Autor Téma: Bitka pri Wizne  (Přečteno 6253 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Ondro AK47

  • Slovenská armáda
  • Stotník
  • Příspěvků: 459
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 28. května 2009
Bitka pri Wizne
« kdy: Únor 28, 2009, 02:35:37 »

Bitka pri Wizne sa odohrávala od 7. do 10. septembra 1939. Bitka je známejšia ako "Poľské Termopyly".
Pred vojnou bolo územie okolo dediny Wizna upravené na opevnenú obrannú líniu. 9km hlboká poľská obrana bránila vstupu do Varšavy zo severu. Taktiež chránila priechody cez rieky Narva a Biebrza.
Prvé práce na opevňovaní začali v apríli 1939. Väčšina betónových bunkrov bolo vybudovaných na kopcoch, z kade bol výhľad na údolie rieky Narvy. Do 1. septembra bolo vybudovaných 12 bunkrov. 6 z nich bolo betónových (1,5 m hrubé steny zosilnené 20 cm hrubou vrstvou ocele) s oceľovými zvonmi - každý s váhou 8 ton - a zvyškých 6 boli guľometné zruby. Ďalšie 4 bunkre boli vo výstavbe, nestihli sa dokončiť do začiatku vojny. Oblasť bola pretkaná zákopmi, protitankovými a protipechotnými prekážkami, ostnatým drôtom a bola aj zamínovaná. Navyše, brala sa do úvahy aj možnosť vyhodenia priehrad na riekach Biebrza a Narva a zaplaviť celú oblasť. Leto 1939 ale bolo jedno z najsuchších v Poľskej histórii a tak bola hladina príliš nízka.
Prvá fáza bojov
1. septembra 1939 začala vojna. Nemecká 3. armáda útočila z južného Pruska na Varšavu, rovno cez obranné pásmo pri Wizne. Dňa 2. septembra bol velením obrany pri Wizne poverený kapitán Władysław Raginis. Obrane velil z bunkra GG-126 pri dedine Góra Strekowa. Bolo to priamo v centre poľskej obrany. Jeho jednotky pozostávali zo zhruba 700 vojakov a 20 dôstojníkov, 6 kanónov kalibru 76 mm, 24 ťažkých guľometov, 18 ľahkých guľometov a 2 protitankových pušiek wz. 35.
7. septembra 1939 prieskumné oddiely 10. Panzer Division generála von Falkenhorsta obsadili dedinu Wizna. Po krátkom boji Poľské prieskumné oddiely sa stiahli z dediny na južný breh rieky Narva. Keď nemecké tanky skúšali prejsť cez most, poľskí ženisti ho vyhodili do vzduchu. Nemecké pechotné oddiely ale prešli cez rieku smerom na Gielczyn, ale s ťažkými stratami boli odrazené.
8. septembra generál Heinz Guderian bol poverený útokom cez Wiznu na Brześć. Skoro ráno 9. septembra jeho jednotky dosiahli oblsť Wizny a spojili sa s 10. Panzer division a brigádou "Lötzen" ktoré tu už boli. Dokopy tieto jednotky mali 41 000 vojakov, 1 200 dôstojníkov, 350 tankov, 108 húfnic, 195 protitankových kanónov, 108 mínometov, 288 ťažkých guľometov a 689 ľahkých. Dokopy boli jednotky Nemcov v prevahe cca 60:1.
Druhá fáza bojov
Skoro ráno Nemci vyzvali Poliakov, aby sa obrany vzdali. Argumentovali tým, že väčšina Poľska je už v Nemeckých rukách a odpor je zbytočný. Veliteľ Raginis odpovedal že svoje pozície živý neopustí a že obrana bude pokračovať. O niekoľko okamihov začala delostrelecká príprava. Po nej Nemci zaútočili na severnú stranu Poľských jednotiek. Na 2 čaty vojakov brániace bunkre na sever od Narvy Nemci útočili z 3 strán tankami aj pechotou. Aj keď Nemci mali ťažké straty, po ťažkej delostreleckej paľbe veliteľ obrany Giełczynskej oblasti podporučík Kiewlicz musel vyhodiť drevený most cez narvu do vzduchu a pokúsiť sa presunúť k Bialystoku. Zvyšky Poliakov z obkľúčenia prerazili a Bialystok dosiahli, kde sa pripojili k jednotkám generála Francziska Kleeberga.
V rovnakom čase sa útočilo aj na južné krídlo. Poľské bunkre boli pod paľbou PT kanónov, ale z guľometov ostreľovali Nemecké jednotky. O 6. hodine večer mala pechota také straty že bola vyzvaná aby sa stiahla zo všetkých zákopov a poľných opevnení a presunula sa do bunkrov. Nemecké tanky tak mohli prejsť Poľské línie, a útočiť na Tykocin a zambrów. Nemecká pechota ale stále bola pod ťažkou guľometnou paľbou a v močarinách pred bunkrami utrpela veľmi ťažké straty.
Veliteľ obrany oblasti Osowiec, Tadeusz Tabaczyński, cca 30 km od Wizny nemohol poslať žiadne posily. nemci obkľúčili poľskú obranu. Boje prebiehali o každý bunker zvlášť, boli izolované od zvyšku jednotiek. V noci a skoro ráno 10. septembra bolo odrazených množstvo útokov. Asi o 12. hodine nemeckí ženisti s podporou tankov a delostrelectva boli vyslaní aby konečne skoncovali s húženvatou obranou (iba 2 bunkre vo oblasti Góra Strekowa). Obrana ale pokračovala, aj keď väčšina posádky už bola ranená alebo mŕtva a väčšina guľometov bola zničená. Guderian v snahe konečne premôcť poľskú obranu poslal veliteľovi obrany správu že zastrelí zajatcov, ak sa nevzdajú (nezastrelil nikoho). Obrana sa musela vzdať, ale kapitán Raginis dodržal svoj sľub a Nemci ho živého nedostali. Spáchal samovraždu keď si ľahol na granát.
Presná výška poľských strát je neznáma, ale odhaduje sa že 40 vojakov bolo vzatých do zajatia a 40 prežilo obranu bez zajatia. To ale niesú presné čísla. Nemecké straty sú tiež neznáme. Presnejší odhad je možný iba pri technike, keď Wehrmacht stratil najmenej 10 tankov a inej techniky.
Po bitke boli všetky bunkre zničené. Obrancovia Wizny ale na 3 dni dokázali zadržať obrovské zoskupenie vojsk v presile 60:1. Dnes je bitka pri Wizne jeden zo symbolov Poľskej obrannej vojny.
zdroj: wikipedia, www.wladyslawraginis.pl www.wizna1939.eu
A ešte jedne skutočnosť. Kto počúva Sabaton, tak pesnička 40:1 je práve o bitke pri Wizne. Vlastne to bola ona, ktorá ma donútila zistiť o tejto bitke niečo viac.
Mapa bitky: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1a/Battle_of_Wizna.png