Autor Téma: SS-KB-KP. / SS-KB-Abt. / SS- Standarte "Kurt Eggers"  (Přečteno 20045 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Peterth

 • ČSR
 • Poručík
 • Příspěvků: 242
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. června 2009
SS-KB-KP. / SS-KB-Abt. / SS- Standarte "Kurt Eggers"
« kdy: Únor 17, 2009, 04:04:36 »
Váleční zpravodajové ve Waffen-SSV lednu 1940 byla ustavena SS Kriegsberichter Kompanie a její Züge (čety) byly přiděleny ke čtyřem hlavním formacím Waffen SS během tažení na Západě v květnu a červnu 1940. Tyto čety zůstaly u svých divizí i během tažení na Balkáně na jaře 1941. Během srpna 1941 bylo vytvořeno více bojových jednotek Waffen-SS a tak byla v srpnu 1941 SS Kriegsberichter Kompanie expandována do Abteilungu. Během války expanze Waffen-SS pokračovala a v prosinci 1943 byla jednotka dopisovatelů rozšířena na Regiment. Obdržela také čestný titul SS Standarte Kurt Eggers a rukávové pásky (viz. http://www.pkmodely.estranky.cz/clanky/kriegsberichter/rukavove-pasky ).

Kurt Eggers ( 10. 11. 1905 - 12. 8. 1943 )

Byl německým nacionalistickým spisovatelem a autorem, kteřý napsal řadu her, básní, písní a zpěvů. Stal se vydavatelem magazínu SS Das Schwarz Korps. Zabit západně od Charkova během služby u 5. SS Wiking dne 12.8.1943.  Účastník Kappova puče a  boje ve Slezsku jako člen Freikorpsu. Pracoval v rozmanitých povoláních. Přerušil svá akademická studia, která zahrnovala zemědělství, archeologii a filozofii. Po studiu teologie v roce 1929 se stal  knězem, ale opustil církev v roce 1931 a stal se spisovatelem na volné noze a nakladatelem nacionalistických novin. Po nástupu do kariéry v oblasti rozhlasového vysílání, se v roce 1935 připojil k SS , nejprve jako člen představenstva Rasse und Siedlungshauptamtu. Dobrovolně se přihlásil do Waffen-SS v roce 1939. Byl zabit jihozápadně od Bjelgorodu jako tank velitel, když jeho vozidlo vzal přímý zásah z protitankového kanonu. ( http://www.axishistory.com/index.php?id=2008 )

Günther del´ Alquen

Syn jednoho protestantského obchodníka, narozen v Essenu dne 24. října 1910. Po absolvování střední školy vstoupil v roce 1924 do Hitlerjugend , poté v roce 1928 nacistické strany a SA. Brzy se stává jedním z nejmladších představitelé strany. Zapsán do Allgemeine - SS dne 10. dubna 1931, v Alquen. Od roku 1932 ústřední zaměstnanec Völkischer Beobachter jako politický korespondent. Poté, co si ho všimnul Reinhard Heydrich, byl jmenován v březnu 1935 šéfredaktorem "Das Schwarze Korps" se stupněm Allgemeine - SS Standartenführer. Při vypuknutí války s hodností Waffen-SS Hauptsturmführer der Rezervë se stal velitelem SS-Kompanie Kriegsberichter, neboli jednotky pro školení válečných korespondentů ve Waffen SS. V novinách zveřejněno "Das ist der Sieg" (1940) a "Waffen SS im Westen "(1941). Během války, byl Alquen postupně povýšen do hodnosti Waffen-SS Standartenführer der Rezerve. Přežil válku, poprvé byl v červenci 1955 souzen soudem pro Denazificaci v Berlině. Musel zaplatit částku 60.000 marek. Byl zbaven všech občanských práv na dobu tří let a všech veřejných podpor. Byl skutečně shledán vinným, že sehrál klíčovou roli v propagandaě Třetí říše a ze spáchání zločinů proti církvi, Židům a spoluvině na vraždách během nacistického režimu. Po dalším průzkumu bylo Alquenovi nařízeno zaplatit 28.000 marek. Zemřel dne 15. května 1998 v Essenu.

- Pod velením d'Alquena štáb zpracovával příchozí materiál od dopisovatelů sloužících v poli. Dopisovatelé byli školeni v centru Berlín-Zehlendorf. V jednotce sloužili dva občané USA (Martin James Monti a Peter Delaney), stejně jako několik Britů (Railton Freeman, Dennis John Leister a Francis Paul Matton) a jeden Novozélanďan (Roy Nicholas Courlander).

Situace z podzimu 1944:
SS-Kriegsberichter-Zug - Komandostab RFSS
SS-Kriegsberichter-Zug - 4.SS-Polizei-Panzer-Grenadier-Division
SS-Kriegsberichter-Zug - Estonische SS- Freiwilligen Brigade
SS-Kriegsberichter-Zug 1 - 1.SS-Panzer-Division LSSAH
SS-Kriegsberichter-Zug 2 - 2.SS-Panzer-Division Das Reich
SS-Kriegsberichter-Zug 3 - 3:SS- Panzer-Division Totenkopf
SS-Kriegsberichter-Zug 5 - 5.SS-Panzer-Division Wiking
SS-Kriegsberichter-Zug 6 - 6.SS-Gebirgs-Division Nord
SS-Kriegsberichter-Zug 7 - 7.SS-Frei.Gebrigs-Division Prinz Eugen
SS-Kriegsberichter-Zug 8 - 8.SS-Kavallerie-Division Florian Geyer
SS-Kriegsberichter-Zug 9 - 9.SS-Panzer-Division Hohenstaufen
SS-Kriegsberichter-Zug 10 - 10.SS-Panzer-Division Frundsberg
SS-Kriegsberichter-Zug 11 - 11.SS-Frei.Pz.Gr.Division Nordland
SS-Kriegsberichter-Zug 12 - 12.SS-Panzer-Division Hitlerjugend
SS-Kriegsberichter-Zug 13 - 13.Waffen-Gebirgs-Division der SS Handschar
SS-Kriegsberichter-Kp. 105 - SS-Gebirgs-Korps-Kommando V

Každý reportér sloužil obvykle během války u několika jednotek Waffen-SS. Etničtí Němci sloužili obvykle ve svých národních SS- uskupeních. Fotografie SS-Kriegsberichterů byly obvykle publikovány v "Das schwarze Korps" a mnoha jiných německých novinách, stejně jako v zahraničním tisku. Fotografie byla obvykle vytištěna se jménem toho dotyčného KB pod sebou. Většina fotografií měla na zadní straně podpis fotografa a nějaký stručný popis situace na ní zachycené. Je důležité, že datum napsané na fotografii není zdaleka datem pořízení snímku. Doba mezi pořízením a vyjitím v tisku se pohybuje mezi 1 týdnem až 3 měsíci.

Všimněte si, že vybavení nebylo nijak bohaté. Reportéři totiž neměli většinou nic společného se standartními frontovými jednotkami- na frontu je posílalo Goebbelsovo ministerstvo propagandy. Z výstroje tak měli pouze helmu s opaskem, podle potřeby doplněnou polní lahví a ešusem (absence ostatní výstroje se mi zdá podivná, poněvadž lopatka je taky svého druhu zbraň). Výzbroj někdy tvořila P08 nebo P38 (podle ženevské koncence neměli být ozbrojeni stejně jako zdravotníci, ale po zkušenostech z východní fronty jim zřejmě nějakou tu zbraň mohli přidělit). Samozřejmě, že ve válce funguje i metoda nedobrovolného propůjčení, pro ty méně chápavé odcizení či ukradnutí :-). Samozřejmě nesměl chybět fotoaparát či kamera a maptaška na dokumenty, baterka či útočný nůž. Waffenfarde pro Propagandakompanie je světle šedá, pro Kriegsberichtery sytě citronově žlutá.
Pokud jde o zpravodaje, byli vedeni pod ministerstvem propagandy a přidělováni k jednotlivým útvarům, byli to obvykle civilisté a dotyčný útvar je vybavoval dle vlastních ustrojovacích zvyklostí, občas (ale spíš vyjímečně) jsou vidět i v civilu (možná je to u příležitosti nějaké návštěvy). Běžně byli tedy v podobných uniformách jako okolní útvar. Pokud vím neměli žádné speciální uniformy. Armáda byla povinna vycházet jim pokud možno vstříc, protože propaganda byla silně podporována, ale zřejmě to bylo různé, dle toho jak se daný velitel s konkrétním zpravodajem snášel. Podle množství a kvality záběrů je znát, že fotografové i kameramani postupovali alespoň v prvních letech spolu s předními jednotkami (to ale i spojenečtí).
 Váleční dopisovatelé byly převážně vybaveni fotoaparáty 35mm Leica typu III d, f, g, a K, pokud neměli vlastní vybavení. Verze "K" byla speciálně upravená verze "d" pro velmi nízké teploty (K = Kältefest, odolný chladu). Obvykle se nepoužívaly větší velikosti filmu než 35mm, pouze pro speciální případy, ale ne pro službu na frontové linii. Korespondenti určení k fotografování (Bildberichter-> fotožurnalista) nosili kromě jednoho nebo dvou fotoaparátů také náhradní čočky. Blesk či baterka se mohla rovněž nacházet v jejich výbavě. Korespondentský tým obvykle sestával ze dvou mužů (jeden na focení, jeden dako by se říct reportážník tzv.Wortberichter )). Též mohli působit i samostatně. Vedle nich existovaly i kinematografické jednotky s jedním až dvěma muži, kteří provozovali 35 mm filmovou kameru (ARRI, Askania, ...) bud s anebo bez možnosti náhrávat zvuk. 

Shrnutí:


složení: od ledna 1940 SS-Kriegsberichter Kompanie
                    od srpna 1941 SS-Kriegsberichter Abteilung
                    od prosince 1943 SS-Standarte Kurt Eggers

velitel: SS-Standartenführer Günther d´ Alquen, mezi III. 1940- V. 1945

zdroje: http://www.nvu.info/schart/8.html
          http://www.sweb.cz/freiwilligen/DOBROVOLNICI/m26.htm
          http://www.feldgrau.com/wsskb.html, zde rovněž velmi rozsáhlý seznam fotografů, zjištěný na základě novinových titulků v německých novinách, sestavený Marcem Rikmenspoelem
          http://forum.valka.cz/viewtopic.php/title/Kriegsberichter-des-Heeres-SS-Kriegsberichter/t/68717
          http://forum.axishistory.com/viewtopic.php?f=20&t=87860&p=786493 )

Poznámka:
celý článek, který si nečiní v žádném případě nároky na úplnost (i s náhledem na problematiku "propagandakompanií") naleznete na http://www.pkmodely.estranky.cz/clanky/kriegsberichter/ss-kriegsberichter , více fotek co jsme našel na http://www.pkmodely.estranky.cz/clanky/kriegsberichter/fotogalerie-ss-kb

Kdyby někdo věděl něco víc a někoho by to náhodou zajímalo, tak se podělte o poznatky. Fotky, co nemám a zajímavé odkazy v souvislosti s tímto tématem budou rovněž vítány. 

Peterth

 • ČSR
 • Poručík
 • Příspěvků: 242
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. června 2009
Re: SS- Standarte "Kurt Eggers"
« Odpověď #1 kdy: Duben 18, 2009, 03:21:56 »
I když to zdá se nikoho nezajíma, tak dám odkaz na krásné fotky Williho Heydricha, příslušníka SS-Kriegsberichter Zug 6: http://gaissmair.net/pk_pictures_1.htm

Thomson

 • RAF
 • Warrant Officer
 • Příspěvků: 185
  • Rudy 102.cz
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 16. června 2009
Re: SS- Standarte "Kurt Eggers"
« Odpověď #2 kdy: Duben 18, 2009, 03:39:21 »
Ta fotografie na ledě vypadá fakt zajímavě - ještě aby měli nějaký klacky a bylo by to jak ten sport co je v dnešní době  :D.

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2048
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: SS- Standarte "Kurt Eggers"
« Odpověď #3 kdy: Duben 18, 2009, 07:46:44 »
krásné fotky Williho Heydricha
Neměl tento člověk kromě přijimení i něco společného s Reinhardem Heydrichem???
jinak s tou výzbrojí. Co by se stým párali-kdyby by byl zajat, tak by sním rusové zacházeli stejně akorát s tím že neměli takovou práci jej
odzbrojit. A ti dopisovatelé z USA, Zélenadu apod. tam byli dobrovolně (zběhli) nebo tam byli přiděleni svými???
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

Peterth

 • ČSR
 • Poručík
 • Příspěvků: 242
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. června 2009
Re: SS- Standarte "Kurt Eggers"
« Odpověď #4 kdy: Duben 18, 2009, 11:34:32 »
Neměl tento člověk kromě přijimení i něco společného s Reinhardem Heydrichem???
jinak s tou výzbrojí. Co by se stým párali-kdyby by byl zajat, tak by sním rusové zacházeli stejně akorát s tím že neměli takovou práci jej
odzbrojit. A ti dopisovatelé z USA, Zélenadu apod. tam byli dobrovolně (zběhli) nebo tam byli přiděleni svými???
- to nevím... je to dost možné, netuším jak časté to bylo v té době v Německu časté jméno...
- no jasný, na východní frontě se nikdo s nikým ne...., zvlášť když ty kluci měli na výložce blesky, do jisté míry je to podobné jako u zdravotníků, ti měli také dle ženevské konvence povoleno nosit pouze pistoli... Pravda, že v SSSR už se KB nepohybovali v čelních liniích jako tomu bylo v bojích na západě.
- přiznám se, že k tomuhle nemám info. Je možné, že se jejich rodiče třeba dostali do Reichu před válkou a oni pak sloužili u týhle jednotky. Je možné i to co píšeš ty, zkusím někde dohledat, jak se tam ti dotyčný výše jmenovaní dostali  ;).
Jinak je ti snad známa existence SS britských dobrovolníků "Britisches Freikorps", to jen tak na okraj. Zajímavé je, že pro tuhle jednotku v počtu několikam málo můžů nechali vyrobit zvláštní výložky a rukávovky.
PS: Fotky od německých zpravodajů ( nezaměnujou se zpravodajci ) se objevovaly ve všech německých novinách a nezřídka i v těch zahraničních. Mam i fotky z nějaké výstavy, kde byly v Berlíně vystavené fotky pouze od Kb. JInak v titulku pod fotkou bylo většinou jméno fotografa, to samé na zadní straně fotky samotné, někdy zde byl i připojený krátký popis. 

Peterth

 • ČSR
 • Poručík
 • Příspěvků: 242
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. června 2009
Re: SS- Standarte "Kurt Eggers"
« Odpověď #5 kdy: Duben 19, 2009, 09:21:50 »
Tak jsem teda něco zjistil a je to velice zajímavé:
Martin James Monti: letec amerického letectva, narozen 24.10. 1910 (1921) v St. Louis. Otec byl Italský švýcar, matka němka. Přeběhl k němcům během cesty z Karachi do Naples, tak, že se svým P-38 ( s foto vybavením verze F-4/F-5 ) přistál v Miláně 13.10.1944. Byl využit pro propagandistické vysílání v rádiu pod pseudonymem "Martin Wiethaupt". Jeho vysílání byla slabá, a tak po něm sahali jen ve vyjímečných případech. Ke konci války vstoupil k SS Kurt Eggers, kde dostal hodnost Untersturmfuhrera. Zajat byl američany v itálii, stále ve své W-SS uniformě, hájil se tím, že ji dostal od partyzánů :D . Po válce v roce 1946 byl odsouzen za dezerci k 15 letům tvrdé práce. Pak propuštěn na podmínku a vrátil se k letectvu, 1948 znovuuvězněn. Osvobozen byl plně až 1960.
Peter Delaney: sloužil na západní frontě u "LVF" (Légion des Volontaires Français, více http://www.axishistory.com/index.php?id=877 ), což byli francouzští dobrovolníci sloužíci ve Wehrmachtu. Setkal se s Montim a pravděpodobně na jeho podnět šel vstoupil do Waffen-SS ke Kurt Eggers, kde dostal hodnost SS-Hauptsturmführer. Delaney byl zabit v únoru 1945.
Railton Freeman: narozen v Newbury 6.10. 1903. 1922 vspoupil na Military academy v Sandthurtsu. 1926 poslán do školy RAF v Chesteru. 1931 byl penzionován a stal se farmářem v Gloucestershire. 1937 vstoupil do "British union of fascists". Se začátkem WW2 byl opět povolán do služby. Během bitvy o Británii byl 22.5. 1940 měl nehodu a byl donucen přistát blízko Merville, kde byl zajat Němci. Jeho pravicové cítění bylo využito a byl přijat do "Deutsche radio Korporation". V říjnu 1944 vstoupil do Waffen SS Kurt Eggers, kde bylo jeho ukolem posuzovan propagační materiály určené pro britskou armádu. Zajmut 9. května 45. Freeman byl shledán vinným z velezrady, a byl poslán do vězení na deset let. Během soudu řekl svému advokátovi: "To jen dokazuje, jak shnilá je tato demokratická země. Němci by byli tak poctiví aby mě zastřelili."   
Dennis John Leister: sloužil u BFC http://www.bills-bunker.privat.t-online.de/64090.html, jako KB od Kurt Eggers.
Roy Nicholas Courlander: narozen 6. prosince 1914 v Londýně. Bývalý člen British union of fascists. V listopadu 1938, Courlander přijel na Nový Zéland a našel is zde práci jako pozemkový úředník ve Wellingtonu. Vstoupil do novozélandské armády, Němci zajat v Řecku 1941. Podílí se na nacistickém radiovysílání v Británii. Společně s Thomasem Cooperem pak slouží u BFC, aby pak přešli ke standartě Kurt Eggers na západní frontě. Courlander si z uniformy odstranil všechny  insignie BFC, a nahradil je standardními SS insigniemi. Courlander byl odsouzen na 15 let vězení a byl propuštěn po 7 letech. Zemřel v Aucklande 1979. viz. http://www.aifpow.com/part_5__free_men_elsewhere_in_europe/chapter_8__the_british_free_corps 

S tím Willym Heydrichem došlo nevědomky k mystifikaci, neboť to je pouze SS-KB té reenactingové jednotky z http://gaissmair.net/, nikoliv historická osoba  :D :D :D
Jsou zmińováni další cizí příslušníci této jednotky. Například dobrovolníci ze Švédska Gösta Borg, Sten Eriksson, Hans-Caspar Kreuger, Carl Svensson a Thorkel Tillmann. Dalším anglickým dobrovolníkem byl Francis Paul Maton ( Wood). viz. http://www.axishistory.com/index.php?id=2008

Ještě taková drobnost: Karl-Gustav Lerche byl odsouzen na 10 let vězení za zastřelení britského zajatce nedaleko Arnhemu v září 1944.
 

Peterth

 • ČSR
 • Poručík
 • Příspěvků: 242
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. června 2009
Re: SS- Standarte "Kurt Eggers"
« Odpověď #6 kdy: Duben 19, 2009, 10:02:09 »
Jsem trochu poupravil ouvodní článek, přídal jsem několik málo info o Eggersovi a Alquenovi. A abyste nebyli ochuzeni o nové poznantky, tak zde bojové složení standarty: http://www.axishistory.com/index.php?id=2008

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Re: SS- Standarte "Kurt Eggers"
« Odpověď #7 kdy: Duben 19, 2009, 11:47:49 »
Tenhle článek se mi hodně líbí.
Nemáš nějaké bližší info ještě k těm Švédským dobrovolníkům v "Kurt Eggers" ?
http://blog.wired.com/photos/uncategorized/2009/01/30/guncam.jpg
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

Peterth

 • ČSR
 • Poručík
 • Příspěvků: 242
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. června 2009
Re: SS- Standarte "Kurt Eggers"
« Odpověď #8 kdy: Duben 19, 2009, 12:23:20 »

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1545
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: SS- Standarte "Kurt Eggers"
« Odpověď #9 kdy: Duben 19, 2009, 12:43:58 »
Len ako úvodná info : počet švédskych dobrovoľníkov v nemeckej armáde nie je presne známy, odhaduje sa asi na 130 mužov, z toho približne 30 v boji padlo. Zhruba 20 Švédov absolvovalo dôstojnícku školu v Bad Tolzu (v dvoch prípadoch ako najlepší z celej triedy). V Kurt Eggers ich slúžilo 5. Takmer všeci dobrovoľníci patrili pod Waffen SS, okrem 2. Prvý slúžil v 3. obrnenej divízii a druhý v 8. poľnej divízii Luftwaffe.
The only easy day was yesterday.

Peterth

 • ČSR
 • Poručík
 • Příspěvků: 242
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. června 2009
Re: SS- Standarte "Kurt Eggers"
« Odpověď #10 kdy: Duben 19, 2009, 01:12:58 »
Jo kdyby tak existoval někde nějakej seznam, který všechny lidi sloužili v týhle jednotce... když v prosinci 1943 lich tam bylo celkem 141 a v červnu 1944 už 1 180, tak si myslím, že by to zas tak nereálné nebylo. To už by si člověk pak mohl vybrat a reenactovat toho konkrétního člověka  :D ( přesné ID číslo na známce, hodnost, oháknout se podle fotek ).
PS: Co tedy popisuje ten PDF seznam ??? 

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1545
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: SS- Standarte "Kurt Eggers"
« Odpověď #11 kdy: Duben 19, 2009, 01:26:21 »
Je možné, že môj zdroj je nepresný. Kamarátka študuje škandinavistiku vo Viedni tak keď ju zastihnem ju poprosím, či by mi to nepreložila.
The only easy day was yesterday.

Peter Steindl

 • Luftwaffe
 • Oberstleutnant - podplukovník
 • Příspěvků: 790
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 12. května 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. května 2009
Re: SS- Standarte "Kurt Eggers"
« Odpověď #12 kdy: Duben 19, 2009, 03:14:37 »
V této jednotce sloužil i Islanďan jménem Björn Björnsson (1909-1998). Na tom by nebylo nic tak zvláštního, kdyby to nebyl syn prvního islandského prezidenta Sveinna Björnssona. O politickém ovzduší na Islandu vypovídái  to, že on ani jeho otec neměli kvůli tomuto faktu žádné problémy. Björnsson sloužil v hodnosti SS-Untersturmführera, byl zajat britskou armádou v Dánsku a v roce 1946 propuštěn ze zajetí.
Lepší pít coca-colu, než vodu z louže, ve které jsou červi.

Thomson

 • RAF
 • Warrant Officer
 • Příspěvků: 185
  • Rudy 102.cz
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 16. června 2009
Re: SS- Standarte "Kurt Eggers"
« Odpověď #13 kdy: Duben 19, 2009, 03:49:43 »

Günther del´ Alquen

Kurt  Eggers
Nějak jsem z článku nepochopil kde zemřel Kurt Eggers. Mohl by mi to někdo vysvětlit ? Jedinný co jsem pochopil že to bylo na východní frontě...

Peter Steindl

 • Luftwaffe
 • Oberstleutnant - podplukovník
 • Příspěvků: 790
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 12. května 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. května 2009
Re: SS- Standarte "Kurt Eggers"
« Odpověď #14 kdy: Duben 19, 2009, 03:58:50 »
No v úvodním článku Peterth píše, že zahynul jihozápadně od Bělgorodu, takže v bitvě u Kurska.
Lepší pít coca-colu, než vodu z louže, ve které jsou červi.