Autor Téma: Atlantický val  (Přečteno 22377 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Florian Geyer

 • Wehrmacht
  Hauptfeldwebel - podporučík
 • Příspěvků: 181
 • Vono hovno, slavnej soude
Atlantický val
« kdy: Únor 06, 2009, 06:36:10 »
Atlantický val
   Už od chvíle, kdy německá armáda stanula na březích Atlantického oceánu a to nejen ve Francii, ale i v Belgii, Nizozemí, Dánku a Norsku a zároveň bylo jasné, že invaze do Anglie se neuskuteční, bylo započato s plánováním mohutného opevnění přímo na pobřeží, které by bylo schopné odrazit případné nepřátelské vylodění. Jako první začaly v prostoru Pas-de-Calais vznikat supertěžké dělostřelecké baterie, se kterými bylo počítáno jako s podporou pro vylodění v Anglii. Jeho úkolem bylo bojovat se silným nepřátelským loďstvem. Dostřel však umožňoval i odstřelování nepřátelského území. Postupem let byly tyto baterie ukryty do masivních železobetonových kasemat, které dosahovaly neuvěřitelných velikostí. Nutné je však podotknout, že vůbec nejtěžší baterie Atlantického valu byla umístěna v Norsku a jednalo se o čtyři jednodělové věže ráže 406 mm baterie Trondenes I. Atlantický val byl rozdělen na čtyři obranná pásma: Atlantické, průliv La Manche, Severní moře a Norsko. Co se týče důležitosti opevnění, na prvním místě stálo Norsko, které bylo pro Německo životně důležité (díky železné rudě dovážené ze Švédska přes přístav Narvik), dále následovalo francouzsko-belgické pobřeží od Le Havru po ústí Šeldy, Nizozemí a Dánko a na posledním místě se ocitlo německé pobřeží Severního moře. Výstavba probíhala od července 1940 do začátku srpna 1944 a bylo zde nasazeno přes 400 tisíc osob. Za 4 roky výstavby se podařilo uložit okolo 20 miliónů m3 betonu. Do této hodnoty jsou však započítány i gigantické ponorkové základny a úkryty pro zázračné zbraně V1, V2 a V3. Je nutné podotknout, že výstavba v první etapě probíhala dost chaoticky a často docházelo k duplicitám. Vinu na tomto stavu neslo především pozemní vojsko, námořnictvo a letectvo. Tyto tří složky armády se nebyly schopné domluvit na vzájemné spolupráci a vzájemně si při výstavbě konkurovaly. Jistým pokusem o systematičnost výstavby se stalo převedení výstavby Atlantického valu na bedra Todtovy organizace, ovšem ani jí se nepodařilo do roku 1944 zcela usměrnit výstavbu. Lze konstatovat, že Atlantický val se své zamýšlené podobě přiblížil pouze v prostoru Pas-de-Calais (hloubka obrany dosahovala 3 -4 kilometrů), kde byla pravděpodobnost útoku největší. Naopak například na jihu Francie se Atlantický val "smrsknul" pouze na opevnění důležitých přístavů.
Dva R612 pro boční palbu kanónu - Calais

   Díky tomu, že výstavbu nekoordinovaně prováděly hned tři složky armády, vznikla celá řada nových typů objektů. Nejjednodušší pozici mělo pozemní vojsko, které převzalo typizované stavby s označením R (Regelbau), které byly již dříve stavěny především na Westwallu a ve Východním Prusku. V případě Atlantického valu se jedná o série R 100, 500, 600 a 700. Námořnictvo se vytvořilo vlastní konstrukční řady, které byly navíc rozlišeny podle účelu stavby. S označením M byly budovány objekty pobřežních baterií střední ráže, s označením S objekty baterií velkých ráží. Písmenem M byly označovány pomocné objekty, například úkryty, nemocnice, technické zázemí dělostřeleckých objektů, radarové stanice atd. Posledním značením námořnictva bylo značení Fl, které symbolizovalo objekty určené k protiletadlové obraně. Pochopitelně také letectvo nemínilo zůstat pozadu a vytvořilo typové řady s označením L, které patří do série 400.
M 272 s námořním dělem Tpb KC/36 ráže 15 cm tvrze Longues-sur-Mer

   Nejtěžší úloha čekala projektanty v případě konstruování nejtěžších baterií, které nebylo možné ukrýt do standardních objektů, které byly pro ně příliš malé. V tomto případě nešlo vycházet ze starších typů používaných na Westwallu. Navíc bylo nutné respektovat také požadavky na dostatečně velké technické zázemí, sklady munice a ubikace pro posádku. Především doprava munice se stala velkým problémem, protože v řadě případu se hmotnost jediného náboje pohybovala ve stovkách kilogramů. Proto byla palebná postavení s týlovými sklady munice spojena sítí úzkorozchodné železnice. Z těchto všech důvodů nabývaly tyto objekty gigantických rozměrů a prioritou se tak stala jejich maximální ochrana. Z tohoto důvodu se stala nejnižší možnou odolností odolnost A1. Používala se však především odolnost A se sílou stěn a stropu 350 cm, případně víc.
Atlantický val v sektoru OMAHA dnes:

   Další zajímavostí Atlantického valu je množství použitých zbraní. Nemyslí se zde však kvantita (i když i ta byla obdivuhodná), ale množství zemí původu, škála ráží a stáří. V podstatě vše, co armáda zabavila během svého tažení v letech 1939 - 1944 se na Atlantickém valu bezpečně objevilo. A tak se v různých objektech nacházela výzbroj z 10 států (Rusko, Polsko, Rakousko, Norsko, Československo, Jugoslávie, Nizozemí, Belgie, Francie, Anglie), kromě toho byla na pobřeží zakopávána zabavená obrněná technika, osazovány pevnostní zbraně (jako například československé pevnostní protitankové kanóny vz. 36), pokládány miny a rozmisťovány různé protipěchotní a protitankové překážky (včetně českých rozsocháčů).
Pohled na jednu věž baterie Trondenes s dělem ráže 40,6 cm

zdroje: Vladimír Kupka: Atlantický val. Architectura militaris, edice Pevnosti, 1995.
http://opevneni.wz.cz/eso/atl.html
Vono hovno, slavnej soude

Peterth

 • ČSR
 • Poručík
 • Příspěvků: 242
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. června 2009
Re: Atlantický val
« Odpověď #1 kdy: Únor 18, 2009, 09:05:44 »
Výborný článek... Od Ospreye je výborná "D-Days fortifications in Normandy" (bohužel jsem ji ještě nepřečet). V jednom Fortsborníku je taky tušim článek o výrobě točen na děla do těch dělostřeleckých kasemat.
Ještě přidám dobovou fotku postavení typu Tobruk, které se na Atlantickém valu také často používalo místo pozorovacích zvonů či kopulí.

Peterth

 • ČSR
 • Poručík
 • Příspěvků: 242
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. června 2009
Re: Atlantický val
« Odpověď #2 kdy: Únor 21, 2009, 06:57:12 »
Fantastické video........od 2:45 exkluzivní model  :o :o :o :o :o :o
http://www.youtube.com/watch?v=UTRGkiPZ5Bw

Ondra:)

 • US ARMY
 • Corporal
 • Příspěvků: 40
Re: Atlantický val
« Odpověď #3 kdy: Březen 09, 2009, 09:34:49 »
Ja jsem v normandii byl ale je to uchvatne videt ,ale i muzea a vse.Ale kdyby tohle bylo v cesku tak je to posprejovane odnesene do sberu atd. tam je maxilne 5 odpadku a nic vic to me uchvatilo skoro nejvic z dnesni doby.

hirosima

 • Wehrmacht
  Stabsgefreiter - desátník
 • Příspěvků: 75
Re: Atlantický val
« Odpověď #4 kdy: Říjen 14, 2009, 01:01:51 »
Neviem ci by sa to osvedcilo aj keby to dostavali lebo pocas vylodenia sa este vzdy stavalo velke mnozstvo opevneni. Ja osobne by som preferoval huste zaminovanie pobrezia a permanentne umiestnene stihacie a bombardovacie eskadky dislokovane na blizkych letiskach. Plus nejaka ta divizia waffen ss a anglani by mohli robit bordel doma nie na fr. plazach. Ale i tie pobrezne dela by sa mohli hodit. Ostreloval by som s tym Churchilovi zahradku.

bubák

 • Host
Re: Atlantický val
« Odpověď #5 kdy: Říjen 16, 2009, 12:59:58 »
Získáváš první cenu za nejhodnotnější příspěvek. Bez něj by naše slavné fórum pozbylo smysl existence.

holoubek

 • ČSR
 • Kapitán
 • Příspěvků: 387
  • vets
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 7. prosince 2008
Re: Atlantický val
« Odpověď #6 kdy: Říjen 21, 2009, 06:35:36 »
Němci to prostě nestihli dostavět, i kdxž jak je známo, část výzboje pocházela i ze zabrané České republiky. Dá se říct, že skoro celý val jsem letos prošel a projel. Velmi často jsem narazil na děla z české produkce.
Dalším důkazem nedostaku času je už zmiňovaná Omaha, kde byli rangeři překvapení, když dobili vrchol, že sila pro děla byla prázdná - Němci tam nestihli dodat zbraně.

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1542
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Atlantický val
« Odpověď #7 kdy: Říjen 21, 2009, 06:39:49 »
Dalším důkazem nedostaku času je už zmiňovaná Omaha, kde byli rangeři překvapení, když dobili vrchol, že sila pro děla byla prázdná - Němci tam nestihli dodat zbraně.
Zaujímavé všetky knihy alebo články, ktoré som prečítal, a ktoré sa touto témou zaoberali sa zatiaľ zhodovali v jednom, delá neboli na svojich pozíciach na Point de Hocu ale boli nájdené nechránené niekoľko sto metrov vo vnútrozemí hliadkou Rangers a zlikvidované.
The only easy day was yesterday.

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2048
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Atlantický val
« Odpověď #8 kdy: Říjen 21, 2009, 08:58:00 »
Němci to prostě nestihli dostavět, i kdxž jak je známo, část výzboje pocházela i ze zabrané České republiky. Dá se říct, že skoro celý val jsem letos prošel a projel. Velmi často jsem narazil na děla z české produkce.
Ohledně Point du Hoc-údajně zde děla byla ale Němci je podle Američanů a záznamů německých jednotek stáhli do vnitrozemí.  ::)
Jen malé rýpnutí-v té době neexistovala Česká republika. ;) Byl to Protektorát Č. a M. Pokud si chce někdo hrát se slovíčky taky, tak česká produkce by se to nazvat dalo.
A nebyla to Omaha. ;) Ta patřila v Normandii k nejlépe opevněným úsekům na níž se Spojenci vyloďovali. :o Omaha byla jednou z nejlépe bráněných....zde i Spojenci utrpěli největší ztráty, ale to je všeobecně známo...
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

leviathan

 • Wehrmacht
  Unteroffizier - četař
 • Příspěvků: 119
Re: Atlantický val
« Odpověď #9 kdy: Říjen 22, 2009, 08:01:19 »
Nemate niekto link na nejake mapy s rozmiestnenim bunkrov na Atlantickom vale? 

Willi Fey

 • Wehrmacht
  Gefreiter - svobodník
 • Příspěvků: 23
Re: Atlantický val
« Odpověď #10 kdy: Říjen 23, 2009, 05:33:21 »
Zkus mrknout sem  http://www.atlanticwall.tk/  v odkazech by mělo něco být.

leviathan

 • Wehrmacht
  Unteroffizier - četař
 • Příspěvků: 119
Re: Atlantický val
« Odpověď #11 kdy: Říjen 27, 2009, 09:23:31 »
 Tie bunkre typu Tobruk sluzili na co? Ako pozorovatelne, alebo minometne palposty? Alebo flak?  Lebo vyuzivat ich tak, ako je na tej fotke vyssie sa mi zda  uplne scestne.

Bambi

 • Rudá armáda - RKKA
 • подполковник - Podpolkovnik
 • Příspěvků: 1018
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.  Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. září 2008
Re: Atlantický val
« Odpověď #12 kdy: Říjen 29, 2009, 11:35:24 »
Tie bunkre typu Tobruk sluzili na co? Ako pozorovatelne, alebo minometne palposty? Alebo flak?  Lebo vyuzivat ich tak, ako je na tej fotke vyssie sa mi zda  uplne scestne.
Dle mého je to rozhodně postavení protiletadlového kulometu.
"пуля дура, штык молодěц!!!"

Florian Geyer

 • Wehrmacht
  Hauptfeldwebel - podporučík
 • Příspěvků: 181
 • Vono hovno, slavnej soude
Re: Atlantický val
« Odpověď #13 kdy: Říjen 31, 2009, 11:14:41 »
nebylo to jenom protiletadlové postavení, rozhodně bylo univerzální. A nebyl to bunkr, ale jenom jakýsi palpost. Používal se v Africe  a odtuď pojmenování Tobruk. Mohl být samostatný (vybetonovaná díra v zemi), nebo ve střechách objektů opevnění. Jakoby něco na způsob zvonu na čs. opevnění, ale s menší ochranou. U bunkrů byl často do tobruku průlez ze vnitř.
Vono hovno, slavnej soude

leviathan

 • Wehrmacht
  Unteroffizier - četař
 • Příspěvků: 119
Re: Atlantický val
« Odpověď #14 kdy: Listopad 01, 2009, 03:32:52 »
   No tak som sa docital, ze popularita "Tobrukov" u Nemcov bola sposobena prave tou univerzalnostou. Pouzivali sa ako stanoviste minometu, flaku, aj gulometu (i ked mi to teda furt nejako nereze) a dali sa na ne namontovat tankove veze.