Autor Téma: T-34/76  (Přečteno 130245 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

QVAK

 • ČSR
 • Rotmistr
 • Příspěvků: 143
Re: T-34/76
« Odpověď #255 kdy: Duben 21, 2014, 11:25:09 »
Ona by bez bombardování rostla produkce ještě více ale rozdíl by nejspíše nebyl podstatný. Prostě efektivita bombardování Západních spojenců v Evropě byla malá i přes vynaložené obrovské prostředky. Proto po vyhodnocení v poslední fázi války USAAF nad Japonskem změnila taktiku. Již se nepokoušela likvidovat fabriky a dopravu ale likvidovala zázemí jejich pracovní síly, přilehlá města pomocí mračen zápalných bombiček. Bez pracovníků je sebemodernější fabrika jen rozpadajícím se skanzenem. Likvidaci většiny bodových cílů přenechali US Navy. Ti na jejich likvidaci měli prostředky i personál. Tento způsob likvidace průmyslového potenciálu byl úspěšnější než ten použitý v Evropě.

P.S. I já jsem dlouholetým fandou letectví (o puberty), díky IT a síti jsem byl schopen si redigovat některé zažité názory, pověry nebo i propagandistické mýty.

Tempik

 • RAF
 • Warrant Officer
 • Příspěvků: 197
Re: T-34/76
« Odpověď #256 kdy: Duben 21, 2014, 11:30:08 »
A pohonné hmoty nebyli proč? Proptože shořeli cetou z rafinerií, nebo přímo shořeli rafinerie díky bombardpvání. Posádky nebyli proč? Protože piloti luftwaffe padli v boji ve vzduchu proti těmhle svazům.
A to že němci byli schopní nějaká letadla vyrábět je jedna věc. To že kvalita těch letadel těžce upadala díky nedostatku materiálů (opět díky bombardování) je taky hezký bonus.
Mimochodem němci museli držet půl milionu mužů a 20 000 těžkých protiletadlových děl (88mm a víc) právě na obranu továren. Jak by asi vypadalo, kdyby na rusy čekalo 20 tisíc těchto děl (ano, německé 88mm Flak38 byla jednou z nejúčinějších protitankových zbraní) na frontě spolu s půl milionm lidí navíc? Německá luftwaffe měla dvojnásobek stíhačů na západě, než na východě. Kdyby tyhle lidi nasadili na východě, tak by sovětští sokoli měli asi těžké problémy a jejich T-34 by se asi taky dobře nežilo pod křídly bitevních Fockewulfů.
Můžete na to mít názor jaký chcete, ale obloha nad německem byla třetí frontou, kterou němci museli bránit a krváceli u toho. A to že díky prohrání na této frontě jejich pancéřové divize neměli palivo a munici je fakt.
A opravdu nebylo bombardování až tak náročné. Byl to zlomek ceny z celého válečného úsilí. Po válce ho američani vyčíslili na 4% a to je směšné.

Thor Herman

 • ČSR
 • Podplukovník
 • Příspěvků: 811
 • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
Re: T-34/76
« Odpověď #257 kdy: Duben 21, 2014, 12:07:01 »
PHM nebyly v první řadě proto, že sověti obsadili Rumunsko, hlavního dodavatele ropy pro Německo.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

Tempik

 • RAF
 • Warrant Officer
 • Příspěvků: 197
Re: T-34/76
« Odpověď #258 kdy: Duben 21, 2014, 12:21:24 »
No to jim ale chvíli trvalo a Rumunsko nebyl jediný zdroj.

QVAK

 • ČSR
 • Rotmistr
 • Příspěvků: 143
Re: T-34/76
« Odpověď #259 kdy: Duben 21, 2014, 03:45:08 »
Nebyl jediný ale nejhlavnější. Zjistěte si kolik % dělala výroba PHM z uhlí a jak si je Němci míchali.

pan.sup

 • k.k. Landwehr
 • Oberstleutnant
 • Příspěvků: 1506
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 19. prosince 2008
Re: T-34/76
« Odpověď #260 kdy: Duben 22, 2014, 07:41:31 »
Ohledně paliv - železnou zásobu PHM Německo získalo od SSSR. Piekalkiewicz udává, že dokonce Francie a VB chtěly z těchto důvodů bombardovat Baku a Batumi. Rumunsko tak bylo po utažení kohoutků ze SSSR jediným zdrojem ropy (jak píše kolega QVAK, zbytek byl pouze doplňující). Letectvu se podařilo citelně zasáhnout petrolejářský průmysl, hlavní rána však dle mého názoru skutečně přišla se ztátou Ploiešti.
Dle mého názoru ejvětším úspěchem západního letectva bylo zmiňované vázání obsluh PL obrany a letadel na západě, pokud by se posunuly na východ, situace by pro SSSR mohla vypadat podstatně obtížněji.

Petrz

 • Wehrmacht
  Hauptfeldwebel - podporučík
 • Příspěvků: 197
Re: T-34/76
« Odpověď #261 kdy: Květen 25, 2014, 08:51:59 »
Ovšem nemůžeme zapomínat na úspěšnější tanky z německého arzenálu. Panzer IV by mohl být příkladem. Jinak souhlasím s tím, že kvantita přebyla kvalitu, aspoň na východní frontě. On taky bude rozdíl v tom, jestli se budou tanky dopravovat z Kasselu, nebo jakékoliv továrny v Německu, nebo z továrny v obleženém městě, kde mohou střílet otvorem ve zdi.

Jeden z najlepších stredných tankov,aj ked sám proti Pzkpfw V alebo VI Tiger alebo proti Flak 36 ( 88mm ) na nič.

Položme si otázku jinak-obstál by Panther či Panzer IV v roli jakou musel zastupovat T-34 v ruské armádě? Jsou tu dva základní faktory proč dle mne ne. a) ruské osádky jednoduše neměly technické znalosti , zkušenosti a taktickou vyspělost jako němečtí tankisté.
b) Rusové byli během roku 41 zatlačeni až k Moskvě-jejich cílem bylo získat území zpět -museli tedy útočit.

Co z toho plyne? Na postupující rusy čekali ostřílené německé osádky v obraných postavení. Rusové na Německé obránce-tvořené nejen tanky ale i protitankovými děli a kulomety- neviděli,ti naopak ruské tanky měli jako na dlani. Je zřejmé že Němci zahajovali palbu jako první a měli tedy  výhodu několika ran než je rusové odhalili. (pokud je vůbec odhalili) To znamená že Němci dokázali zasáhnout popř. i zničit mnoho tanků dříve než je rusové vůbec dokázali lokalizovat. Na tom by nezměnilo nic ani kdyby rusové měli Panzery IV-naopak slabé pancéřování a malá rychlost německých čtyřek by vedlo ještě k větším ztrátám na straně rusů. I v případě že by Rusové lokalizovaly Německé obránce - měli by vzhledem k nižším zkušenostem , nevýhodnému postavení a narušené morálce (mnoho jejich spolubojovníků už to schytalo)-nižší šanci na zásah než Němci. Obojí sečteno znamená že kdyby Rusové používaly stejnou výzbroj a stejný způsob boje jako Němci-pak by čistě statisticky byli smeteni.

Jakou taktiku Rusové používali ilustruje citát z knihy "T-34 v akci":Velitel tanku T-34 Krivov sděluje co mu radili zkušenější tankisté:"
Chlapci kteří už měli zkušenosti z boje nám říkali: Nikdy nepřestávej.Střílej za jízdy.Do nebe ,na zem-je jedno kam to letí-střílej a nedopřej jim oddechu."

Primitivní taktika? Vzhledem k předchozímu odstavci jediná možná. jednoduše než by Rusové lokalizovali a zamířili Německé obránce utrpěli by fatální ztráty. Raději tedy volili palbu naslepo-tedy na místa kde předpokládali nepřítele  kde např. zahlédly záblesk výstřelu. Přitom využili předností jež jim skýtal T-34 - vysoký účinek tříštivého granátu-jež byl v případě přímého zásahu  schopen vyřadit z boje i německé tanky  (kromě Tigera a Panthera),plynulost jízdy -jež jim umožnila udržet i při rychlé jízdě v terénu palbu do určitého sektoru,a samozřejmě vysokou odolnost a rychlost.

Dle mého názoru byla tanková válka na východní frontě asymetrická a rusové byly v pozici technologicky méně vyspělého. To ovšem neznamená že ruští vojáci a jejich výzbroj byli podřadní-naopak to co  T-34 ztrácel na preciznosti zpracování, a menší propracovanosti některých komponent,to nahrazoval v jednoduchých ale promyšlených konstrukčních prvcích.

Je přežití na úkor slabších projevem síly, nebo slabosti ? Fakt, že tato společnost se přiklání k prvému a je založena na názoru, že zneužívání slabších je v pořádku a v souladu s lidskou přirozeností, popírá ty nejušlechtilejší a nejsilnější vlastnosti člověka- soucit, ochotu pomáhat a sdílet.

Thor Herman

 • ČSR
 • Podplukovník
 • Příspěvků: 811
 • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
Re: T-34/76
« Odpověď #262 kdy: Říjen 20, 2017, 07:44:54 »
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ