Autor Téma: Blohm & Voss BV 141 1:72 Airfix  (Přečteno 3554 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

poviedkar

• Luftwaffe
  • Oberleutnant - nadporučík
  • Pechota, Letectvo, Námorníctvo, Tanky, Panzernet
Blohm & Voss BV 141 1:72 Airfix
« kdy: Srpen 28, 2011, 08:19:29 »
Blohm & Voss BV 141 je určite tým najpodivnejším lietadlom 2 svetovej vojny aké kedy vzlietlo. Jeho model som si kúpil ako takú raritku.

Stavba:

A siahol som po stavebnici od Airfixu v mierke 1:72. Ako som už dávnejšie uviedol tak pri stavbe stavebníc od Airfixu ide väčšinou o dlhotrvajúce trápenie ktorého výsledok je neistý. Tak to bolo aj u tohoto "krásavca". Lepenia som sa dočkal až po brúsení orezávaní otrepov a dopasovávaní dielov. Lepiť som mohol začať až keď som si bol istý že všetko bude také aké má byť. Obtiažnosť modelu je podľa výrobcu na 2 ale asi bral do úvahy všetku otrepy a nepresnosti. Po štyroch obsiahlych stavebných krokoch je tak model pripravený na farbenie. Ale poďme pekne po poriadku. Krídla a trup lícujú vcelku dobre a stavebnica dokonca vyzerá "poskladateľne". Horšie to dopadlo pri ovládacích plochách na chvoste. Výškovka je mierne povedané trochu mimo 90 stupňový uhol a pýta si to nejakú tu domácu úpravu vzpery ktorá ju podopiera. To sa už ale dostávame k samotnej kabíne pilota. Ako je u Airfixu zvykom. Všetko je zjednodušené na najvyššiu možnú mieru. Ale tu máme k dispozícií aj diel ktorý sa tvári ako prístrojová doska. Samozrejme bez príslušnej nálepky a tak vám ide aj o to pomerne presne vystihnúť farbu rôznych páčok a budíkov. knipel je taktiež poriešený maximálne minimalisticky. Šok som utrpel pri pohľade na dosť nekvalitnú priehľadnú časť kabíny kde som blahorečil všetkých tých maníkov čo to navrhli a takto odliali. Figúrky som pomaľoval v súlade so svojím svedomím a tak aby som bol pomerne spokojný. Až na fakt že dve figúrky nemali nohy od kolien dole tak som bol vcelku uspokojený.

Kvalita výzbroje je diskutabilná keďže z tohoto stroja vznikli len dva kusy a nedočkali sa bojového nasadenia no v stavebnici sú priložené aj guľomety pre obranu pred nepriateľskými stíhačmi a 4 bomby. Stavebnica ponúka dve typy kopulí v zadnej časti kabíny. Jedna je zatvorená - neoperačná, a druhá otvorená s možnosťou pridania guľometu - operačná. Zvolil som operačnú. :D Skompletizovanie kabíny je potom bezproblémové.

Nasleduje zostavenie motora a vrtule. Úprimne povedané je metóda ktorú zvolili v Airfixe ani nie zarážajúca ako skôr úplne diletantská. Ja a asi 90% svetovej modelárskej populácie sme radi keď sa náš model môže aspoň popýšiť niečím fungujúcim a ak už nič iné tak otáčajúce sa listy vrtule potešia. Tu je to zhatené tesným krytom motora kde tlačíte motor čo najhlbšie aby ste tam vôbec dopasovali listy vrtule a aj jej kužeľ. To je u mňa veľké mínus.

A napokon vám ostáva už len dokončiť podvozky a nejaké tie somarinky okolo toho. ja som obozretne bomby na model nedal.

Stavebnica vám ponúka farebné schémy oboch vyrobených strojov. Prvá je schéma stroja BV V10 (B-02) NC RA ktorý bol testovaný v testovacom stredisku v Rechline v roku 1941.

Druhá schéma je k stroju označenému ako GK GH z Wenzendorfu z počiatku roku 1945.

Je len na vás ktorú z nich si vyberiete hoci ja som ostal verný Rechlinu.

Foto:

Anarchizmus znamená, že môžeš byť slobodný, nikto ťa nemôže zotročiť, nikto ti nemôže rozkazovať, nikto ťa nemôže okradnúť, nikto ťa nemôže využívať. Znamená byť slobodný, robiť veci ktoré chceš robiť a nebyť nútený robiť veci ktoré nechceš.             
                           Alexander Berkman

Filip Junek

• Čestný moderator
Re: Blohm & Voss BV 141 1:72 Airfix
« Odpověď #1 kdy: Říjen 23, 2011, 08:21:11 »
Recenze výborná ;) Ale to letadlo je strašlivej hybrid :D
They have nothing in ther whole imperial arsenal that can break the spirit of one Irishman who doesn't want to be broken

-Bobby Sands

poviedkar

• Luftwaffe
  • Oberleutnant - nadporučík
  • Pechota, Letectvo, Námorníctvo, Tanky, Panzernet
« Odpověď #2 kdy: Říjen 24, 2011, 11:00:01 »
Práve preto som ho chcel. Pokojne si môže visieť vedľa He 177 či FW 189 :D A nie je nejako extrémne nápadná vedľa týchto čudákov :D
Anarchizmus znamená, že môžeš byť slobodný, nikto ťa nemôže zotročiť, nikto ti nemôže rozkazovať, nikto ťa nemôže okradnúť, nikto ťa nemôže využívať. Znamená byť slobodný, robiť veci ktoré chceš robiť a nebyť nútený robiť veci ktoré nechceš.             
                           Alexander Berkman

Joe CSC

• RAF
  • Sergeant
    • Czech Spitfire Club
« Odpověď #3 kdy: Říjen 24, 2011, 01:00:13 »
Dokážu si celkem představit potenciální výhodu téhle nezvyklé konstrukce - hodně dobrý výhled z kabiny pro průzkum.
Pokud by byl navíc vyloženě požadavkem jediný motor (oproti dvěma jako v případě FW 189), tak není zas tak moc alternativních řešení.  ;)

Sláma

• RAF
  • Group Captain
« Odpověď #4 kdy: Říjen 24, 2011, 07:23:19 »
Akorát, že to létalo pěkne na P.R.D. Aerodynamika si žádá tvary téměř pěkně symetrické. Všecno navíc potřebuje výkon....