Autor Téma: Ardenská ofenzíva  (Přečteno 34883 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Jacob94

• RAF
  • Warrant Officer
  • Wyrd bið ful aræd. Všechno řídí osud.
Re: Ardenská ofenzíva
« Odpověď #45 kdy: Únor 27, 2010, 11:23:48 »
Bastogne bránila směsice různých jednotek.
Akorát 101. výsadková tam byla myslím jediná skoro celistvá, čili se pod ní ostatn jednotky jednoduše převelily, aby nbylo jednotné velení.
There is only one god and his name is death.
And what we say to death ?
Not today......

sandoslap

• Wehrmacht
    Stabsfeldwebel - podporučík
« Odpověď #46 kdy: Říjen 20, 2010, 11:15:06 »
No, tady se diskutuje o tom, že válečný materíál, který byl využit v průběhu bitvy v Ardenách by se dal lépe využt pro obranu na rýně, na druhou stranu si musíme uvědomit, že kdyby tohle Němci udělali, říkalo by se zase, že vyplítvali zdroje ve směšné materiálové válce, když by je zatím mohli lépe využít v nějaké ofenzivě, která by se třeba mohla dostat až do Francie......
Tady byla nejspíš právě ta ofenziva tím lepším řešením. V ní byla nějaká naděje, kdyby se díky ní skutečně podařilo nějak přimět západní Spojence k míru, stálo by to za to. Tohle mohlo buď vyjít, nebo ne, ale rozhodně to byl lepší tah, než jen tak čekat na Rýně, až spojenci přeskupí jednotky a prolomí obranu.
Že máte dřevěnou nohu? Nevadí, nemusíte utíkat, jste li statečný.

Sahidko

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. července 2008
« Odpověď #47 kdy: Říjen 21, 2010, 10:18:25 »
Nemci boli v tom čase v bezvýchodiskovej situácii. Ani ofenzíva v Ardenách (či inde) ani defenzíva na Rýne už vojnu zachrániť nemohli. A viera v akúkoľvek možnosť uzavretia mieru so Západnými Spojencami bola fantasmagória.
The only easy day was yesterday.

pospec

• Moderator
  • Lieutenant-colonel
  • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
    • Pospec-blog
« Odpověď #48 kdy: Prosinec 15, 2013, 11:28:00 »
Přepadení americké kolony během protiofenzívy v Ardenách u vesničky Poteau

Němečtí vojáci z jednotky Kampfgruppe Hansen dne 18.prosince 1944 nachytali mezi vesničkami Post a Recht léčku na nic netušící přesouvající se 14. skupinu US kavalérie, přesněji 820. batalion stíhačů tanků a jednotlivé části dvou čet (18. a 32.četa). Jediná obrněná vozidla kromě neznámého počtu polopásových transportérů M2 Halftruck byl lehký tank M5 v čele kolony a obrněné vozidlo M8 na jejím konci. Obě tato vozidla byla za pomoci Panzerfaustů ihned vyřazena z boje a američtí pěšáci opustili své vozy a děla a ustoupili ve zmatku zpět do vesnice Poteau. opuštěná vozidla se na svých původních místech nacházela ještě v polovině ledna 1945, aniž by se je někdo pokusil odtáhnout mimo silnici. Asi hodinu po přepadení dorazila místo Propagandistická četa Waffen SS, která některá vozidla zapálila a vytvořila za pomoci vojáků, jež začali běhat dojem útočící německé pěchoty na americkou kolonu. Zajímavostí je i blízká přítomnost stíhačů tanků Jagdpanzer IV (4 kusy), jež ovšem do přepadení kolony nezasáhly.

Na snímcích je zajímavé, že zde nejsou vidět žádná mrtvá těla, zranění ani zajatci. To potvrzuje domněnku, že maerické pěchota své stroje po prvních výstřelech opustila a vzala nohy na ramena lidově řečeno.

Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

pospec

• Moderator
  • Lieutenant-colonel
    • Pospec-blog
« Odpověď #49 kdy: Srpen 25, 2014, 05:24:30 »
Uvedu docela jednu zajímavou informaci:
Původní jméno operace bylo „Wacht am Rhein“ (Stráž na Rýně) se začátkem operace 25. listopadu, později s tímž názvem na 10. prosince 1944. V rámci ale mnoha úprav finálního plánu postupu a data zahájení operace (konečné datum 16. prosince), z důvodu možného prozrazení, bylo rozhodnuto o jeho změnění na operační označení Herbstnebel (Podzimní mlha).

QVAK

• ČSR
  • Rotmistr
« Odpověď #50 kdy: Srpen 26, 2014, 11:35:43 »
Tak většinou nechávali stíhací bombardéru aby se svinstvem jako Tiger pohráli sami....

Při vyhodnocování úspěšnosti protitankového boje po vylodění na kontinentu se zjistilo, že letectvo zlikvidovalo pouze 5-7% vyřazených tanků. Vše ostatní pozemní síly. Mělo však svými útoky neskutečně pozitivní vliv na morálku pozemního vojska (proto jsou dodnes živé tyto zkazky) a na likvidaci lehce pancéřovaných a nepancéřovaných cílů (logistika, obrněné transportéry a dělostřelecké tahače, nákladní auta motopěchoty) i živé síly. Letectvo bylo za WW II vždy a všude nejslabším článkem v protitankovém boji. Největší úspěšnost mělo letectvo RA v operaci Bagration kdy zničilo okolo 20% německých tanků ale nikoli palbou ale submunicí z kazetových nosičů (Il 2, Pe 2) a to ještě většinou když se pohybovala nebo stála v dlouhých kolonách na rovných silnicích při ústupu (ideální stav pro nasazení kazetové munice). Tímto druhem munice nebyli Spojenci vybaveni. V té době k protitankovému boji ve Spojeneckém letectvu sloužili pouze letecké rakety RP-3 jež byli schopny vyřadit tank jen přímím zásahem spolu s klasickými bombami. Trefit tank ze 400 m raketou je při jejím rozptylu střelby nebo přímím zásahem pumy malý zázrak. Jediný čistě PT letoun Spojenců, Britský Hurricane IID s dvojicí 40mm PT kanónů byl již v r. 1944 většinou v prvé linii již nahrazen Typhoony s RP-3. Američané používali na P 47 Thunderbolt obdobné ale své rakety HVAR. Ostatní palubní zbraně letadel Spojenců (ráží 7,7; 12,7 a 20 mm) nebyli na tanky dostatečně účinné na rozdíl od lehce nebo nepancéřovaných cílů.

pan.sup

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 19. prosince 2008
« Odpověď #51 kdy: Srpen 28, 2014, 10:38:02 »
Mohu se zeptat na Vaše zdroje?

pospec

• Moderator
  • Lieutenant-colonel
    • Pospec-blog
« Odpověď #52 kdy: Srpen 28, 2014, 12:40:13 »
Pokud je to otázka na mě a můj příspěvek o názvech operací, tak jej kromě Wiki zmiňuje i např. portál fronta.cz (http://www.fronta.cz/kodova-jmena-operaci) a prakticky rozdílné názvy najdete i zde na panzernetu v úvodních článcích :)

QVAK

• ČSR
  • Rotmistr
« Odpověď #53 kdy: Srpen 29, 2014, 12:32:55 »
Palba (Bagration, http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=4770 ), různé články na webu, Hubáček, Říkali mu Ike (odtud myslím pochází těch 5-7% v Overlordu). Ta čísla jsem psal z hlavy protože i mě zarazila a postupně měnila můj pohled na účinnost letectva (lokální i celkovou). Proto mi zůstala dlouhodobě v paměti.

pan.sup

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 19. prosince 2008
« Odpověď #54 kdy: Září 02, 2014, 08:35:34 »
Dost jsem nad tímto problémem přemýšlel. Letectvo si v tomto případě může tedy spíše klást zásluhy v případě ochromení logistiky, kterou bylo možné přesně likvidovat palubními zbraněmi, nikoliv však v přímé podpoře vojsk. Vzhledem k nepřesnosti raket to zní vcelku logicky.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
« Odpověď #55 kdy: Září 02, 2014, 09:59:37 »
Nevím, ale k úspěchům letectva v ničení jednotlivých tanků jsem skeptický, a to velmi. Tedy mluvím o útocích kanóny a neřízenými střelami.  Něco jiného byl asi útok sovětských IL2, vybavených kontejnery s kumulativními pumami. Když letka šturmoviků zasypala tankovou kolonu svým nákladem, tak holt šance na přežití tankových osádek byla poněkud malá.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

QVAK

• ČSR
  • Rotmistr
« Odpověď #56 kdy: Září 03, 2014, 02:34:16 »
Dost jsem nad tímto problémem přemýšlel. Letectvo si v tomto případě může tedy spíše klást zásluhy v případě ochromení logistiky, kterou bylo možné přesně likvidovat palubními zbraněmi, nikoliv však v přímé podpoře vojsk. Vzhledem k nepřesnosti raket to zní vcelku logicky.

Já si myslím, že při a po vylodění bylo letectvo i úspěšné při přímé podpoře vojsk raketami ve verzi trhavo-tříštivé. Ne všude dohlédne dělostřelecký návodčí (nebo dostřelí jeho baterie) a salva z jednoho letadla = salva baterie polního dělostřelectva (se shodnou přesností). Velmi účinné muselo být při umlčování nepřátelských baterií (ze vzduchu je každá střílející baterie nádherně demaskovaná). Spojenci (pokud to počasí dovolovalo) nad bojištěm udržovali stálé hlídky takto vyzbrojených letadel. Přesnost bombardování Supermarine Spitfire (cca i P-47 a Tajfunu) je průměr 50ti m kruhu (Velký cirkus) což odpovídá rozptylu palby těžkého nebo lodního dělostřelectva. Jen u těch tanků jsem skeptický (nikoli u OT).