Autor Téma: Operace Nimrod  (Přečteno 5783 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Werner Mölders

 • Luftwaffe
 • Oberstleutnant - podplukovník
 • Příspěvků: 1006
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 9. března 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 9. března 2009
Operace Nimrod
« kdy: Srpen 22, 2008, 12:06:54 »
Operace Nimrod
V dubnu roku 1980 obsadili teroristé iránské velvyslanectví v Londýně společně s 26 rukojmí.Tvrdý úder protiteroristické jednotky, který následoval ohromil svět a tajemní muži v plynových maskách se poprvé dostali do většího zájmu médií – byli to vojáci SAS, jednotky zrozené v poušti severní Afriky za druhé světové války…
Obsazení
Ve středu 30.dubna 1980 byla přepadena budova číslo 16 naproti Hyde Parku v Londýně.Útočníky byli teroristé skupiny DRMLA (Demokratickému revolučnímu hnutí za svobodu Arabistánu), kteří vyžadovali autonomii Arabistánu – území v Íránu.
Akci provedlo celkem 6 teroristů ve věku málo přes 20 let.Ozbrojeni byli několika pistolemi, samopaly ráže 9 mm a několika granáty.
Podařilo se jim zajmout 26 osob – 4 brity a 22 íránských mužů a žen.Teroristy bylo požadováno propuštění 91 vězňů v Arabistánu, lhůta byla stanovena na na čtvrtek 1.května 1980 v poledne.Přes noc učinili teroristé první kontakt s médii.
Připrava osvobození
Jednomu muži, který byl mezi zajatci se podařilo kontaktovat SAS, jelikož byl bývalým členem elitních jednotek.SAS tedy byla připravena dříve, než byla oficiálně policií požádána.Jednotka zaujmula hlavní stan ve vojenských kasárnách vzdálených od místa asi 3 km.Byly pečlivě rozebrány výkresy budovy, fotografie a vojáci se začal připravovat na zásah.Největším problémem byla rozlehlost budovy.Specialisté britské policie zavedli do komínů odposlouchávací zařízení a podařilo se lokalizovat skupinu asi 15 rukojmí.Nicméně teroristé s nimi bohužel přecházeli z mísnosti do místnosti, aby policii znesnadnili práci.
SAS byli oblečeni celí v černém, aby co nejvíce u teroristů vzbudili strach.Každý měl plynovou masku, černý ohnivzdorný overall a neprůstřelnou vestu.Vybaveni byly samopaly H&K MP 5 ráže 9mm, slznými a omračujícími granáty.
Průběh přepadení
1. irácká žena mohla opustit budovu ve středu pozdě večer, následoval nemocný brit, který byl propuštěn ve čtvrtek ráno.Termín propuštění vězňů v Arabistánu byl teroristy odložen na 14:00 poté, co policie předala médiím jejich oficiální zprávu.Termín ovšem prošel, bez jakýchkoliv akcí na obou stranách.
V pátek došlo k vyjednávání a několika vyhružkám o zabití rukojmích ze strany teroristů.Další jednání pokračovala i v sobotu.Největším krokem bylo odvysílání úplného znění prohlášení teroristů v rozhlase, za které byli propuštěni 2 lidé.Nálada teroristů byla výborná, a zvýšilo ji jídlo poslané policií.
V neděli probíhalo jednání britské vlády s arabskými zeměmi o zažehnání krize, ovšem k žádnému pokroku nedošlo.
V pondělí, tedy 5. května byli teroristé již značně nervózní.Situace se vyhrotila a v 13:30 zastřelil vůdce teroristů zajatce Abbase Lavasaniho, který právě telefonoval s policií.Pochybnosti o jeho zabití byly vyvráceny poté, co bylo jeho tělo navečer vyhozeno ven z budovy.Toto byl hlavní impuls, po kterém Margaret Thatcherová dala příkaz pro akci SAS.
Zásah
Zásahu se účastnilo 12 mužů rozdělených na 3 týmy.1 měl zasáhnou ze předu budovy a to tím, že přeskočil z balkónu druhého domu.Zbylé 2 týmy se měli spustit lany zezadu ze střechy budovy a to do přízemí a 1 patra.
V 19:26 začal zásah a hned se objevil problém.Jeden muž se při slaňování zasekl a zůstal viset nad balkónem.Poté co byl kamarády odříznut v pořádku seskočil na balkón.Při přesunu jednotky, která přeskakovala z vedlejší budovy také vznikly snímky, které obletěly svět.
Policie zavolala teroristům, aby odpoutala pozornost.Následovali výbuchy granátů, zhasla světla.Jeden terorista byl zabit ostřelovačem.Další čtyři byli zlikvidováni komandem, přežil jedniný, který se vydával za jednoho z rukojmí.Ten byl ovšem brzy dopaden při prohlídce na zahradě venku.Celá akce trvala 11 minut.Zachráněno bylo 19 rukojmích.
Následky
Hlavními otázkami, které panovaly po operaci bylo také, jestli bylo správné zastřelit teroristy, kteří se vzdávali a pokládali zbraně.V těle jednoho z teroristů bylo dokonce při pitvě odhaleno 27kulek !!!Další z chyb bylo, že se budova vzňala po výbuchu trhavin, které měly zničit dveře - tím byly zhoršeny podmínky pro evakuaci rukojmích.
Přes tyto chyby ovšem operace dopadla celkem úspěšně a SAS si ve veřejnosti dobyla dobrou pověst.

zdroje:
www.specwar.info
www.paintballbrezova.cz
Velké mise SAS
Ampulle !!!

holoubek

 • ČSR
 • Kapitán
 • Příspěvků: 387
  • vets
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 7. prosince 2008
Re: Operace Nimrod
« Odpověď #1 kdy: Srpen 22, 2008, 06:52:58 »
to s tím zda zabít teroristy a nebo ne evokuje odvěkou otázku zda s teroristy vyjednávat a nebo ne. Lehce se řekne, že ne - pokud ovšem dotazovaný nemá mezi rukojmími někoho blízkého.

Werner Mölders

 • Luftwaffe
 • Oberstleutnant - podplukovník
 • Příspěvků: 1006
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 9. března 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 9. března 2009
Re: Operace Nimrod
« Odpověď #2 kdy: Srpen 22, 2008, 10:46:05 »
Nevyjednávat ? To je spíše horší -  teroristé jsou bez kontaktu s policií a začínají být rychle nervózní.
Právě u této akci například SAS dostala díky vyjednávání 5 dnů na výcvik, během které dokonce postavili makety jednotlivých pokojů !
Ampulle !!!

Milan S.

 • Finská armáda
 • Everstiluutnantti - Podplukovník
 • Příspěvků: 772
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 20. srpna 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. srpna 2008 Za zásluhy o rozvoj fóra.  Uděleno: 1. listopadu 2008
Re: Operace Nimrod
« Odpověď #3 kdy: Srpen 22, 2008, 12:08:25 »
Jsou výcviková střediska, kde si na speciálních platformách z takovýho přerostlýho lega můžeš postavit maketu celýho baráku a nacvičovat chirurgicky přesnej zásah. Jinak díky za pěknej článek, tomu říkám profesionální zachranná operace, leckdo by se z toho měl poučit.

1CZECH-front

 • Wehrmacht
  Oberleutnant - nadporučík
 • Příspěvků: 443
  • Blitzkrieg>Úvod
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 5. srpna 2008
Re: Operace Nimrod
« Odpověď #4 kdy: Srpen 24, 2008, 09:57:45 »
Právě proto se snimi nevyjednává, pořád jsou to zločinci. Tot muj nazor
Normálně uvažující člověk usoudí,že vyjednáváním získá čas,čas v tomto hraje hlavní roli,během té doby se toho dá hodně zjistit,naplánovat a pak je lehčí jednat,jsou speciálně vycvičení lidé,kteří dokáží vyjednáváním natáhnout čas,propustit část rukojmích,zjištění podstatných informací pro zásah,bez vyjednávání by to dopadlo většinou mnohem hůře.
1CZECH-front