Autor Téma: bojový tank Merkava (Izrael)  (Přečteno 11264 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

kcobain

 • Wehrmacht
  Leutnant - poručík
 • Příspěvků: 284
bojový tank Merkava (Izrael)
« kdy: Leden 05, 2009, 12:10:19 »
No Merkava je Merkava, já si nemůžu pomoct...

Název: Merkava Mk.4
Výrobce: Israeli Ordnance Corps
Typ tanku: bojový
Rozměry:
   - Celková délka: 9 040mm
   - Max. šířka: 3 720mm
   - Max. výška: cca 2 900mm
Hmotnost:
      - bojová: 65000kg
Hl. výzbroj:
   - MG253, 120mm kanon s termickou ochranou hlavně, typy střel LAHAT a APAM , je schopen střílet i zahraniční municí ráže 120mm, nabíjen mikroprocesorem ovládaným rotačním zásobníkem na 10ks munice (nabíječ pouze doplňuje průběžně zásobník, jinak obsluhuje např. minomet), vezená munice je 48ks + 10 v zásobníku, v ohnivzdorných schránkách, stejně jako revolverový zásobník.
Další výzbroj:
   - 60 mm minomet
   - spřažený kulomet ráže 7.62mm
   - Kulomet na vrchu věže ráže 7.62 mm
   - může být lafetován i další ještě jeden kulomet ráže 7.62mm
Aktivní ochrana:
   - Systém pro detekci ozáření laserovým paprskem Amcoram LWS-2
   - Sytém pro detekci elektromagnetického ozáření tanku
   - Antireflexní nátěr tanku, nové tvary přispívají k nižšímu tepelnému vyzařování
   - Systém aktivní ochrany Trophy (pokusně)
   - Automatická protipožární ochrana
   - Prvky pro ochranu a přežití při použití ZHN
Náměr hl. zbraně: -8 až 20stupňů
Odměr hl. zbraně:360 stupňů
Motor:12 válcový,kapalinou chlazený přeplňovaný vznětový motor s přímým vstřikováním General Dynamics GD 883 (licence německého MTU 883), výkon 1119kW při 2500ot./min, 1500koní
Převodovka: 5-ti stupňová automatická převodovka Renk Rk-325, 5 st. vpřed a 2 vzad
Typ paliva:Motorová nafta, zásoba paliva je 1400l
měrný hmotný výkon: 17.2 kW/t
Rychlost:
   - Max. 64km/h
   - průměrná v  terénu: cca 40km/h
Dojezd na komunikaci: 500km
Zahájení výroby: 2003
Zavedení do výzbroje: 2004
Výzbroj armád: Izrael, nesmí se vyvážet, ačkoliv některé komponenty se můžou dodávat.

Video:
- http://www.youtube.com/watch?v=ZmitU2cmoEc
Prosím dodržujte předepsanou tabulku pro vypisování parametrů vozidla.

Florian Geyer

 • Wehrmacht
  Hauptfeldwebel - podporučík
 • Příspěvků: 181
 • Vono hovno, slavnej soude
Re: Merkava
« Odpověď #1 kdy: Únor 06, 2009, 05:26:43 »
Divím se, že zde ještě nezazněl jeden z nejlepších tanků současnosti Merkava Mk.4.
Historie:
Merkava Mk.4 je izraelský tank 4. generace vyvinutý jako náhrada za tanky Magach (modernizované americké tanky M60A1/A3), které jsou v současné době ve výzbroji izraelské armády. Je však možné, že je nahradí jen z části a vyřazeny budou jen starší stroje. Mimoto jsou stále ve výzbroji tanky Merkava Mk.1 z konce 70. let, které dosud neprošly žádnou razantnější modernizací.
Hlavními společnostmi pracujícími na tanku Merkava Mk.4 jsou IMI (Israel Military Industries), ElOP, Elbit, Urdan apod. Na tanku se ale větší ci menší měrou podílí další asi dvě stovky výrobců. ElOP a Elbit dodaly systém řízení palby. IMI kanón, munici a pancéřování. Imco Industries elektrický systém tanku. Urdan Industries korbu a ocelovou konstrukci věže. IAI Ramta se podílí na některých systémech ochrany tanku. Celkovou integraci všech komponentů a základní konstrukci má na starosti izraelská armáda (IDF - Israel Defence Forces), konkrétně její oddělení Israel Defence Force Workshop. Vývoj tanku Merkava Mk.4 běží už od počátku druhé poloviny 90. let. Okolo roku 2000 a 2001 pak probíhaly intenzívní vojskové zkoušky. Během zkoušek například najel přes 10 000 km. Stejně jako u předchozích modelů byly vzhled a parametry tanku Merkava Mk.4 během vývoje přísně utajovány. Veřejnosti byl tank představen izraelskou armádou a izraelským ministerstvem obrany 24. června roku 2002. Podle novějších informací je tank ve výrobě od roku 2001 a má vstoupit do řadové služby v roce 2004. Počítá se s roční výrobou 50 až 70 tanků. Odhaduje se, že má být vyrobeno kolem 400 tanků Merkava Mk.4. Tank není dovoleno jako celek exportovat, ale některé komponenty povolení k exportu mají.

Obecná charakteristika:

Merkava Mk.4 převzala korbu z typu Mk.3 a tato se teda oproti typu Mk.3 liší jen v drobnostech. Motor je umístněn pod šikmým čelním pancířem a přispívá tak k vyšší ochraně čtyřčlenné osádky při zásahu so přední části korby. Řidič je situován vlevo od motoru. Před ním se nachází pravděpodobně převodovka. Výrazně upravená tříčlenná věž je umístněna za motorovou sekcí. Velitel zůstal pravděpodobně ve věži vpravo (velitelský zaměřovač je ale umístněn vlevo, což je možné vysvětlit použitím TV kanálu ze zaměřovače nebo výměnou velitele a nabíječe) a střelec je níže před ním. V rámci změněné konstrukce věže byl odstraněn poklop nabíječe, takže zůstal jenom poklop velitele. Hlavní změnou oproti předchozím modelům je přidání automatického nabíjecího zařízení se zásobníkem na 10 nábojů. Nabíječ, situovaný do levé (?) části věže, v posádce zůstal. Řešení záďové části tanku zůstalo také zachováno. Prostor v zádi slouží zejména pro převážení dalších nábojů pro hlavní kanón, převážení malého výsadku (běžně 6 - 8 vojáků) nebo převoz raněných. I u Merkavy Mk.4 se ze zadního prostoru vystupuje otvorem v zádi, který chrání mohutná dvoudílná dvířka (jedna část se otvírá nahoru a jedna dolů). Na zádi tanku jsou vlevo a vpravo od již zmiňovaných dvířek pro přístup do zadního prostoru ještě další dvě jednodílná dvířka. Pravé složí pro přístup k protichemickému vzduchovému filtru a levé pro přístup k akumulátorům. Na těchto dvířkách pak jsou ještě konstrukce pro převážení dalšího vybavení.
Palebná síla:
Tank je vyzbrojen plně stabilizovaným modernizovaným kanónem ráže 120 mm společnosti IMI. Kanón má hladký vývrt, vylepšenou termickou ochranu hlavně společnosti Vidco (má mít o 80% lepší parametry než předchozí) a je vybaven ejektorem. Závěrový mechanizmus a hlaveň byly upraveny, tak aby snášely vyšší tlak, což umožnilo zvětšit rychlost vystřelovaných střel, což znamená zvýšení jejich účinného dostřelu a zvýšení průbojné schopnosti. Elevace a odměr jsou pravděpodobně stejné jako u typu Mk.3 a to -8 až 20° , resp 360°. U tanku Merkava Mk.4 je použit vylepšený plně elektrický systém odměru a náměru věže společnosti Elbit Limited vybavený dvěma motory firmy Bental Industries. Novinkou je použití elektrického automatického nabíjecího zařízení s revolverovým zásobníkem na 10 nábojů. To umožňuje dosahovat vyšší rychlosti střelby v případě krizové situace. Nabíječ pak má na práci hlavně nabíjet nabíjecí zařízení. Nebylo zatím zjištěno, jestli může nabíjet kanón přímo. Kanón IMI ráže 120 mm může sice střílet standartní munici NATO ráže 120 mm, ale stejně jako u všech předchozích typů Merkav používá izraelská armáda vlastní munici typů HEAT-MP-T M325 (CL 3105), APFSDS-T M711 (CL 3254) a TPCSDS-T M324 (CL 3139). Kromě těchto základních typů existuje možnost použít i novou munici APAM (Anti-personnel/Anti-material - protipěchotní/protimateriálová) nebo z kanónu vystřelované řízené střely LAHAT (výrobcem je IAI) a EXCALIBUR (výrobce IMI). Celkem je vezeno pro kanón 48 ks munice. I u Merkavy Mk.4 existuje možnost zvýšit vezenou zásobu munice použitím záďového prostoru.
Jako vedlejší výzbroj slouží kulomety FN-MAG ráže 7,62 mm. Jeden je spřažen z hlavním kanónem a jeden je lafetován na věži u poklopu velitele. Tento kulomet ovládá velitel. Kolik je vezeno nábojů pro kulomety zatím nebylo zjištěno. Zvláštnost tanků řady Merkava - minomet Soltam Commando ráže 60 mm, který slouží jako pomocná výzbroj, zůstal i u Merkavy Mk.4. Je upraven a lafetován ve stropě věže s možností vedení střelby zevnitř tanku. Pravděpodobně je pro něj opět vezeno 30 min. Jako volitelná výzbroj pak ještě zůstává kulomet M2HB ráže 12,7 mm, který může být umístněn nad kanón.

Systém řízení palby a přístrojové vybavení tanku:
Hlavní zbraň je ovládána vylepšeným systémem řízení palby Knight Mk.3 ? (Matador) firmy Elbit Ltd.
Integruje v sobě:
Střelecký zaměřovač s optikou stabilizovanou ve 2 osách. Střelecký zaměřovač obsahuje laserový dálkoměr, vylepšený televizní kanál a pokročilý termovizní kanál.
Velitelský panoramatický zaměřovač vybavený denní (TV) a noční větví (termovizní). Oproti tanku Merkava Mk.3D "Baz" je přemístněn na levou horní stranu věže odkud je možný mnohem lepší výhled. Umožňuje použít taktiku "hunter-killer".
Systém automatického sledování cíle druhé generace, díky kterému je tank schopen účinně střílet nejen na nepohyblivé a pohyblivé pozemní cíle, ale i nízkoletící cíle pohybující se nižšími rychlostmi (např. vrtulníky). Využívat jej mohou jak střelec, tak i velitel.
Pokročilý digitální počítač pro výpočet prvků pro střelbu.
Senzory meteorologických podmínek, náklonu tanku, elevace, odměru kanónu atd.
Díky své výzbroji a SŘP může tank Merkava Mk.4 efektivně útočit na cíle vzdálené 3000 - 4000 metrů (municí z kinetickým účinkem) nebo i více (řízené střely) a to i za pohybu (cíle i vlastního).
K dalším přístrojům tanku patří řidičův pasivní pozorovací přístroj pro jízdu v noci blíže neurčeného typu. Telefon pro spojení z venku do tanku. Zajímavostí jsou vyklápěcí světlomety. Novinkou je předpokládané použití digitálního záznamníku VDS-60 firmy Vectop, určeného k zaznamenání snímků všech cílů, které posádka během mise potká. Tank má být vybaven novými komunikačními prostředky včetně použití bojišťového informačního a řídícího systému vyvíjeného společnostmi Elbit Systems, Tadiran, Rafael atd. Samotný intercom a radiostanici (VRC 120) dodal Tadiran.

srovnání bočních siluet Merkavy Mk.3 a Mk.4
zdroj: http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=361
http://mainbattletanks.czweb.org/Tanky/Merkava4.htm
Vono hovno, slavnej soude

Thomson

 • RAF
 • Warrant Officer
 • Příspěvků: 185
  • Rudy 102.cz
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 16. června 2009
Re: Merkava
« Odpověď #2 kdy: Únor 06, 2009, 05:34:26 »
Tady ještě pár fotek...  ;)
Zdroj: www.google.cz - Obrázky

Florian Geyer

 • Wehrmacht
  Hauptfeldwebel - podporučík
 • Příspěvků: 181
 • Vono hovno, slavnej soude
Re: Merkava
« Odpověď #3 kdy: Únor 06, 2009, 05:41:47 »
dík, nevěděl sem přesně jaxe vkládají fotky a než jsem to zjistil tak jsi mě předběhl :) . Už sem tam mezitím pár orientačních hodil do článku
Vono hovno, slavnej soude

Smokey

 • Francouzská cizinecká legie
 • Commandant
 • Příspěvků: 596
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 18. prosince 2008
Re: Merkava
« Odpověď #4 kdy: Únor 06, 2009, 10:00:44 »
Hlavní změnou oproti předchozím modelům je přidání automatického nabíjecího zařízení se zásobníkem na 10 nábojů. Nabíječ, situovaný do levé (?) části věže, v posádce zůstal.
Celkem by mě zajímalo, proč zůstal v tanku nabíječ když tam dali automatické nabíjení.
"Kupujte hřebeny hoši,nastanou všivý časy".Scharführer Schültze.

Ruka ztuhlá pevně svírá,
Prsten který nemá punc
V hlavě zeje černá díra
Na opasku "Gott mit uns"

Werner Mölders

 • Luftwaffe
 • Oberstleutnant - podplukovník
 • Příspěvků: 1006
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 9. března 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 9. března 2009
Re: Merkava
« Odpověď #5 kdy: Únor 06, 2009, 10:09:11 »
Někdo přece musí nabíjet zásobník  ;D
Ampulle !!!

Kolomaznik

 • US ARMY
 • Captain
 • Příspěvků: 340
 • Semper fi
  • rudy102.cz
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 8. červma 2009
Re: Merkava
« Odpověď #6 kdy: Únor 06, 2009, 11:14:22 »
Mě se Merkava jako tank vzhledově dost líbí, ale nejzajímavější na mi příjde ten ůdodatečný prostor pro výsadek" (přeba pro něj..) což u tanku nebývá běžně.
"http://i37.tinypic.com/34es0vp.jpg" "http://i37.tinypic.com/34es0vp.jpg" "http://www.rudy102.estranky.cz"
SEMPER FI - VŽDY VĚRNI!
Svět je velká koule, koulející se špatným směrem. Kolomaznik (Já)

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1545
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Merkava
« Odpověď #7 kdy: Únor 07, 2009, 12:59:15 »
Mě se Merkava jako tank vzhledově dost líbí, ale nejzajímavější na mi příjde ten ůdodatečný prostor pro výsadek" (přeba pro něj..) což u tanku nebývá běžně.
Nebýva bežné ??? Pokiaľ sa nemýlim, žiadny iný tank ničím podobným nedisponuje. A ak sa predsa len mýlim pan sup ma určite rád opraví. ;)
The only easy day was yesterday.

pan.sup

 • k.k. Landwehr
 • Oberstleutnant
 • Příspěvků: 1506
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 19. prosince 2008
Re: Merkava
« Odpověď #8 kdy: Únor 07, 2009, 10:08:45 »
Celkem by mě zajímalo, proč zůstal v tanku nabíječ když tam dali automatické nabíjení.
Máte více typů munice.

pan.sup

 • k.k. Landwehr
 • Oberstleutnant
 • Příspěvků: 1506
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 19. prosince 2008
Re: Merkava
« Odpověď #9 kdy: Únor 07, 2009, 10:10:12 »
Nebýva bežné ??? Pokiaľ sa nemýlim, žiadny iný tank ničím podobným nedisponuje. A ak sa predsa len mýlim pan sup ma určite rád opraví. ;)
Skutečně se mýlíte, ale nepamatuji si označení tanků. Jedná se o prodloužené verze T-72S (pouze stropní poklopy) a T-80U (vzadu vrata a nahoře poklopy).

Florian Geyer

 • Wehrmacht
  Hauptfeldwebel - podporučík
 • Příspěvků: 181
 • Vono hovno, slavnej soude
Re: Merkava
« Odpověď #10 kdy: Únor 07, 2009, 11:27:58 »
mě příjde jako dokonalý bojový prostředek pro své prostředí. Vymakaná mi příjde hlavně tvarově vež, vypadá jako ústřice či co :) Jink nabíjení kanonu zabezpečuje automatický mechanismus s kapacitou 10 nábojů. Kanón umožnuje vypouštět protitankové rakety LAHAT, atd
-to s tím prostorem k výsadku je dáno tím, že má motor vpředu, což je asi raritní mezi standartními tanky (uveze až 8 vojáků)
Vono hovno, slavnej soude

Kolomaznik

 • US ARMY
 • Captain
 • Příspěvků: 340
 • Semper fi
  • rudy102.cz
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 8. červma 2009
Re: Merkava
« Odpověď #11 kdy: Únor 07, 2009, 12:57:38 »
Skutečně se mýlíte, ale nepamatuji si označení tanků. Jedná se o prodloužené verze T-72S (pouze stropní poklopy) a T-80U (vzadu vrata a nahoře poklopy).
Časopis ATM ale ted si nevzpomenu čísl otam o něm pár stránek bylo. Co si z toho pamatuju tak Merkava je na tom, ale líp.
"http://i37.tinypic.com/34es0vp.jpg" "http://i37.tinypic.com/34es0vp.jpg" "http://www.rudy102.estranky.cz"
SEMPER FI - VŽDY VĚRNI!
Svět je velká koule, koulející se špatným směrem. Kolomaznik (Já)

bubák

 • Host
Re: Merkava
« Odpověď #12 kdy: Březen 26, 2009, 05:39:04 »
V Lešanech už by měla být Merkava v expozici