Autor Téma: František Peřina  (Přečteno 7238 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Jarouš

• ČSR
  • Poručík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. června 2009
František Peřina
« kdy: Říjen 01, 2008, 08:19:08 »
Narodil se jako druhorozený syn Josefa a Kateřiny Peřinových 8.4.1911 v Mokrůvkách, okres Břeclav. Po vychození měšťanky se vyučil soustružníkem a pak pracoval v První brněnské strojírně. Poté se dobrovolně přihlásil k letectvu,v letech 1929-1931 absolvoval Školu pro odborný dorost letectva v Prostějově. Tam získal kvalifikaci pilota dvoumístných letadel. Vojenskou službu nastoupil u 5. pozorovací letky let. pl. č. 2 v Olomouci, kde létal na A-11. Roku 1932 prodelal stíhací výcvik  v Chebu, poté se vrátil zpět do Olomouce, kde byl přidělen ke 34. a později k 36. letce. Zde létal na typech Letov Š- 20, Š- 31, Š - 231, Avia Ba-33 a B-534. Postupně dosáhl hodnosti četaře. V roce 1937 byl vybrán, aby spolu s čs. leteckou elitou reprezentoval ČSR na IV. ročníku mezinárodního leteckého mítinku v Curychu. Ve třech disciplínách  na B-534 soutěžil i mimo jiné  s modernějšími Bf 109 a získal 2.,3. a 4. místo. V Curychu zápolil i s Dewoitiny D501/510 mezi jehož piloty bylo několik budoucích válečných druhů    ( J. Accart, jemuž Peřina dělal číslo). Na podzim 1937 suveréně zvítězil v armádních leteckých závodech ve vzdušné střelbě na střelnici v Malackách. Až do Okupace létal u 52. letky let.pl. 2 v Olomouci, Vyškově a Prostějově.
 Rtm. František Peřina emigroval 25.6.1939, pohý den po svatbě s Annou roz. Klimešovou. Z Polska odplul koncem července do Francie, kde podepsal závazek Cizinecké legii, ale po vypuknutí války se přeškoloval v Chartres na Curtis H-75. Dne 2.12. 1939 se stal jedním z prvních dvaceti čs. stíhačů odeslaných na frontu. Byl přidělen ke GC I/5 Les Cigognes ( Čápi), kde létal většinou jako dvojka Cne J. Accarta. S ním u jednotky sloužila i taková esa jako kpt. Alois Vašátko, npor. Tomáš Vybíral a jiní. Během tří týdnů francouzské kampaně se vyznamenal mimořádnou odvahou a střeleckým uměním. Sestřelil 11 letounů ( z toho 9 ve spolupráci) a 2 pravděpodobně. Což byl po A. Všákovi nejlepší čs. výkon. Nalétal zde 75 operačních hodin, během kterých sestřelil 10.5. 1940 4 Do 17, o den později 1 He 111 a další den 2 Ju 87 jistě a 2 pravděpodobně. Vynikající pověst potvrzoval i v dalších týdnech. Za své výkony byl zcela mimořádně povýšen do hodnosti por. let., což bylo u čs. let. poprvé. Impozantní sled jeho vzdušných vítězství byl však narušen 3.6.1940, kdy byl u Paříže sestřelen a vážně zraněn. Po útěku z nemocnice přeletěl 20.6.1940 do severní Afriky. Z Cassablanky odplul do Gibraltaru a odtud do Británie.
 Do řad RAF byl přijat v hodnosti pilot oficer a 5.9. 1940 přeložen k formující se čs. 312 peruti( navrhl znak jednotky - čápa), jíž byla za války svěřena obrana Liverpoolu. V jejích řadách se zúčasnil na Hurricanech a později na Spitfirech ofenzivních akcí nad kontinentem. V leteckém souboji nad Cherburgem své střelecké skóre uzavřel ( 3.6.1942).  Po ukončení turnusu působil od 25.12. 1942 v hodnosti flight leutnant jako Sector gunnery instructor v Exeteru. Při praktických ukázkách střelby na vlečný rukáv nebo na pozemní cíl či z loveckých pušek na hliněné holuby stejně jako při střelbě z pistole předváděl vynikající výsledky, kterými si získával další respekt. V březnu 1943 byl povýšen na Squadron leadera a 18.9. byl jmenován do funkce Sector gunnery leader na základně v Ibsley, kde se právě soustředilo čs. křídlo. Později tutéž funkci  vykonával v sektorech Turnhouse a Coltishall. V roce 1944 byl povolán na IČL, kde až do konce války pracoval jako pobočník velitele čs. styčné skupiny u štábu Fighter Command. Současně se věnoval zpracování podkladů pro poválečný výcvik našeho letectva. 7.3.1945 byl povýšen na kapitána letectva.
 Po návratu do vlasti 17.7. 1945 se opět shledal se svou manželkou Annou, která válku prožila v německém vězení. Nejprve působil jako instruktor střelby a bombardování pilotní školy v Olomouci. Od dubna 1947 velel letecké střelnici v Malackách, přičemž dosáhl hodnosti majora letectva. V lednu 1949 byl z politických důvodů propuštěn z armády. V obavě před možným zatčením zvolil útěk do exilu. K útěku použil letadlo. 12.4.1949 spolu s manželkou a piloten Karlem Radou uletěl na letounu M-1 Sokol a přistál v americké okupační zóně u Pasova v Rakousku. Byl přijat do RAF, kde sloužil v neletových funkcích na základnách Cardington, Cranwell a North Coast. Roku 1955 odešel do civilu odešel do Kanady a v roce 1959 do USA. Zde se zpočátku jen těžce protloukal, ale nakonec zakotvil v oboru u firmy Weber Aircraft Co. v San Fernando Valley, která vyráběla doplňky a interiéry pro program Gemini a pro letouny Boeing 747. Do důchodu odešel v roce 1979. Po listopadové revoluci byl povýšen na plk v.v., později na generálmajora v.v. (1995). A nakonec na generálporučíka v.v. (2000). V říjnu roku 1991 se s manželkou přetěhoval z Las Vegas do Prahy. Bohužel 6.5 2006 zemřel v Praze.
 Vyznamenání:4x Čs. válečný kříž, 3x Čs. medaile Za statečnost před nepřítelem, Čs. medaile Za zásluhy I. st., Čs. vojenská pamětní medaile F a VB, Čs. vojenský řád Bílého lva Za vítězství, Croix de Guerre avec 4 palmes et 2 etoiles d´argent et 2 etoiles de vermenil, L´Odre National de la Legion d´Honneur - Chevalier, L´Odre National de la Legion d´Honneur - Officier, The 1939-1945 Star with Battle of Britain Claps, Air Crew Europe Star, War medal.

"Jsem voják a rváč." Arm.Gen. Josef Šnejdárek
http://vlastenci.cz/

Sláma

• RAF
  • Group Captain
Re: František Peřina
« Odpověď #1 kdy: Leden 24, 2009, 07:40:32 »
Ano,byla to osobnost.Potkal jsem se ním pouze jednou již v požehnaném věku... Úžasný pán.Mimochodem,víte,že na úlet startoval z louky u Kelče u Hranic na Moravě?

Josef CETH

• RAF
  • Warrant Officer
« Odpověď #2 kdy: Únor 22, 2009, 01:01:39 »
Ahoj SENO to jsem nevěděl, všichni tito piloti jsou pro mě dodnes vzorem, už jako kluk jsem se s nima chtěl setkat, nikdy se mi to nepovedlo. Pro mne byl pan Peřina číslo 1
Páteř snadno křupne, když se na ní dupne...

pospec

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
    • Pospec-blog
« Odpověď #3 kdy: Únor 24, 2009, 08:46:49 »

co to je za vyznamenání???  Asi z RAF (hádám) prosím o popis děkuji pospec
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

Hamerinski

• Čestný moderator
    • Letadla, letci, osobnosti WW II
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 11. září 2008
« Odpověď #4 kdy: Únor 24, 2009, 09:35:14 »
To napravo je Croix de Guerre se čtyřmi palmami a vlevo od něj je Légion d’Honneur stupně Chevalier a Officier. Mimochodem podkud by jsi si všimnul není to uniforma RAF, ale L'Armée de l'Air.

mbbb

• ČSR
  • Štábní kapitán
    • Finanční stráž
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 28. září 2008
« Odpověď #5 kdy: Únor 24, 2009, 10:36:56 »
taky jsem se s ním setkal osobně, byl to frajer a sympaťák. Na té fotce zde z Francie mu to sekne, sympaťák.

holoubek

• ČSR
  • Kapitán
    • vets
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 7. prosince 2008
« Odpověď #6 kdy: Únor 25, 2009, 08:48:21 »
po roce 1990 pořádal klub CI5 setkání s bývalými piloty, parašutisty a západními a východními vojáky, k tomu vždy hrála skupina Taxmeni ...pan Peřina tam byl také, jsem rád, že jsem to mohl zažít

Joe CSC

• RAF
  • Sergeant
    • Czech Spitfire Club
« Odpověď #7 kdy: Březen 28, 2011, 12:57:00 »
František Peřina bude mít brzy výročí 100 let od narození!

zelezny kriz

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
« Odpověď #8 kdy: Březen 28, 2011, 03:54:02 »
Měl štěstí, možná i čich na lidi ve svém okolí , že jej nikdo neudal a stihl odletět..Moc takových šťastlivců nebylo.., a je velká škoda , že tito lidé prověření válkou nemohli utvářet poválečnou republiku a předat mladeži jejich hodnoty..Bohužel komunisté oddělili zrno od plev a to tak, že zbyly většinou plevy a zrno bylo internováno v koncentrácích , nebo ubito v korekcích , vyjíměčně opustilo republiku.. Čest jeho památce a díky bohu, že umřel přirozenou smrtí  v "plné" síle a požehnaném věku 95 let..