Anketa

Proběhlo ve vaší vesnici či městě k povstání?

ano
ne

Autor Téma: Povstání  (Přečteno 1018 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Stor_mer

• Finská armáda
  • Vääpeli - Praporčík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 11. ledna 2009
Povstání
« kdy: Září 08, 2008, 09:50:19 »
Chtěl jsem se zeptat jak probíhalo povstání ve vašem městě či vesnici pokud k nějakému došlo.
Já jsem z městečka Luže u Chrudimi a ve staré skautské kronice jsem se dočetl o našem malém povstnání.
Je to už dlouho co jsem to četl a nepamatuju si bohužel zas tak moc datum.
Myslím že to bylo 6 května 1945.
Autor popisuje že den předtím se stáhla německá posádka z Luže a vydala se směr Skuteč.
V Luži se začalo oslavovat a všichni očekávali příchod RA.
Avšak vytáhli zbraně a čekali kdyby se sem náhodou přitoulala nějaká německá jednotka.
 6.května sem přijel oddíl SSáků a snima oddíl rumunů. Autor psal oddíl ale bohužel nevím počet protože jak napsal: Vojáci vystoupili z aut a rozhodli se že město obsadí ale vtom jsme na ně začali střílet.
Autor píše že hned při prvních výstřelech byli všichni rumuni mrtví a SSáci se stáhnuli pryč.
Jinak velitel německé posádky v Luži byl pověšen ve Skutči když se pokusil v přestrojení utect.
Z velké židovské komunity která tu byla před válkou přežila jedna malá dívenka.
Všechno co jsem napsal by měla být pravda ale bohužel jsem nenašel nikoho kdo by mě to vyvrátil nebo potrvdil. ;)

von Richthofen

• Čestný moderator
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 20. června 2009
Re: Povstání
« Odpověď #1 kdy: Září 08, 2008, 10:25:06 »
som z Banskej Bystrice , dufam ze tu nemusim opisovat SNP
Nahluchlá babka okopáva počas SNP zemiaky. Ide okolo partizán a slušne pozdraví: – Smrť fašizmu! Babka sa dvihne a odzdraví: – Aj tebe synku, aj tebe!