Anketa

Ako by ste ohodnotili tento dokument?

0% - 20%
0 (0%)
20% - 40%
1 (20%)
40% - 55%
0 (0%)
55% - 70%
1 (20%)
70% - 90%
2 (40%)
90% - 100%
1 (20%)

Celkem hlasů: 0

Autor Téma: Kamikadze: vo farbe  (Přečteno 1624 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Ondro AK47

  • Slovenská armáda
  • Stotník
  • Příspěvků: 459
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 28. května 2009
Kamikadze: vo farbe
« kdy: Listopad 12, 2008, 03:50:01 »

Krajina pôvodu: Kanada
Distribútor: Řitka video
Vydávateľ: Filmag
Dĺžka: 82 minút
Text distribútora:
MYSLELI, ŽE JSOU BOZI, ALE KRÁČELI NA JISTOU SMRT. FASCINUJÍCÍ CELOVEČERNÍ DOKUMENT O SEBEVRAŽEDNÝCH LETCÍCH 2. SVĚTOVÉ VÁLKY. Celovečerní dokument, na kterém se podílela řada válených veteránů, představuje vyváženou prezentaci historie japonských sebevražedných letců 2. světové války, známých pod pojmem kamikadze. Jejich nasazení do bojů prosadil v říjnu 1944 japonský admirál Takidžiró Óniši a od té doby se často sotva dospělí mladíci vrhali s letouny napěchovanými výbušninami střemhlav na spojenecké lodě. Měli být novým "božským větrem", který spasí Japonsko, ale tento cíl nebyl v lidských silách. Kamikadze sice dosáhli určitých úspěchů, ale ty byly přiliš draze vykoupeny. Každý úspěch znamenal ztrátu zkušeného pilota i letadla a takové plýtvání si Japonsko nemohlo dovolit. Po počátečních úspěších začaly být používány i jiné formy sebevražedných útoků. A to sebevražedné bárky, pilotované bomby "óka" a pilotovaná torpéda "kaiten". Dokument sleduje v osmi kapitolách počátky působení kamikadze na Filipínách, následuje bitva o ostrov Iwodžima a vše vrcholí monstrózní akcí při obraně ostrova Okinawa.
Moje hodnotenie: hodnotím tento dokument veľmi kladne. O vojakoch jednotiek kamikadze ako takých sa toho zatiaľ veľa nenatočilo. Tento dokument pomáha aj laikom, aby zistili o týchto jednotkách viac informácií. Dokument je natočený pútavou formou, prakticky nemá "nudné" pasáže. Milé prekvapenie je, že väčšina záberov (celý film je vlastne tvorený autentickými videami a fotkami) je natočená vo farbe. Príslušníkov kamikadze nezobrazuje ako bláznov, ktorí iba chcú ukončiť svoj život. Zobrazujú ich tu ako ľudí prostredníctvom ich súkromných listov a správ, ale aj spomienok a videí. Niektoré osobné listy typu "nepadnem preto, že mi to prikazuje cisár, ale preto aby som bránil teba a vlasť" atď túto myšlienku dotvárajú. Taktiež je cítiť z filmu strach, ktorý americkí vojaci z jednotiek kamikadze mali. Sú to rozpracované aj rôzne techniky samotného útoku, rôzne samovražedné zariadenia a iné.
Dokument môžem odporúčať. Aj keď sa o jednotky kamikadze ako také príliš nezaujímam, tento dokument ma veľmi zaujal. Je to jednoducho dobre urobený film.