Anketa

Máte zajem o opevnění Československé republiky???

Ano,vélký
22 (78.6%)
Nízký
0 (0%)
Střední
5 (17.9%)
Minimalní
1 (3.6%)
NE
0 (0%)

Celkem hlasů: 11

Autor Téma: Pevnost Dobrošov  (Přečteno 8257 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

jiirousek

 • Wehrmacht
  Unteroffizier - četař
 • Příspěvků: 92
Pevnost Dobrošov
« kdy: Říjen 29, 2008, 02:36:30 »
PEVNOST DOBROŠOV
Nejtěžší opevnění ČSR v letech 1935-1938 bylo vybudováno v oblasti nejvice ohrožené, a sice Opava- Nachod. Opevnení tvořila linie pěchotních srubů, která byla na strategicky duležitých místech zesílena dělostřeleckýmy tvrzemi. Tvrzí se rozumí soustava pěchotních srubů, dělových a minometných věží, dělostřeleckých srubů, které jsou v podzemí propojeny chodbami. Výstavba začala koncem roku 1935 u Opavy,pokračovala západnim směrem. Ke 13 tvrzeím, které měly být v této oblasti vybudovány, patří také dělostřelecká tvrz v Dobrošově u náchoda. Měla mít dva dělostřelecké sruby, jednu dělovou otočnou výsuvnou věž, jednu minometnou věž, dva pěchotní sruby, jeden vhodový objekt (porátál). Její poloha byla na strategicky důležytém místě a ve svém obraném úkolu měla zesílit linii pěchotních srubů, která jde asi 300m před pevností.
Po náležité přípravě, při níž byl původní projekt přepracován a částečně změněn, byla 28.července 1937 zahájena stavba. Na základě konkursního řízení, které vypsalo Ředitelství opevňovacích prací, byla stavba zadána firmě Dr.Kapsa a Dr. Muller,která se předtím podílela na výstavbě dělostřelecké tvrze Adam v Orlických horách.
Stavba dobrošovské tvrze pokračovala velmi rychle.Do konce září 1938, kdy veškeré práce na pevnostním systemu republiky musely být zastaven, vyčerpala se asi polovina z planovaného nákladu 35 000 000 Kč. Tvrz dokončena nebyla.všechny chodby o celkové délce 1750 m byly vyrubány, zemina byla vyvezena na povrch, ale vybetováno bylo jen něco víc než polovina. Po dokončení měla tvrz mít posádku 500 mužů.Dělostřelecký srub "Zelený" byl svou palebnou silou směrován na přechod státních hranic u Bělovsi a dělostřelecký srub "Amerika"na přechod u Nového Hradku.
Z plánovaných sedmi srůbů byly stavebně dokončeny tři.Dělostřelecký srub "Zelený" je jeden ze dvou plánovaných dělostřeleckých srubů tvrze.Byl betonovánve dvou dílech v srpnu a v září 1938 ( v září po mobilizaci za pomoci vojenské posadky z jiráskovy chaty ).
Je 47 m dlouhý a 16 m široký. Obvodové zdi jsou silné 3,5m a rovněž tak strop je ze železobetonuo síle 3,5m.Vnitřní část stropu je opatřena silným plechem, který měl zamezit odlétávání betonu v případě zásahu. Dělostřelecký náboj nebo letecká puma by sice strop neprorazila, ale nastalo by pnutí betonu, který by odletával,zraňoval vojáky a dostával by se do mechanismu děl.
V roce 1938 nebila zbraň do opevnění dodána.
Horní patro srubu bylo vlastně střeleckou místností. V bočních kasamatech měly být umístěny 3 houfnice ráže 10cm o dostřelu 11,8km. V roce 1938 byl vyroben pouze prototyp této zbraně, a proto se do žádneho pevnostního objektu nedostala.Za zhoršující se politické situace byla do pevností dodána děla ráže 75mm,která se umisťovala v prostoru před sruby.
Předpolí srubu měly hájit dva lehké kulomety , umístěné v panceřových zvonech. Zvon na přední straně při vstupu měl mít tři střílny a zvon na zadní straně srubu čtyři střílny.
Do podzemí se sestupuje schodišťovou šachtou po 171 schodech, vedle níž vede šachta pro dvojtý výtah, hluboká 32m.Výtah slouži hlavně k dopravě střeliva. Ve vzdálenosti 750m odtud byl vybudovaný čtyřzvonový pěchotní srub "Jeřáb" leží na konečnem bodu pevnosti a v roce 1938 jako jediný z celé pevnosti měl posadku 25 mužů.Panceřové zvony zde nebyli instalovány.U tohoto srubu se po vpádu nacistu do Francie v roce 1940 natáčel filmový týdeník o dobývání pevnosti ve Francii.

Další text vložím až ho vytvořím a podle zajmu.pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2048
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: PEVNOST DOBROŠOV
« Odpověď #1 kdy: Říjen 29, 2008, 10:02:29 »
Já si ale pod pojmem TVRZ představuji ale i další podpůrné objekty, jako byly LO vror 36 nebo 37 které se nacházely v okolí tvrze nebo poblíž jejích objektů pro zdržení nebo upozornění těžších objektů na nepřítele...
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

jiirousek

 • Wehrmacht
  Unteroffizier - četař
 • Příspěvků: 92
Re: Pevnost Dobrošov
« Odpověď #2 kdy: Říjen 29, 2008, 11:27:27 »
Já si ale pod pojmem TVRZ představuji ale i další podpůrné objekty, jako byly LO vror 36 nebo 37 které se nacházely v okolí tvrze nebo poblíž jejích objektů pro zdržení nebo upozornění těžších objektů na nepřítele...
to ano ale ja se momentalně tady budu zajimat čistě tvrzí o LO 36 je už članek a o LO připravuji

jiirousek

 • Wehrmacht
  Unteroffizier - četař
 • Příspěvků: 92
Re: Pevnost Dobrošov
« Odpověď #3 kdy: Říjen 29, 2008, 02:52:25 »
Pro některé co mají zájem návštívit tuto tvrz tak sem dám otevírací dobu.
    * květen-září v mimo Po 10:00-12:00 13:30-18:00 (s průvodcem)
    * duben, říjen v mimo Po 10:00-12:00 13:30-16:00 (s průvodcem)
    * celoročně celý den (na objednávku pouze skupiny)

Poslední prohlídka před uzavřením v minutách: 45
Doba prohlídky: 60
Ceník:   
    * dospělý/á - 50 Kč/vstup
    * dítě, důchodce/důchodkyně - 25 Kč/vstup

Kolomaznik

 • US ARMY
 • Captain
 • Příspěvků: 340
 • Semper fi
  • rudy102.cz
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 8. červma 2009
Re: Pevnost Dobrošov
« Odpověď #4 kdy: Říjen 29, 2008, 07:29:41 »
NA Dobrošově jsem byl loni o prázninách (rok přede mnou i uživatel Thomson), podíval jsme s ei po okolí k Břřezince a dalším lehkým objšktům po okolí celého Náchodska jich je v lesích .. zamčených, s vylámanou mříží... kdo tam nebyl doporučuji...
"http://i37.tinypic.com/34es0vp.jpg" "http://i37.tinypic.com/34es0vp.jpg" "http://www.rudy102.estranky.cz"
SEMPER FI - VŽDY VĚRNI!
Svět je velká koule, koulející se špatným směrem. Kolomaznik (Já)

jiirousek

 • Wehrmacht
  Unteroffizier - četař
 • Příspěvků: 92
Re: Pevnost Dobrošov
« Odpověď #5 kdy: Říjen 29, 2008, 08:15:58 »
Staveniště pevnosti Dobrošov zaujímalo plochu 20ha.Bylo celé ohrazeno prkenným plotem,u vchodu vojenská stráž kontrolovalakaždého příchozího. Písek, žula, cement a armovací železo se vozily na stavbu z náchodského nádraží. V srpnu 1938 se znovu otevřelopuštěný cejnarův lom v osadě Amerika, postavily zde drtič a štěrk se vozil na stavbu pevností. Přesuny materialu uvnitř staveniště se prováděly koňským potahem.
Byly zde k dispozici tři míchačky o obsahu 350 litrů a dvě míchačky o obsahu 500 litrů.Pohon byl elektrický, ale pro případ náhleho přerušení dodavky energie zde stala stále připravena parní lokomobila o síle 250k.

sandoslap

 • Wehrmacht
  Stabsfeldwebel - podporučík
 • Příspěvků: 229
Re: Pevnost Dobrošov
« Odpověď #6 kdy: Říjen 20, 2010, 09:01:50 »
Dobrošov je pěkná tvrz a v terminologii čs. opevnění se jasně uvádí že:Dělostřelecká tvrz je skupina objektů v nejvyšší odolnosti, které jsou vzájemně propojeny podzemními chodbami a uzavřeny do jedné obvodové překážky...... takže sem už rozhodně žádné poblíž umístěné lehké objekty míchat nemůžeme, už jen proto, že spolupráce mezi oddělením ŘOP pro výstavbu LO a TO byla právě v tomto úseku na dost mizerné úrovni (pochopitelně však zde byla všechna daná fortifikační pravidla dodržena, jen místy (např. na nepostavené sousední děl. tvrzi Jírová hora) tu docházelo k nepříjemným neshodám. Mimo to se LO budovalo pokud možno tak, aby se vyhýbalo povrchu děl. tvrzí, protože řopíky a LO vz. 36 by neměly šanci odolat palbě těžkého dělostřelectva, které by pravděpodobně tvrz ostřelovalo. Jinak objekty bezprostředně na východ od tvrze byly bohužel postiženy akcí Kahan II a Kahan III, o kterých valstně nikdo pořádně neví, co jimi ruská armaáda sledovala. Jinak já sám mohu doporučit spíše návštěvu Bolkova kopce a přilehlé dělostřel. tvrze Stachelberg, která není od tamtud příliš daleko a měla být největší tvrzí čs. opevnění. V jejím okolí je pěchotních srubů jako našlapáno.
Že máte dřevěnou nohu? Nevadí, nemusíte utíkat, jste li statečný.