Autor Téma: Českloslovenské opevnění obecná diskuze  (Přečteno 37672 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

sandoslap

• Wehrmacht
    Stabsfeldwebel - podporučík
Re: Českloslovenské opevnění obecná diskuze
« Odpověď #60 kdy: Říjen 20, 2010, 08:49:34 »
Zní to, jako nějaký komunistický objekt postavený v době obav před svržením atomové bomby na území čs.republiky. Ten betonovej "hříbek" a ty vnitřní betonové dveře tomu přseně odpovídají. Takovéhle bunkříky běžně komouši na našem území stavěly, betonové dveře jsou typickým prvkem sovětských "protijaderných pozorovatelen" a podobných staveb s podobným účelem. Ani betonový komín ve tvaru  hříbku ani ty dveře z betonu nikdy žádný objekt čs. předválečného opevnění neměl, ty bunkříky, je li jich tedy víc u sebe mohly sloužit jako nějaký kryt pro něco, nebo jako nějaké velitelské stanoviště se zázemím, či jako spojovací centrum s kabelovými komorami. Obraná linie to v žádném případě není, jsou to prostě jen takové kryty, částečně odolné proti radiaci. Podobný bunkr můžete najít třeba poblíž Hradce Králové, je tam na kopci taková pozorovatelna, která má taky onen "betonový hříbek", který sloužil spolu se dvěma dalšímy, železnými jako ventilace. Taky to tam má betonové dveře a za nimy ještě troje plynotěsné pancéřové, za nimy je poměrně prostorná místnost, za kterou jsou další dveře, ty jsou bohužel zasypané, možná tam je ještě jedna prostora, ale spíš je to jen nouzový východ. Tenhle objekt tam stál proto, aby v případě, že bude na Hradec Králové svržena atomová bomba, odtud mohli pozorovatelé sledovat pohyb onoho slavného radioaktivního hřibu a ty betonové dveře, zvláštní větrací komíny atd. tam byly proto, aby v případě, že hříbek se vydá směrem k soudruhům na pozorovatelně, aby se pozorovatelé mohli prostě ukrýt vevnitř, kde by přečkali bezprostřední nebezpečí. Ty zasypané objekty jsou asi nejspíš to samé, nejméně fungují zřejmě na stejném principu. Takže ani český, ani německý, ani makový, nýbrž ruský.
Ale na ty "dva další bunkry" pozor, klidně můžou být něčím naprosto normálním. Ve Rytni v podkrkonoší jsem dostal typ na jeden takový "bunkr" na ostrůvku uprostřed místního rybníka. No, zrovna byla tak jsem se tam zajel podívat. Zašel jsem tam a první, co jsem zjistil bylo, že je to obyčejný, napůl zasypaný kontejner na sklo. :D
Že máte dřevěnou nohu? Nevadí, nemusíte utíkat, jste li statečný.

Tiny

• Luftwaffe
  • Leutnant - poručík
« Odpověď #61 kdy: Říjen 20, 2010, 09:24:58 »
:D Kontejner...ty další bunkry jsem neviděl, kamoš mi říkal, ale prej je snad už zasypali taky...ale na "hříbka" si pamatuju dobře. No nemá to střílny, takže to nebyla asi obranná linie, to jsem unáhlil. Jsem zvědavej, co fakt zbylo, až to odkopeme, je to hafo hlíny a šutrů, musíme taky vykopat vnitřek, bo jak rozsekali střechu, tak se tam dostala hlína. Podle otvorů to snad rozbili krumpáčema, komu se s tím a proč chtělo srát, to fakt nevím :D Každopádně škoda...
Teplé pivo je horší, než-li studená Němka!

sandoslap

• Wehrmacht
« Odpověď #62 kdy: Říjen 20, 2010, 10:48:01 »
Mňo, vypadá to, že soudruzi hodně šetřili na kvalitě betonu, pokud to někdo prostě rozsekal krumpáčem, nebyla to spíš nějaká výbušnina?

Tiny

• Luftwaffe
  • Leutnant - poručík
« Odpověď #63 kdy: Říjen 20, 2010, 10:56:11 »
Snad nejsem debil a poznám díry vod krumpáče! :D Kdyby to bylo Made in Nazi Germany, tak si o to ty krumpáče leda rozmačkaj...

bazzi123

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
« Odpověď #64 kdy: Říjen 21, 2010, 04:03:27 »
V mém okolí jsou bunkry taky, jdou vidět jenom dveře a dole jsou různé místnosti, patřilo to protivzdušné obraně, teďka to je v lese ale před asi 10-20 rokama tam byly údajně zákopy, jak já usuzuju pro PldvK, ty bunkry jsou jenom kryty a je jich tam několik, jak jsme se dozvěděli tak je tam velitelský, pro mužstvo.. A je tam hrozná tma. :D
Teďka už ani nejde poznat, že tam něco bylo, vchod je úplně zarostlej a schovanej. Bohužel tam vedou cesty protože tam chodí bezdomovci apod.

Tiny

• Luftwaffe
  • Leutnant - poručík
« Odpověď #65 kdy: Říjen 22, 2010, 09:44:25 »
No ono x takových objektů stráví za čas příroda. Ani nevíme, po čem někdy dupeme. Jak teď kopeme ten bunkr, tak by nikoho v životě nenapadlo, že jen 40 cm pod zemí je ona střecha. Zarostlý to je a zahrabaný. To je furt keců, jen tady u nás v jedné studni se nasypaly pancéřovky a zbraně...možná to je pravda a kdyby, už z nich moc nezbylo. Stejně tak, že zde v rybníčku měl údajně zapadnout a utopit se německej tank :D Ale co je pravda, tak u nás, když jsme před asi 16 roky dělali na baráku (já jsem se teda jen koukal, bo mi bylo 6 let :D), tak na zahradě jsme běžně vykopávali kulometnou munici a pod včelínem byla bedna handgranátů, pak to někam děda odvezl :D Stejně tak se na půde něšly 2 flinty : Mauserovka - ta byla ale poničená, že se musela vyhodit a ještě nějaká snad belgická, tu si známej zrenovoval a je plně funkční, má prej ale jeden náboj, bo se blbě sháněj :) Nějaká malá ráže, asi 6 mm, ale prej extrémně přesná. Často se stává, že se vykopou pozůstatky z války, když jsem dělal na brigádě na jedné stavbě v údolí mezi lesy, tak jsme furt nosili plechový kýble kulometných nábojů.

zelezny kriz

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
« Odpověď #66 kdy: Říjen 22, 2010, 10:41:28 »
Když mi bylo asi 13, vzal mě otec na výlet do krajiny. kterou jsem neznal, projeli jsme lesem a mezi břízami na kopci najednou vyndal klíče, zašátral v nějakém keří , odemkl zámek a hle, otevřel dvoukřídlé těžké dveře a povídá pojď dolů, rozsvítil /patrně baterie/ a slezli jsme do krásné, dobře vybavené zemljanky. Koukal jsem jako blázen. Ptal jsem se, co to je a bylo mi řečeno, že to jsou prostory pro případ války..na CO objekt to nevypadalo a on jako voják  měl asi jiné pověření..Říkal , že je jich v okrese několik a že se musí neustále udržovat a doplňovat...Patrně ruská škola. ;)
Tehdá jako kluk jsem si říkal, to by byl bunkr...

sandoslap

• Wehrmacht
« Odpověď #67 kdy: Říjen 22, 2010, 11:53:52 »
ano, ano, protitanková zemlijanka vzor 24, na tisíc metrů likviduje 5 cm pancíř. :D

Pombo

• Wehrmacht
    Obergefreiter - desátník
« Odpověď #68 kdy: Listopad 09, 2011, 09:58:07 »
Ahoj,
Měl bych takový dotaz. Uvádí se, že ČSA měla v září 1938 celkově asi 45000 kulometů (z toho 34500 LK vz.26, 7144 TK vz.24 a 3500 TK vz.37). Ale LO zahrnovalo skoro 10000 ŘOPíků po dvou střílnách (průměrně) + nezanedbatelný počet TO. To by znamenalo, že jenom pro opevnění bylo vyhrazeno dejmetomu 25000 kulometů. To by ale na manévrující část armády zbylo jen 20000 kulometů.
Je to tak? Nebo jsme měli kulometů víc - v knize "rok 1938 mohli jsme se bránit" od Václava Kurala je psáno, že jsme měli celkem asi 60000 kulometů (z toho půlka v opevnění). Nikde jinde jsem však takovouto informaci nezaregistroval.
Děkuji

Sláma

• RAF
  • Group Captain
« Odpověď #69 kdy: Listopad 09, 2011, 10:05:21 »
I když se zde na fóru objevují znalci pevností, mám za to, že přesnou odpověď zde asi nedostaneš. Navíc, v době Mnichovské krize byly jednotky vyzbrojovány veškerým materiálem, určeným k mobiliziaci.
Takže řešení: Buď budeš dávat součty dohromady z archívů, nebo zkus pohledat ve více zdrojích,převážně těch knižních...

Peterth

• ČSR
  • Poručík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. června 2009
« Odpověď #70 kdy: Prosinec 09, 2011, 02:09:01 »
Pokusím se Pombovi nějak odpovědět zde najednou...  ;)

Z topicu o LO vz. 37:
V systému TO se kulomety typu Schwarzlose neužívaly, jedině opět k venkovnímu použití. Přesná čísla, to bude onekud složitější - pátral bych v odborné literatuře nebo přímo v archivu.
Obecně ale (těžké) kulomety typu Schwarzlose a jejich odvozeniny byly v čs. armádě po kulometech ZB 26 nejpoužívanější a bylo jich jistě více než kulometů ZB 37.
Nehledě na to, že když mělo dojít na lámání chleba, tak výcvik v ovládání moderního kulometu vz. 37 byl nedostatečný - resp. tam kde byly. Tedy pokud nebyly v objektech osazeny lafety vz. 37, nebylo 37ky do čeho osadit - jedině na podstavcích ve volném terénu. Ale údajně se měly osazovat i ve střílnách objektů (vz. 37) a to zaklíněním prkny a podložením muničními bedýnkami - otázkou je, jak by taková palba byla účinná... (dále Sviták - boj v lehkém opevnění).
Dá se tedy říci, že nejvíce byl v LO v září vidět ZB 26 !!!
Musí se do toho počítat i starší objekty vz. 36, které bylo taky třeba vybavit.

Zde:
Tedy - ne všechny střílny LO byly v září 38 osazeny zbraní. Některé objekty také byly těsně po betonáži a mnohdy ještě v bednění, takže se k boji využít vůbec nedaly....
Jak píše Sláma, využívalo se co se dalo, i exportní kulomety - tj. např. ZB 37 určené pro Čínu nebo ZB 30/37 pro Jugoslávii. Navíc zálohy za pevnostní linií byly často minimální - tj. těch kulometů navíc moc třeba nebylo + k tomu taky třeba počítat zápolní útvary armády. 
Ty počty se nám trochu různí, Karel Straka uvádí ve své práci toto (září 1938 - dosažené počty, s. 122, tabulka 18):
ZB 26 - 30 519 ks
vz. 24 - 7 1008 ks
vz. 37 - 1687 ks
-------------------------------------------------------
PS: takže asi jsem neodpověděl, ale co  :D
-------------------
K diskuzi výše: seženou si knihu "Utajená obrana železné opony" nebo kouknou na rozhlas.cz/bunkry  :D

Sláma

• RAF
  • Group Captain
« Odpověď #71 kdy: Prosinec 09, 2011, 06:16:48 »
To Peterth: Excelentní odpověď! Smekám klobouk! 8)

Peterth

• ČSR
  • Poručík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. června 2009
« Odpověď #72 kdy: Prosinec 11, 2011, 01:32:04 »
Dobré, teď jsem si všiml že minulý příspěvek je kulatý - 222  :D
No děkuji, přeci jen, když už se tim člověk seriózně zabývá dlouhou dobu, tak se taková odpověď očekává  ;D (a zde na foru PZ není zbytečné, takříkajíc, "házet perly s*****")
P.

poviedkar

• Luftwaffe
  • Oberleutnant - nadporučík
  • Pechota, Letectvo, Námorníctvo, Tanky, Panzernet
« Odpověď #73 kdy: Červenec 14, 2012, 11:43:46 »
Ahoj. Stále keď zabrúsim na nejaké československé fórum (píšem československé lebo sem chodíme i my slováci aj keď v nie tak hojnom počte) narazím na nejakú debatu o Pohraničnom opevnení. V ČR mi to pripadá akoby si ľudia dokázali uchrániť alebo aspoň oceniť to čo tieto objekty znamenajú pre našu históriu. Na Slovensku sa taktiež vyskytujú tieto stavby no sú v katastrofálnom stave. Veľmi sa na túto tému nešpecializujem a tak ma prekvapilo koľko toho bolo postavené na východnom Slovensku. Samozrejme o jednom bunkri som vedel ale to šlo akosi pomimo mňa. Bol to poznatok ktorému som nevenoval pozornosť. A potom ma to zasiahlo. V mojej blízkosti sa nachádza POHRANIČNÉ OPEVNENIE! A od obyčajných občanov o tom nepočujem ani slovo! To mám sám všetko zisťovať?!

OK od obyčajných sedliakov sa zrejme ničoho iného ani nedočkám. Trochu som brúsil po internete a narazil som na úsek SLANSKÁ HUTA - KUZMICE - MICHAĽANY. Druhá menovaná obec je v mojom susedstve. Bývam od nej len o 3 kilometre ďalej! Jediná betónová stavba v nej je Kulturák z čias komunizmu.
A! Rozborená betónová platňa trčiaca na dvore základnej školy kde si deti chladia zadné partie tela počas horúcich letných dní. V dobe keď som tam chodil som ešte nepoznal Panzernet a o histórii som vedel len to čo som vyčítal z dejepisnej učebnice. Čiže bieda! Teraz však na akejsi túre TURISTA!!! odfotil jeden z objektov opevnenia v lese hneď za dedinou! Toto ma už dožralo. Presurfoval som internet a našiel tri mapy. Jedna mapuje objekty okolo SLANSKEJ HUTY, druhá v okolí KUZMÍC a tretia v okolí MICHALIAN. Takže. V Auguste mám dva týždne dovolenku. Vrátim sa domov na Slovensko a prejdem aspoň ten úsek pri Kuzmiciach a zdokumentujem čo ostalo z tých pevností. Fotky vám sem potom pošlem.

P.S: Dnes má každá (skoro každá) dedina na Slovensku svoju internetovú stránku kde sa vlastne nič nedozviete ale z týchto troch dedín ktoré tvoria túto opevnenú líniu som len na stránke SLANSKEJ HUTY (najmenšia z týchto dedín) narazil na zmienku o pohraničnom opevnení! Inak všade panuje absolútna ignorancia. To ma posledný týždeň vytáča do červena.
Anarchizmus znamená, že môžeš byť slobodný, nikto ťa nemôže zotročiť, nikto ti nemôže rozkazovať, nikto ťa nemôže okradnúť, nikto ťa nemôže využívať. Znamená byť slobodný, robiť veci ktoré chceš robiť a nebyť nútený robiť veci ktoré nechceš.             
                           Alexander Berkman

Werner-Ekkehard Knappe

• Luftwaffe
  • Stabsfeldwebel - podporučík
« Odpověď #74 kdy: Červenec 15, 2012, 05:48:21 »
V BA sa začalo prudko s renováciami. Malé/veľké skupiny nadšencov sa do toho seriózne vrhlo a práce pokračujú pomerne dosť fajn, hlavne na B-S 8-čke. V poslednom čase som však počul že bunkre navštevuje zastupiteľstvo Petržalky, ktoré obrazne pi-uje do nadšencov a chce si bunkre prevziať pod seba a hrdiť sa nimi akoby to oni spravili...takže tak.