Autor Téma: Celkové rozpočty tvrzí čs.opevnění  (Přečteno 5511 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Florian Geyer

• Wehrmacht
    Hauptfeldwebel - podporučík
  • Vono hovno, slavnej soude
Celkové rozpočty tvrzí čs.opevnění
« kdy: Duben 05, 2009, 06:13:40 »
Celkové rozpočty tvrzí čs.opevnění
Orel                 63.514.541 Kč
Smolkov           61.246380 Kč
Šibenice           97.924.789 Kč
Milotický vrch    56.030.134 Kč
Orlík                111.000.000 Kč (z toho 33mil.Kč za výkup pozemků)
Kronfelzov        89.190.479 Kč   (bez děl.pozorovatelny STM-46b)
Hůrka              nezjištěno
Bouda             nezjištěno
Adam              nezjištěno
Bartošovice      nezjištěno
Hanička           nezjištěno
Skutina           77.177.571 Kč
Dobrošov         95.156.646 Kč
Jírova hora     100.767.941 Kč  (bez pěchotního srubu T-S 15)
Poustka          81.952.895 Kč   (bez dělostřeleckého srubu T-S 49a a pěchotních srubů T-S 51, 52a)
Babí              145.193.658 Kč
zdroj: Lexikon tvrzí čs.opevnění z let 1935-38, Eduard Stehlík, edice Pevnosti, svazek 2, 1994.
Vono hovno, slavnej soude

Sláma

• RAF
  • Group Captain
Re: Celkové rozpočty tvrzí čs.opevnění
« Odpověď #1 kdy: Duben 06, 2009, 01:22:27 »
Floriane,máš pravdu a je zde suma čísel,které v tehdejší době,ale snad i dnešní vyjádření v korunách je pěknou sumičkou.... Hledal jsem ve zdrojích také něco zajímavého,ale nemohu najít pro potvrzení svých údajů nic.Snad jsem tu knihu měl kdysi z knihovny.Takže následující údaje jsou částečně bez záruky:
Čsl.vláda na budování opevnění na svém zasedání v roce 1936 schválila rozpočet na částku 10,6 miliard Kč.Samozřejmě předválečných.Tyto peníze měly být kryty tzv.Válečnými dluhopisy. Neznám přesné složení jejich držitelů,ale ktomě čs.bank jsem slyšel,že snad byly i v držení bank říšských.. Opevnění mělo být budováno snad až do r.1951,až se mně to občas zdá,že si plánovači ŘOPu neuvědomovali,že Hitler asi bude rychlejší.
Proplácení bondů mělo začít snad v roce 1945.Okupace ČSR Německem a další válečné události vše změnily.Po válce padl ze strany ČSR návrh přičíst tyto náklady k tíži válečných reparací Německu,ale Spojenci to údajně zamítli.Takže Benešova vláda po válce je nakonec zahrnula do válečných škod.Tím de facto přestaly existovat.A dluh vlády,potažmo čsl.státu také.
..kdyby to šlo občas i dnes.Škrtnout Má dáti a jede se dál..... :)

pospec

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
    • Pospec-blog
« Odpověď #2 kdy: Duben 06, 2009, 04:48:21 »
Nemáte někdo i nějaké informace k nákladům na opravy pevností a jejich modernizaci i za ČSSR??? V té době se s některými počítalo jako s vojenskými skladišti či velitelstvími. Některé se začali přestavovat pro budoucí atomovou válku. neznáte náklady???
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

Sláma

• RAF
  • Group Captain
« Odpověď #3 kdy: Duben 07, 2009, 12:07:39 »
to pospec: no nevím,jestli najdeme odpověď. Vloni vyšla kniha "Dubánek–Lakosil– Minařík: Utajená obrana železné opony, Československé opevnění 1945-1964" ,ještě jsem ji nečetl.Snad jiní kolgové,co se tady pohybují.Ale mám za to,že s rozpočtem na zbrojení,ať již celkově nebo na dílčí projekty,se vláda bývalé ČSSR moc nechlubila. Zkus to tam pohledat.Myslím v té knize.

mbbb

• ČSR
  • Štábní kapitán
    • Finanční stráž
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 28. září 2008
« Odpověď #4 kdy: Duben 09, 2009, 06:23:56 »
Nemáte někdo i nějaké informace k nákladům na opravy pevností a jejich modernizaci i za ČSSR??? V té době se s některými počítalo jako s vojenskými skladišti či velitelstvími. Některé se začali přestavovat pro budoucí atomovou válku. neznáte náklady???
k čemu to potřebuješ tak nutně vědět?

pospec

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
    • Pospec-blog
« Odpověď #5 kdy: Duben 09, 2009, 06:27:56 »
k čemu to potřebuješ tak nutně vědět?
Byl jsem na Boudě v létě a tam říkali, že byla po válce přestavována na podmínky pro atomovou válku. Tak by mě zajímalo kolik to stálo.....
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

Florian Geyer

• Wehrmacht
« Odpověď #6 kdy: Duben 09, 2009, 09:49:29 »
   Na jaře roku 1949, došlo k pověření stavební firmy BARABA, Praha II, Bolzanova 7 (znárodněná stavební firma Ing. Zdenko Kruliš) rekonstrukcí a dostavbou dělostřelecké tvrze Bouda, se kterou Velitelství ženijního vojska (VŽV) počítalo v budoucnu jako s ústředním skladem ženijní munice.
   Vlastní stavební práce probíhaly v době od 7. května 1949 do 21. dubna 1950 a celkově si vyžádaly finanční náklady ve výši 24 574 432,-Kč. Při těchto pracích došlo k odstranění porušených částí vchodového objektu a následně se stěny a stropní deska podle původní dokumentace z roku 1936 znovu vybetonovaly. Uskutečnila se rekonstrukce svážnice – položení kolejí a instalování provizorního svážnicového zařízení. Pak se přistoupilo k rekonstrukci hlavní chodby, kdy došlo k vybourání všech poškozených částí kleneb a stěn a jejich novému vybetonování. Zároveň se vybourávaly všechny cihlové příčky v podzemních prostorech a suť se vyvezla na svah před objektem. Část podzemních prostorů pak firma v této době nově vybílila.

Sláma

• RAF
  • Group Captain
« Odpověď #7 kdy: Duben 09, 2009, 10:33:02 »
Teda Floriane,koukám a nestačím žasnout.Odkud máš tyto údaje? Z archivu? Pokud ano,tak klobouk dolů....

mbbb

• ČSR
  • Štábní kapitán
    • Finanční stráž
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 28. září 2008
« Odpověď #8 kdy: Duben 09, 2009, 10:35:46 »
Teda Floriane,koukám a nestačím žasnout.Odkud máš tyto údaje? Z archivu? Pokud ano,tak klobouk dolů....
z archivu né, je to opsané z knihy "Val na obranu republiky"

Florian Geyer

• Wehrmacht
« Odpověď #9 kdy: Duben 09, 2009, 11:29:05 »
   pevnosti jsou zrovna téma který mě hodně zajímá :) Na Boudě jsem byl už tak 5x a to pocházím z Třebíče (Vysočina), takže celkem dálka. Blbý je, že u nás žádný bunkry nejsou. O to víc si pak vážím, když jsem u nich, to si vyloženě užívám tu atmosféru ;) Osobně mám radši TO než tvrze, ty stačí vidět pro normálního člověka jednou a člověk si zhruba udělá představu, jelikož nejsou zrekonstruované zevnitř, tak tam není až tak k vidění. Snad jen monumentalita a zima ;D Ale potkávat lidi, kteří opravují TO a za dobrovolné vstupné vás provedou se super výkladem objektem, to je k nezaplacení.

Sláma

• RAF
  • Group Captain
« Odpověď #10 kdy: Duben 10, 2009, 01:43:21 »
Mohli bychom takhle se bavit dlouho,kolik co stálo.Poměrně hodně autorů dokáže své knihy těmito údaji protkat a tím vše krásně  zdokumentovat.Snad by jen stálo připomenout,nechci citovat,že i po obsazení ČSR  Němci v r.1939 a zřízení Protektorátu,i nadále pokračovaly výplaty náhrad podnikatelům za stavební práce a poslední snad byla provedena až v roce 1940.... Je to poměrně kuriozní,protože víme,že v té době byla již řada řopíků rozmetána Němci /obzvláště na Pražské čáře/ a spousta TO byl "vybrakována".Tedy pardon,Wehrmacht použil zbraně a výzbroj v jiných objektech (Siegfridova linie)