Autor Téma: Marie Ljalková roz. Petrušáková  (Přečteno 8591 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Jarouš

 • ČSR
 • Poručík
 • Příspěvků: 233
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. června 2009
Marie Ljalková roz. Petrušáková
« kdy: Září 20, 2008, 04:10:21 »
Narodila se 3.19. 1920 v Horoděnce v SSSR. Obecnou školu navštěvovala v rodné obci, ve Stanislavově pak dva roky průmyslovku. Školu nedokončila a odešla pracovat do kolchozu jako traktoristka. 1.3.1942 se prezentovala v Buzuluku u náhradní roty 1. Čs. praporu a po vynikajícím zvládnutí základního a zdravotnického kurzu byla zařazena spolu s V. Liskovou do speciálního kurzu pro odstřelovače. Jako první československá snajperka se  účastnila v sestavě 2. pěší roty bojů u Sokolova a na podzim 1943 a z jara 1944 osvobozovacích bojů na Ukrajině. Byla opětovně povolána do zdravotnických kurzů a v létě 1944 zařazena jako vedoucí zdravotnice k 1. tank. praporu 1. tank. brigády, se kterým prodelala Dukelskou operaci. Zvláště se osvědčila v Jaselsko-gorlické operaci jako starší felčar. V sestavě brigády se uplatnila i v době bojů o Moravskou bránu a osvobozování Holešova.

 9.5.1945 byla na dobu téměř tří měsíců ponechána ve Slezku, kde se podílela na zajištění našich hranic, současně byla odvelena jako šéf praporu k 2. praporu. Od 1.10.1945 pracovala jako ambulantní sestra 1. tank. brigády. V polovině června 1946 byla přeložena k Vojenské nemocnici č. 6, později byla odvelena do Olomouce, kde pracovala jako zdravotnice. Do Prahy se vrátila jako frekventantka vojenské ošetřovatelské školy a současně byla 1.3.1947 přijata za důstojnici z povolání. Později nastoupila v hodnosti npor. na 4. oddělení olomoucké vojenské nemocnice. V roce 1953 v hodnosti nadporučíka z armády propuštěna, po roce 1990 povýšena do hodnosti plukovníka v.v., žije v Brně.

 Vyznamenání: Československý válečný kříž, ČS. vojenská pamětní medaile SSSR, Řád Rudé hvězdy, Medaile  vítězství
                                                                                           
"Jsem voják a rváč." Arm.Gen. Josef Šnejdárek
http://vlastenci.cz/

kovtuna

 • Wehrmacht
  Schütze - vojín
 • Příspěvků: 6
Re: Marie Ljalková roz. Petrušáková
« Odpověď #1 kdy: Leden 02, 2009, 10:09:55 »
V novém čísle časopsiu Reflex vyšel článek a rozhovor s Marií Lastoveckou. Je tam upřesnění některých událostí z jejího života. Předně Horoděnka, kde se narodila, byla před válku v na území Polska, takže doma se hovořilo česky i polsky. Teprve po rozdělení Polska mezi Německo a SSSR v září 1939 se stala součástí Ukrajiny. Marie záhy osiřela.  Otce, úředníka v cukrovaru, ztratila ve velmi útlém věku. Matka zemřela na oboustranný zápal plic, když jí bylo terpve dvanáct let. Pak se Marie a její mladší sestry Naděždy ujala teta ze Stanislawowa, kde poté studovala na obchodní příručí. V necelých osmnácti se provdala za Michajla Ljalka. Když byla celá oblast anektována Rudou armádou, odešla Marie se svým mužem do Rjazaně, kde oba začali pracovat v lihovaru. Německý útok na SSSR znamenal pro všechny cizí státní příslušníky nucenou internaci. Manželé Ljalkovi se ocitli ve Střední Asii, kde pracovali v kolchozu. Marie se stala traktoristkou. Po zvěřejnění zprávy o formující se čs. jednotce v Buzuluku se nejprve Michajl a krátce po něm i jeho žena přihlásili jako dobrovolníci. Oba byli českoslovenští občané, protože Michajl pocházel z Podkarpatské Rusi, odkud uprchl před Maďary po Mnichovu. Nebyl tedy sovětským vojákem, okupujcím Polsko, jak se chybně uvádí zde - http://www.zeny-bojujici.cz/medailonky/82 . Rovněž nenarukoval do Rudé armády, jak  píší tady - http://www.e-zbrane.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=89&Itemid=34 a sovětským důstojníkem se stal až po válce, kdy mu byla nabídnuta funkce na ministerstvu obrany Ukrajinské SSR, ke které byla Podkarpatská Rus v roce 1945 připojena. V té době sloužil u čs. tankové brigády, ke které přivedl i Marii a její sestru Naďu. Obě se pak zúčastnily bojů na Dukle, kde se Naďa provdala za hrdinu SSSR Josefa Buršíka. Po válce se obě sestry se svými muži rozvedly. Marie chtěla zůstat v Československu a Naďa se stala přebytečnou, když se její manžel shledal se svou předválečnou  láskou v rodném Starém Prostřekově.
Marie se pak provdala ještě dvakrát (Navrátíková, Lastovecká), ale v důsledku válečného strádáni nikdy neměla vlastní děti.

Snajperský výcvik v Buzuluku v létě 1942 ...


S Československým válečným křížem 1939 na Dukle ...

npor. Marie Ljalková (1945)


kovtuna

 • Wehrmacht
  Schütze - vojín
 • Příspěvků: 6
Re: Marie Ljalková roz. Petrušáková
« Odpověď #2 kdy: Říjen 29, 2010, 08:39:38 »
Prezident Václav Klaus vyznamenal dnes při příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu 22 osobností. Nejvyšší státní vyznamenání, Řád Bílého lva, propůjčil veteránům druhé světové války Emilu Bočkovi, Marii Ljalkové-Lastovecké a Janu Plovajkovi.


kovtuna

 • Wehrmacht
  Schütze - vojín
 • Příspěvků: 6
Re: Marie Ljalková roz. Petrušáková
« Odpověď #3 kdy: Březen 02, 2011, 10:49:24 »