Autor Téma: k.u.k. Sturmtruppen (1916-1918)  (Přečteno 26441 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

rase

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 8. prosince 2008
Re: Jednotky k.u.k. Sturmtruppen 1916-1918 (R-U)
« Odpověď #15 kdy: Květen 03, 2010, 02:31:07 »
Bude to znít divně, ale ja jednou viděl různé podomácku zhotovené zbraně pytláků a měli tam i hodně zajimavé bijáky (na dorážení zvěře). Ty byly více méně totožné s bijáky u Sturmtruppen.
cope - příště piš víc, jinak budu rovnou mazat.
zmiňovaný bijáky byl potažený kůží (asi aby nereznul) a držel se jednou rukou, tudíž byl uplně jiný než husitské zbraně, které se držely povětšinou oběma rukama.
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

Korchon

• Wehrmacht
    Leutnant - poručík
Re: k.u.k. Sturmtruppen (1916-1918)
« Odpověď #16 kdy: Červenec 15, 2012, 09:55:41 »
Já jsem byl v památníku čs. odboje a tam mají hodně těchto bijáků, nejzajímavější byl byják na pružině:rukojeť potom pružina a na ní ta palice.
My vyhráváme díky našim Tygrům!

rase

• Lieutenant-colonel
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 8. prosince 2008
« Odpověď #17 kdy: Červenec 15, 2012, 12:59:13 »

Pružinový biják je ten úplně poslední. Mělo by se jednat o soubor R-U bijáků. Jak si můžete všimnou, všechny mají zdrsněnou rukojeť a provázek k prutažení ruky. Ještě bych rád zmínil, že v průběhu zákopových bojů si pěšáci uvědomili že se šavlemi a dlouhými bodáky, nedá se dost dobře pohybovat a bojovat v úzkých zákopech. Vojáci si tedy začali zakracovat polní šavle, zakracovat bodáky (z dlouhého bodáku se daly udělat dva zákopové nože), nebo kupovat nože a útočné bodáky na vlastní náklady (tedy se nefasovaly). V této době také začaly vznikat různé mlaty a palcáty, velice podobné dávným zbraním. Koncem války se těmito vlastními zbraněmi vybavovaly i státy které se do bojů zapojily až později, jako Američané, nebo okrajově bojující země jako Portugalsko.   
zde je zajímavá česká stránka:
http://www.bodak-k98k.cz/fotogalerie/zakopove-bijaky-a-palice-z-i-svetove-valky

Pěkná sbírka, kterou můžete najít v mnohých museích, zajímavá je provisorní sekyrka:

"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

Korchon

• Wehrmacht
    Leutnant - poručík
« Odpověď #18 kdy: Červenec 23, 2012, 10:01:26 »
Rase je něco co nevíš ?  :D

leon IV.

• ČSR
  • Kapitán
« Odpověď #19 kdy: Červenec 23, 2012, 10:18:20 »
Nechci ho urazit, ale řekl bych, že dost věcí ano :D jen to že to ví znamená že umí dobře používat google, nebo ví kde to má najít :D
Takhle to mám po většinou já.

Za první světové války mě tyto zbraně velice udivili, ale co dělat jiného než vzít bud toto nebo bodák. Asi to bylo dost ůčinné když se to používalo. Dost často se pro blízko používali dobře naostřené lopatky a to i za druhé světové války!!
Smrt jednotlivce je tragédie, smrt miliónů je statistika.
Josif Vissarionovič Džugašvili (Stalin)

rase

• Lieutenant-colonel
« Odpověď #20 kdy: Červenec 24, 2012, 09:18:57 »
Všechno vim a co nevim, to si vymyslim  :D Stačí hledat v googlu, ne česká, ale anglická slova (popřípadě použít překladač a cpát do googlu i ruská a německá slova). Pak člověk nachází hodně zajímavé stránky - pak stačí jen přeložit.
S bodáky je potíž, jelikož se sice zdají být děsivé, ale funkční moc nejsou. Přeci jen si stačí uvědomit že sekání dlouhým bodákem je neúčiné (stejně tak i šavlá v zákopu). Bodání je lepší, ale lepší je mít bodák na pušce (lepší údernost) ale do zákopu se člověk s puškou pořádně nevleze. V ruce je pak krátký bodák relativně taky né zrovna dvakrát funkční (bojovat s nožem chce cvik). Bylo by dobré použít pušku jako kyj, ale zase sme u problému s úzkými zákopy. Nejlepším řešením je prostě již zmíněná zákopová lopatka. Když se nabrouzí je ostřejší než bajonet, je dobře pádná (skoro jako sekyra) a úzká plocha neklade při kontaktu s tkání velký odpor. Jak se říká, když se dobře nabrousila, přepůlila člověka. Nejlepší je sekat do ramene nebo na spodek krku. Snadno se tak dají přeseknout důležité tepny. Bijáky se zdají být děsivé, ale není snadné s nimi člověka zabít - musíte mlátit, mlátit a mlátit (do hlavy) - takový středověk... ty dřevěné bijáky pobité hřeby sou tak akorát k poranění - než projdou oblečením (několik vrstev) tak propíchnou kůži jen povrchně. Moje volba by byla lopatka.

Nemáte tušení co je nahoře předposlední fotky ? Je to jak nějaká malá kovová pánvička (úplně nahoře vlevo)

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
« Odpověď #21 kdy: Červenec 24, 2012, 09:27:14 »
pokud se nemýlím, jednalo se jakýsi "vrhač granátů" - tedy o pomůcku, která umožňovala delší hod. Tedy, pokud se nemýlím, četl jsem o tom tuším ve SR, nebo SM. Nebo někde jinde, takže naprosto bez záruky, jen má doměnka
 ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #22 kdy: Červenec 24, 2012, 09:34:35 »
Jinak taktice boje v zákopech nepřítele se podrobně  věnuje například i PŘÍRUČKA PRO PODDŮSTOJNÍKY z dob první republiky. V čele šli vojáci vyzbrojeni jen pistolemi a ručními granáty, za nimi s puškami a nasazenými bodáky, a úplně vzadu s prázdnými pytli na budování  provizorních opevnění. Je tam popsána taktika do nejmenších podrobností, doporučuji přečíst. Sehnat se to dá relativně snadno například na aukru, i cena nebývá přemrštěná
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

rase

• Lieutenant-colonel
« Odpověď #23 kdy: Červenec 24, 2012, 12:35:08 »
Diky za typ, nemáš ještě nějakou zajimavost k taktice R-U vojska ? Zní to dost zajímavě a odlišně od toho co sem si doposud myslel.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #24 kdy: Červenec 24, 2012, 12:47:47 »
Diky za typ, nemáš ještě nějakou zajimavost k taktice R-U vojska ? Zní to dost zajímavě a odlišně od toho co sem si doposud myslel.
Bohužel ne, mým hlavním zájmem je naše československá prvorepubliková armáda.

jugen

• Wehrmacht
    Hauptmann - kapitán
« Odpověď #25 kdy: Červenec 24, 2012, 02:56:41 »
Dodal by som ešte to ,že tú príručku ,čo spomenul Thor nemusíte kupovať,dá sa nájsť na internete oscenovaná a za menší poplatok si ju môžte stiahnuť.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #26 kdy: Červenec 24, 2012, 05:45:09 »
Jo, na to jsem zapomněl. Sám jich mám pár oskenovaných, ale stejně - držet v ruce originál. :)

Korchon

• Wehrmacht
    Leutnant - poručík
« Odpověď #27 kdy: Červenec 24, 2012, 08:03:15 »
Takže sturmtruppen byly elitní úderné oddíly... něco jako zelené barety ?

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #28 kdy: Červenec 24, 2012, 08:23:19 »
To asi ne, byly to oddíly řadové pěchoty,  jen speciálně cvičené pro útočný boj.  Ale jak jsem již výše uvedl, R-U armáda není mou doménou, soudím tak jen dle předpisů naší prvorepublikové armády

rase

• Lieutenant-colonel
« Odpověď #29 kdy: Červenec 24, 2012, 08:43:45 »
No obecně je známý fakt, že se jednalo o elitní jednotky. Jedná se ale o desinformaci šířenou spojenci. Němci z počátku vycvičili k tomuto speciálnímu boji jen malou skupinou důstojníků. Ti pak byli posláni k jednotkám a vycvičili další vojáky. Ti další a další. Cílem bylo aby se postupem času vycvičily k tomuto boji všechny bojové jednotky Císařské armády. Několik R-U důstojníků prodělalo také tento výcvik a po návratu školili další instruktory - u nás to bylo s výcvikem lehce opožděnější, ale nedá se říct, že by byli rakousko uherští sturmtruppeři kvalitativně horší než němečtí - základ byl stejný. Myslím že Německé útočné jednotky byly před koncem války dokonce zrušené - prostě už nebyly třeba, jelikož jejich roli dokázali zastat již řadové bojové jednotky. Spojenci ale měli celou dobu utkvělou představu že se jedná jen o málo početnou elitu - jejichž myšlenku pak přejal ostatní tisk a historikové. Cílem vrchního velení ale nebylo mít jen malou elitní skupinu vojáků, ale udělat "elitu" ze všech vojáků - což logický cíl.

K výzbroji byly preferovány lehké kulomety (jednotky jimi byly velice bohatě vybaveny. Co měl na začátku války pluk, měla na konci války četa). Z pušek se používaly krátké jezdecké karabiny, vojáci byli vybaveni pistolemi, revolvery (dříve je nosili jen důstojníci) a pokud to bylo možné i první samopaly. Hlavní zbraní útočných jednotek byly granáty, k jejichž používání se upravovala i výstroj a uniformy (různé bandalíry a vaky). + si vojáci pořizovali různé bijáky, mlaty a obušky. Bodáky se paradoxně nepoužívaly - nahradily je útočné nože (často zakrácené bodáky). Všechno bylo doplněné o lopaty, které nosil každý několikátý voják (nejednalo se o polní lopatku, ale o kratší lopatu, pro rychlejší kopání). Vojáci si také s sebou nosili velkou zásobu munice (ve speciálním bandalíru), vody a něco jídla, aby vojáci byli na bojišti více samostatní a vydrželi třeba za nepřátelskou linií bez pomoci co nejdéle. Řeknu to tak, němci v druhé světové válce nepřišli s ničím novým, prostě taktyka útočných drušstev byla tak přelomová, že němce udržela na špici i v druhé válce (!!!)