuje precizními a pádnými argumenty......a pak si přečtěte paměti maršála Žukova s poznámkami Jiřího Fidlera. Pro toho, kdo umí číst mezi řádky (ačkoli v tomto případě hluboko mezi řádky) je to také poučné.... 
"пуля дура, штык молодěц!!!"