Anketa

Čo si myslíte o Pzkpfw. IV ?

Veľmi úspešný tank.
143 (79.4%)
Neviem sa rozhodnúť, taký priemer.
33 (18.3%)
Zlý tank, nijako neoslnil.
4 (2.2%)

Celkem hlasů: 70

Autor Téma: Panzerkampfwagen IV  (Přečteno 57035 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

NeonMaster

 • Rudá armáda - RKKA
 • ст.сержант - Staršij seržant
 • Příspěvků: 90
Re: Panzerkampfwagen IV
« Odpověď #120 kdy: Duben 16, 2015, 05:22:56 »
A navíc myslím že jsme měly početní převahu (nepočítám pz2 a pz1)
Británie a Francie měly na vybranou mezi válkou a hanbou. Zvolily hanbu. Budou mít válku.
(Churchill k Chamberlainovi v House of Commons po podpisu Mnichovské dohody, 1938)

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2048
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Panzerkampfwagen IV
« Odpověď #121 kdy: Duben 17, 2015, 07:05:17 »
Bambi, souhlasím, ovšem čistě z teoretického hlediska by ohledně technických parametrů byl papírovým králem právě Pz.IV, co se týče technických parametrů. :)

Pz.IV -
pancéřování - silný 14,5 mm na všech stěnách, věž 20 mm
maximální rychlost dosahovala 30 km/h (při 17.3 tuny a jízdě po silnici) - dojezd 140 km

Kanón KwK 37 L/24 ráže 75 mm - parametry (pod PENETRACE PANCÍŘE) http://www.panzernet.net/panzernet/stranky/ruzne/kanony.php

 VERSUS
Lt vz.35
Síla pancéřování byla 25 mm na čelní stěně trupu a věže, 16 mm na bocích a 8 mm na dně trupu a stropu korby a věže.
Maximální rychlost, kterou stroj dokázal na silnici vyvinout, činila 34 km/h.

kanón Škoda A3
Výkon děla zaručoval proražení 45mm svislého (31 mm kolmého) cementovaného pancíře na vzdálenost 500 m. Při sklonu pancéřování o 30° a síle 25mm ho dokázal prorazit na 1000 metrů. Kandence děla byla 15 výstřelů za minutu s dostřelem:
-až 1500 metrů (protipancéřový granát)
-až 4000 metrů (nárazový granát)

Čili byl Pz.Iv Ausf.A sice jen trochu, ale jednoznačně dokonalejším protivníkem, navíc mu přála do karet organizace německých tankových sestav v rámci tankových divizí, zatímco většina tank§ čs. armády byla rozdrobena mezi pěchotní jednotky, nepočítám Rychlé divize. Ovšem při celkové německé tankové převaze, počítaje i Pz.I a II, s kterými by si současně čs. tanky musely poradit, byl by Pz.IV dominantou na svém úseku nasazení.

Jedná se pouze o můj názor vytvořený na organizaci německých tankových jednotek v roce 1938 a jeho technických parametrech.
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

NeonMaster

 • Rudá armáda - RKKA
 • ст.сержант - Staršij seržant
 • Příspěvků: 90
Re: Panzerkampfwagen IV
« Odpověď #122 kdy: Duben 25, 2015, 08:34:52 »
Podle mě toto je nevyřešitelná otázka jestli by jsme se ubránili. Němci měli lidskou převahu, s tanky jsme na tom byli stejně. Nás ohrožovali Maďaři, my jsme žádné spojence neměli (leda SSSR jestli by se jim chtělo), ale zase jsme měli opevnění a byli jsme odhodlaní se bránit.
Británie a Francie měly na vybranou mezi válkou a hanbou. Zvolily hanbu. Budou mít válku.
(Churchill k Chamberlainovi v House of Commons po podpisu Mnichovské dohody, 1938)

Petrz

 • Wehrmacht
  Hauptfeldwebel - podporučík
 • Příspěvků: 197
Re: Panzerkampfwagen IV
« Odpověď #123 kdy: Červenec 12, 2015, 01:19:50 »
Souhlasím s tím že Panzer IV byl celkově univerzálnější a výkonější stroj s výrazně vyšším potenciálem než LT-35. Problém spatřuji v tom že v roce 1938 tento potenciál nebyl zdaleka vyčerpán.
 
Je pravda tedy že Panzer IV měl navrch téměř ve všech ohledech krom dvou důležitých hledisek – prvním je velmi nízká přesnsot 75mm děla ,druhým aspektem jsou velké rozměry Německého tanku.
37mm kanón Škoda A3 vz.34 měl- v porovnání s německým dělem- téměř dvojnásobnou úsťovou rychlost(675m/s vs 385m/s). Díky tomu měl i plošší trajektori letu jež střelci výrazně usnadňovalo zamíření a zasažení cíle. Tuto výhodu ještě umocňují menší rozměry Českého tanku(výška jen 2,3metru vs 2,68metru u panzera IV) a fakt že by většinou pálil ze zálohy.
Takže je velmi pravděpodobné že by střelec LT-35 nacházející se v obraně dokázal zasáhnou Panzera IV i několikrát než by osádka německého tanku dokázala LT-35 najít zaměřit a zasáhnout. 

Pokud např.naše 37mm dělo pálilo na vzdálensot do 800 metrů převýšení dráhy projektilu v žádném bodě dráhy nepřesáhlo výšku Panzera IV tedy - 2,68 metru.

To znamená že pokud střelec LT-35 nastavil náměr děla na 800metrů teoreticky zasáhl Panzera IV se 100% pravděpodbností vždy (pokaždé však v jiném místě )- pokud ten se nacházel ve vzdálensoti menší než 800 metrů.
Střelec LT-35 tak nemusel odhadovat znovu a znovu vzdálensot Panzera IV ( pokud se ten např. přibilžoval ) což jednak zrychlilo palbu a jednak vyloučilo chybu jež se střelec v odhadu mohl dopustit.

Střelec Panzera IV měl mnohem těžší situaci – metná dálka 75mm děla na tank LT-35 byla jen cca.500 metrů. Na větší vzdálensoti už musel střelec odhadovat vzdálesnot což jednak snížilo rychlost palby a jednak se střelec mohl dopustit příliš velké chyby v odhadu vzdálesnoti a střela např k LT-35 nedoletěla (pokud střelec odhadl vzdálenost příliš nízkou)či přeletěla (pokd střelec odhadl vzdálensot naopak příliš velkou) 

Předpokládám že toho si byl čeští tankisté vědomi a využívali by toho – tedy útočili by ze zálohy a  určili si v krajině referenční body se vzdálensotí 800metrů a pálili by až se německé tanky dostanou blíž než jsou referenční body – takže - za situace Panzery IV útočí a LT-35 jsou v obraně - by dle výše napsaného pro české tankisty v LT-35 platilo : jeden výstřel=jeden zásah. (s nadsázkou řečeno)
Je přežití na úkor slabších projevem síly, nebo slabosti ? Fakt, že tato společnost se přiklání k prvému a je založena na názoru, že zneužívání slabších je v pořádku a v souladu s lidskou přirozeností, popírá ty nejušlechtilejší a nejsilnější vlastnosti člověka- soucit, ochotu pomáhat a sdílet.

sandoslap

 • Wehrmacht
  Stabsfeldwebel - podporučík
 • Příspěvků: 229
Re: Panzerkampfwagen IV
« Odpověď #124 kdy: Červenec 12, 2015, 03:29:34 »
Petrz: Velmi důkladně řečeno.  Jen bych možná dodal, že by přece jen mohlo být na místě vzít v úvahu i všeobecně velmi vysokou kvalitu výcviku Německých tankových osádek v té době, stejně jako lepší organizaci, která by sama o sobě nejspíš byla rozhodující....ale to je skoro jen mimo téma, taková douška proti případnému přehnanému patriotismu  ;D Onen důkladný rozbor především dobře dokládá původní zamýšlený účel Pz IV-tj. boj s opěrnými body protivníka, nikoli s jeho obrněnou technikou. Ale nebrat má slova jako šťouralství prosím, příspěvek je to velmi zajímavý.....
Že máte dřevěnou nohu? Nevadí, nemusíte utíkat, jste li statečný.

Petrz

 • Wehrmacht
  Hauptfeldwebel - podporučík
 • Příspěvků: 197
Re: Panzerkampfwagen IV
« Odpověď #125 kdy: Červenec 13, 2015, 02:59:35 »
sandoslap: určitě výcvik a chladnokrevnost byla na starně Němců. Na straně našich tankistů zas bylo odhodlání se obětovat pro vlast a možná i větší pocit sounáležitosti mezi vojáky. Pokud jde o organizaci německých tankových jednotek není mi úplně jasné v čem byla lepší než naše - přiznám se že v tomto mám určité mezery.
Je přežití na úkor slabších projevem síly, nebo slabosti ? Fakt, že tato společnost se přiklání k prvému a je založena na názoru, že zneužívání slabších je v pořádku a v souladu s lidskou přirozeností, popírá ty nejušlechtilejší a nejsilnější vlastnosti člověka- soucit, ochotu pomáhat a sdílet.