Autor Téma: Balónové jednotky K.u.k letectva - K.u.k Ballonkompanien (BK)  (Přečteno 3488 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2046
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Balónové jednotky K.u.k letectva - K.u.k Ballonkompanien (BK)

Balóny se rozšířily do téměř celého světa. Ale stále zde přetrvával názor, že balón je pouze atrakce pro bohaté než skutečný plněhodnotný bojový stroj. Ovšem docházelo i k situacím, kdy se pozemní síly musely stále častěji obracet s pomocí na vzduchoplavce, když si již nevěděli rady.

Jako první použili Miláňané malé papírové montgolfiéry pro přepravu zásob a k dopravě letáků a výzev do okolí obleženého města. Systém byl takový, že na neřízených balónech byly zavěšeny balíčky s tiskovinami a napojeny na doutnákovou šňůru. Délka byla volena podle času, kolik balónu trvá urazit do cílového prostoru.

Roku 1849 dokonce dosáhli Rakušané prvenství s bombardováním ze vzduchu. Stalo se tak poté, co dokázali před Benátkami využít svých zkušeností s balóny z předchozího roku. Jelikož rakouské dělostřelectvo nemělo možnost odstřelovat centrum města, došlo k návrhu Franze von Uchatiuse, aby byla nad město poslána stovka balónů, z nichž by každé nesl třicetiliberní granát s načasovaným doutnákem. Ovšem balóny se dostaly do vyšší výšky, než bylo zamýšleno a tak se dárek pro Benátky sesypal na rakouskou pěchotu. Na Benátky dopadla jediná bomba - na náměstí sv. Petra.

Franze von Uchatius došel s dalším nápadem. Vytvořil soustavu několika balónů. První, upoutaný přímo k zemi, nesl v koši dva letce. Od nich by vedlo doutnákové lano, jež by směřovalo k dalšímu balónu a to s pumou. Aby se ,,bombardovací" balón nevracel pomocí lanka zpět, bylo rozhodnuto o nesení několika pomocnými balóny ve vodorovné poloze. Celkově byla teoreticky tato soustava poměrně dobře promyšlená, v praxy byla příliš těžkopádná pro možné nasazení.

V k.uk. armádě:
Je nepochybné, že předpověď počasí je nezbytná pro všechny letecké nebo pozemní operace - a na technické úrovni v 1. světové válce mnohem více než dnes! Přesná předpověď počasí byla nezbytná pro vedení bojových operací a bylo nutné jeho trvalé sledování, tzv. Stabile Feld-Wetter-Stationen.

Čtyři Feld-Wetter-Zentralen se nacházely v Lemberg, Budapešť, Udine a Trient (s pobočkou v Bozen), meteorologické pozorování armádou v této oblasti bylo organizováno ve Stabile Feld-Wetter-Stationen (statické meteorologická stanice) a mobilních Feld-Wetter-Stationen. Všechny tyto stanice byly pod velením nižších důstojníků nebo rovno technické vojenské úředníky, někdy důstojníka aspirantů, zda mají nějaké konkrétní kvalifikace z jejich povolání nebo občanské výchovy.

Od začátku války se balóny používaly jako stanoviště řízení dělostřelecké palby a průzkum nepřítelova zázemí.  Na začátku konfliktu podléhaly tyto jednotky pod velení dělostřelectva, později, zřejmě roku 1917, vytvořily vlastní část armády. Roku 1918 jich v c.k. armádě bylo celkově 28.

Balónové jednotky se dělily na dvě skupiny a to Bespannte Ballonkompanien (složitelné BK) a Automobilisierte Ballonkompanien (BK přesunutelné pomocí auta).

Tabulkový stav Bespannte Ballonkompanien
-1 velitel
-6 důstojníků
-137 poddůstojníků a mužů
-82 koní a 31 koňských povozů

Tabulkový stav Automobilisierte Ballonkompanien

-6 důstojníků
-128 poddůstojníků a mužů
-28 koní a 6 koňských povozů


Přehled jednotek:

Číslo    Umístění
BK 1    HG Boroevic - VII.Korps na Baldizza u Ghirano
BK 2    HG Boroevic - IV.Korps na Colfrancui u Oderzo
BK 3    Kisa - VII.Korps - 24.ID
BK 4    6.AK na Vittorio
BK 5    6.AK - XXIV.Korps v Campo, Longo
BK 6    Kisa - XXIII.Korps na Casa Braida u Ceggia
BK 7    6.AK - II.Korps na Costa u Refrotoli
BK 8    Kisa - XXIII.Korps Sincielli na jihu Boccafossa
BK 9    4.AK - XII.Korps
BK 10    Kisa - XVI.Korps Cesconi na severozápad Oderzo
BK 11    Kisa - VII.Korps na Cavallier u Motta
BK 12    HG Kövess - 74.FA-brigáda na Radautz u Hadikfalva
BK 13    Kisa - VII.Korps na Vascellari u Ghirano
BK 14    Kisa - XXIII.Korps na Ripa Zancana východ Ceggia
BK 15    Kisa - XVI.Korps na Fontenelette
BK 16    Kisa - 33.ID na Visna
BK 17    6.AK - II.Korps na Premaor
BK 18    Kisa na Istrago u Spilimbergo
BK 19    HG Boroevic
BK 20    6.AK - XXIV.Korps na Collalbriga
BK 21    6.AK - XXIV.Korps na Ogliano
BK 22    6.AK - XXIV.Korps na endian
BK 23    HG Boroevic
BK 24    Kisa - 64.HonvID na Oderzo-Colfrancui
BK 25    6.AK - XXIV.Korps - 17.ID na Ramera
BK 26    Kisa - XVI.Korps severozápadně od Vazzola
BK 27    Kisa - IV.Korps na Sgadolerie u OderzoJednotky rezervních balónů:

Jméno    Umístění
Ergänzungszug 1    Kisa - BK 25 na Ramera
Ergänzungszug 2    Kisa - BK 2 v Oderzo
Ergänzungszug 3    Kisa - BK 15 v Fontenelette
Ergänzungszug 4    Kisa - BK 1 na Ghirano
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Re: Balónové jednotky K.u.k letectva - K.u.k Ballonkompanien (BK)
« Odpověď #1 kdy: Září 23, 2011, 01:03:19 »
Jen zmíním, že Rakušané se v době války na pozorovací balóny nespoléhali (na rozdíl od svých nepřátel). Patrně se poučili z chyb Italů a místo výroby velkého množství potřebných balónů, soustředili (omezené) výrobní kapacity na stavbu pozorovacích letounů. Je potřeba si uvědomit, že v době první světové války byly pozorovací balóny velice snadným cílem, jak pro pozemní jednotky, tak pro nepřátelské stíhače. Velice zajímavou kapitolou v pozorovacích prostředcích R-U monarchie byly upoutané vrtulníky. Jako příklad uvedu helikoptéru PKZ-2

http://www.panzernet.net/php/index.php/topic,4185.0.html

Na těchto strojích pracoval von Karman, Wilhelm Žurovič, Oscar von Asboth, ing. Balabán a ing. Stanko Bloudek. Je třeba zmínit, že testy těchto upoutaných helikoptér byly poměrně úspěšné (!). Němely fungovat jako současné helikoptéry, ale měly být poháněny elektromotorem a v případě nouze mohly být staženy na zem a chráněny před útoky letounů. Navíc byla pozorovatelna pancéřována, což u balónů nebylo možné (kvůli váze).

"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

Bambi

 • Rudá armáda - RKKA
 • подполковник - Podpolkovnik
 • Příspěvků: 1018
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.  Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. září 2008
Re: Balónové jednotky K.u.k letectva - K.u.k Ballonkompanien (BK)
« Odpověď #2 kdy: Září 23, 2011, 03:18:10 »
Dovolil bych si nesouhlasit.....pozorovací balony byly vždy dobře chráněny protiletadlovým dělostřelectvem, při nahlášení nepřátelských stíhačů ve vzduchu byly okamžitě stahovány... Nebyly úplně snadným cílem, samozřejmě hlavně kvůli tomu dělostřelectvu.

Nejsem si jistý, zda nebylo zkoušeno vybavit je i kulometem.....
"пуля дура, штык молодěц!!!"

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2046
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Balónové jednotky K.u.k letectva - K.u.k Ballonkompanien (BK)
« Odpověď #3 kdy: Září 23, 2011, 04:37:15 »
Ano, na to jsem rovněž narazil že na východní frontě bylo zkoušeno je vybavit těžkými kulomety jako obrana proti letadlům, ovšem to bylo u ruských jednotek. Ono je toto poměrně dost zajímavé, ovšem neznámé téma, jelikož např. poměrně detailní Němečkova kniha Vojenská letadla 1, kde se poměrně detailně věnuje i vzducholodím a balónům, tak o R-U balónových jednotkách za WWI není ani zmínka.

Z Němečka jsem čerpal pouze úvod k nasazení v polovině 19.století, zbytek Wiki a nespecifikovaná zahraniční stránka odkud mám přehled balónových jendotek. Toť vše.
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/