Autor Téma: 23. Dobrovolnícka divízia tankových granátníkov SS Nederland  (Přečteno 4486 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Lannes

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant
 • Příspěvků: 395
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 30. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 30. června 2009
Označenie:
Apríl 1941 - SS Freiwilligen Standarte Nordwest
Júl 1941 - SS Freiwilligen Verband Niederlande
September 1941 - SS Freiwilligen Legion Niederlande
Júl 1943 - 4. SS Freiwillingen Panzergrenadier Brigade Nederland
Február 1945 - 23. SS Panzergrenadier Division Nederland

Velitelia:
Oktober 1943 - máj 1945:  Jurgen Wagner

Základné časti:
48. dobrovolnícky pluk pancierových granátníkov SS General Seyffardt
49. dobrovolnícky pluk pancierových granátníkov SS De Ruiter
23. prapor stíhačov tankov SS
23. delostrelecký pluk SS
23. prieskumný prapor SS
23. ženijný prapor SS

Bojové nasadenie:

Vzhladom k tomu, že boli považovaný za skutočne Germánsky národ, boli Holanďania vítaný ako dobrovolníci Waffen-SS už na jar roku 1941. Velenie dobrovolníckej légie bolo zverené penzionovanému velitelovi štábu holandskej armády, generálporučíkovi Seyffardtovi. Nábory síce prebiehaly pomaly, hlavne medzi dôstojníkmi, ale nakoniec došlo k sformovaniu troch práporov, ktoré boli v januári 1942 odoslane na leningradský úsek východnej fronty.
 Od februára tieto prapory pôsobily v rámci 2. pešej (mot.) brigády SS a počas prvej zimy ktorú Wehrmacht strávil v Rusku si získaly povesť spolahlivých jednotiek. V júni brigáda obsadila dedinu Tuchovešti a zajala 3 000 nepriatelských vojakov, medzi nimi aj generála Vlasova. Légia zostala na leningradskej fronte po celý rok. V Holandsku bol medzitým vo februári 1943 spáchaný úspešný atentát na velitela légie generála Seyffardta. V apríly 1943 došlo k stiahnutiu Legie z fronty a jej rozšíreniu na pluk, na druhú stranu však prišla o 1700 mužov ktorý vytvorili jadro divízie Nordland. V máji sa potom zmenil názov jednotky na dobrovolnícku brigádu pacnierových granátníkov, neskôr bola pridaná číslica 4. V septembri bola brigáda presunutá do Chorvátska k protipartizánskej službe a novembri dostali jej pluky svoje čestné názvy.
V januári 1944 sa brigáda v sile asi 5 000 mužov vrátila späť na leningradský úsek ruske fronty práve včas, aby zažila velký sovietsky prielom. Tvrdošíjne sa držala vo svojích pozíciách, pokým sovietská letná ofenzíva z konca júna totálne nerozvrátila celú ruskú frontu a hlboký prienik Červenej armády do litvy na juhu neohrozil odrezaním nemeckých sil v Lotsšsku a Estónsku. V dobe masívnych útokov na konci júla brigáda vzdorovala krátku dobu na jednej vyvýšenine spoločne s častami Nordland a Langermarck. O dva dni neskôr boli jej vojaci donútení k ústupu, za ktorý ale musela Červená armáda zaplatit vyše 100 tankov. Oba pluky utrpeli obrovské straty. Objavily sa síce posily v počte niekolko stoviek mužov, ale títo vojaci boli vo velkej časti bývalí námorníci a ich bojová hodnota bola teda značne obmedzená. Brigáda musela ustupovat ďalej na juhozápad cez Estónsko a v októbri 1944 sa už vyčerpané zbytky Nederland nachádzaly v priestore Liepaja v Kurónsku.
  V decembri bolo rozhodnuté rozšíriť brigádu na divíziu s využitím príslušníkov v tejto dobe už ropustenej divízie Kama. Po sformovaní v Pomoransku v priebehu januára a februára 1945 bola 23. divízia Nederland v sile pohybujúcej sa okolo 2 200 mužov odoslaná späť do akcie v oblasti Stargradu a Štetína. V záverečných týždňoch vojny bojovala na východných prístupoch k Berlínu, kde v okolí Furstenwalde utrpela ťažké straty. Na začiatku mája sa zbytkom divízie podarilo vzdať americkým jednotkám blízsko Magdeburgu.
Rytierský kríž bol udelený 20 príslušníkom divízie.

Znak:


Zdroje: Gordon Williamson Waffen SS, Osprey Publishing
Haut les tetes: la mitraille nˇest pas de la merde!

Lannes

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant
 • Příspěvků: 395
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 30. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 30. června 2009
Re: 23. Dobrovolnícka divízia tankových granátníkov SS Nederland
« Odpověď #1 kdy: Září 04, 2008, 03:05:19 »

Jurgen Wagner
Haut les tetes: la mitraille nˇest pas de la merde!

jugen

 • Wehrmacht
  Hauptmann - kapitán
 • Příspěvků: 536
Re: 23. Dobrovolnícka divízia tankových granátníkov SS Nederland
« Odpověď #2 kdy: Srpen 19, 2011, 06:02:49 »
Doplnil by som že pri prehliadkach kde 23.divízia bola v Holandsku nebola vôbec obľúbená naproti ostatným jednotkám zložených z cudzincov ktoré boli vo svojom domovskom štáte.