Autor Téma: Linie opevnění Bratislava - B  (Přečteno 21101 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

stevosk

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. září 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 18. dubna 2008
Re: Linie opevnění Bratislava - B
« Odpověď #15 kdy: Září 01, 2008, 12:03:31 »
Fotky sú z dneška, kanón samozrejme chýba, zostala iba lafeta. Na BS-1 nie je už ani tá, takže som to napísal v celom tom nadšení, že niečo vidím do príspevku chybne.
O oprave cintorína som čítal už dávnejšie v bratislavskom večerníku (kedysi na jar, ale práce zjavne postupujú pomaly)

stevosk

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. září 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 18. dubna 2008
« Odpověď #16 kdy: Září 01, 2008, 12:32:14 »
BS-7 "Cvičište"

Dnes (30.8.2008) som navštívil aj objekt B-S 7 "Cvičište". Objekt sa náchadza v strede poľa na ostrovčeku asi 250 m od BS-8. Vo vegetačnom období je skrytý v obilí. Objekt B-S-7 je atypický objekt tzv. staré opevnenie. Tieto prvé objekty opevnenia vyrástli na petržalskom predmostí z rozkazu zemského vojenského veliteľa gen. Šnejdárka.  Išlo o prvé stále fortifikačné stavby na čs. území po I. svetovej vojne.  Výzbroj tvorili 2  guľomety. Osádku tvorilo 7 mužov. Postavený bol 12.10. - 13.11.1933. Objekt je  zachovaný, avšak vnútorné vybavenie chýba. Objekt je otvorený. V polovici 30. tych rokov sa plánoval aj jeho prestavba. Objekt mal dostať pancierový zvon, upravený chránený vchod a upravené bočné strielne. Prestavba sa však nikdy neuskutočnila. Neďaleko objektu sa nachádza veľmi netradičný objekt, murovaná maketa tanku. Tá pravdepodobne slúžila na výcvik nemeckej pechoty počas 2. svetovej vojny.
zdroj:
http://www.opevneni.cz/
archív autora

stevosk

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
« Odpověď #17 kdy: Září 01, 2008, 12:43:13 »
Fotografie BS-7 z 30.8.2008

Ako vidno objekt značne zarastá, pre porovnanie prikladám fotku z roku 2004 (zdroj http://www.opevneni.cz/)

stevosk

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
« Odpověď #18 kdy: Září 01, 2008, 12:46:24 »
Netypický objekt - murovaná maketa tanku (stav 30.8.2008)

stevosk

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
« Odpověď #19 kdy: Září 01, 2008, 02:41:58 »
B-S 15 "Ostrov"

Dnes (1.9.2008) som navštívil objekt B-S 15 "Ostrov". Dostaneme sa k nemu po cyklistickej dráhe do Čuňova od prístavného mosta. Pri prvej zákrute odbočíme z dráhy do lesa (štrková cestička do lesa) a potom kopírujúc dunaj narazíme asi po 1000 m na asfaltovú cestičku. Tá nás dovedie až k objektu, ktorý sa nachádza na špici polostrova medzi ramenom Zuzana a Dunajom, oproti Slovnaftu. Objekt B-S-15 je izolovaný zrub obojstranný so stupňom odolnosti I. Na jeho streche boli dva pancierové zvony. Výzbroj tvorili ako ťažké guľomety, tak protitankový kanón. Osádku tvorilo 20 mužov. Betonáž prebehla 16.-21.2.1937. Objekt je zachovaný, zvony osadené, avšak vnútorné vybavenie odcudzené. Objekt je otvorený, ale zanesený blatom. Objekt okrem paintbalistov, využívajú aj bezdomovci. Takže vo vnútri je bordel a nejaký ten hlodavec. (nakoľko som bol v šľapkách dnu som nešiel) Okolie je zarastené vegetáciou sezónneho charakteru (na jeseň resp. na jar bude objekt krajšie viditeľný).
Fotografie objektu (1.9.2008)

pohľad od cesty

schodíky na strechu

vstup do objektu

fotené z dola - pohľad na 2. zvon

strielne smerom k dunaju

pohľad na 1. zvon smerom k mŕtvemu ramenu

na streche objektu - pohľad na 2. zvon smerom k dunaju

pozýva Vás restaurant "bezdomovec" (resp. pohľad zo strechy objektu)

Peterth

• ČSR
  • Poručík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. června 2009
« Odpověď #20 kdy: Září 08, 2008, 08:57:54 »
Inu, opevnění máte u Bratislavy pěkné převelice... Sežeňte si knížku od Iva Vondrovského- Opevnění z let 1936-38 na Slovensku (ale jako zájemce o problematiku už ji asi určitě máte, že ;)?)

stevosk

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
« Odpověď #21 kdy: Září 08, 2008, 09:19:15 »
Práveže opevnenia nikdy neboli zrovna moja šálka kávy, takže Vami odporúčanú knihu si určite zoženiem. Inak stav niektorých objektov je do plaču. (Stavebne vydržia ešte veky, ale tá nekultúrnosť a prakticky nulové povedomie obyvateľov o ich existencii a význame, ma dosť mrzia. Zjavne treba čosi robiť.)

ivanek

• Host
« Odpověď #22 kdy: Listopad 24, 2008, 07:35:32 »
mám dotaz nemáte někdo ěnjakou mapu opevnění v bratislavě já se tam chystám a nevým podle čeho mám chodit

Willi Fey

• Wehrmacht
    Gefreiter - svobodník
« Odpověď #23 kdy: Listopad 25, 2008, 03:57:49 »
mám dotaz nemáte někdo ěnjakou mapu opevnění v bratislavě já se tam chystám a nevým podle čeho mám chodit
Zkus pohledat na www.bunkry.cz  mám tušení, že jsem tam našel mapky i GPS souřadnice(nebo alespoň odkaz na ně)
Edit:Tak jsem to našel http://www.opevneni.cz/ tu to je.

ivanek

• Host
« Odpověď #24 kdy: Listopad 25, 2008, 08:37:28 »
Zkus pohledat na www.bunkry.cz  mám tušení, že jsem tam našel mapky i GPS souřadnice(nebo alespoň odkaz na ně)
Edit:Tak jsem to našel http://www.opevneni.cz/ tu to je.
to vým knihu mám a na ti stránky chodím ale spíš nějaké informace ze současnosti

mbbb

• ČSR
  • Štábní kapitán
    • Finanční stráž
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 28. září 2008
« Odpověď #25 kdy: Listopad 25, 2008, 08:43:01 »
a co tyhle stránky:
http://pevnosti.szm.sk/
jinak tvůj pravopis je děsivej:
to vým knihu mám a na ti stránky chodím ale spíš nějaké informace ze současnosti

ivanek

• Host
« Odpověď #26 kdy: Listopad 26, 2008, 11:35:04 »
a co tyhle stránky:
http://pevnosti.szm.sk/
jinak tvůj pravopis je děsivej:
njn každej je nějaký
ta stránky znám ale tam je toho proklatě málo

Příště využijte tlačítka edit.
Děkuji, Kageneck

Willi Fey

• Wehrmacht
    Gefreiter - svobodník
« Odpověď #27 kdy: Listopad 26, 2008, 09:57:28 »
njn každej je nějaký
ta stránky znám ale tam je toho proklatě málo
Chce to prostudovat co píše Stevosk (má tam snímky datované 1.9.2008) a na http://www.opevneni.cz/ jsou i mapky.Chce to zjistit jestli KČT vydal mapu Bratislavy tam by měli být tyto objekty zaneseny(chodil jsem podle těchto map v úseku Staré Město pod Kralickým Sněžníkem a v pohodě).Jinak mám pocit, že většina objetků by měla být v dosahu bývalé čáry překrytí PS takže asfalt.Osobně jsem byl jen u objektu u mostu Lafrankoni cca před 6 lety a ten byl slušne zachovalý.Chystám se tam taky.

Kacalov

• Wehrmacht
    Obergefreiter - desátník
« Odpověď #28 kdy: Červen 10, 2009, 07:46:41 »
V priestore Zohor-Devínska Nová Ves som len pri cyklotrase zaznamenal a vyfotil desať malých prvorepublikových bunkrov s "prasačími chvostíkmi". Škoda, že sa o to nikto nestará. Sú už v dosť poničenom stave a plné odpadkov...

von Richthofen

• Čestný moderator
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 20. června 2009
« Odpověď #29 kdy: Červen 10, 2009, 11:08:48 »
Mohol by si sem hodiť tie fotky, nech všetci vidíme ako vyzerajú v dnešnej dobe. ;)
Nahluchlá babka okopáva počas SNP zemiaky. Ide okolo partizán a slušne pozdraví: – Smrť fašizmu! Babka sa dvihne a odzdraví: – Aj tebe synku, aj tebe!