Autor Téma: Operace Krupobití (Hailstone)  (Přečteno 6927 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Thomson

 • RAF
 • Warrant Officer
 • Příspěvků: 185
  • Rudy 102.cz
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 16. června 2009
Operace Krupobití (Hailstone)
« kdy: Březen 07, 2009, 02:35:40 »
Operace Krupobití
Po jednom z  leteckých průzkumů(Catalinami) laguny Truk zaútočili 17.února 1944 devět letadlových lodí Spojených Států Amerických na lagunu. V laguně Truk se nacházelo velké uskupení lodí mezi nimi byli i dvě japonské letadlové lodě, kterým se podařilo zmizet. V průběhu operace se podařilo americkým stíhačům zničit přes 275 japonských letadel stojích na letištích. Na lodě byli schazovány bomby u hmotnosti 250 a 450 kg + torpéda - podařilo se potopit 45 lodí a dalších 17 bylo vážně poškozeno. Kvůli momentu překvapení měli američani navrch a japoncům se podařilo zničit něco kolem 30 strojů a mírně poškodit jednu letadlovou loď . Operace Krupobití trvala přibližně dva dny a na konci se USA nemuselo vyloďit na soustroví, protože bylo všechno zničeno. Počet obětí se pohyboval kolem čísla 1500 a 1375 japonských vojáku bylo zraněno. Atol Truk byla hlavní základna Japonského císařského námořnictva v oblasti a japonci ji považovali za nedobytnou. V seskupení lodí se nacházeli torpédoborce, ponorky, nákladní lodě, křižníky, tankery atd.. Truk byl i domovem lodí Yamato a Musashi. Při operaci byli zničeny i sklady s jídlem, takže japonci posílali prosté lidi na lodičkách k potápějícím se lodím aby nasbírali mrtvé ryby než se ponoří pod vodu - samozřejme si vojáci nechali ryby pro sebe, ale i tak jim to nestačilo. Tato operace patřila k největším prohrám Japonska - japonci zde ztratili přes 300 000 tun materiálu. Laguna je největším pohřebištěm lodí na světě což znamená, že je zde velký cestovní ruch.

Zdroj: www.wikipedia.cz, www.adrex.cz/potapeni/hrbitov-lode-v-lagune-truk.html, dokument Střety na moři(5.díl)

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1540
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Operace Krupobití(Hailstone)
« Odpověď #1 kdy: Srpen 22, 2009, 04:23:48 »
Zloženie 58. operačného zväzu pri operácii Hailstone :

TG 58.1 :

ťažké lietadlové lode (CV): USS Enterprise a Yorktown
ľahké lietadlové lode (CVL): USS Belleau Wood
ľahké krížniky (CL): USS Mobile, Santa Fe, Biloxi a Oakland
torpédoboroce (DD): USS Cottten, Dortch, Gatling, Healy, Caperton, Cogswell, Knapp a Ingersoll

TG 58.2 :

ťažké lietadlové lode (CV): USS Essex a Intrepid
ľahké lietadlové lode (CVL): USS Cabot
ťažké krížniky (CA): San Francisco, Wichita a Baltimore
ľahké krížniky (CL): USS San Diego
torpédoboroce (DD): USS Stephen Potter, Owen, Miller, The Sullivans, Hunt, Lewis Hancock a Hickox

TG 58.3 :

ťažké lietadlové lode (CV): USS Bunker Hill
ľahké lietadlové lode (CVL): USS Cowpens a Monterey
torpédoboroce (DD): USS Izard, Conner, Bell, Charrette, Burns, Bradford, Brown, Cowell, Wilson, Sterett a Lang 
bitevné lode USS Iowa, New Jersey, South Dakota, Washington, Massachusetts, Alabama a ťažké krížniky USS Minneapolis, New Orleans
The only easy day was yesterday.

Thomson

 • RAF
 • Warrant Officer
 • Příspěvků: 185
  • Rudy 102.cz
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 16. června 2009
Re: Operace Krupobití(Hailstone)
« Odpověď #2 kdy: Leden 23, 2010, 08:36:36 »
Základna Truk si časem vysloužila jméno "Pacifický Gibraltar". Ochranu laguny zajišťovalo 5 letišť, síť 127 a 152 milimetrových děl umístěných na kopcích kolem laguny. Nalézali se tu i posádky sebevražedných torpéd na ostrovech Fanamu, Janagi a Udot. Letiště byla rozmístěna na ostrovech Param, Eten, Dublon, Toi a na hlavním ostrově Moen. Průzkumný let uskutečněný 4.února 1944 odhalil velké uskupení lodí obsahující 20 torpédoborců, 10 křižníků, 1 bitevní loď, 2 letadlové lodě, 10 ponorek a ostatní menší plavidla. Velením operace byl pověřen admirál Spruance admirálem Nimitzem (velitelem amerického námořnictva). Truku velel Jamamotův nástupce admirál Koga, který po průzkumu 4.února provedl chytrý tah a nechal stáhnout svou oslabenou flotilu. Admirál Spruance schromáždil 53 plavidel 16.února 150 km severovýchodně od laguny. 1.vlna čítající 70 strojů vzlétla 17.února ve 4 hodiny 14 minut. Po pár hodinách se Američanům podařilo získat nadvládu nad vzduchem (velkou výhodou byla japonská absence radarů). Obrovskou chybou bylo ohromné nahromáždění funkčních i nefunkčních letadel vedle sebe na letištích. Téhož ráno vzlétali ve 4 vlnách letadla likvidovat loďstvo v laguně. Nejvíce lodí bylo potopeno u ostrovů Uman, Fefan, Dublon a Moen. Jelikož odplula Kogova flotila tak se podařilo zničit většinou jen obchodní lodě a ostatní menší plavidla. Americké velitelství bylo zklamáno, ale útok pokračoval i 2.den. V 18 hodin konkuroval američanům jen jedinný japonský pilot. Celkově bylo potopeno přes 80 nepřátelských plavidel a lidské ztráty se pohybují v tisících. Po konci operace směřovala americká flotila směrem k Filipínám. Laguna fungovala i jako cvičný cíl pro americké bombardéry typu B-24 a B-29.


Laguna Truk (lepší mapu jsem bohužel nenalezl)

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1540
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Operace Krupobití(Hailstone)
« Odpověď #3 kdy: Červenec 24, 2010, 12:43:32 »
Pri amerických náletoch (či už v samotnej lagúne alebo pri snahe uniknúť) stratili Japonci  tri ľahké krížniky (Agano, Naka, Katori), štyri torpédoborce (Oite, Maikaze, Tachikaze, Fumizuki), tri pomocné krížniky (Akagi Maru, Aikoku Maru, Kiyosumi Maru), dve pomocné lode pre ponorky (Heian Maru, Rio de Janeiro Maru), dva stíhače ponoriek, štyri tankery a 22 obchodných lodí. Z približne 350 lietadiel umiestnených na okolitých letiskách prišli Japonci o 270. Ťažké boli aj straty na životoch, veľa z lodí kleslo ku dnu s celou svojou posádkou. Po tomto útoku prestal Truk fungovať ako významná základňa Spojeného loďstva.


explózia Aikoku Maru

Na druhej strane Američania prišli iba o 25 strojov a 29 mužov posádky. Pri nočnom nálete 17. februára bola torpédom poškodená lietadlová loď Intrepid, na palube ktorej zahybnulo 11 námorníkov a ďalších 17 bolo zranených. Loď bolo donútená odplávať do opravy až na západné pobrežie Spojených štátov. Pri operácií Hailstone bola po prvý krát  nasadená nočná skupina VT-10 z lietadlovej lode Enterprise. 12 Avengerov pod velením poručíka Van Vernona Easona sa krytý nočnou tmou priblížili k lagúne. Každý bombardér bol vyzbrojený štyrmi 250 kg bombami a útok viedli z výšky lodných stožiarov. Výsledok bol skvelý 1 tanker, 1 pomocná loď pre ponorky a ďalších 6 obchodných lodí bolo potopených, to všetko pri strate jedného vlastného stroja.


japonský tank na potopenej lodi v lagúne
The only easy day was yesterday.

T-35

 • Wehrmacht
  Feldwebel - praporčík
 • Příspěvků: 174
Re: Operace Krupobití(Hailstone)
« Odpověď #4 kdy: Září 25, 2010, 11:37:35 »
Mám takový pocit že při této akci došlo nejen k náletům ale i k hladinovým soubojům, ale jestli se mýlím tak mě opravte

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1540
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Operace Krupobití(Hailstone)
« Odpověď #5 kdy: Září 25, 2010, 11:48:40 »
Máš pravdu niekoľko lodí bolo potopených na mori pri snahe uniknúť vzdušným náletom. Medzi inými aj torpédoborec Maikaze, ktorý padol za obeť dvom americkým ťažkým krížnikom.


IJN Maikaze
The only easy day was yesterday.