Anketa

Čo si myslíte o Pzkpfw. IV ?

Veľmi úspešný tank.
143 (79.4%)
Neviem sa rozhodnúť, taký priemer.
33 (18.3%)
Zlý tank, nijako neoslnil.
4 (2.2%)

Celkem hlasů: 70

Autor Téma: Panzerkampfwagen IV  (Přečteno 52688 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Rastislaus

• Host
Panzerkampfwagen IV
« kdy: Říjen 13, 2006, 09:14:45 »
Rád bych věděl, jak se tento tank prosadil v boji.

Kageneck

• Administrátor
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno. 22. června 2009
Panzerkampfwagen IV
« Odpověď #1 kdy: Říjen 13, 2006, 09:20:12 »
No technicky mozna nebyl dokonaly, ale uspesnost byla podle me vysoka. Jakmile dostal dlouhohlavnovy kanon, tak na T-34 v pohode stacil. A ve zlomovem obfovi (1943) T-34 dokonce prekonaval. Podle me dobry tank. Zvlast verze H.

von Kageneck
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

fík

• Wehrmacht
    Major - major
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007
Panzerkampfwagen IV
« Odpověď #2 kdy: Říjen 14, 2006, 12:58:24 »
je problém že byl standartní výzbroj po celou válku. Na začátku byl určitě špičkový, jenže zas byl jen v malých počtech. Sice se postupně vylepšoval, ale v druhé polovině války už prostě jen držel krok. Němci ale potřebovali něco co předčí vše dostupné, proto tvořili často neúspěšné pokusy jako Jagtiger. Podle mě se v druhé půlce války vyráběl jen proto, že byl levný a snadno nahraditelný. Asi sem tím některé členy fóra naštval, ale opravdu jsem o tom přesvědčen. Sorry :P
"Dobrovolníci k obsluze útočných děl vystoupit!"

"Život vojáka od útočného dělostřelectva je krátký, ale smysluplný."

Kageneck

• Administrátor
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno. 22. června 2009
Panzerkampfwagen IV
« Odpověď #3 kdy: Říjen 14, 2006, 09:26:45 »
No jasne ze jo. Nemci sice potrebovali stroj, ktery by prevysoval vsechny ostatni, ale to se jim nevedlo. Chteli zrusit vyrobu Pz IV a nahradit jej Pantherem, ale proste Nemci potrebovali kazdy stroj a Pz IV na tom nebyl tak spatne. Na T-34 stacil a na to, jak byl stary, tak je to dobry vysledek. Kdyby zrusili vyrobu Pz IV uz v tom roce 1944, tak by se jim zacala fronta dost hroutit.

von Kageneck

Martin

• Host
Panzerkampfwagen IV
« Odpověď #4 kdy: Listopad 27, 2006, 08:48:16 »
Citace: Kageneck
No jasne ze jo. Nemci sice potrebovali stroj, ktery by prevysoval vsechny ostatni, ale to se jim nevedlo. Chteli zrusit vyrobu Pz IV a nahradit jej Pantherem, ale proste Nemci potrebovali kazdy stroj a Pz IV na tom nebyl tak spatne. Na T-34 stacil a na to, jak byl stary, tak je to dobry vysledek. Kdyby zrusili vyrobu Pz IV uz v tom roce 1944, tak by se jim zacala fronta dost hroutit.
von Kageneck
Moje řeč, PzIV byl asi nejvíce univerzální německý tank, který šel během války upravovat podle požadavků fronty tak, že byl užitečný po celou dobu války. První verze se 75mm kanonem byly na vrcholu své doby, ke konci války už byl překonávám řadou spojeneckých tanků, ale přesto dokázal byl pořád nebezpečný. A při srovnání užitečnost/výrobní náklady byl nepřekonatelný, Němci měli na něj stavěné kapacity a zaběhnutou výrobu, odchytané mouchy, takže výroba jela jak na páse. Jak řekl Kageneck, byl to páteřní stroj německé armády a kdyby zrušili jeho výrobu už v roce 1944, tak mohla přijít jejich kapitulace možná až o půl roku dřív.

Kageneck

• Administrátor
Panzerkampfwagen IV
« Odpověď #5 kdy: Listopad 27, 2006, 02:43:20 »
Presne tak. By me zajimalo jakej chytrej pan mohl navrhnout zrusit vyrobu Pzkpfw IV. Jeste ze mel do toho co kecat Guderian, ktery to zakazal, nebot vyroba Panthera by nedokazala pokryt poptavku v armade. A i v roce 1944 se uplatnil na vychode. Viz Cerkasska kapsa. Tam se ukazal ve velmi dobrem svetle.

von Kageneck

marty

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
    • http://www.obrnenci.estranky.cz
Panzerkampfwagen IV
« Odpověď #6 kdy: Listopad 27, 2006, 02:44:43 »
No jo, nezbývá, než souhlasit, já mám Pz IV ze všech německejch tanků asi nejradši. to, že se mi líbí i po vzhledový stránce sem tahat nebudu. Vždycky mě zaujal skoro netradiční podvozek, který se ale uchitil nejvíce ze všech, ten počet různých modifikací je opravdu úžasný  :arrow:  flak panzery, útočná děla, stíhače tanků, houfnice, a samotná Pz IV v několika verzích.

Po roce 1943 už pravda jen držel krok a jeho poslední úprava Ausf J, u které se na úkor generátoru rozšířila nádrž, což moc nechápu, na co tehdy zvětšovat dojezd, když němci přistoupili k defenzivní strategii :idea: , už jen těžko mohla odolat svým zjednodušením náporu spojeneckých tanků.

Pro mě je absolutní špička verze Ausf. H, asi i pro ostatní :wink: , při krutých bojích na východní frontě od prosince 1943 až do března 1945 byly pořád německé divize vyzbrojeny převážně těmito Pz IV H a jen díky nim dokázaly efektivně odolávat ruským nájezdům, ale ve výsledku to stejně nemělo smysl.  :arrow:

U čerkasy nebo v Kameněcko podolském obklíčení, kdy měly k dispozici jen několik desítek tanků Pz IV a pár tigerů ( u některých divizí i vedly Panthery ) dokázyly dlouho odolávat a i když nakonec byly německé ztráty zdecimující i nepřítel byl vážně poškozen. Jen si vemte poměř strojů, i když Pz IV Ausf H (v té době nejběžnější) takřka držel krok s novými ruskými tanky (IS-2, T-34/85 :arrow: nelze ani srovnávat) pořád dokázal odrazit skoro denní nájezdy desítek ruských téček (často jich bylo kolem 50-80) a to ve velice malých počtech, každá německá tanková divize, tehdy disponovala ani ne 30 Pz IV několika Pz III, SS divize měly cca 8 Tigerů, 20 Pz IV a pak několik vyvolených nově příchozí pluky Pantherů.

To všechno, ale nemění nic na tom, že na začátku války 1940-42 stroje Pz IV tvořily nejen oporu panzerwaffe ale i efektivní zbraň, která byla schopna čelit většině nepřátelských tanků.

V Polsku a Francii Ausf C a D, při tažení na východ D, E a F1 - poslední verze s krátkýcm kanonem. v africe verze Ausf D Trop a následně F2, v okolí Stalingradu a Charkova verze G, a době Kurska a bojů na východní frontě roku 1944 Ausf H a v Normandii proslavený Ausf J.
,,Včera jsem se slavnostně vyčural do Mosely'' generál George Patton, hlášení pro ministerstvo války, prosinec 1944

Hamerinski

• Čestný moderator
    • Letadla, letci, osobnosti WW II
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 11. září 2008

marty

• Wehrmacht
Panzerkampfwagen IV
« Odpověď #8 kdy: Prosinec 04, 2006, 10:33:41 »
tak to koukám, bude to asi tou fotkou a taky vím, že některý tanky byly v Africe ještě v tankový šedi, ale tohle je skoro černá! fakt hezký

a ta vyhořelá Pz IV taky nádhera, jak je vidět, že má očouzenou věž.

Jinak obě asi Ausf. D, možná ta nahoře Ausf. E.
,,Včera jsem se slavnostně vyčural do Mosely'' generál George Patton, hlášení pro ministerstvo války, prosinec 1944

Kageneck

• Administrátor
Panzerkampfwagen IV
« Odpověď #9 kdy: Prosinec 04, 2006, 02:28:58 »
Cernou Nemci v Africe skutecne nejakou dobu pouzivali. Prave jsem docetl V Barvach Afrika korpsu a tam o tom americky zpravodajsky dustojnik pise. Tyto tanky utocily v noci a proto byly natreno na cerno, horsiho to meli ve dne, ale kdyz mate iniciativu na vlastni strane tak to mate skoro jedno.

von Kageneck

pan.velbloud

• Host
Panzerkampfwagen IV
« Odpověď #10 kdy: Prosinec 06, 2006, 10:03:16 »
Citace: marty
tak to koukám, bude to asi tou fotkou a taky vím, že některý tanky byly v Africe ještě v tankový šedi, ale tohle je skoro černá! fakt hezký
a ta vyhořelá Pz IV taky nádhera, jak je vidět, že má očouzenou věž.Jinak obě asi Ausf. D, možná ta nahoře Ausf. E.
Ožehnutou? Mně to spíš připadá jako stín větví....
Zadalší nemohu si pomoci, ale mně ten horní snímek připadá spíš jako Ausf. F1, i když přední pancíř u řidiče a radisty je nic moc vidět. Bohužel velitelský poklop taky moc nevidím. A však docela snadným znakem je schránka vzadu na věži, tudíž je to storj Ausf. F, nebo starší, který byl alespoň částečně upraven do jeho standardu. U toho druhého netuším, jak jste poznal v jakém je provedení- z této polosféry to nepoznám a poklop je zase prd vidět

marty

• Wehrmacht
Panzerkampfwagen IV
« Odpověď #11 kdy: Prosinec 07, 2006, 09:31:07 »
no, romě technických znaků to poznávám podle výzbroje, kterou tehdy divize disponovaly, kdyýž vidím Afriku, tak se hned okruh možých tanků zmenšuje.

Přídavná schránka na zadní straně věže se začala sériově montovat už od verze Ausf E, ale naopak jen velice málo tanků Ausf. D ji nemělo, stala se tou nejčastěji užívanou polní ''modifikací''.

A že je očouzený? no asi je to jen stín, ale kdyby byl zevnitř vyhořelý, nebylo by to zajímavější?  8)

Ale je fakt,, že řidič sedí na svém místě...  :D

Whizzbang

• Host
Panzerkampfwagen IV
« Odpověď #12 kdy: Květen 23, 2007, 07:06:24 »
bojovat 6 let na tak rychle se vyvíjejícím bojišti jako 2 sv válka aniž by zastaral je výkon.ZA své taky mluví výrobní čísla strojů který se vyráběli na jeho základě

BRAVO!

Tommy[Nau]

• ČSR
  • Podporučík
Panzerkampfwagen IV
« Odpověď #13 kdy: Květen 23, 2007, 09:13:19 »
Citace: Kageneck
No technicky mozna nebyl dokonaly, ale uspesnost byla podle me vysoka. Jakmile dostal dlouhohlavnovy kanon, tak na T-34 v pohode stacil. A ve zlomovem obfovi (1943) T-34 dokonce prekonaval. Podle me dobry tank. Zvlast verze H.
von Kageneck
Já bych právě trdil že technicky dokonalý byl... němci měli hodně času ho pořádně vyzkoušet před válkou takže jeho nasazení nebylo uspěchané. V první polovině války to byl podle mě nejlepší tank vůbec. A dokázal držet krok s nepřítelem po celou dobu války.
"Jen mrtví se dočkají konce války." Platón

Rastislaus

• Host
Panzerkampfwagen IV
« Odpověď #14 kdy: Květen 23, 2007, 09:17:30 »
Citace: Tommy[Nau]
Já bych právě trdil že technicky dokonalý byl... němci měli hodně času ho pořádně vyzkoušet před válkou takže jeho nasazení nebylo uspěchané. V první polovině války to byl podle mě nejlepší tank vůbec. A dokázal držet krok s nepřítelem po celou dobu války.
No nemáš pravdu ... Vela času určite nemali, veď poľského ťaženia sa účastnilo doslova len "pár" Pz.IV (s krátkohlavňovým kanónom a pancierovaním nejak okolo 14,5mm - možno viac, už si to nepamätám). A neviem či pred začiatkom WW2 ho nejako masívne testovali ... prakticky mali pár kusov.