Autor Téma: Českloslovenské opevnění obecná diskuze  (Přečteno 26205 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Oto

• Finská armáda
  • Yliluutnantti - Nadporučík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 8. března 2009

Martas

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
Re: Českloslovenské opevnění obecná diskuze
« Odpověď #76 kdy: Říjen 20, 2016, 11:58:43 »
Ahoj. Stále keď zabrúsim na nejaké československé fórum (píšem československé lebo sem chodíme i my slováci aj keď v nie tak hojnom počte) narazím na nejakú debatu o Pohraničnom opevnení. V ČR mi to pripadá akoby si ľudia dokázali uchrániť alebo aspoň oceniť to čo tieto objekty znamenajú pre našu históriu. Na Slovensku sa taktiež vyskytujú tieto stavby no sú v katastrofálnom stave. Veľmi sa na túto tému nešpecializujem a tak ma prekvapilo koľko toho bolo postavené na východnom Slovensku. Samozrejme o jednom bunkri som vedel ale to šlo akosi pomimo mňa. Bol to poznatok ktorému som nevenoval pozornosť. A potom ma to zasiahlo. V mojej blízkosti sa nachádza POHRANIČNÉ OPEVNENIE! A od obyčajných občanov o tom nepočujem ani slovo! To mám sám všetko zisťovať?!

OK od obyčajných sedliakov sa zrejme ničoho iného ani nedočkám. Trochu som brúsil po internete a narazil som na úsek SLANSKÁ HUTA - KUZMICE - MICHAĽANY. Druhá menovaná obec je v mojom susedstve. Bývam od nej len o 3 kilometre ďalej! Jediná betónová stavba v nej je Kulturák z čias komunizmu.
A! Rozborená betónová platňa trčiaca na dvore základnej školy kde si deti chladia zadné partie tela počas horúcich letných dní. V dobe keď som tam chodil som ešte nepoznal Panzernet a o histórii som vedel len to čo som vyčítal z dejepisnej učebnice. Čiže bieda! Teraz však na akejsi túre TURISTA!!! odfotil jeden z objektov opevnenia v lese hneď za dedinou! Toto ma už dožralo. Presurfoval som internet a našiel tri mapy. Jedna mapuje objekty okolo SLANSKEJ HUTY, druhá v okolí KUZMÍC a tretia v okolí MICHALIAN. Takže. V Auguste mám dva týždne dovolenku. Vrátim sa domov na Slovensko a prejdem aspoň ten úsek pri Kuzmiciach a zdokumentujem čo ostalo z tých pevností. Fotky vám sem potom pošlem.

P.S: Dnes má každá (skoro každá) dedina na Slovensku svoju internetovú stránku kde sa vlastne nič nedozviete ale z týchto troch dedín ktoré tvoria túto opevnenú líniu som len na stránke SLANSKEJ HUTY (najmenšia z týchto dedín) narazil na zmienku o pohraničnom opevnení! Inak všade panuje absolútna ignorancia. To ma posledný týždeň vytáča do červena.

Slovensko je velice zajímavá oblast na opevnění.I když většinu lehkého opevnění podél hranice Madaři zničili,stále je to atraktivní oblast.Už jenom z toho důvodu,že na Slovensku byly řopíky opravdu použity proti nepřátelům a prokazatelně se z nich střílelo a ztráty nepřítele byly přinejmenším těžší.Tímto je zbourán mýtus,že se z opevnění ani nevystřelilo.Na Slovensku a Podkarpatské Rusi řopíky své poslání splnily.V menší míře i v Českých zemích.Nedávno o tom vyšla skvělá publikace.Asi budu mít dárek pod stromek :)

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
« Odpověď #77 kdy: Říjen 20, 2016, 12:11:43 »
Kterou publikaci myslíš?
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

Martas

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
« Odpověď #78 kdy: Říjen 20, 2016, 12:33:16 »
Tady tuhle.
http://bunkry.cz/knihy/book.asp?action=detail&id=c152

Nedávno jsem napsal článek o lehkém opevnění v boji.Opevnění střílelo jak na Podkarpatské Rusi tak na Slovensku a pravděpodobně i v Českých zemích.Opevnění je hned po letectvu  a Čs.armádě mým druhým koníčkem.Šmatlám po něm a už jsem třeba zdokumentoval 3 bunkry tady unás na bohumínsku a něco i v Jeseníkách

superb

• ČSR
  • Četař
  • Za hrdost se platí samotou.
« Odpověď #79 kdy: Listopad 09, 2016, 09:14:39 »
to martas: také by mě zajímalo jakou publikaci máš na mysli ::)
Sláb jen ten, kdo ztratil v sebe víru a malý ten kdo má jen malý cíl.

superb

• ČSR
  • Četař
« Odpověď #80 kdy: Listopad 09, 2016, 09:17:43 »
sorry, po přečtení vlákna jsem si nevšiml odkazu, nicméně tuto knihu asi už nelze sehnat.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #81 kdy: Listopad 10, 2016, 05:39:33 »
V úterý jsem ji na výše uvedeném odkazu objednal, včera mi přišlo potvrzení objednávky a faktura.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

superb

• ČSR
  • Četař
« Odpověď #82 kdy: Listopad 10, 2016, 06:11:08 »
nějak mi to nešlo, přečetl jsem si zřejmě starší odkaz, asi moje chyba, dnes jsem zkusil a přiobjednal ještě hraničáře z Krkonoš, jsou tam pěkné nabídky, určitě si tam do budoucna ještě něco přiobjednám.

Martas

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
« Odpověď #83 kdy: Listopad 10, 2016, 07:08:46 »
Taky ji budu objednávat,už jsem se rozhodl.Hlavně mě zajímá jejich bojové využití proti Maďarům.Já už z fort booksu mám více knih o opevnění.
Pokud by Vás zajímalo něco o lehkém opevnění v boji,tak takový menší výtah je zde.
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=37&t=6672

Právě tato kniha by měla mimo jiné popisovat i bojové vystoupení čs.opevnění proti Maďarům.Autor knihy pátral i v madarských archivech,tak doufám že se něco nového dozvím a tím pádem se zboří mýtus,že z československého opevnění se nevystřelilo.Ale myslím,že ten odkaz výše už tuto blamáž vyvrátil.Aspoň jsem se teda snažil.....

RavenFCB

• ČSR
  • Desátník
  • Divize Ostrava
« Odpověď #84 kdy: Květen 04, 2017, 11:08:26 »
Nekdo z Ostravy ci blizskeho okoli kdo se zajima o opevneni ? Mam uz par lokalit navstiveno ale uvital bych nejake postrehy/typy.

Martas

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
« Odpověď #85 kdy: Květen 11, 2017, 08:13:48 »
No nejblíž máš asi Bohumín.Byl si na MO-S 5?Nádherné muzeum.

http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=37&t=6389

kousek dál je MO-S 4,též pěkný bunkřík

http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=37&t=7188

nebo to zkus u mojich kamarádů na řopíku,ale musíš se domluvit.Tento řopík je kousek od pětky za protihlukovou stěnou
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=37&t=6800

nebo můžeš jít po linii z Bohumína na Dolní Lutyni.pěkná procházka a  v Dolní Lutyni taky opravujou myslím  3 řopíky a je znich muzeum

https://www.facebook.com/KVH-Doln%C3%AD-Lutyn%C4%9B-zs-191638533701/?fref=ts

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #86 kdy: Květen 14, 2017, 11:04:05 »
Nebo MO S 11 "U posedu" lokalita bažantice  Šilheřovice. Jako bonus cesta ze Šilheřovic vede kolem domu, který "hrál" ve filmu Tmavomodrý svět.

RavenFCB

• ČSR
  • Desátník
  • Divize Ostrava
« Odpověď #87 kdy: Květen 14, 2017, 12:05:24 »
Chlapi diky za tipy ! Na MO-S 5 " Na trati" jsem byl tak 14 dni zpet a je to skvela dlouha prohlidka. Nevedel sem,par metru odtamtud je i ten ropik,na ten zajedu priste. Dalsi adept je zrejme ta Lutyne - ikdyz sem nejak nezjistil,kdy je zastihnu :(

Martas

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
« Odpověď #88 kdy: Květen 16, 2017, 10:45:00 »
Nebo MO S 11 "U posedu" lokalita bažantice  Šilheřovice. Jako bonus cesta ze Šilheřovic vede kolem domu, který "hrál" ve filmu Tmavomodrý svět.

:o :o :o A který myslíš,to nádraží?Nebo něco jiného,to ani netuším,že se něco takového točilo kousek ode mne.

Martas

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
« Odpověď #89 kdy: Květen 16, 2017, 10:54:46 »
Chlapi diky za tipy ! Na MO-S 5 " Na trati" jsem byl tak 14 dni zpet a je to skvela dlouha prohlidka. Nevedel sem,par metru odtamtud je i ten ropik,na ten zajedu priste. Dalsi adept je zrejme ta Lutyne - ikdyz sem nejak nezjistil,kdy je zastihnu :(

Na ten řopík v Bohumíně si zavolej,jsou tam jen občas.zde videoodkaz.Je to od 13.25 min.Jsou to mí kamarádi a určitě tam zase strávím Světla nad bunkry.
https://www.youtube.com/watch?v=2rlIlyDhrkA&feature=youtu.be&t=13m27s

Co se týče té Lutyně,tak tu máš meila-mmbunkr@seznam.cz