Autor Téma: Bitka pri Komandorských ostrovoch  (Přečteno 1673 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Rastislaus

  • Slovenská armáda
  • Major
  • Příspěvků: 622
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 25. listopadu 2008
Bitka pri Komandorských ostrovoch
« kdy: Září 19, 2008, 09:16:27 »
 V júni 1942 ovládli Japonci dva z Aleutských ostrovov - Kisku a Attu. V marci 1943 sem Japonci vyslali konvoj zložený z dvoch transportných lodí, ťažkých krížnikov Nachi a Maya, ľahkých krížnikov Tama a Abukuma a štyroch torpédoborcov. 26. marca 1943 nadviazal tento konvoj kontakt s americkým zväzom pod velením kontraadmirála Charlesa McMorrisa, ktorý bol zložený z ťažkého krížnika Salt Lake City, ľahkého krížnika Richmond a štyroch torpédoborcov. Výhoda a istá prevaha bola na strane Japoncov, no McMorris aj tak prijal boj.
 Nachi spustil paľbu o 8:40, po chvíli ju však prerušil, lebo mu americké lode poškodili veliteľské stanovište. Až vtedy sa McMorris rozhodol ustúpiť z boja, lebo si uvedomil, že mu japonské lode môžu odrezať cestu na základňu. Americké lode teda zmenili kurz na JZ, no Japonci ich začali prenasledovať. O 9:10 a 9:20 poškodili Salt Lake City dva granáty, ten však nezastavil paľbu a jedna z jeho sálv zasiahla Nati, na ktorom vypukol veľký požiar. Nachi vybočil z tvaru, teraz už boli sily vyrovnané a v japonskom zväze vládol zmätok. Američania ho však nevyužili.
 Po niekoľkých minútach začali Japonci znova prenasledovať Američanov, torpédoborce sa odpojili a vyrazili do torpédového útoku. Americké lode sústredili paľbu na torpédoborce, no to sa do boja zapojili aj všetky ostatné japonské lode aj s Nachi, na ktorom sa podarilo požiar uhasiť. Japonci sa veľmi rýchlo zastrieľali, McMorris si uvedomil vážnosť situácie a tak sa snažil zachrániť situáciu dymovými clonami. Po chvíli však Salt Lake City dostal zásah do strednej časti trupu, kde výbuch podpálil prieskumné lietadlo a zničil katapult. Námorníkom sa podarilo horiace lietadlo vyhodiť cez palubu, po chvíli však ďalší granát zasiahol Salt Lake City pod vodoryskou, na čo sa do lode začala valiť voda. Okrem toho bolo poškodené parovodné potrubie, voda ohrozovala najmä kotolňu a strojovňu, kde už dosahovala výšku 1,5m. Jedna turbína musela byť odstavená, Salt Lake City spomalil a tak ho torpédoborec Dale zakryl dymovou clonou. Na obidve lode sa zniesla sprška granátov, no vyviazli bez zásahu. Japonské torpédoborce podnikli 6 útokov, pričom vystrelili 25 torpéd, no ani jedno nezasiahlo cieľ. Po tomto neúspechu začali Japonci opäť s delostreleckou paľbou.
 Na Salt Lake City sa zatiaľ situácia rapídne zhoršila, palivové tanky a kotolňa boli zaplavené a rýchlosť stále klesala. O 11:54 sa McMorris rozhodol pre torpédový útok, aby odpútal pozornosť od Salt Lake City. Do útoku vyrazili torpédoborce Monaghan, Coghlan a Bailey. Japonci prerušili ostreľovanie Salt Lake City a preniesli paľbu na americké torpédoborce. Ani jedno z amerických torpéd nezasiahlo japonskú loď, no aj tak splnili svoj cieľ - odpútali japonskú pozornosť od Salt Lake City.
 Salt Lake City zatiaľ nabral rýchlosť, po dlhom boji sa tempo pomaly znižovalo až museli Japonci upustiť od ďalšieho boja kvôli nedostatku streliva a paliva na torpédoborcoch. Zároveň sa vynáral fakt, že hocikedy mohli japonské lode napadnúť lietadlá z Dutch Harbor. Japonské lode sa teda vydali na JZ, americké lode pokračovali na V, až sa protivníci stratili z dohľadu.
 Bitka trvala cca. 3 a pol hodiny, víťazmi boli nakoniec Američania, ktorí prekazili Japoncom konvojovú operáciu a transportné lode sa museli vrátiť na základne. Japonci mali síce prevahu, no nedokázali ju zúžitkovať.


Ťažký krížnik Maya

Ľahký krížnik Abukuma