Autor Téma: Linie opevnění Náchod - T, N  (Přečteno 6964 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Milan S.

• Finská armáda
  • Everstiluutnantti - Podplukovník
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 20. srpna 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. srpna 2008 Za zásluhy o rozvoj fóra.   Uděleno: 1. listopadu 2008
Linie opevnění Náchod - T, N
« kdy: Srpen 03, 2008, 11:30:23 »
Tenhle topic mě mile překvapil :) Jelikož bydlím v Náchodě (dnes u polských, dříve německých hranic), tak tu máme bunkrů jak naseto. Konkrétně tudy prochází linie Náchod (N-S) a trochu severněji už začíná linie Trutnov (T-S). Zhruba v 12-15ti letech jsem se o to horlivě zajímal a dokonce jsem zkoušel udělat i nějaké rozsáhlejší stránky, ale byly to samý plagiáty už existujících, tak sem se na to nakonec vykašlal :) Mám u sebe ale pořád spoustu materiálů a můžu jich pár opsat až se k tomu dostanu.
Těžký objekt N-S-82 "Březinka"
Je jedno z nejlepších muzeí čs. opevnění vůbec. Vše je krásně zrekonstruováno a vybaveno, pyšní se originálním L1 kanónem, vzduchotechnikou a dalšími lahůdkami. Průvodci jsou ochotní se s vámi bavit o čemkoli co se týká té doby, cokoli vysvětlit i říct pár zajímavostí, co se jim do výkladu nevejdou. Pokud si dobře pamatuju, tak vstupný je dobrovlný. A trochu OT: Sloužil zde můj praděda :)

Dělostřelecká tvrz Dobrošov
Několik bunkrů nejtěžší kategorie spojené podzemními chodbami. Jako ve většině tvrzí, se i zde nestihlo vše dostavět, takže na Dobrošově stojí celkem tři bunkry, podzemí je z větší části hotové, ale na pár místech zasypané. Objekty zde nejsou zdaleka tak restaurované jako Březinka, ale prohlídka vás provede velitelským a dělostřeleckým srubem, podzemím také. Třetí bunkr Jeřáb se otevírá veřejnosti pouze na některé státní svátky. V "Jeřábu" je možno vidět dochovalé kresby našich vojáků, např. toto

a takle vypadá mohutný jeřáb

Další zajímavostí Dobrošova je také to, že velitelský srub Můstek zůstal značně poničený po pokusech německé armády prorazit jeho zdi při testování nové střely Röchling.

Ikdyž je bunkr značně vykousaný, žádná střela neprorazila zdi. Jediná střela, která se dostala dovnitř do bunkru proletěla dírou po vytržené střílně.
Takto vypadá N-S-72 Můstek poznamenaný těmito testy (ta budka není původní)

Jinak ostatní sruby v okolí jsem jako malý kluk s kamarády všechny prolezl, musím říct že v našem věku to byly docela dobrodružství, už jenom proto že se tam nesmělo a leckdy ne všechno už drželo jak mělo a podlahy nebyly taky úplně bez děr, leckdo se tam shovával a občas se tam válely prkna s trčícími hřeby :) Dneska už je bohužel většina bunkrů pozamykanejch.
Lehký objekty (řopíky) v okolí jsou všechny na maděru, pár jich přežilo v městské zástavbě, kde to nemohli odpalovat. Takže většina přeživších řopíků je u někoho na zahradě, kde plní funkci sklípku.

Milan S.

• Finská armáda
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 20. srpna 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. srpna 2008 Za zásluhy o rozvoj fóra.   Uděleno: 1. listopadu 2008
Re: Linie opevnění Náchod - T, N
« Odpověď #1 kdy: Srpen 03, 2008, 09:36:52 »
K atypickým objektům: U nás je to N-S-84 "Voda", který leží v náchodské dolině a kvůli podmáčené zemi má pouze jedno patro, žádné druhé v zemi. Je díky tomu o něco větší než běžné objekty, ale celkem šikovně tam nacpali všechno co bylo potřeba.
Sice to už není zas taková atypičnost, ale většina bunkrů na Dobrošově (nejen tvrz, je to velkej kopec, přes kterej se táhne linie s několika objekty) má studnu kopanou desítky metrů hluboko skrz skalní podloží. Každý bunkr prostě musel mít svůj zdroj vody, ikdyby měl čert na koze jezdit, takže do tý skály rubali tak dlouho, dokud nenarazili na vodu, což určitě nebyla sranda, zvlášť v těch hůře přístupných místech. Celkově v tom opevnění jsou kvanta kvalitně odvedený práce, která přišla vniveč. Je diskutabilní jestli se ta snaha místo do opevnění neměla vložit do moderní techniky, jak říkali odpůrci opevnění. Ta technika by se ale pak musela rychle odvézt/zničit před Němci..no ale už se dostávám do OT :)

Milan S.

• Finská armáda
« Odpověď #2 kdy: Srpen 24, 2008, 12:26:36 »
U nás za totáče přestavěli N-S-71, 70a a 70b. Nějak to souviselo s přestavěním tvrze Hanička na protiatomový kryt, ale nevím co přesně. Nyní to vlastní MV ČR a objekty jsou nepřístupné. V tom 71 snad mělo bejt nějaký spojovací centrum, pokud jsem to dobře slyšel.
A co se týče komančů, tak krom těhle přestaveb stavěli i takové minitaturní pevnůstky. Jednu máme na Dobrošově a jednu na malém kopci u města. Mělo to být maskovaný jako vodárna, takže to původně byly malé bílé věžičky, které z terénu vyčnívají cca 1,5 metru a mají modrou plechovou střechu. Leze se do nich poklopem umístěným pár metrů od věžičky, pod poklopem je malá mistnost v níž jsou dveře ze silného plechu, ale nedá se říci pancéřové, zajišťují se 4 páky. Za nimi je další nevelká místnůstka s kamny a z ní je ve steně malinkatý průlez, který vede pod věžičku do takového hodně stístěného prostoru a když vylezete dírou nahoru, jste ve věžicce, kam by se pohodlně vešel jeden, max. dva střelci. Jednalo se asi o výhradně pozorovací pevnůstky, protože to má hodně slabé stěny a lézt do toho při boji by byla spíš sebevražda. Jinak nevím nic o dalším výskytu podobnejch "pevností", takže pokud někdo o něčem víte, tak to sem hoďte. Zkusím se poohlídnout po nějakejch fotkách, ale nejspíš nic nemám.

mbbb

• ČSR
  • Štábní kapitán
    • Finanční stráž
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 28. září 2008
« Odpověď #3 kdy: Srpen 24, 2008, 12:33:23 »
v N-S 71 je nyní museum, předtím objekt sloužil spolu s 70a a 70b jako spojovací centrum pro Hanku, vybudováno v rámci akce Kahan. Zbývající objekty 70a a 70b vlastní policie.
co se týče poválečného opevňování, opravdu doporučuji tu mnou uvedenou knihu.
Na Dobrošově to popsané bude pouze pozorovatelna.

Thomson

• RAF
  • Warrant Officer
    • Rudy 102.cz
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 16. června 2009
« Odpověď #4 kdy: Září 28, 2008, 06:27:23 »
Vstup do N-S 82 Březinka mě stál 30,- Kč a do N-S-75 Zelený, podzemí atd. stál dospělého 50,- Kč a dítě 25,- Kč. Byl jsem tam v roce 2006 takže to asi zdražili  :D.
Jestli chce podívejte se na tyto zajímavé stránky o N-S 82 Březinka: www.brezinka.cz.

sandoslap

• Wehrmacht
    Stabsfeldwebel - podporučík
« Odpověď #5 kdy: Říjen 20, 2010, 10:58:41 »
Ty dva objekty policii už nepatří, podle toho co jsem se nedávno dozvěděl je vlastní česká televize, ale ty cedule tam zůstali, aby odradili zloděje.
A mám tu jeden zajímavý tip: Zajeďte si na nádraží ve Dvoře králové (to je kus odtamtud, pokud někdo neví) a dejte se od něj serpentinami nahoru, až dojdete na malou odbočku s můstkem, možná, že ho napoprvé při pohledu ze silnice neuvidíte, ale nad můstkem stojí německý bunkr z dob okupace. Stavbou je to tedy opravdu zajímavost. Celý objekt je s vyjímkou slabého železobetonového stropu postaven z cihel, v čelní stěně je jednoduchá betonová střílna pro MG34 nebo případně jinou zbraň podobného charakteru. Střílna je orientována směrem k nádraží a objekt odtud díky ní skvěle ovládá celé nádraží, serpentiny a dokonce i silnici přímo před sebou. Vevnitř si nějaký bezdomovec udělal sklad roztrhaných svetrů a batohů a bůhví čeho ještě, ale stojí to za návštěvu, opravdu zajímavý objekt......
Že máte dřevěnou nohu? Nevadí, nemusíte utíkat, jste li statečný.